Etiket arşivi: fındık üreticisi

Fındık üreticisinin külleme ile başı yine dertte

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta son dönemlerin rahatsız eden hastalığı küllemenin etkilerini göstermeye başladığını belirterek, üreticileri zirai mücadele yapılması konusunda uyardı.

Üreticilerin külleme hastalığı ile mücadele konusunda gerekli bilgileri Ziraat Odası Tarım Danışmanları ile Gıda, Tarım ve İl Müdürlüğü yetkilerinden alabileceklerini belirten Karan, bölgede 2013 yılından bu yana bahçeleri tehdit altına alan külleme hastalığının etkilerinin, bu yıl iklim şartlarından dolayı son 10 gündür baskın bir şekilde görülmeye başladığını kaydetti. Karan, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Ziraat Odası olarak eğitim ve bilgilendirme toplantılarıyla üreticilere ulaşmaya çalıştık. Ancak iklim şartlarından dolayı üreticiler yeterince koruyucu zirai ilaçlama yapmadı. Şu anda fındık bahçeleri yüksek risk altında. Üreticilerin tavsiyelere uyarak tedavi edici ve besleyici ilaçları arazilerde uygulamaları gerekiyor. Mutlaka ilaçlama yapılmalı. Çünki yapılmayan bahçelerde dökülme, kuruma ve gelişimde gerileme görülüyor” ifadelerini kullandı.

Fasulye Fiyatları Fındık Fiyatını Geçti

Fasulyenin fındığa göre daha çok kazandırdığını, fındık fiyatının 10 TL’nin altında seyretmesi nedeniyle ilçede üreticilerin alternatif ürünlere yöneldiğini de vurgulayanAkkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, şöyle devam etti:

“Akkuş şeker fasulyesinin değerini verebilecek şuanda bir fasulye yok. Damak zevki, erken pişmesi, kabuksuz olması gibi birçok farklı özelliği bulunuyor. Şu anda Türkiye’de fasulyede en geçerli marka bizim fasulyemiz. Böbrek şeklini andıran, beyaz renkli, kendine has tadı, aroması ve kokusu olan fasulyenin organik üretimini yapacağız. 2 bin üreticimizden 600’ü organik üretim yapıyor. Organik fasulyeye Avrupa’dan 35 TL’den talep var. Organik olarak Avrupa’ya ilk fasulye ihracatımızı bu yıl yapacağız. İhracatla ilgili sözleşmemiz hazır, imzalar atılacak. İlk etapta 100 ton organik fasulye ihraç etmeyi planlıyoruz. Yıllık 400 ton fasulye üretmeyi planlıyorduk ancak sulama sorunu nedeniyle 300 ton civarında üretim yapabiliyoruz. Sulama problemini aşamadığımız için üretim maalesef bu seviyeden yukarı çıkmıyor.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden, ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Fındık piyasası ile ilgili son dakika açıklaması: “Fındık güç kaybediyor”

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören, tüm kesimleri Türkiye’nin dünya fındık üretiminde gerilemesine yol açan külleme hastalığıyla birlikte mücadeleye çağırdı. Katıldığı bir programda konuşan Gören, “Külleme hastalığı nedeniyle 2016 yılında 100 bin ton civarında yani yaklaşık 300 milyon dolar kayıp yaşadık” ifadelerini kullandı.

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, fındık üretim sezonunun yaklaşması ve zarara yol açan külleme hastalığı nedeniyle düzenlediği toplantıda, Tarım Bakanlığı başta olmak üzere ziraat odaları, borsalar ve ihracatçı birlikleri olarak tüm kesimleri fındıkta külleme hastalığıyla mücadeleye çağırdı.

