Etiket arşivi: fırat kalkanı

Suriye’deki Askerlerimizin Kaldığı Çadırda Yangın Çıktı: 2 Yaralı (15 Çadır Yandı)

Kilis’te, Suriye sınırında askerlerin kaldığı çadırlarda elektrikli ısıtıcı nedeniyle yangın çıktı. 15 çadırın yandığı yangında, 2 asker dumandan etkilendi.

Elbeyli İlçesi’ne yakın bölgede bulunan Suriye sınırında Havuzlubahçe Hudut Bölüğü’ne bağlı Çobanbey Hudut Karakolu’nda görevli askerlerin kaldığı çadırlardan birinde elektrikli ısıtıcıdan kaynaklandığı sanılan yangın çıktı. Çadırdaki mühimmatların patlamasıyla alevler diğer çadırlara da sıçradı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekiplerin müdahalesiyle söndürülen yangında, 15 çadır kullanılmaz hale geldi. Paniğe neden olan yangında dumandan etkilenen 2 askere ise Kilis Devlet Hastanesi’nde ayakta müdahale edildi.

KILIS'IN SURIYE SINIRINDA ASKERLERIN CADIRINDAKI YANGIN PANIGE YOL ACTI. FOTO: KILIS-DHA

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, sıcak gelişmelerden, yerel haberlerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

KILIS'IN SURIYE SINIRINDA ASKERLERIN CADIRINDAKI YANGIN PANIGE YOL ACTI. FOTO: KILIS-DHA

5haber.com  |  Ankara
DHA

Fırat Kalkanından Son Dakika Haberi: 4 Askerimiz Yaralandı

Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Harekatından alınan son dakika bilgilerine gmre 4 askerimizin yaralandığı bildirildi. Yaralanan askerlerimiz Kilis ve Gaziantep’te tedavi altına alındı.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın sürdürüldüğü Suriye’nin El Bab bölgesinde öğle saatlerinde 4 Türk askeri yaralandı. Ayrıntısı bilinmeyen olayda yaralanan askerler, sınır hattına ulaştırıldıktan sonra ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. 3’ü Kilis 1’i ise Gaziantep’te tedaviye alınan yaralı askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Fırat Kalkanındaki Askerler Şehit Arkadaşlarını Unutmadı

FIRAT Kalkanı Harekatı kapsamındaki El Bab operasyonunda geçen yıl 24 Kasım’da şehit düşen Eskişehirli Piyade Uzman Çavuş 26 yaşındaki Melih Özcan’ı, silah arkadaşları unutmadı. Arkadaşları, obüs mermisinin üzerine ‘Melih Özcan’ın intikamı için’ yazdı.

Fırat Kalkanı Harekatı’nda geçen yıl 24 Kasım’da hava saldırısında şehit olan, evli ve 2 çocuk babası Piyade Uzman Çavuş Melih Özcan’ın cenazesi, 25 Kasım’da memleketi Eskişehir’in Günyüzü İlçesi Gümüşkonak Mahallesi’nde toprağa verildi.

Şehit Uzman Çavuş Melih Özcan’ın silah arkadaşları DEAŞ terör örgütü karşı kullandıkları 152’lik obüs mermilerinden birinin üzerine ‘Gümüşkonak / Günyüzü / Eskişehir. Mehmet Özcan oğlu, Şehit Uzman Çvş. Melih Özcan’ın intikamı için… Bir Ölür Bin Diriliriz!!!. Ruhun Şad Olsun Gardaşım!!!’ yazısını yazdı.

Şehit Uzman Çavuş Melih Özcan’ı unutmayan silah arkadaşlarının obüs mermisi üzerine yazdıkları yazının fotoğrafı, sosyal medyada yayınlandı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

TSK’dan Son Dakika Açıklaması: “El Bab Tamamen Kontrol Altına Alındı”

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bir son dakiak açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında operasyonların devam ettiği El Bab’ın terör örgütlerinden temizlendiği belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri geçen yıl 24 Ağustos’ta, Türkiye sınırının terör unsurlarından temizlenmesi amacıyla Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattı ve Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nden, Suriye’nin terör örgütü DEAŞ denetimindeki Cerablus kentine geçti. Aynı gün TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri Cerablus’ta kontrolü sağlayarak, sınır hattında ilerleyini sürdürdü. Sırasıyla Rai ve Dabık bölgelerini de temizleyerek iç kesimlere inen TSK ve ÖSO güçleri, geçen 8 Aralık’ta DEAŞ’ın Rakka’nın ardından ikinci merkezi olan El Bab’a yönelik harekat başlattı. Günler süren harekatın ardından bir süredir kontrolü sağlandığı El Bab’ın bugün tamamın ÖSO güçlerinin kontrolüne girdiği duyuruldu.

