Etiket arşivi: fındık fiyatları

Fındık İhracatçıları Birliğinden flaş rekolte ve fındıkta tekel kaybı açıklaması

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Edip Sevinç yazılı bir açıklama yaparak fındık piyasası ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Sevinç, “Türkiye’nin fındıktaki yüzde 75’lik üretim sahipliği oranı, resmi makamların da açıklamasındaki gibi yüzde 65’lere kadar geriledi. Alternatif ülkeler fındık üretimi yapıyor. Fındıkta tekelin kaybı felaket getirir” ifadelerini kullandı.

Fındık rekoltesinin siyasete malzeme yapılmamasını isteyen Sevinç, meslek hayatı boyunca rekolte konusunda manipülatif haberlerle çok karşılaştığını dile getiren Edip Sevinç, “Fındık rekoltesi tespiti sözü yanlıştır. Fındıkta ancak rekolte tahmini yapılabilir. Rekolte gerçekleştikten, ihracat rakamları açıklandıktan, iç piyasa tüketimi tahminen belirlendikten ve yine üreticinin, sanayicinin elinde kalan fındık tahmin edildikten sonra bu konuda kesin bir kanaate varılabilir. Yaptıklarımız ve konuştuklarımız, buna Tarım Bakanlığı da dahil rekolte tahminidir” açıklamasında bulundu.

Rekolte Tahmini

“Mayıs ayı itibariyle bir rekolte tahminimiz var. Ama henüz bir açıklama yapmadık” diyen Sevinç, açıklamasına şöyle devam etti:

“Çünkü hala üreticinin ve tüccarın elinde fındık var. Bizim açıklamalarımızla piyasanın etkilenmesini istemedik. Bu konuda Temmuz ayındaki son sayımdan sonra açıklama yapacağımızı söyledik. Çünkü o zamana kadar rekolte kayıpları olabilmesi mümkündür. Fındığın dökülebilmesi de mümkün. İklim şartlarının nasıl seyredebileceğini de bilemiyoruz. Geçen yıl böyle bir hadiseyi yaşamıştık. Dolayısıyla kimseyi yanıltmak istemiyoruz. Sürekli rekolte tahmini ile ilgili ihracatçıların yüksek rakamlar verdiğine dair yayılan söylem ve iddiaların geçerliliği yoktur. Biz ticaret erbabını temsil eden bir kuruluşuz ve manipülatif tahmin yapamayız. Eğer yaparsak dünya çapında, piyasada ne inandırıcılığımız kalır; ne de ticaretimize zarar gelmesini engelleyebiliriz. Böyle olduğu için tahminlerimiz son derece dikkatli yapılmaktadır ve bunlar her zaman tutarlı olmuştur.”

İNC’nin Tahmini

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin (INC) Hindistan’ın Chennai kentinde yapılan 36’ncı Kongresi’nde açıklanan Türkiye’nin 2017 yılı kabuklu fındık rekoltesi konusunda da şu açıklamalarda bulundu:

“Açıklamada rekolte 670 bin ton olarak belirtildi. INC bağımsız bir kuruluştur ve sert kabuklu yemiş ihracatı yapan ülkelere üyedir. Bu kuruluş her sene fındık dahil diğer tüm kabuklu yemişler için tahmin yapmaktadır. Bunu da doğrudan tayin ettiği moderatörden ister. Biz ihracatçılar olarak moderatörün Türkiye’den belirlenmesini istiyoruz. Aksi halde bunu bir ABD, İtalyan ve Gürcü’ye yaptırabilirler. Bu yıl Türkiye’den fındıkta tecrübesi olan bir kişiyi tayin ettiler. Dolayısıyla burada yapılan tahmin ihracatçılara değil; INC’ye aittir.”

Fındık Üzerinde Siyaset Yapılmamalı

Yapılan rekolte tahminlerinin gerçek değerlerden uzak olmasının tahmini yapan taraflara duyulan güveni azaltacağına işaret eden Edip Sevinç, “TÜİK ve Ziraat Odaları 420 bin ton şeklindeki 2016 fındık rekoltesi tahmininin hesabını versin. 2015’in hesabını bugüne kadar vermediler. Üreticiye karşı sorumlulukları var. Biz yaptığımız rekolte tahminlerinden eminiz, doğruya yakın tahmin yapıyoruz. Dolayısıyla ithamların muhatabı değiliz. Fındık o kadar basit bir konu değildir. Siyasete malzeme yapılması gereken bir konu da hiç değildir. Fındık üzerinden siyaset yapmaktan vazgeçelim” dedi.