Türkiye’nin 15 yıl öncesinde dünya fındık üretiminin yüzde 85’ini karşılarken, şimdilerde bu oranın yüzde 65’lere kadar düştüğüne dikkat çeken Başkan Gören “Yaşadığımız üretim kaybında, rakip ülkelerin sayısının artması ve içerde yapılan çeşitli uygulama hatalarının yanında son yıllarda ortaya çıkan külleme hastalığı da önemli bir etken oldu” dedi ve ekledi:

“Külleme nedeniyle üç yıl önce kayıp yoktu ama geçen yıl 100 bin ton civarında yani yaklaşık 300 milyon dolar kayıp yaşandığını düşünüyoruz” dedi. Başkan Gören, “Türkiye’de fındık üretimi yapılan 700 bin hektar alanın yüzde 80’inde külleme ile mücadele gerekiyor. Külleme ile mücadelede ilaçlama ve işçilik maliyeti dönüm başına 45 lira. Yani külleme ile mücadelenin toplam maliyeti yaklaşık 250 milyon lira dolayında.

“Fındık, şu anda tarımın lokomotifi. Toplam ihracatın da yüzde 1.5’una denk geliyor. Türkiye ekonomisine net ihracat geliri sağladığı için büyük önem arz eden fındıkta külleme hastalığının yüzde 100 çözümü var ama uygulama konusunda sıkıntı yaşıyoruz.

“Külleme hastalığının fındığa birinci etkisi kalitedir. Tüm dünyada uzun yıllardır ‘Biz Türk fındığıyız’ diye sloganımız var. Ama şimdi fındık olduğu yerde çürüyor. Eskiye kıyasla acı bir tadı var. Bu hastalık nasıl ortaya çıktı, siber savaş mı yaşanıyor, tüm bu soruların araştırılması gerekiyor. Ar-Ge çalışması yapılması lazım. Bize fiyat değil, bol ve kaliteli ürün lazım.”

Rekolte, fiyat ve verimliliğin üretim ve ihracat için önemli olduğuna değinen Ali Haydar Gören, külleme hastalığına karşı mücadelenin üreticiler tarafından uygulanmaması nedeniyle ise rekolte ve kalitenin olumsuz etkilendiğini vurguladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere ziraat borsaları, odalar, ihracatçı birliklerini külleme hastalığı ile birlikte mücadeleye çağıran Gören, “Külleme nedeniyle üç yıl önce kayıp yoktu ama geçen yıl 100 bin ton civarında kayıp yaşandığını düşünüyoruz. Üreticide sorun çözüldüğü sorun da yüzde 80 çözülür” diye konuştu.

Rekolte Çalışması Normal Bir Çalışmadır

Fındıkta ayrıca rekolte tahminlerin de yıllardır tartışma konusu olduğunu vurgulayan İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, “Türkiye’de 40’ın üzerinde firma, kurum ya da kuruluş, ileriyi görebilmek adına bu araştırmayı yaptırıyor. Bu anlamda rekolte çalışması kadar normal bir şey yok. Ayrıca tahminler de değişkenlik arz edebilir. Mesela bizim yaptığımız araştırmada bu yıl 550 bin ton gibi bir beklenti var. 15 gün sonra tekrar araştıracağız. Birçok değişkenin etkisiyle bu tahmin, artabilir de eksilebilir de… Asıl rekolte kendini 15 Haziran gibi belli eder” diye konuştu.

Küllenme Yüzde 10 ile 20 Arasında Zarar Verdi

Fındık Araştırma Enstitüsü Bitki Sağlığı Bölüm Sorumlusu Dr. Arzu Sezer de külleme hastalığının Türkiye’de uzun yıllardır görüldüğünü, bununla birlikte 2013 yılından itibaren bilinenden farklı bir hastalık etmenin devreye girmesiyle ürün üzerinde daha fazla zarar oluşturduğuna dikkat çekti.

