Etiket arşivi: hava durumu

Ramazan Bayramında hava nasıl olacak? (24, 25 ve 26 Haziran Türkiye geneli hava durumu)

Ramazan bayramının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar, bayramda hava durumunun nasıl olacağını merak etmeye başladı. İşte Ramazan Bayramında Türkiye genelinde beklenen hava durumu tahmini.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından binlerce vatandaşın beklediği açıklama geldi. Yapılan açıklamada Ramazan Bayramında Türkiye genelinde beklenen hava durumu tahmini yayımlandı. Meteorolojiden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ramazan Bayramı tatili süresince (24 Haziran Cumartesi ile 27 Haziran Salı günleri) Yurdumuzun kuzey kesimlerinin yüksek basınç merkezinin, güney kesimlerinin ise Basra Alçak basıncının etkisinde kalacağı tahmin edildiğinden Yurdumuzda yağış beklenmiyor. Bütün bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının bayram tatili süresince artmaya devam edeceği ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 3 – 6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Bayram tatili süresince bazı merkezlerimizdeki en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara, İstanbul ve Afyonkarahisar’da 30 – 33, İzmir, Aydın, Manisa, Adana ve Antalya’da 35 – 39, Samsun, Trabzon ve Erzurum’da 25 – 28, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da 39 – 42 dereceler arasında seyredeceği tahmin ediliyor.”

24 Haziran Cumartesi Türkiye Geneli Hava Durumu (Bayram Arefesi Günü)

25 Haziran Pazar Türkiye Geneli Hava Durumu (Ramazan Bayramı 1. Gün)

26 Haziran Pazartesi Türkiye Geneli Hava Durumu (Ramazan Bayramı 2. Gün)

Samsun ve Doğusu İçin Uyarılar

Samsun’un doğu (Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık), Ordu’nun batı (Ünye, Fatsa, Çaybaşı, İkizce) ilçelerinde meydana gelen yağışın bu gece saatlerine kadar yer yer kuvvetli olarak devam edeceği tahmin edildiğinden, meydana gelebilecek sel, su baskın, heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

5haber.com  | Ankara

Meteoroloji’den Kuvvetli Yağış Uyarısı (13, 14, 15, 16 Nisan Türkiye Geneli Haritalı Hava Durumu)

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden bir son dakika açıklaması yapıldı ve bazı bölgeler için beklenen kuvvetli yağış için uyarılarda bulunuldu.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney ve batısında kuvvetli yağış beklendiği kamuoyuna duyuruldu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, kuvvetli olması beklenen yağış nedeniyle ani sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğündne yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney ve batısında kuvvetli yer yer çok kuvvetli (21-75 mm) sağanak ve zamanla gök gürültülü sağanak şeklinde yağışlar bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte kar örtüsüne sahip yüksek kesimlerde kar erimeleri de görüleceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağış ve yer yer kar erimelerinin oluşturabileceği, sel, su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

13 Nisan Perşembe Türkiye Geneli Hava Durumu

14 Nisan Cuma Türkiye Geneli Hava Durumu

15 Nisan Cumartesi Türkiye Geneli Hava Durumu

16 Nisan Pazar Türkiye Geneli Hava Durumu

Fırtına Uyarısı

Doğu Akdeniz’de yarın (12.04.2017 Çarşamba) ilk saatlerden itibaren doğu ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75km/sa) kuvvetinde fırtına bekleniyor. Fırtına aynı gün (12.04.2017 Çarşamba) akşam saatlerinden sonra etkisini azaltacak.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, Türkiye haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Meteorolojiden Flaş Kuvvetli ve Aşırı Yağış Uyarısı (8-9-10 Mart Haritalı Hava Durumu)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bir son dakika uyarısı yapıldı. Yapılan son dakika uyarısında, Muğla’da aşırı; Aydın, İzmir ve Antalya’nın batı kesimlerinde ise çok kuvvetli ve şiddetli yağış beklendiğini açıklaması yapıldı.

Meteoroloji tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, aşırı yağış nedeniyle ani sel, su baskını ve yıldırım gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi:

“Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin batı kesimlerinde bu gece saatlerinden itibaren etkisini arttıracak sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların, Çarşamba ve Perşembe günleri Muğla’da şiddetli ve yer yer aşırı (100 mm üzeri) , İzmir, Aydın ve Antalya illerimizin batı kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (50-100 mm) olması bekleniyor. Şiddetli yağışlarla birlikte rüzgarın da güney yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, hortum, yerel dolu yağışı, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Yetkililere Uyarı

Bu açıklama sonrasında Meteoroloji’den bir uyarı daha geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, Muğla’da aşırı, İzmir, Aydın ve Antalya’da çok kuvvetli ve şiddetli yağış tahmin edildiğini duyurdu. İlgilileri tedbirli olmaya çağırdı.