Tekeli Kaybedersek Felaket Olur

Fındık konusunda rekolteden öte konuşulması gereken daha önemli konular olduğunun altını çizen Sevinç açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye önümüzdeki 10 yıl içerisinde fındık üretimindeki tekelini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Türkiye’nin fındıktaki yüzde 75’lik üretim sahipliği oranı resmi makamların da açıklamasındaki gibi yüzde 65’lere kadar geriledi. Alternatif ülkeler fındık üretimi yapıyor. Bu tekeli kaybedersek felaket getirir. ABD, İtalya, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere hiç bilmediğimiz yerlerde, dünyanın her yanında ciddi miktarda fındık üretimi başladı. Bunlar bizi yüzde 50’ye düşürürse fındık satacak yer ararız. Türkiye elindeki fındığın tamamını satmak zorundadır. Bu tür söylemlerden zarar gören Türkiye olur. Karadeniz’in sarp arazilerinde başka bir tarım yapabilme şansımız yok. Elimizdeki tek zenginlik fındık. Bizim dünya fındık tüketimini ve Türkiye fındık tüketimini de artırmamız lazım. Bunun için tabi ki üretimi de birlikte arttırmamız gerekir. Ne yazık ki bazı çevreler fındığın hasar görmesinden ve üretimin azılmasından mutluluk duyacak hale geldiler. Bu çok acı bir durumdur.”

Rekolte İyi Görünüyor

Fındık fiyatlarının iç piyasada perakende olarak 70 liraya kadar yükselmesine ilişkin yorumlarda da bulunan Sevinç, bu fiyatın yalnızca lüks mekanlarda oluştuğuna dikkat çekti. Sevinç, bu fiyattan satılan fındığın dünya ve Türkiye ihracat ve fındık tüketiminin yanında neredeyse ihmal edilecek kadar düşük bir rakam olduğunu, bu nedenle dikkate alınmasının bile gerekmediğini söyledi. Sevinç, önümüzdeki sezon için de fındık üretimi konusunda ümitli olduklarını belirterek, “2017 ürünü rekoltesi gayet iyi görünüyor. Umarız hasat zamanında da bu düzeyde kalır” dedi.

5haber.com  | Ankara

Fındık üreticisinin külleme ile başı yine dertte

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta son dönemlerin rahatsız eden hastalığı küllemenin etkilerini göstermeye başladığını belirterek, üreticileri zirai mücadele yapılması konusunda uyardı.

Üreticilerin külleme hastalığı ile mücadele konusunda gerekli bilgileri Ziraat Odası Tarım Danışmanları ile Gıda, Tarım ve İl Müdürlüğü yetkilerinden alabileceklerini belirten Karan, bölgede 2013 yılından bu yana bahçeleri tehdit altına alan külleme hastalığının etkilerinin, bu yıl iklim şartlarından dolayı son 10 gündür baskın bir şekilde görülmeye başladığını kaydetti. Karan, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Ziraat Odası olarak eğitim ve bilgilendirme toplantılarıyla üreticilere ulaşmaya çalıştık. Ancak iklim şartlarından dolayı üreticiler yeterince koruyucu zirai ilaçlama yapmadı. Şu anda fındık bahçeleri yüksek risk altında. Üreticilerin tavsiyelere uyarak tedavi edici ve besleyici ilaçları arazilerde uygulamaları gerekiyor. Mutlaka ilaçlama yapılmalı. Çünki yapılmayan bahçelerde dökülme, kuruma ve gelişimde gerileme görülüyor” ifadelerini kullandı.

