Etiket arşivi: Filyasyon Nedir ?

Filyasyon Nedir ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Geçtiğimiz gün Türkiye’de Hastalık Artış oranın azalmaya başladığına dikkat çekerek Ülkemizde Filyasyon sistemi ile Bir Hastanın İltibata geçtiği tüm kişileri bulmaya çalışarak İzolasyon altına almaya özen gösterdiklerini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Rehberi’nde filyasyon şöyle açıklanıyor:

“Saha incelemesi/filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır.”

Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi nedenlerden kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isim. Bir başka ifadeyle kaynak arama çalışması.

Filyasyon çalışmalarının bulaşıcı hastalıklarla mücadelede çok önemli olduğunu ortaya çıkan bir gerçek olduğu anlaşıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz bununla sağladık…

11 Mart’tan itibaren biz her vakada biz filyasyon yöntemini uyguladık. Pozitif çıkan her hastanın temas ettiği kişilere ulaşıp onları taramaya çalıştık. Bunun ne kadar titizlik gerektiren bir süreç olduğunu anlamak zordur” dedi.

Fahrettin Koca, Türkiye’de filyasyon yönteminin uygulandığını ve vaka artış hızının azaltılmasında bu yöntemin önemli rol oynadığını belirtti.

Koca, “Filyasyon, bulaşıcı bir hastalıkla ilgili bulaş zincirinin taranmasının adıdır. Vaka artış hızını kontrol altına almayı bu yöntemle yaptık. Bizim gibi uygulayan başka bir ülke olmadı” dedi.