8 Mart Çarşamba Türkiye Geneli Hava Durumu

8 Mart, Çarşamba

9 Mart Perşembe Türkiye Geneli Hava Durumu

9 Mart, Perşembe

10 Mart Cuma Türkiye Geneli Hava Durumu

10 Mart, Cuma

Son dakika haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Mersin’de Okullar Tatil (Mersin İçin 5 Günlük Hava Durumu Tahmini)

Mersin ve çevresinde gece boyu devam eden şiddetli yağış kentte su baskınlarına neden oldu.

Yağışların artması sonucu Mersin Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, yağışların gün içinde devam edeceği için il genelinde ilk ve orta dereceli tüm okulların bugün tatil edildi.

Valilik’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Meteorolojik veriler ışığında Mersin genelinde devam edecek yağışlar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara önlem olması amacıyla İlimiz tüm ilçelerinde bulunan ilk ve orta dereceli tüm okullar 03.03.2017 Cuma günü (1) gün süreyle tatil edilmiştir.’

Mersin Hava Durumu

Meteoroloji tarafından önceki gün yapılan uyarıda şu ifadelere yer verilmişti:

“Yapılan son değerlendirmelere göre; Perşembe akşam saatlerinden itibaren Mersin ve Karaman il geneli ile Konya’nın Hadim ve Taşkent ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 mm) ve Mersin’in kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (21-75 mm) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu ve kar erimesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Mersin İçin 5 Günlük Hava Durumu Tahmini

 

5haber.com  |  Ankara

Meteoroloji’den Flaş Kuvvetli Yağış Uyarısı (2-3- Mart Haritalı Hava Durumu)

Meteorolojiden son dakika açıklaması yapıldı. İşte Meteorolojiden yapılan açıklama ve ülke genelinde hava durumu tahmini

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya ve Muğla ile Burdur’un doğusu ve Isparta’nın güneyinde çok kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, kuvvetli yağış nedeniyle su baskını, sel ve yıldırım gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi:

“Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Perşembe) Antalya ve Muğla ile Burdur’un doğusu ve Isparta’nın güneyinde yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 mm) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

2 Mart Perşembe Türkiye Geneli Hava Durumu Tahmini

2 Mart, Perşembe

3 Mart Cuma Türkiye Geneli Hava Durumu Tahmini

3 Mart, Cuma

4 Mart Cumartesi Türkiye Geneli Hava Durumu Tahmini

4 Mart, Cumartesi

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gündem haberlerinden, kaza haberlerinden, yerel haberlerden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, sıcak gelişmelerden, dünya haberlerinden gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Meteoroloji’den Son Dakika Çığ Uyarısı Geldi

Meteoroloji Doğu Anadolu Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının mevsim normallerine dönmesi ile dik ve eğimli yamaçlarda ‘çığ düşme’ riskine karşı dikkatli olunmasına karşı uyardı.

Yüksek basıncın etkisi altına giren doğuda, Sibirya soğukları bölgeyi terk etti. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine dönmesi, bölgede yaşayanlara rahat bir nefes aldırdı. Bu yıl aşırı yağış ve soğukların yaşandığı bölgede nemin artması ile yer yer sis ve kırağı oluştu. Erzurum’un Pasinler ilçesindeki Toprak Su Araştırma Merkezi’nin olduğu bölge, dün gece sıfırın altında 16,4 derece ile Türkiye’nin en soğuk yerleşim birimi oldu. Hava sıcaklıkları yine sıfırın altında olmak üzere Erzurum Tekman’da 14, Ardahan’da 10, Erzurum, Kars, Ağrı’da 9, Muş, Iğdır’da 6 dereceyi gösterdi.

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürülüğü uzmanları, bugün Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinin aralıklı hafif kar yağışının olacağını bildirdi. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyredeceğini belirten uzmanlar, dik ve eğimli yamaçlarda ‘çığ düşme’ riskine karşı oluşması muhtemel risklere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı başta sürücüler olmak üzere vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, hava durumu haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Meteorolojiden Kuvvetli Yağış ve Fırtına Uyarısı (8-9-10 Şubat Hava Durumu)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bazı bölgelerde kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yapıldı.