Fasulye Fiyatları Fındık Fiyatını Geçti

Fasulyenin fındığa göre daha çok kazandırdığını, fındık fiyatının 10 TL’nin altında seyretmesi nedeniyle ilçede üreticilerin alternatif ürünlere yöneldiğini de vurgulayanAkkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, şöyle devam etti:

“Akkuş şeker fasulyesinin değerini verebilecek şuanda bir fasulye yok. Damak zevki, erken pişmesi, kabuksuz olması gibi birçok farklı özelliği bulunuyor. Şu anda Türkiye’de fasulyede en geçerli marka bizim fasulyemiz. Böbrek şeklini andıran, beyaz renkli, kendine has tadı, aroması ve kokusu olan fasulyenin organik üretimini yapacağız. 2 bin üreticimizden 600’ü organik üretim yapıyor. Organik fasulyeye Avrupa’dan 35 TL’den talep var. Organik olarak Avrupa’ya ilk fasulye ihracatımızı bu yıl yapacağız. İhracatla ilgili sözleşmemiz hazır, imzalar atılacak. İlk etapta 100 ton organik fasulye ihraç etmeyi planlıyoruz. Yıllık 400 ton fasulye üretmeyi planlıyorduk ancak sulama sorunu nedeniyle 300 ton civarında üretim yapabiliyoruz. Sulama problemini aşamadığımız için üretim maalesef bu seviyeden yukarı çıkmıyor.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden, ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

CHP’li Torun’dan fındıkta tekel ile ilgili Faruk Çelik’e soru önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu Şehir Hastanesi ve fındık ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

CHP’li Seyit Torun, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e fındığı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a da Ordu’ya yapılacak şehir hastanesini sordu. Seyit Torun, son yıllarda yabancı bir firmanın insafına bırakılan, tüm çağrılara rağmen önlem alınmayan fındık piyasasında oluşan tekel sonrasında fındık üreticisinin de, yerli sermayenin de büyük zarara uğradığını, fındık ihracatında da ciddi oranda düşüş yaşandığını belirtti.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) müdahale alımı yaptığını, 2017’de de bunun devam edip etmeyeceğini soran Torun, Bakan Çelik’e, “Müdahale alım fiyatı açıklanmadan önce Ziraat Odalarının görüşü alınmış mıdır? Fiyat belirlenirken maliyet hesabı yapılmış mıdır? Yapıldı ise fındığın dönüm başına maliyeti kaç lira olarak hesaplanmıştır? Devletin açıkladığı müdahale alım fiyatı 2016 sezon fındığı için mi geçerlidir? Bu fiyat tavan fiyat mı taban fiyat mıdır? 2017 sezonu fındık fiyatı için bir açıklama yapılacak mıdır? Eğer yapılacaksa hangi tarihte yapılması düşünülmektedir? 2017 fındık sezonu için bölgede hasar tespit çalışması yapılmış mıdır? Çalışma yapıldı ise hasar tespit oranları nedir? 2017-2018 fındık sezonu için devlet tarafından fiyatlarda istikrarı sağlayacak bir fındık politikası belirlenmiş midir?” sorularını yöneltti.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Fındıkta rekolte çalışmalarında sona geliniyor (Rekolte çalışması ne zaman bitecek?)

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç’ten fındık rekoltesi ile ilgili bir açıklama geldi. Fındık sezonundan önce çeşitli kurum temsilcilerinin fındık rekoltesi ile ilgili spekülatif açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu ve Fındık ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Edip Sevinç, Rekolte Tespit Komisyonu’nun ön tahmin niteliğinde olmak üzere çiçekten meyveye geçiş tahmin çalışmalarına 2 Mayıs’ta başladığını ve 13 Mayıs’ta biteceğini söyledi.

Edin Sevinç tarafından fındık rekoltesi ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri’nin yıllardır uzman Ziraat Yüksek Mühendislerinden oluşan bir heyet ile rekolte tahmin çalışmaları yürüttüğünü ve tahminlerinin yüzde 95 seviyelerinde gerçekleştiğini belirtti. Sevinç, “Söz konusu heyet karanfil sayımı için 19 Şubat-11 Mart 2017 tarihleri arasında 15 il, 90 ilçede yürüttüğü çalışmalarını bitirmiş ve karanfil sayımına göre Türkiye fındık rekoltesi ilk tahmin sonuçlarını tespit etmiş olup, söz konusu çalışma sonuçları spekülasyon amaçlı kullanılabilir endişesiyle kamuoyu ile paylaşılmamıştır” ifadelerine yer verdi.