Fındık üretiminde 2014 yılından itibaren külleme nedeniyle yüzde 10 ila 20 verim kaybı yaşandığını belirten Sezer, hastalığın fındık üzerinde oluşturduğu riske ilişkin şu bilgileri verdi:

“Külleme, bir mantar grubunun neden olduğu hastalıktır. Fındık yaprağı ve çotanaklar üzerinde önceleri beyaz un serpilmiş gibi lekeler meydana gelir. Zamanla bitki dokularında kurumalar, vaktinden önce dökümler oluşur. Ve yaprakların fotosentezini azaltırlar. Sonuç olarak külleme fındıkta gelişme geriliği yaratarak kaliteyi olumsuz yönde etkiler, zamanla ürün kaybına yol açar. Hastalıkla mücadelenin Tarım Bakanlığının Zirai Mücadele Teknik Talimatı doğrultusunda yürütülmesi gerekiyor. Buna göre kültürel önlemler olarak yere dökülen yapraklar ve diğer bitki artıklarının toplanması ve imha edilmesi gerekiyor. Böylece hastalığın gelecek seneye geçişi azaltılıyor. Ayrıca bahçe içinde iyi bir budama ve yabancı ot mücadelesinin de yapılmalı. Hastalığın kimyasal mücadelesinde ise çotanak bağlama döneminde ilaçlamalara başlanması gerekiyor. Ve sezon boyunca 3 ila 6 arasında ilaçlama yapılmalı.”

Üreticisi Olmayan Şili’de 35 bin Ton Fındık Yetiştirildi

İFMİB Başkan Yardımcısı Ahmet Bilge Anbarlılar de “Külleme hastalığı 2014 yılında yaprakta vardı, 2015’te çotanakta vardı. Bir şey olmaz derken 2016’da ürün kaybı nedeniyle küllemeyi ciddiye almaya başladık. İki yıl göz ardı ettik. Bu yıl iletişim açısından çok önemli yerlere geldik. Çözüm konusunda hesap yapıyoruz. Ürün kaybı ile ilaçlama maliyeti karşılaştırınca, ürün çok kıymetli hale geliyor. Ziraat Odaları ile bilgilendirme yapıyoruz” dedi.

Fındık konusunda Şili gibi bazı dünya ülkelerinin hatırı sayılır üretim başarıları elde ettiğine de dikkat çeken Anbarlılar “Şili 15 yıl önce fındık üreticisi değildi. Ancak son dönemde muazzam bir rekolte artışı oldu ve 30-35 bin ton fındık elde edildi. Ülkede dönüm verimliliğinin 250 kilogram olduğunu öğrendik. Şili çok kurak bir ülke ama su kaynakları gelişmiş durumda. Fındıkları suladıkları zaman bambaşka bir verim ortaya çıkarıp tam performans alabiliyorlar. Bizlerin yarısı kadar bir alanda ekim yapıp, bizden daha çok fındık alabilirler. Ve şu an Şili’de taze fındık var, bizde ise sekiz aylık fındık var. Fındık net ihracat geliri elde ettiğimiz bir ürün olması nedeniyle sahip çıkmamız gereken bir ürün” diye konuştu.

5haber.com  | İstanbul
DHA

Fındık Üreticilerine Bir Darbe de Rüzgardan: Fındıkta Ciddi Anlamda Dökülme Var

Giresun’da etkili olan rüzgar, fındık bahçelerine zarar veriyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bölgede dün akşam etkili olan kuvvetli rüzgarın fındığa zarar verdiği yönünde bir açıklama yaptı.

Kuvvetli rüzgar sonrası fındıkta ciddi anlamda dökülme gözlemlendiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Karan, “2017 fındık hasadına daha 3.5 ay gibi bir süre var. Fındıkta doğal afet riskleri devam ediyor. Hava bir sıcak, bir soğuk seyrediyor. Bu da fındık ürününü olumsuz yönde etkiliyor. Giresun’da dün gece etkili olan kuvvetli rüzgar bahçelerde zarara neden oldu” ifadelerini kullandı.

