Etiket arşivi: film festivali

Uluslararası Adana Film Festivali Bu Yıl Zengin İçeriği ile Kapılarını Açacak

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Adana Film Festivali nedeniyle dünyaca önemli bazı filmlerin prömiyerleri Adana’da yapılacak. Ayrıca oluşturulacak Sinema Market’de senaristler yapımcılarla, yapımcılar da dağıtımcılar ve TV kanallarının temsilcileriyle buluşacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 25 Eylül- 1 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde, ünlü Japon yönetmen Aki Karusmaki’nin, 2017 Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldığı The Other Side Of Hope’un Türkiye prömiyeri yapılacak. Yine dünya çapında iz bırakan bazı filmler de promiyer ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Sinema Market Bileşenleri Birleştiriyor

Festival kapsamında oluşturulacak Sinema Market, sektörün bileşenlerini buluşturacak. Senaristler yapımcılarla, yapımcılar dağıtımcılarla ve TV kanallarının temsilcileriyle bir araya gelecek. Senaristlerin yapımcılarla randevu alarak buluşması, yeni filmler için uygun senaryoların seçilmesiyle sonuçlanacak. Yapımcıların, dağıtımcılar ve TV kanallarıyla buluşması ise, tamamlanmış filmlerin sanatseverlere ulaştırılmasını sağlayacak. Sinema Market’in faaliyette olduğu süre boyunca, sektörün sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde de bulunulacak.

Başkan Sözlü’den Açıklama

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın Türk Sineması için özel bir yeri ve önemi olduğunu söyledi. Başkan Sözlü, Adana Film Festivali’nde prömiyeri yapılacak yapıtların, dünya sinema sektörünün gözünü, Adana’ya çevireceğini savundu. Festivalin bu yıl çok daha zengin bir içerikle, sinemaseverlerin önüne çıkacağını vurgulayan Sözlü şunları kaydetti:

“Türk Sineması, kendi içinde Hollywood yapımlarıyla rekabet edebilen ender sektörlerden biri. Hollywood’un bu sektörde domine edemediği bir ülkeyiz. Hem bu yapımızı korumak, geliştirmek, hem de Adanamız’ın Türk Sineması içindeki önemini artırmak amacıyla her yıl hatırı sayılır bir desteği, sinema sektörümüze aktarıyoruz. Bu yıl Adana Film Festivali kapsamında oluşturulacak Sinema Market’in de sektörün aktörlerini buluşturup, sinema dünyasındaki kaliteyi ve verimi artıracağına inanıyorum.”

Festival’in Yarışma Kategorileri

Festivalin yarışmalı kategorileri şöyle: Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu ile Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması.

Atölye, Sergi ve Gösterimlerin Detayları

Festivalin bir diğer önemli ayağında ise, Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.

5haber.com  | Adana
DHA

Atıf Yılmaz Film Festivali Finalistleri Belli Oldu (Final Ne Zaman?)

Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran usta Yönetmen Atıf Yılmaz’ın adına düzenlenen film festivalinde finale kalan filmler belli oldu.

Belgesel, kurmaca ve canlandırma/animasyon kategorilerinde toplamda 311 yapım festivalde finale kaldı. Forum Mersin AVM, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Daraba Film Medya Event işbirliğiyle merhum usta Yönetmen Atıf Yılmaz’ı anma adına düzenlenen festivalin bu yıl 6.’sı düzenleniyor. Belgesel kategorisinden 74, canlandırma/animasyon kategorisinden 11 ve kurmaca kategorisinden 226 film finale kalabilme adına yarıştı. Ön seçiciler kurulu değerlendirmesinden geçen her kategoriden onar film, birinci olmak için yarışacak.

İşte her kategoriden finale kalan kısa filmler…

Kurmaca Dalında Finale Kalan Yapımlar

Asfur – Özlem Çıngırlar
Beyoğlu Sineması – Ömer Ferhat Özmen
Cemil Şov – Barış Sarhan
Evbark – Pınar Öğünç
Hayatı Beş Geçe – Salih Toprak
Kimi Sevsem Çıkmazı – Alper Tunel
Oyun – Müfit Güzel
Siyah Çember – Hasan Can Dağlı
Uzaktaki Yakınlar – Durmuş Sorkut
Yeryüzündesin. Bunun Bir Tedavisi Yok – Nihan Belgin

Belgesel Dalında Finale Kalan Yapımlar

Aktör – Çağatay Çelikbaş
Başka – Nesime Karateke
Etfal – Saffet Güneş
Gözyaşı Yolu – Engin Türkyılmaz
Kameralı Çocuk – İbrahim Yeşilbaş
Kamyon – Burak Türten
Mesafeler – Çağatay Dirilgen
O’nsuz – Ufuk Erden
Üçyüzbir – Alican Mansuroğlu
Vefa – Baran Vardar

Animasyon/Canlandırma Dalında Finale Kalan Yapımlar

Arkhe – Batuhan Köksal
Böcek – Sezer Türkoğlu
Child’s Play – Murat Kılıç
C.O.D. – Onur Doğan
Hanım Hanım’in Acayip Hayatı – Buse Erel
2 + 2 – Serkan Uzunyol
Müslüm – Gökhan Okur
Ön Yargı – Fatih Yaşar
Pipimin Yarısı – Atılım Kozmonot
Vadi – Can Erkan

Her bir dalda kazanan filmler 5 Mayıs günü düzenlenecek olan törenle açıklanacak.