Her yıl Mayıs ayında dünyanın çeşitli ülkelerinden işadamlarının katılımı ile düzenli olarak gerçekleştirilen International Nut and Fruit Council’in Kongresi’nde diğer ürünlerin yanı sıra fındık ile ilgili bilgilerin de paylaşılacağını belirten KFMİB Başkanı Sevinç, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu tarz uluslararası toplantılarda bırakın gerçeğe aykırı ve yanıltıcı beyanlarda bulunmayı, açıklanan tahminlerde nedeni izah edilemeyen büyük sapmalar tespit edilirse, bu durum Türk fındık sektörüne ve ülkemize olan güvenin sarsılması gibi kabul edilemeyecek sonuçlar doğurabilecektir. Bu bağlamda, gerçeğe en yakın tahminin elde edilebilmesini sağlamak adına, Rekolte Tespit Komisyonu, yine bir ön tahmin niteliğinde olmak üzere çiçekten meyveye geçiş tahmin çalışmalarına 2 Mayıs tarihinde başlamış olup, 13 Mayıs tarihinde bitmesi planlanan bu çalışmada elde edilecek veriler, INC’nin (International Nut and Dried Fruit Council) bu yıl 19-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Hindistan’da yapılacak Kongresi’nde görevli moderatöre bildirilecek. Üreticilerimiz ve sektörle ilgili olanların çok iyi bildiği gibi, son ve kesin rekolte tahmin çalışmaları Haziran-Temmuz ayında yapılmakta olup, söz konusu komisyonumuz bu aylarda da son çalışmasını ayrıca yapacaktır. Dolayısıyla tüm paydaşlarımızın; beklenti, niyet ve kişisel ihtiyaç parametrelerine bağlı olarak açıklandığı izahtan vareste olan son günlerdeki mesnetsiz rekolte tahminlerine itibar etmeyip, bilimsel yöntemler ve objektif kriterlere dayalı olarak yapılan rekolte tahmin sonuçlarını beklemelerinde büyük fayda görülmektedir. Esasen üreticimiz bahçesindeki fındığın miktarını şu anda bile hepimizden iyi bilmektedir.”

5haber.com  | Giresun
DHA

Fındık piyasası ile ilgili son dakika açıklaması: “Fındık güç kaybediyor”

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören, tüm kesimleri Türkiye’nin dünya fındık üretiminde gerilemesine yol açan külleme hastalığıyla birlikte mücadeleye çağırdı. Katıldığı bir programda konuşan Gören, “Külleme hastalığı nedeniyle 2016 yılında 100 bin ton civarında yani yaklaşık 300 milyon dolar kayıp yaşadık” ifadelerini kullandı.

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, fındık üretim sezonunun yaklaşması ve zarara yol açan külleme hastalığı nedeniyle düzenlediği toplantıda, Tarım Bakanlığı başta olmak üzere ziraat odaları, borsalar ve ihracatçı birlikleri olarak tüm kesimleri fındıkta külleme hastalığıyla mücadeleye çağırdı.

Türkiye’nin 15 yıl öncesinde dünya fındık üretiminin yüzde 85’ini karşılarken, şimdilerde bu oranın yüzde 65’lere kadar düştüğüne dikkat çeken Başkan Gören “Yaşadığımız üretim kaybında, rakip ülkelerin sayısının artması ve içerde yapılan çeşitli uygulama hatalarının yanında son yıllarda ortaya çıkan külleme hastalığı da önemli bir etken oldu” dedi ve ekledi:

“Külleme nedeniyle üç yıl önce kayıp yoktu ama geçen yıl 100 bin ton civarında yani yaklaşık 300 milyon dolar kayıp yaşandığını düşünüyoruz” dedi. Başkan Gören, “Türkiye’de fındık üretimi yapılan 700 bin hektar alanın yüzde 80’inde külleme ile mücadele gerekiyor. Külleme ile mücadelede ilaçlama ve işçilik maliyeti dönüm başına 45 lira. Yani külleme ile mücadelenin toplam maliyeti yaklaşık 250 milyon lira dolayında.

“Fındık, şu anda tarımın lokomotifi. Toplam ihracatın da yüzde 1.5’una denk geliyor. Türkiye ekonomisine net ihracat geliri sağladığı için büyük önem arz eden fındıkta külleme hastalığının yüzde 100 çözümü var ama uygulama konusunda sıkıntı yaşıyoruz.