Tarım danışmanları tarafından bahçelerde yapılan ön incelemede 2017 ürününde ciddi anlamda dökülmelerin tespit edildiğini kaydeden Nurittin Karan, “Zararın boyutu resmi mercilerce yapılan incelemenin arından ortaya çıkacaktır. Ancak göründüğü kadarıyla kuvvetli rüzgar fındığa önemli miktarda zarar verdi. Şubat ve Mart ayından fındık rekoltesi belirleyenler bunları da iyi hesap etmeli, rakamı ona göre saptamalı. Her zaman ifade ettiğimiz gibi fındık çuvala girmeden hiç kimse fındığım var demesin ve rekolte hesabı yapmasın” açıklamasında bulundu.

5haber.com  | Ankara

Toprak Mahsulleri Ofisi Fındık Alım Fiyatını Açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan 10 liradan fındık alımına başlayacağı açıklaması, fındık üreticilerini umutlandırdı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, TMO’nun 24 Nisan’dan itibaren Giresun kalite fındığın kilogramını 10.5 TL’den, levant kalite fındığın ise 10 TL’den alınmaya başlayacağını açıklaması, fındık üreticilerinin umudunu bir nebze daha artırdı. Ordu’da sezon başında serbest piyasada fındığın kilogramı 14 TL’den işlem görürken, bugünlerde ise 9 TL’ye kadar düştü.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık üreticisinin 10 TL’nin üzerinde bir fiyat beklediğini, ancak bu fiyatın da fındığa müdahale ve taban fiyat oluşması bakımından, devam eden sezon açısından oldukça önem taşıdığını söyledi. Akarsu, “TMO 10 lira ile ‘artık piyasada ben de varım’ dedi. TMO’nun fındık piyasasına girmesini önemsiyoruz, üreticilerimiz taban fiyat oluşması nedeniyle umutlu. Bu fiyatın devamında önümüzdeki sezonda var. En azından üretici bu günden sonra fındığını kaçtan satacağını bilmiş olacak. TMO’nun taban fiyat oluşturmasıyla, piyasaya girmesiyle serbest piyasada da hareketlilik yaşanmasını bekliyoruz. Bu anlamda önümüzdeki sezonda önemli. Fındık rekoltesi çokta olsa bu taban fiyattan işlem görecek. Fındık rekoltesinde azalma yaşanırsa fiyatların artırılması da planlanıyor. Bu üreticimiz adına olumlu bir gelişme. Üreticilerimiz artık tedirginlik yaşamadan, fındığın taban fiyatını önceden bilecek, buna göre hareket edecek” dedi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Sakarya’da Depodaki 5 Ton Fındıktan 4.5 Tonu Çalındı

Sakarya’nın Ferizli İlçesi’nde Mustafa Kolaşalı’ya ait depoda bulunan 5 ton fındığın 4,5 tonu çalındı.

Fındık üreticisi Mustafa Kolaşalı’ya ait Ferizli Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan depodaki 5 ton fındıktan 4,5 tonu çalındı. Yapılan incelemede hırsızların alarmı devre dışı bıraktığı, güvenlik kamerası sistemini söktüğü tespit edildi. Mustafa Kolaşalı yaklaşık 20 gündür depoyu açmadıklarını belirterek, “Bugün depoyu açtığımızda fındığın çalındığını fark ettik. Olayı polise bildirdik. Ancak alarmın devre dışı bırakıldığını, kameraya ait sistemin de söküldüğünü gördük. Kapının da hiç zorlanmadığı, elektrik panosunun kurcalandığı anlaşılıyor” dedi.

Polis işyerinde incelemede bulunarak, delil topladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Son dakika haberlerinden, fındık haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini sosyal ağlardan takip edin.