TSK’dan da konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, başta siviller olmak üzere kutsal ve tarihi mekanlar, kamu bina ve tesisleri ile temel ihtiyaçlara yönelik kaynaklara zarar verilmemesi esas alındığı ve harekatın uzaması pahasına büyük titizlik içerisinde hareket edildiği kaydedilerek şöyle denildi:

“TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu unsurlarınca gerçekleştirilen harekat kapsamında; 25 Ağustos 2016’da Cerablus DEAŞ terör örgütü işgalinden kurtarılmış, harekata güney istikametinde devam edilerek, 29 Ağustos 2016 itibarıyla Sacur Çayı’na kadar olan bölge PYD/PKK terör örgütü unsurlarından temizlenmiş, 2 Eylül 2016 tarihinde Rai bölgesinden ilerleme sağlanarak, 4 Eylül 2016’da harekat icra edilen bölgedeki hudut hattımız DEAŞ terör örgütünden tamamen arındırılmış, 16 Ekim 2016 tarihinde Dabık ve Suran bölgelerinin kontrol altına alınmasıyla birlikte DEAŞ terör örgütü mensubu teröristlerin topraklarımıza yönelik katyuşa ve uzun menzilli top atışları tehdidi ortadan kaldırılmış, Fırat doğusunda bulunan DEAŞ terör örgütünün ağırlık merkezini oluşturan Bab meskun mahallinin kontrol altına alınması kapsamında; 8 Aralık 2016 tarihinden itibaren Bab çevresindeki arazi kesimleri ve meskun mahallerinde bulunan DEAŞ unsurları etkisiz hale getirilerek, Bab’ın; kuzey-doğu ve batıdan kuşatılması ve tecridi, 8 Şubat 2017 tarihinde, Bab şehir merkezinin ele geçirilmesine yönelik harekat başlatılarak şehre hakim konumda bulunan Akil Tepesi’nin kontrolü, 24 Şubat 2017 itibarıyla, Bab’ın tüm mahallelerinde kontrol sağlanmıştır. Halen, kontrol altına alınan bölgelerde bulunan engel, mayın/EYP’lerin temizlenmesi faaliyetleri devam etmektedir. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında; toplam 230 meskun mahal ve 1925 kilometre kare alanda kontrol sağlanmıştır. Azaz bölgesi ile birlikte şu anda 2225 kilometrekare alan ÖSO kontrolündedir. Harekatın hedeflerine ulaşmasında ve böyle başarılı bir sonucun elde edilmesinde, hiç kuşkusuz en büyük pay başta hayatlarını bu uğurda hiç çekinmeden feda eden aziz şehitlerimize, operasyonlarda yaralanan ve harekat boyunca kahramanca mücadele eden silah arkadaşlarımıza aittir. Harekatta hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Ayrıca; vatanlarının kurtarılmasında DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele ederken şehit olan ÖSO mensuplarına da Allah’tan rahmet ve yaralananlarına acil şifalar diliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri; her zaman olduğu gibi sarsılmaz bir inanç, sabır, kahramanlık ve fedakarlıkla tehdidin kaynağı neresi olursa olsun, bayraklaşan vatan topraklarının güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.”

5haber.com  | Ankara

DHA

Son Dakika Şehit Haberi: El Bab’da 2 Askerimiz Şehit Oldu , 3 Asker Yaralandı

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan son dakika açıklamasında acı haber verildi. El Bab’da 2 askerimiz şehit oldu.

SURİYE’de sürdürülen Fırat Kalkanı harekatında, terör örgütü DEAŞ’ın yola döşediği el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı harekatının 185’inci gününde, El Bab’ta terör örgütü DEAŞ’ın tuzakladığı patlayıcıların imhasına yönelik çalışma sırasında Tadif yol kavşağında, önceden yola döşenen el yapımı patlayıcı iniflak etti. Patlamada 2 asker şehit olurken, 3 asker yaralandı. Yaralı askerler, silah arkadaşları tarafından sınır hattına ulaştırılarak ambulansla hastaneye götürüldü.