“Külleme hastalığının fındığa birinci etkisi kalitedir. Tüm dünyada uzun yıllardır ‘Biz Türk fındığıyız’ diye sloganımız var. Ama şimdi fındık olduğu yerde çürüyor. Eskiye kıyasla acı bir tadı var. Bu hastalık nasıl ortaya çıktı, siber savaş mı yaşanıyor, tüm bu soruların araştırılması gerekiyor. Ar-Ge çalışması yapılması lazım. Bize fiyat değil, bol ve kaliteli ürün lazım.”

Rekolte, fiyat ve verimliliğin üretim ve ihracat için önemli olduğuna değinen Ali Haydar Gören, külleme hastalığına karşı mücadelenin üreticiler tarafından uygulanmaması nedeniyle ise rekolte ve kalitenin olumsuz etkilendiğini vurguladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere ziraat borsaları, odalar, ihracatçı birliklerini külleme hastalığı ile birlikte mücadeleye çağıran Gören, “Külleme nedeniyle üç yıl önce kayıp yoktu ama geçen yıl 100 bin ton civarında kayıp yaşandığını düşünüyoruz. Üreticide sorun çözüldüğü sorun da yüzde 80 çözülür” diye konuştu.

Rekolte Çalışması Normal Bir Çalışmadır

Fındıkta ayrıca rekolte tahminlerin de yıllardır tartışma konusu olduğunu vurgulayan İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, “Türkiye’de 40’ın üzerinde firma, kurum ya da kuruluş, ileriyi görebilmek adına bu araştırmayı yaptırıyor. Bu anlamda rekolte çalışması kadar normal bir şey yok. Ayrıca tahminler de değişkenlik arz edebilir. Mesela bizim yaptığımız araştırmada bu yıl 550 bin ton gibi bir beklenti var. 15 gün sonra tekrar araştıracağız. Birçok değişkenin etkisiyle bu tahmin, artabilir de eksilebilir de… Asıl rekolte kendini 15 Haziran gibi belli eder” diye konuştu.

Küllenme Yüzde 10 ile 20 Arasında Zarar Verdi

Fındık Araştırma Enstitüsü Bitki Sağlığı Bölüm Sorumlusu Dr. Arzu Sezer de külleme hastalığının Türkiye’de uzun yıllardır görüldüğünü, bununla birlikte 2013 yılından itibaren bilinenden farklı bir hastalık etmenin devreye girmesiyle ürün üzerinde daha fazla zarar oluşturduğuna dikkat çekti.

Fındık üretiminde 2014 yılından itibaren külleme nedeniyle yüzde 10 ila 20 verim kaybı yaşandığını belirten Sezer, hastalığın fındık üzerinde oluşturduğu riske ilişkin şu bilgileri verdi:

“Külleme, bir mantar grubunun neden olduğu hastalıktır. Fındık yaprağı ve çotanaklar üzerinde önceleri beyaz un serpilmiş gibi lekeler meydana gelir. Zamanla bitki dokularında kurumalar, vaktinden önce dökümler oluşur. Ve yaprakların fotosentezini azaltırlar. Sonuç olarak külleme fındıkta gelişme geriliği yaratarak kaliteyi olumsuz yönde etkiler, zamanla ürün kaybına yol açar. Hastalıkla mücadelenin Tarım Bakanlığının Zirai Mücadele Teknik Talimatı doğrultusunda yürütülmesi gerekiyor. Buna göre kültürel önlemler olarak yere dökülen yapraklar ve diğer bitki artıklarının toplanması ve imha edilmesi gerekiyor. Böylece hastalığın gelecek seneye geçişi azaltılıyor. Ayrıca bahçe içinde iyi bir budama ve yabancı ot mücadelesinin de yapılmalı. Hastalığın kimyasal mücadelesinde ise çotanak bağlama döneminde ilaçlamalara başlanması gerekiyor. Ve sezon boyunca 3 ila 6 arasında ilaçlama yapılmalı.”

Üreticisi Olmayan Şili’de 35 bin Ton Fındık Yetiştirildi

İFMİB Başkan Yardımcısı Ahmet Bilge Anbarlılar de “Külleme hastalığı 2014 yılında yaprakta vardı, 2015’te çotanakta vardı. Bir şey olmaz derken 2016’da ürün kaybı nedeniyle küllemeyi ciddiye almaya başladık. İki yıl göz ardı ettik. Bu yıl iletişim açısından çok önemli yerlere geldik. Çözüm konusunda hesap yapıyoruz. Ürün kaybı ile ilaçlama maliyeti karşılaştırınca, ürün çok kıymetli hale geliyor. Ziraat Odaları ile bilgilendirme yapıyoruz” dedi.

Fındık konusunda Şili gibi bazı dünya ülkelerinin hatırı sayılır üretim başarıları elde ettiğine de dikkat çeken Anbarlılar “Şili 15 yıl önce fındık üreticisi değildi. Ancak son dönemde muazzam bir rekolte artışı oldu ve 30-35 bin ton fındık elde edildi. Ülkede dönüm verimliliğinin 250 kilogram olduğunu öğrendik. Şili çok kurak bir ülke ama su kaynakları gelişmiş durumda. Fındıkları suladıkları zaman bambaşka bir verim ortaya çıkarıp tam performans alabiliyorlar. Bizlerin yarısı kadar bir alanda ekim yapıp, bizden daha çok fındık alabilirler. Ve şu an Şili’de taze fındık var, bizde ise sekiz aylık fındık var. Fındık net ihracat geliri elde ettiğimiz bir ürün olması nedeniyle sahip çıkmamız gereken bir ürün” diye konuştu.

5haber.com  | İstanbul
DHA

TMO’nun fındık alım hamlesi fındık piyasası hareketlendi-Fiyat yükseliyor

Düşük fındık fiyatları nedeniyle mağdur olan üreticilerin imdadına Toprak Mahsulleri Ofisi yetişti. Piyasada fındık fiyatlarının giderek düşmesi ile mağdur olan üreticilerin imdadına yetişen Toprak Mahsulleri Ofisi, açıkladığı 10.5 liralık fındık fiyat alımı ile geçtiğimiz günlerde fındık alımlarına başladı.

Üreticilerin daha yüksek bir fiyattan alınmasını istediği fındıkların alımı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından başladı. Fındık piyasasının biraz üstünde fındık fiyatı belirleyen Toprak Mahsullerinin bu fiyatı üzerine fındık piyasası da hareketlendi.

TMO’nun fındık alım kararını açıklamasından hemen önce 8.5 lira seviyesine kadar düşen fındık fiyatı, TMO’nun 10.5 liralık fiyatı açıklamasının ardından yükselişe geçti ve piyasada fındık fiyatı, TMO’nn alım fiyatına eşitlendi.

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) piyasaya girerek alım yapmasından memnun olduklarını söyledi. TMO’nun serbest piyasada alternatif haline geldiğine işaret eden Soydan, Ofisin fındık alımıyla birlikte sektörde tekelleşme sorununun da önüne geçileceğine inandıklarını belirtti.

TMO’nun Müdahalesi Piyasaları Hareketlendirdi

Üreticinin pazar ile TMO’yu yakından takip etmeye başladığını aktaran Soydan, “TMO’nun piyasaya girmesi önemli. Rekabetin olmadığı bir serbest piyasaya karşı müdahale olmuştur. Bu, bizim taleplerimiz arasındaydı. Şu anda alımların başlamasıyla üretimiz hem serbest piyasayı takip ediyor hem de TMO alımlarını. Ofis sektörde önemli bir alternatif oldu. TMO halen oluşturulan merkezlerde cüzi miktarda da olsa alımları sürdürüyor.” diye konuştu.

5haber.com  | Ankara

 

Fındık Üreticilerine Bir Darbe de Rüzgardan: Fındıkta Ciddi Anlamda Dökülme Var

Giresun’da etkili olan rüzgar, fındık bahçelerine zarar veriyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bölgede dün akşam etkili olan kuvvetli rüzgarın fındığa zarar verdiği yönünde bir açıklama yaptı.

Kuvvetli rüzgar sonrası fındıkta ciddi anlamda dökülme gözlemlendiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Karan, “2017 fındık hasadına daha 3.5 ay gibi bir süre var. Fındıkta doğal afet riskleri devam ediyor. Hava bir sıcak, bir soğuk seyrediyor. Bu da fındık ürününü olumsuz yönde etkiliyor. Giresun’da dün gece etkili olan kuvvetli rüzgar bahçelerde zarara neden oldu” ifadelerini kullandı.