Meteoroloji, Kıyı Ege’de kuvvetli yağışların beklendiğini duyurdu ve gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle ani sel ve su baskını gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şu açıklamaları yaptı:

“Kıyı Ege’de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bu akşam saatlerinde Çanakkale il geneli ile Çeşme yarımadasında, gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde Balıkesir’in batı ilçeleri, İzmir il geneli ile Aydın ve Muğla’nın kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 mm) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Fırtına Uyarısı

Yapılan bir diğer açıklamada ise, “Güney Ege’de güney ve güneydoğu yönlerden esen rüzgarın yarın (Salı) sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın; Çarşamba günü (08.02.2017) günün ilk saatlerinde etkisini kaybedeceği bekleniyor.” ifadelerine yer verilirken, orta ve doğu akdeniz için de, “Yarın (08.02.2017) ilk saatlerden itibaren Orta ve Doğu Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğulu yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına bekleniyor. Fırtınanın aynı gün (08.02.2017) akşam saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.” uyarılarına yer verildi.

8 Şubat Türkiye Geneli Hava Durumu

9 Şubat Türkiye Geneli Hava Durumu

10 Şubat Türkiye Geneli Hava Durumu

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Meteorolojiden Son Dakika Kar Uyarısı (30-31 Ocak Hava Durumu)

Meteoroloji’den bir son dakika açıklaması geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Orta ve Doğu Karadeniz’deki kıyı illerinde yeniden yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, yoğun kar nedeniyle çığ tehlikesi ve don olayı gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi:

“Doğu Karadeniz illerimizde (Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) kar yağışları etkili olmaya devam etmektedir. Bu yağışlı sistemin bugün akşam saatlerinden sonra bölgede etkisini kaybedeceği tahmin edilmektedir. Ancak yarın (29.01.2017 Pazar) akşamından itibaren yurdun kuzeydoğu kesimlerinin Kafkaslar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği ve zaman zaman yoğun olmak üzere kar yağışlarının 01 Şubat Çarşamba gününe kadar Orta ve Doğu Karadeniz kıyı illerimizde (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) etkili olmaya devam edeceği tahmin edilmektedir. Kar yüksekliğinin kıyı kesimlerde 20-50 cm, bölgenin hemen iç kesimlerinde ise 50-100 cm yüksekliğe erişmesi tahmin edilmektedir. Yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar ile özellikle çığ tehlikesine) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Doğu’da Yoğun Kar

Meteorolojiden yapılan bir diğer açıklamada ise, “Doğu bölgelerde devam eden yağışların Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar yağışı; Mardin, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur, akşam saatlerinden sonra yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. 28.01.2017 Cumartesi akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen yoğun kar yağışlarının neden olabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma, çığ riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Son Dakika Açıklaması

“Yurdumuzun doğu kesimlerinde 31.01.2017 Salı ve 01.02.2017 Çarşamba günü beklenen kar yağışlarının Diyarbakır, Batman, Siirt, Bingöl, Tunceli, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri ile Elazığ’ın doğu, Van’ın ve Erzurum’un güney kesimlerinde yoğun kar yağışı (20 cm ve üzeri) şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar ile özellikle çığ tehlikesi) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

30 Ocak Pazartesi Hava Durumu

31 Ocak Salı Hava Durumu

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, hava durumu haberlerinden, Türkiye haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Meteorolojiden Flaş Yağış ve Soğuk Hava Uyarısı (25-26-27 Ocak Hava Durumu)

Meteorolojiden son dakika yağış ve soğuk hava uyarısı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Çanakkale, Balıkesir, İzmir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, kuvvetli yağış nedeniyle ani sel ve su baskını gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi:

“Batı kesimlerde devam eden yağışların gece saatlerinden itibaren Çanakkale, Balıkesir, İzmir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) yağmur ve sağanak; sabah ilk saatlerden itibaren Çanakkale ve Balıkesir’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması beklendiğinden başta ulaşımda aksamalar olmak üzere yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Çarşamba

25 Ocak 2017 Çarşamba günü balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava ile birlikte yağışların yurt geneline yayılacağı; Doğu Karadeniz kıyıları, Orta Akdeniz ile Iğdır dışında yağış meydana geleceği, yağışların Kıyı Ege ile Marmara’nın güneybatısında kuvvetli yağmur ve sağanak, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu ve Karadeniz’in iç kesimleri ile zamanla Marmara bölgesinde kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Perşembe

26 Ocak Perşembe, 27 Ocak Cuma ve 28 Ocak Cumartesi günleri soğuk ve yağışlı sistemin Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege dışında ülke genelinde etkili olmaya devam edeceği, yağışların Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde yağmur diğer yerlerde kar şeklinde olacağı bekleniyor.

Cuma

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara