Etiket arşivi: fındık desteği

Numan Kurtulmuş’tan Flaş Fındık Fiyatları Açıklaması

Son dönemlerde düşüte olan fındık fiyatları ile ilgili spekülasyonlar devam ederken beklenen açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’tan geldi. Kurtulmuş, “Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların, vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsaade etmeyeceğiz. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.” ifadelerini kullanarak fındık üreticilerine sevindiren açıklamayı yaptı.

Ordu Kumrular Derneğinin düzenlediği “Birlik ve Beraberlik Gecesi”ne, İstanbul’dan sosyal medya hesabı üzerinden canlı bağlandı ve fındık konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, fındık fiyatları ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsade etmeyeceğiz. Bunu inşallah 16 Nisan’dan sonra göreceksiniz, gerekirse devlet her türlü destekleme alımlarını da yaparak gerekirse Rekabet Kurumuna da bu meseleyi intikal ettirerek, tekelci bir anlayışı, ‘Nasıl olsa başka bir rakibimiz yok’ diyerek fındık fiyatlarının öldürülmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini arzu ederim. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.”

Başbakan Yardımcsıı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un bu açıklamaları sonrasında devletten gelecek fındık hamlesi beklenmeye başladı. Sizde bu konudaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Gündem haberleri için tıklayın

5haber.com  |  Ankara

CHP’li Milletvekilinden Flaş Fındık Fiyatı Açıklaması

CHP’li Torun’dan son dakika fındık açıklaması geldi. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı son dakika açıklamasında iki yıldır fındık üreticisinin düşük fiyatlar yüzünden perişan olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, anayasa değişikliği için gidilen referandum çalışmalarına Ordu’nun Ulubey İlçesi’nde esnaf ziyaretlerinde bulunarak devam etti. Ziyaretlerinde 16 Nisan’ın bir parti seçimi olmayacağını belirten Torun, şöyle konuştu:

“16 Nisan’da parti seçimi yapmayacağız. Belediye başkanı veya milletvekili seçmiyoruz. 16 Nisan’da ülkemizin geleceğini oylayacağız. Kimin yazdığı belli olmayan bu Anayasa’da ülkemizin çıkarına tek bir madde bile yok. Devletimizi yetkileri sınırsız olan 1 kişiye teslim etmemizi istiyorlar. Cumhurbaşkanı bir partinin de başkanı olsun diyorlar. Bu kişi aynı zamanda milletimizin vergileriyle oluşan hazineyi tek başına kimseye sormadan harcasın diyorlar. Fazladan 50 milletvekilliği daha getiriyorlar. Bu da 190 trilyon demek. Vatandaşın, üreticinin, esnafın cebinden çıkacak bu para.” ifadelerini kullandı.

Fındık Açıklaması

Açıklamasının devamında fındık üreticilerinin sorunlarına değinen Torun, “Üreticiyi düşünen yok. 2 senedir fındık üreticisi perişan. Fındık 9 liraya düşmüş, ekonomi durmuş, işsizlik almış başını gidiyor, enflasyon son 9 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Her gün biraz daha fakirleşiyoruz. Borcumuz her geçen gün biraz daha artıyor. Bu Anayasada bunlara çare var mı? Maalesef hiçbir çare yok.” dedi.

Milletvekillerinin makam araçları ile katettiği yol mesafesi ve buna harcanan benzin parası sıralamasına ulaşmak için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Tarımsal Destek Ödemeleri Başladı: Üreticilere 4 milyar 210 milyon TL destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptığı son dakika açıklaması geldi. Bakan Çelik yaptığı açıklamasında, tarımsal destek ödemeleriyle ilgili “2017 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında bugünden itibaren üreticilerimize toplam 4 milyar 210 milyon TL’lik ödeme yapılacak. Böylelikle 2017 yılı için üreticilerimize vermeyi planladığımız toplam 12,8 milyar TL’lik tarımsal hibe desteğinin yüzde 55,3’lük kısmını ödemiş olacağız” ifadelerine yer verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Bugünden itibaren çiftçilere 4 milyar 210 milyon TL’lik destek ödemesine başlanacağını duyuran Bakan Çelik, şu açıklamaları yaptı:

“2017 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında bugünden itibaren üreticilerimize toplam 4 milyar 210 milyon TL’lik ödeme yapılacak. Ödemeler kapsamında; fındık üreticileri alan bazlı gelir desteği için 835 milyon TL, yağlı tohumlu bitkiler (pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi aspir, kanola) desteği için 1 milyar 492 milyon TL, dane mısır desteği için 120 milyon TL, yaş çay desteği için 169 milyon TL, hububat desteği için 360 milyon TL, yem bitkileri desteği için 88 milyon TL, su ürünleri desteği için 5 milyon TL, çiğ süt desteği için 120 milyon TL, buzağı desteği için 850 milyon TL, bombus arısı desteği için 8,5 milyon TL, büyük baş hayvan besi desteği için 75 milyon TL, çay budama masrafı için 2,5 milyon TL, sertifikalı tohum kullanım desteği için 60 milyon TL, sertifikalı fidan kullanım desteği için 10 milyon TL, kırsal kalkınma yatırımları desteği için 15,3 milyon TL olmak üzere toplam 4 milyar 210 milyon liralık hibe desteği verilecek. Destek ödemeleri bugün 18.00’den sonra üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak. Ödemeler, gelen icmallere ve TC kimlik numaralarına göre gerçekleştirilecek. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayan ödemeler de dâhil edildiğinde üreticilerimize ödenen meblağ tutarı 7,1 milyar TL’yi bulacak. Böylelikle 2017 yılı için üreticilerimize vermeyi planladığımız toplam 12,8 milyar TL’lik tarımsal hibe desteğinin yüzde 55,3’lük kısmını ödemiş olacağız”

5haber.com  |  Ankara

Üreticiler Dikkat!! Organik Tarım Desteği İçin Başvurular Sona Eriyor

Organik Tarım kapsamında üreticilere destek verilmesi için başlatılan başvurularda sona geliniyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından yapılan son dakika açıklamasında, 9 Ocak 2017 günü başlayan organik tarım desteği başvurularının 24 Mart 2017 Cuma günü mesai saati sonunda tamamlanacağı açıklandı.

Şemsi Bayraktar, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 2016 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek olan Organik Tarım Desteği olarak dekarda, birinci kategori ürünlerde 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira, dördüncü kategori ürünlerde 10 lira olarak ödeneceğini belirtti. Bayraktar, Organik Tarım Desteği ödemesinin, yönetmeliğe göre organik tarım yapan, Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) ve Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) 2016 üretim yılında kayıtlı, 2016 yılı hasadını gerçekleştirmiş, ürettiği ürüne ürün sertifikası düzenlenmiş olan ve destekleme tebliğinde belirtilen usul ve esaslara göre başvurusunu yapan çiftçilere ödeneceğini vurguladı.

Bayraktar, ayrıca ödemenin OTBİS’te yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolü yapılmış ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre uygun bulunmuş Geçiş süreci-2, Geçiş süreci-3 ve organik statüde yer alan tarım arazileri ve bu arazilerde kayıtlı ürünlerden desteklemeye uygun bulunan arazilere destekleme ödemesi yapılacağını hatırlattı.

Üreticilerin, destekten yararlanabilmeleri için başvurularını bağlı oldukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine, 24 Mart 2017 mesai bitimine kadar yapmaları gerektiğini söyleyen Bayraktar, başvuru ürünlerini şöyle sıraladı:

Organik Tarım Desteği Görecek Ürünler

1. Kategori Ürünler: Acur, Ahududu, Alıç, Altınçilek, Altıntop, Armut, Avokado, Ayva, Badem, Bakla, Balkabağı, Bamya, Barbunya Fasulye, Barbunya Fasulye (kuru), Bergamot, Biber, Böğürtlen, Brokoli, Ceviz, Çay, Çilek, Dereotu, Domates, Dut, Elma, Enginar, Erik, Fasulye (kuru), Fasulye, Fındık, Gilaburu, Hıyar, Ispanak, İğde, İncir, Kabak, Kuşüzümü, Karnabahar, Karpuz, Kavun, Kayısı, Kereviz, Kestane, Kızılcık, Kiraz, Kivi, Kuşkonmaz, Kuzukulağı, Lahana, Limon, Mandalina, Mantar, Marul, Maydanoz, Meyve Fidanı, Sebze Fideleri, Muşmula, Muz, Nane, Nar, Nektarin, Örtü Altı Fidecilik, Palamut, Patlıcan, Pazı, Pepino, Pırasa, Portakal, Roka, Sarımsak, Semizotu, Soğan, Şalgam, Şeftali, Tere, Trabzon Hurması, Turp, Turunç, Üvez, Üzüm, Üzüm Kurutmalık, Üzüm Sofralık, Vişne, Yenidünya, Yerelması, Zerdali.

2. Kategori Ürünler: Adaçayı, Anason, Antep Fıstığı, Biberiye, Civanperçemi, Çemen, Çörekotu, Defne, Ebegümeci, Fesleğen (reyhan), Hünnap, Kekik, Isırganotu, Kantaron, Kimyon, Kişniş, Kuşburnu, Melissa, Mercanköşk, Rezene, Safran, Şerbetçiotu, Tarçın, Zahter, Zencefil, Zeytin.

3. Kategori Ürünler: Ayçiçeği, Bakla (kuru), Bezelye, Börülce, Çeltik, Gül, Kenevir Lif, Keten Lif, Mercimek, Mürdümük, Nohut, Pamuk, Sarımsak (kuru), Soğan (kuru), Soya, Susam, Tütün, Yerfıstığı.

4. Kategori Ürünler: Diğer ürünler (1., 2., 3. Kategori haricindeki ürünler ve nadas).”

5haber.com  |  Ankara
DHA