Etiket arşivi: google

Facebook’a Şok !

2004 Yılında Mark Zuckerberk tarafından kurulan Dünya’da milyonlarca kullanıcısı olan Facebook 2019 yılının son çeyreğinde düşük gelir oranına imza attı.

Bünyesinde Whatsapp ve İnstagram gibi sosyal medya devlerini bulunduran Facebook 2016 yılından itibaren en düşük büyüme oranına ulaştı.

2019’un son çeyreğinde elde edilen yüzde 25’lik oran şirketin kasasına 21,1 milyar dolar girmesini sağlasa da büyüme hızında 2016’dan beri yaşanan düşüş en yüksek oranına ulaştı.

Yıllık bazda büyüme oranı yüzde 27 olurken bu oran 2016’nın ikinci çeyreğinde yüzde 59’un üzerine çıkmıştı.

Öte yandan Facebook’un Baş Finans Yöneticisi David Wehner büyüme hızının 2020’nin ilk çeyreğinde daha da yavaşlayacağını açıkladı.

CFO bu oranının düşmesinin en büyük nedeninin Apple ve Google’ın kullanıcıları çevrimiçi izlemek için kullandığı tarayıcı çerezlerine getirdiği yeni kısıtlamalar olduğunu duyurdu.

2018’de Cambridge Analytica adlı veri analiz firması sosyal medya devinin 87 milyon kullanıcısının hesaplarından kişisel verileri izinsiz topladığını ortaya çıkarmıştı.

Bunun üzerine şirket sahibi Mark Zuckerber kullanıcılardan özür dilemişti.

 

Google ve Türk Telekom çöktü mü?

Buğün sabah saatlerinde başlayan sıkıntı akşam saatlerindede halen devam etmekte olup Türkiye geneline yayıldı.

Türk Telekom kullanıcıları ve Google arama sayfası ile birlikte Youtube ve Gmail gibi servislerede ulaşılamadı. Türk Telekom servisi için sosyal medyadan şikayetler gelmeye başlandı.

Türk Telekom’dan gelen açıklama şu şekilde;

1Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur. Söz konusu erişim aksaklıkları Dünya’da siber saldırılardan kaynaklı olan servislere erişim sıkıntıları olabilmektedir. Şeklinde açıklama yaparak durumu kullanıcılarına bildirdi.”

Google’nin 22 Haziran Doodle Oskar Fischinger kimdir, ne iş yapar?

Dünya internet devi Google, her gün önemli gün ve bayramları Doodle yapmaya devam ediyor. 22 Haziran Perşembe günü ise arama motoru Google, Doodle olarak Oskar Fischinger’i seçti.

Google arama sayfasında arama kısmının hemen üzeirnde bulunan görselde her gün günün anlam ve önemini belirten bir görsel veya bağlantı adresi konuşmaktadır. Bugün ise Doodle olarak görselde karşımıza çıkan yerde Oskar Fischinger yer aldı.

22 Haziran 1900 tarihinde dünyaya gelen Oskar Fischinger, 31 Ocak 1967 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Müzik videoları ve bilgisayara grafiklerinin yanı sıra on yıllar önce soyut bir müzikal animasyon oluşturmak için dikkat çeken bir Alman-Amerikan soyut animatör , film yapımcısı ve ressam olarak tanınmaktaydı.

Fritz Lang’ın 1929 yılında Kadın Fısıldamı adlı ilk filmi olan Kadın In The Moon’da özel efektler hazırladı . Birçokları müzelerde, galerilerde ve koleksiyonlarda bulunan 50’nin üzerinde kısa film hazırladı ve yaklaşık 800 tuval boyadı. Film çalışmalarının arasında , ABD Kongre Kütüphanesi Ulusal Film Sicili’nde listelenen 1 No.lu Hareket Boyama (1947) vardır.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

2016’da Google’da En Çok Aranan İsimler, Kelimeler, Diziler ve Sorular Açıklandı

Dünyanın en gelişmiş ve en çok kullanılan arama motoru olan google, 2016 yılı içerisinde Türkiye’de en çok aranan kelimeleri açıkladı.

Google tarafından günlük olarak yayımlanan hottrends verilerine dayanılarak hazırlanan arama sıklığı listesinde Türkiye’de 2016 yılı içerisinde kategorilerine göre en çok aranan kelimeler haberimizin devamında.

En Çok Aranan İsim

Google tarafından en çok aranan kelimelerin kategorilerine göre hazırlanan verilerde isim kategorisinde en çok aranan kelime Aleyna Tilki oldu. Ünlü şarkıcı, genç yaşı ve renkli kişiliği ile bir anda Türkiye gündeminde kendisine yer bulmuştu. Listenin ikinci sırasında ise bu yıl içerisinde hayatını kaybeden ünlü oyuncu Oya Aydoğan yer aldı. Üçüncü sırada ise yine bu yıl içerisinde hayatını kaybedem ünlü işadamlarından Mustafa Koç oldu. Öte yandan Google’da en çok aranan kelimeler şu şekilde oluştu: Tarık Akan, Emre Mor, Muhammed Ali, Koray Avcı, Neslihan Atagül, Barış Arduç ve Kemal Doğulu.

Yükselişte Olan Arama Kelimeleri

Yükselen aramalar kategorisinde ise sıra, EBA, Pokemon GO, Darbe, Altın fiyatları, Olimpiyatlar, Avrupa Şampiyonası, Kısmetse Olur, Takdir/teşekkür hesaplama, Dolar kuru, KPSS başvurusu şeklinde oluştu.

En Çok Aranan Diziler

2016 yılı içerisinde en çok aranan diziler ise,Kiralık Aşk, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Aşk Laftan Anlamaz, No: 309, Kara Sevda, Tatlı İntikam, İçerde, Hayat Şarkısı, Cesur ve Güzel ve Kırgın Çiçekler şeklinde açıklandı.

En Çok Sorulan Sorular

2016 yılında Türkiye’de google’a en çok sorular ise Artık yıl, Güneş tutulması, Dünya Kadınlar Günü, OHAL ve Saat farkı; Nasıl yapılır? ise Slime, KPSS başvurusu, Tanka nasıl çıkılır?, Orkide bakımı, Cirit nasıl oynanır? ve Migren tedavisi konularında soruldu.

5haber.com  | Ankara

Google’dan 24 Kasım Öğretmenler Günü İçin Doodle

Google’dan sürpriz öğretmen günü Doodle’ı.

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile dünyanın en büyük arama motoru ve en çok tercih edilen İnternet sitesi Google, ana sayfasında bulunan arama çubuğunun üzerindeki kısımda öğretmenleri unutmadı.

Önemli gün ve gelişmelerin, dünyanın en büyük arama motorunun resmi sitesinde resme döküldüğü bölüm olan Doodle’da bugün o alan, Öğretmenler için yapıldı. Google, Öğretmenler günü vesilesi ile arama motorunun hemen üzerinde bulunan kısmı özel bir görüntü ile süsledi.

İşte Google’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Doodle’ı

Başbakan’dan Öğretmenler Günü Mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, Öğretmenler günü vesilesi ile bir mesaj yayımladı. Binali Yıldırım yayımladığı mesajda öğretmenler için:

“Öğrencilerinin ruhsal ve bedensel sağlıklarını ön planda tutan, mesleğini ahlaklı bir fert ve toplum hedefiyle icra eden öğretmenlerimiz; inanıyorum ki, bundan sonra da farklı düşüncelere daima saygı duyan ve tam demokrasiye içtenlikle sahip çıkan nesiller yetiştirecektir. Dünyada hak ettiğimiz güç ve itibarı elde etmemiz için ‘üretim-bilgi’ temelli ekonomik yapının gerekliliğini idrak eden öğretmenlerimiz, ‘araştırma-öğrenme-uygulama’ temelli eğitim sistemini hayat geçirerek ülkemizin kalkınmasında öncü bir rol oynayacaklardır. Milletimizin her bir ferdinin öğretmenlerimize olan sevgisi, saygısı ve inancı tamdır. Öğretmenler Günü vesilesiyle öğretmenlerimize bir kez daha şükran ve minnet duygularımı sunuyorum. Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete göç eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. Bu mesleği uzun yıllar fedakarca sürdürdükten sonra emekli olmuş öğretmenlerimize de sıhhat ve afiyetler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

5Haber.com  | Adana
DHA