Şehit askerlerin cenazelerinin ise helikopter ile Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna getirileceği kaydedildi.

Resmi Açıklama

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu meydana gelen olayda yaralanan askerlerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtilerek şöyle denildi:

TSK tarafından yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “El Bab’ın güneyindeki Tadif yol kavşağı bölgesinde DEAŞ terör örgütü tarafından yola daha önceden döşenmiş olan bir EYP’nin patlaması sonucu EYP/Mayın keşfi yapan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarından 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 3 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, yerel haberlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar ıolmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DGA

Kocaelili Uzman Çavuş Murat Tevlim Fırat Kalkanında Şehit Oldu

Fırat Kalkanı operasyonu sırasında şehit olan piyade uzman çavuş 29 yaşındaki Murat Tevlim’in Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde bulunan ailesine acı haber verildi.

Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında El Bab’da terör örgütü DEAŞ’a karşı verilen mücadelede piyade uzman çavuş Murat Tevlim şehit düştü. Murat Tevlim’in Darıca Kazım Karabekir Mahallesi Genç Osman Caddesi Erikli Sokak’ta bulunan Darıca Belediyesi’nde çalışan babası Mustafa Tevlim ile annesi Birsen Tevlim’e şehadet haberini Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Garnizon Komutanı İlhan Yeşil ve Darıca İlçe Emniyet Müdürü Hasan Aydoğan verdi. 2 çocuk babası şehidin ailesinin oturduğu apartmana Türk bayrağı asılırken, Murat Tevlim’in şehit olduğunu öğrenenler evine geldi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, terör operasyonlarından gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için sitemizi takipte kalın.

5haber.com  | Kocaeli
DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Flaş Açıklama: “El Bab Nihai Hedef Değil, Asıl Hedef..”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı son dakika açıklamasında Fırat Kalkanına yönelik önemli bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “El – bab nihai hedefimiz değildir. Nihai hedefimiz bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesidir. DEAŞ’ın asıl merkezi Rakka’dır ” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referandum anketleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken “Tabi ki anketler de geliyor ama asıl anketlerin bize akışı arzayiye çıkışla beraber daha da yoğunlaşacaktır. Şu anda ben halkımızın henüz Cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlama konumuna geldiğine ihtimal vermiyorum. Çünkü bunu halkımıza iyice anlatmamız lazım.” diye konuştu.

Fırat Kalkanı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Körfez ülkeleri ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı ardından soruları yanıtladı.

Erdoğan, Fırat Kalkanı Operosyonlarıyla ilgili bir soruyu “Şu anda El-Bab gerek bizim tarafımızdan gerekse Özgür Suriye ordusu tarafınfdan kuşatılmış vaziyette. Ve güçlerimiz Özgür Suriye Ordusu ile birlikte de merkeze inmiş vaziyette. En önemli nokta olan biliyorsunuz hastane kısmı. Zaten birkaç gün önce tamamen alınmıştı.. Ki orası hakim bir noktaydı. Bu hakim noktayı bizler ele geçirdikten sonra süreç çok daha hızla lehte gelişmeye başladı. Şu anda da merkeze girilmiş vaziyette. Ve merkeze de girilmesi hasebiyle artık DEAŞ güçleri tamamiyle El-Babı terk etme süreci içerisine girdi. Öyle zannediyorum ki bundan sonrası an meselesidir ve planlanan uygulama da şuanda yürütülmektedir” diye cevap verdi.

 

5haber.com  | Ankara
DHA

Fırat Kalkanında 1 Askerimiz Şehit Oldu , 3 Asker Yaralandı

Fırat kalkanı harekatından bir acı haber daha geldi.