Facebook Sayfası içinTIKLAYIN
Facebook Grubu içinTIKLAYIN

5haber.com  |  Sakarya
DHA

CHP’li Milletvekilinden Flaş Fındık Fiyatı Açıklaması

CHP’li Torun’dan son dakika fındık açıklaması geldi. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı son dakika açıklamasında iki yıldır fındık üreticisinin düşük fiyatlar yüzünden perişan olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, anayasa değişikliği için gidilen referandum çalışmalarına Ordu’nun Ulubey İlçesi’nde esnaf ziyaretlerinde bulunarak devam etti. Ziyaretlerinde 16 Nisan’ın bir parti seçimi olmayacağını belirten Torun, şöyle konuştu:

“16 Nisan’da parti seçimi yapmayacağız. Belediye başkanı veya milletvekili seçmiyoruz. 16 Nisan’da ülkemizin geleceğini oylayacağız. Kimin yazdığı belli olmayan bu Anayasa’da ülkemizin çıkarına tek bir madde bile yok. Devletimizi yetkileri sınırsız olan 1 kişiye teslim etmemizi istiyorlar. Cumhurbaşkanı bir partinin de başkanı olsun diyorlar. Bu kişi aynı zamanda milletimizin vergileriyle oluşan hazineyi tek başına kimseye sormadan harcasın diyorlar. Fazladan 50 milletvekilliği daha getiriyorlar. Bu da 190 trilyon demek. Vatandaşın, üreticinin, esnafın cebinden çıkacak bu para.” ifadelerini kullandı.

Fındık Açıklaması

Açıklamasının devamında fındık üreticilerinin sorunlarına değinen Torun, “Üreticiyi düşünen yok. 2 senedir fındık üreticisi perişan. Fındık 9 liraya düşmüş, ekonomi durmuş, işsizlik almış başını gidiyor, enflasyon son 9 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Her gün biraz daha fakirleşiyoruz. Borcumuz her geçen gün biraz daha artıyor. Bu Anayasada bunlara çare var mı? Maalesef hiçbir çare yok.” dedi.

Milletvekillerinin makam araçları ile katettiği yol mesafesi ve buna harcanan benzin parası sıralamasına ulaşmak için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Başbakan Yardımcısı Canikli: Fındık üreticisini ezdirmeyeceğiz

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den fındık ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi.

Giresun’un Görele İlçesi’nde açılışını yapacağı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin gelişinde öğrencilerin karşıladığı Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, elini öptüğü 86 yaşındaki Ayşe Ulu’yu protokolde yanında oturttu

İngiltere Saldırısı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İngiltere’de önceki gün gerçekleşen terör saldırısına değinerek, “İngiliz halkının acılarını paylaşıyoruz. Londra’ya yapılan terör saldırısını lanetliyoruz ve terörle mücadelede İngiliz halkının yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” sözlerini söyledi.

Fındık Üreticisini Ezdirmeyeceğiz

Ekonomik dengeleri bozmak adına dünyada ve Türkiye’de ciddi, ahlak dışı oyunların oynandığını belirten Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Ama hepsini hallettik. En son yöntem olarak uluslararası derecelendirme kuruluşları üzerinden Türkiye’nin ekonomik dengelerini bozmaya çalıştılar. O silahları da bitti. Atacak mermileri kalmadı. Bundan sonra Türkiye’nin önü açıktır. Hiç kimse Türkiye’nin geleceğiyle ilgili zarar verecek hamle yapamayacak” dedi.

Nurettin Canikli fındık üreticisini ezdirmediklerini, bundan böyle de ezdirmeyeceklerini, gerekirse müdahale alımı da dahil olmak üzere bütün yöntemleri deneyeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nin açılışını yapan Canikli, bir sınıfa girerek öğrencilerle sohbet etti. Okul yıllarından bahseden Canikli, yurtta kaldığı dönemlerde sol görüşlü öğrencilerle tartıştıklarını anlattı. Gençlik Merkezi’ne giden ve halk oyunlarıyla karşılanan Başbakan Yardımcısı Nuretiin Canikli, voleybol oynadı, şarkı söyleyen gençleri dinledi. Gençler, Canikli’nin isteği üzerine de ‘Feride’ şarkısını seslendirdi. Nurettin Canikli Gençlik Merkezi’nin açılışını yaptıktan sonra Espiye ilçesine gitti.