Tarım danışmanları tarafından bahçelerde yapılan ön incelemede 2017 ürününde ciddi anlamda dökülmelerin tespit edildiğini kaydeden Nurittin Karan, “Zararın boyutu resmi mercilerce yapılan incelemenin arından ortaya çıkacaktır. Ancak göründüğü kadarıyla kuvvetli rüzgar fındığa önemli miktarda zarar verdi. Şubat ve Mart ayından fındık rekoltesi belirleyenler bunları da iyi hesap etmeli, rakamı ona göre saptamalı. Her zaman ifade ettiğimiz gibi fındık çuvala girmeden hiç kimse fındığım var demesin ve rekolte hesabı yapmasın” açıklamasında bulundu.

5haber.com  | Ankara

Toprak Mahsulleri Ofisi Fındık Alım Fiyatını Açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan 10 liradan fındık alımına başlayacağı açıklaması, fındık üreticilerini umutlandırdı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, TMO’nun 24 Nisan’dan itibaren Giresun kalite fındığın kilogramını 10.5 TL’den, levant kalite fındığın ise 10 TL’den alınmaya başlayacağını açıklaması, fındık üreticilerinin umudunu bir nebze daha artırdı. Ordu’da sezon başında serbest piyasada fındığın kilogramı 14 TL’den işlem görürken, bugünlerde ise 9 TL’ye kadar düştü.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık üreticisinin 10 TL’nin üzerinde bir fiyat beklediğini, ancak bu fiyatın da fındığa müdahale ve taban fiyat oluşması bakımından, devam eden sezon açısından oldukça önem taşıdığını söyledi. Akarsu, “TMO 10 lira ile ‘artık piyasada ben de varım’ dedi. TMO’nun fındık piyasasına girmesini önemsiyoruz, üreticilerimiz taban fiyat oluşması nedeniyle umutlu. Bu fiyatın devamında önümüzdeki sezonda var. En azından üretici bu günden sonra fındığını kaçtan satacağını bilmiş olacak. TMO’nun taban fiyat oluşturmasıyla, piyasaya girmesiyle serbest piyasada da hareketlilik yaşanmasını bekliyoruz. Bu anlamda önümüzdeki sezonda önemli. Fındık rekoltesi çokta olsa bu taban fiyattan işlem görecek. Fındık rekoltesinde azalma yaşanırsa fiyatların artırılması da planlanıyor. Bu üreticimiz adına olumlu bir gelişme. Üreticilerimiz artık tedirginlik yaşamadan, fındığın taban fiyatını önceden bilecek, buna göre hareket edecek” dedi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Numan Kurtulmuş’tan Flaş Fındık Fiyatları Açıklaması

Son dönemlerde düşüte olan fındık fiyatları ile ilgili spekülasyonlar devam ederken beklenen açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’tan geldi. Kurtulmuş, “Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların, vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsaade etmeyeceğiz. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.” ifadelerini kullanarak fındık üreticilerine sevindiren açıklamayı yaptı.

Ordu Kumrular Derneğinin düzenlediği “Birlik ve Beraberlik Gecesi”ne, İstanbul’dan sosyal medya hesabı üzerinden canlı bağlandı ve fındık konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, fındık fiyatları ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Fındıkta birtakım spekülasyonlar olduğunu çok ciddi bir şekilde görüyor ve yakinen takip ediyoruz. Referandum ortamını fırsat bilen bazı tekelci fırsatçıların vatandaşımızın fındığının üzerinde oyun oynamasına asla ama asla müsade etmeyeceğiz. Bunu inşallah 16 Nisan’dan sonra göreceksiniz, gerekirse devlet her türlü destekleme alımlarını da yaparak gerekirse Rekabet Kurumuna da bu meseleyi intikal ettirerek, tekelci bir anlayışı, ‘Nasıl olsa başka bir rakibimiz yok’ diyerek fındık fiyatlarının öldürülmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini arzu ederim. İnşallah bu konuyu da hemen referandumun arkasından çözeceğiz.”

Başbakan Yardımcsıı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un bu açıklamaları sonrasında devletten gelecek fındık hamlesi beklenmeye başladı. Sizde bu konudaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Gündem haberleri için tıklayın

5haber.com  |  Ankara