Yapılan son dakika açıklamasına göre, Suriye’ nin El Bab bölgesinde DEAŞ unsurlarıyla çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 173 gündür devam ettiği Suriye’nin El Bab bölgesinde terör örgütü DEAŞ ile çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, biri binbaşı 3 asker ise yaralandı. Yaralı askerler, bölgeden tahliye edilerek Kilis ve Gaziantep’teki hastanelerde tedaviye alınırken, şehit askerin cenazesi ise helikopterle ile Gaziantep’e getirildi ve ardından otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna taşındı. 7

Genelkurmay Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, şöyle denildi:

“Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında sabah 09.30 sularında DEAŞ terör örgütü ile süren çatışmalar esnasında 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 3 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de sürdürdüğü Fırat Kalkanı harekatının 173’üncü gününde şehit olan askerlerimizin sayısı 67’ye yükseldi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |Ankara
DHA

Devlet Bahçeli’den Flaş Açıklama: “Rusya Askerlerimizi Şehit Ediyor Sonra da …”

Devlet Bahçeli’den son dakika açıklaması geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk askerlerinin El-Bab’da Rus uçağı saldırısı sonucu şehit olmasına değinerek,”Şimdi Rusya askerimizi şehit ediyor. Sonra da pardonla geçiştiriyor. Hatta pişkince üste çıkıp Türk Silahlarını suçluyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe saymaktır. Rusya’nın maksadı nedir. Ne yapmaya çalışmaktadır.”dedi.

MHP Genel Başkanlığı tarafından, Konya’da dün başlayan , 16 Nisan’da yapılacak referandum için sürdüreceği kampanyanın nasıl yapılacağının da görüşüldüğü, genel merkez yönetim organları ve milletvekillerinin katıldığı toplantı bugün sona erecek. MHP Lideri Devlet Bahçeli, bugün toplantıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bahçeli, ”Şimdi Rusya askerimizi şehit ediyor. Sonra da pardonla geçiştiriyor. Hatta pişkince üste çıkıp Türk Silahlarını suçluyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe saymaktır. Rusya’nın maksadı nedir. Ne yapmaya çalışmaktadır.”dedi. Suriye’nin El- Bab kentinde Fırat Kalkanı Harekatı’nda bulunan 9 askerin Rus uçağının bombalı saldırısı sonucu şehit düşmesi olayına değinen Bahçeli, şunları söyledi:
”Şimdi Rusya askerimizi şehit ediyor. Sonra da pardonla geçiştiriyor. Hatta pişkince üste çıkıp Türk Silahlarını suçluyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe saymaktır. Rusya’nın maksadı nedir. Ne yapmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin saldırılar karşısında seçini çıkarmaması alttan alması birşey olmamış gibi davranması nasıl beklenecektir. PKK- PYD’yi terör örgütü olarak görmeyen kaldı ki Moskova’da ofis açmasına müsade eden Rus yönetiminin art niyeti, gizli gündemi, sahne gerisinde beslediği emelleri doğrultusunda ülkemizin karşısında husumet odağı olmada adeta talip ve isteklidir. Rus hava saldırısı sonucu şehit olan evlatlarımızın hesabı bir kaç özürle, telafiyle örtbas edilemez. Dahası şehitlerimizin hesabı mutlaka sorulmalıdır. Suçlular ortaya çıkarılmalı, hak ettiyi cezayı bulacaktır. Karşımızdaki muhatap Rusya Federasyonu ise bizde Türkiye Cumhuriyetiyiz. Kendimize güvenmeli,gücümüzün farkında olmalıyız. Bu coğrafyada var olmanın ve elelebet yaşamını sırrı aman sorun çıkmasın diye uğraşmak değil. Bilakis çıkan sorunların üzerine milletce kiliklenip, cesaretle gideceğiz,”

5haber.com  | Adana
DHA

Son Dakika !! Fırat Kalkanından Bir Acı Haber Daha Geldi: 1 Şehit , 1 Yaralı

Son dakika haberi Fırat Kalkanı’ndan geldi.

Suriye’nin El Bab bölgesinde DEAŞ unsurları ile çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı.

Suriye’de sürdürülen Fırat Kalkanı harekatı kapsamında mahallelerine girilen El Bab’ta terör örgütü DEAŞ unsurları ile çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 1 asker ise yaralandı. Yaralı asker, bölgeden tahliye edilerek tedavi için Kilis Devlet Hastanesi’ne götürülürken, şehit askerin cenazesi de helikopterle otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.TSK’dan da konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Bölgede çatışmaların sürdüğüne vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi: “El Bab civarında meydana gelen çatışmalarda kahraman bir silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve yüce milletimize başsağlığı ve sabır yaralanan silah arkadaşımıza da acil şifalar diliyoruz.”Böylece harekatın 172’nci gününde şehit asker sayısı 65’e yükseldi.

5haber.com  | Ankara