5haber.com  |  Giresun
DHA

Ordu’da 51 Yaşındaki Fındık Üreticisi İntihar Etti

Ordu ‘da bir fındık üreticisi intihar etti.

Ordu ‘ya bağlı Ünye İlçesinde yaşamakta olan ve fındık üreticiliği yaptığı belirtilen ve 51 yaşında olan İdris Işık, intihar etti. Alınan  son dakika bilgilerine göre İdris Işık ‘ın girdiği bunalım sonucu tabancayla başına ateş açarak intihar ettiği belirtildi.

Önceki gece Ordu ‘nun Ünye İlçesinde meydana gelen olay fındık üreticisi Işık’ın ailesini derin yasa boğdu. İddiaya göre bir süredir bunalımda olan ve fındık tüccarlığı işi yapan İdris Işık, kendisine ait iş yerinin önünde park halindeki 52 LD 228 plakalı otomobilin içinde tabanca ile başına ateş ederek intihar etti. Silah sesi üzerine çevredeki vatandaşlar durumu hemen sağlık ekiplerine haber verdi. Çevredekilerin sağlık ekiplerine haber vermesi üzerine kısa sürede bölgeye polis ve sağlık ekipleri geldi.

Bölgeye gelen sağlık ekiplerinin yaptığı incelemede 51 yaşındaki fındık üreticisi İdris Işık’ın öldüğü tespit edildi. Savcılık incelemesinin ardından 2 çocuk babası İdris Işık ’ın cesedi otopsi için Ünye Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Polis ekipleri, olay ile İlgili soruşturma başlattı.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, Türkiye haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5Haber ‘i takipte kalın.

5Haber.com  | Ordu
DHA

Ordulu İşadamı Üreticilerinin Mağduriyetini Gidermek İçin Fındık Kurutma Tesisi Açtı

Ordu’da fındık işi yapan işadamı Yusuf ziya Erkoç, fındık hasat döneminde havanın yağışlı olması nedeniyle 30 ton kapasiteli fındık kurutma tesisi kurdu.

ORDU’nun Gölköy İlçesi’nde fındık sektörü üzerinde faaliyet gösteren işyeri bulunan işadamı Yusuf Ziya Erkoç, fındık hasat döneminde havanın yağışlı olmasında sıkıntı çeken üreticinin mağduriyetini gidermek için günlük 30 ton kapasiteli fındık kurutma tesisi kurdu.

Gölköy İlçesi’ndeki fındık kurutma tesisinde günlük 30 ton fındığın kurutulabileceğini belirten işadamı Yusuf Ziya Erkoç, bu hizmeti ilçede ücretsiz olarak vereceğini belirtti. 400 ile 1400 rakım arasında Gölköy’de fındık yetiştirildiğini, fındığın geç olgunlaşması nedeniyle bölgede havanın yağışlı gittiğini ve kurutmanın da sağlıklı yapılamadığını vurgulayan Erkoç, şöyle dedi:

“Yaz döneminde bizim bölgemizde fındık kurutmak oldukça sıkıntılı. Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için bir proje hazırladık. İtalya’dan getirdiğimiz kurutma makinelerini tesisimizde montajladık. Tesisimiz önümüzdeki fındık sezonunda hizmet verecek. En son teknoloji ile donatılan tesisimizde artık fındığını patozlayan üreticimiz rahatlıkla kurutmayı yapabilecek. Günlük 30 ton fındık kurutması yapabileceğiz. Piyasada sezonun ilk başlarında ciddi fındık ihtiyacı oluyor fakat yüksek kesimde fındık hem geç olgunlaşmadan, hem de kurutma sorunu nedeniyle piyasaya geç iniyor.”

Yusuf Ziya Erkoç, son teknoloji ile kurulan tesiste kurutulan fındıklarda aflatoksin tehdidinin de tamamen ortadan kalkacağını, dış pazar ve ihracat açısındanda bunun önemli rol üstleneceğini ekledi.

Gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5Haber’i takipte kalın.