5haber.com  |  Ankara

Adanalı Yönetmen Güven Beklen’in Mehmet Salih Filmi Hindistan’dan Ödülle Döndü

Adanalı Yönetmen Güven Beklen’in ilk uzun metraj filmi Mehmet Salih, Hindistan’da katıldığı CMS International Children’s Film Festival’den Mansiyon ödülünü alarak döndü.

Adanalı Yönetmen Güven Beklen’in ilk uzun metraj filmi olan Mehmet Salih Filmi, bu yıl 9’uncusu düzenlenen CMS International Children’s Film Festival’ine katıldı. Festival kapsamında 5 ve 10 Nisan tarihlerinde gösterime giren Mehmet Salih, jüri tarafından Festivalin mansiyon ödülüne layık görüldü.

Bu ödülle Mehmet Salih, Adanalıların ve Türkiye’nin göğsünü kabarttı.

Mehmet Salih filminin daha önce gösterildiği yerler

2016 yılında Adana’da düzenlenen Altın Koza Film Festivaline katılan Mehmet Salih, burada finalist film olmayı başardı. Altın Koza’da finale kalan Mehmet Salih, daha sonra ise yurt içinde ve yurt dışında birçok film festivalinde gösterim şansı buldu. Mehmet Salih’in diğer başarıları ise şu şekilde:

# Uluslararası Van Gölü film festivali finalisti
# Boğaziçi film festivali ilk filmler kategorinde gösterim
# Antalya film festivali film TMR bölümüne seçki
# Mısır ‘da özel gösterim
# Cannes ve Berlin Film festivali kataloğunda tanıtım

Filmin Konusu

Mehmet Salih filmin resmi internet sitesi mehmetsalihfilm.com’da filmin konusu ile ilgili, “Mehmet Salih, sessiz içine kapanık bir çocuktur. Evden kaçarak evlenen annesinden başka kimsesi yoktur. Hasta annesiyle birlikte yaşayan Mehmet Salih geceleri altını ıslatıyordur. Annesi her gün çamaşır yıkamasın diye mücadele veren Mehmet Salih, komşu kızı Ceylan’a da ilgi duymaktadır. Ceylan ise yanlış bir seçim yaparak evden kaçmıştır.” açıklamaları kamuoyu ile paylaşıldı.

Fragmanı

Son dakika haberlerinden, magazin haberlerindeni film haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olam kiçin 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Adanalı Güven Beklen’in Mehmet Salih Filmi CMS International Children’s Festivalinde

Adanalı Yönetmen Güven Beklen’in filmi ‘Mehmet Salih’ ülkemizi Hindistan’da düzenlenecek bir film festivalinde temsil ediyor. ‘Mehmet Salih’, Hindistan’da bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan CMS International Children’s Film Festivalinde Türkiye’yi temsil edecek.

Adanalı Yönetmen Güven Beklen’in ilk uzun metraj filmi olan ‘Mehmet Salih’ başvuruda bulunduğu CMS International Children’s Film Festivalinde gösterime layık görülen filmler arasında yer aldı. Hindistan’da düzenlenecek olan festivalde yarışma filmi olarak seçilen Mehmet Salih, festival boyunca iki kez gösterime girecek.

Festival kapsamında 2 kez gösterilecek olan Mehmet Salih filmi, ilk olarak 5 Nisan günü, daha sonra ise 10 Nisan günü festival katılımcıları ile buluşacak. Hindistan’ın Lucknow kentinde düzenlenen festivalde gösterime girecek olan Mehmet Salih’in ülkemize ödül ile dönmesi ve göğsümüzü kabartması, en büyük temennimiz.

Mehmet Salih filminin tüm çekimleri Adana’da gerçekleşmiş olup, film kadınların dramını ele almaktadır.

Altın Koza Finalisti

2016 yılında Adana’da düzenlenen Altın Koza Film Festivalinde finale kalan Mehmet Salih, daha sonra ise yurt içinde ve yurt dışında birçok film festivalinde gösterime girmişti.

Filmin Konusu

Filmin resmi internet sitesi olan mehmetsalihfilm.com’da filmin konusu ile ilgili, “Mehmet Salih, sessiz içine kapanık bir çocuktur. Evden kaçarak evlenen annesinden başka kimsesi yoktur. Hasta annesiyle birlikte yaşayan Mehmet Salih geceleri altını ıslatıyordur. Annesi her gün çamaşır yıkamasın diye mücadele veren Mehmet Salih, komşu kızı Ceylan’a da ilgi duymaktadır. Ceylan ise yanlış bir seçim yaparak evden kaçmıştır.” ifadelerine yer verilmiştir.

Fragman

5haber.com  |  Adana
Özel Haber