Etiket arşivi: HDP

Seçim anketinde bomba sonuçlar: 3 partiye şok

Son günlerde erken seçim tartışmaları sürerken bir seçim anketinin sonucu daha geldi.

Kayseri’de bulunan Kadir Has Üniversitesi’nde 10 yıldır Öğretim Üyesi görevini yapan Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından çalışma yapıldı. Aydın’ın koordinatörlüğünde sürdürülen araştırma, 26 şehirde yapıldı. Kent merkezlerinde yapılan ve 18 yaşının üstündeki 1000 kişi ile yapılan araştırmada seçim meselesi ele alındı ve katılanlara oy verecekleri partiler soruldu.

26 şehirde yapılan o araştırmanın sonuçları Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Osman Z. Zaim ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan araştırma ekibi ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz tarafından değerlendirildi ve bugün kamuoyuyla paylaştı.

Meclisteki 3 parti baraj altı

Türkiye Eğilimleri Araştırmasınca yapılan “Türkiye’de bugün bir seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusuna cevaplar şu şekilde verildi:

GENEL

AK Parti: Yüzde 36

CHP: Yüzde 29,6

HDP: Yüzde 8,2

MHP: Yüzde 7,4

İYİ Parti: Yüzde 7,3

Diğer: Yüzde 1,1

Kararsızların oyları dağıtılınca ise partilerin oy oranları şu:

AK Parti: Yüzde 40,2

CHP: Yüzde 33,0

HDP: Yüzde 9,2

MHP: Yüzde 8,3

İYİ Parti: Yüzde 8,1

Diğer: Yüzde 1,2Sırrı Süreyya Önder aktif siyaseti bıraktı 3 senaryo ile sinema dünyasına dönüyor

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder yaptığı son dakika konuşmasında flaş açıklamalarda bulundu. Önder, konuşmasında, siyasi geleceğine ilişkin açıklamalar yaptı.

3 Senaryom Var

HDP’li Vekil Önder, Birgün Gazetesine yaptığı konuşmasında, aktif siyasette son döneminin olduğunu, siyaseti sinemayla devam ettireceğini söyledi. Açıklamalarına devam eden Sırrı Süreyya Önder, aktif siyaset hayatına son verdiğini ve hayatının devamında yapacağını şeyleri şu şekilde ifade etti; “Aktif siyasette son dönemim. Siyaseti sinemayla devam ettireceğim. Bitirdiğim üç senaryom var. Politik film alanında bu birikimle önemli üretimler yapabilmeyi ümit ediyorum.”

Sırrı Süreyya Önder’in Sinema Kariyeri

Önder, BKM Film tarafından çekilen, senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel adlı filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez’le birlikte yönettiği film, 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır. 2012 yılında F Tipi Film’in yönetmenlerinden biri olmuştur

Siyasetin Kazandırdıkları

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, açıklamalarının devamında, “Siyaset, hayatımın hep büyük parçası oldu fakat parlamenter siyasetin bana kazandırdığı en önemli şey, Kürt halkıyla, Kürt siyasal mücadelesiyle daha yakından tanışmış olmaktı. Bu, hayatımın beni en çok geliştiren ve en onurlu dönemi oldu. Çünkü Kürt halkı büyük acıların ve kavgaların içinden geçerek, sistemin dışında kendini var etmek için yan yana durarak, bugünkü dünyada pek az halka nasip olan bir erdemlilik yaratmış. Bu Özellikle Kürt yoksullarının itiraz bilinci, yaşamı paylaşma ve örgütleme biçimleri, gelecek umutları bana büyük bir inanç, yeni bir motivasyon aşıladı. En büyük zenginliğimdir, Kürt Halkına borçluyum.” ifadelerini kullanarak siyasetin kendisine kazandırdıklarını söyledi.

En Büyük Üzüntü

Önder açıklamasının devamında, “Var tabii ki: Yitip giden canlara engel olamamak. İmralı heyetinde yer almam hasebiyle, barış için önemli bir inisiyatif üstlenmiştik. Öyle ki barışa elimizi uzatsak dokunacak kadar yakın olmuştuk ama bunu başaramadık. Çatışmasız bir dönem yakalamışken, bunu iyi kötü iki buçuk yıl gibi bir zamana yayabilmişken, muhafaza edememiş olmak, başta kendimi sorumlu tutarak en büyük üzüntümdür.” sözlerini söyledi.

Son dakika haberlerinden, politika haberlerinden, yerel haberlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Sabah Açlık Grevine Başlayan Selahattin Demirtaş Akşam Açlık Grevini Bıraktı

Geçtiğimiz gün açlık grevine başladığını duyuran HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevine son verdiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yürütülen terör soruşturmasında haklarında yakalama kararı çıkan HDP’li vekiller ile birlikte gözaltına alınan Selahattin Demirtaş ile HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan gözaltına alındı ve mahkeme kararı ile tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne konuldu. HDP Genel Merkezi dün, Demirtaş ile Zeydan’ın bu sabahtan itibaren açlık grevine başlayacaklarını açıklamıştı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “”Edirne Cezaevi Müdürü’nün diyaloga kapalı tutumu, hukuk dışı uygulamaları, diğer mahkumlara yönelik insanlık dışı uygulamaları, günlerdir devam eden açlık grevlerinin bitirilmesi konusunda hiçbir iyi niyet adımı atmamış olması nedeniyle biz de Cuma gününden itibaren açlık grevine başlıyoruz” ifadelerine yer verildi.

HDP Genel Merkezi, Demirtaş ve Zeydan’ın açlık grevlerini akşam saatlerinde sona erdirdiğini açıkladı.

Genel Merkez tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın partimize ve kamuoyuna gönderdiği mesaj aşağıdaki gibidir. Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda 25 Şubat 2017 tarihinden beri devam eden açlık grevinin, cezaevi yönetimi ile kurulan diyalog ve sorunların çözümü için ortaya konulan karşılıklı iyi niyet taahhütleri çerçevesinde sonuçlandırılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz. Açlık grevlerinin devam ettiği diğer cezaevi müdürleri başta olmak üzere, Cezaevleri Genel Müdürü’nü ve Adalet Bakanı’nı açlık grevini devam ettiren mahkumlarla diyalog içerisinde sorunların çözümü için inisiyatif almaya, tutsakları da diyalog zemini çerçevesinde açlık grevlerini bitirebilmek için sorumluluk almaya davet ediyoruz. Edirne Cezaevi gibi diğer cezaevleri için de açlık grevleri tümden sonuçlanıncaya kadar kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyor, büyük katkı sunan hukuk ve insan hakları kurumları ile avukatlarımıza teşekkür ediyoruz. Desteklerini esirgemeyen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalan tutuklular da açlık grevini sona erdirdi. Bu konuda yapılan açıklamada ise, “Cezaevi İdaresi’nin, HDP’li vekillerimiz, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, TOHAV, İHD yetkilileri ve son olarak da bizimle yapılan görüşmeler sonucunda diyalog kanalları açılmış; Cezaevi İdaresi var olan sorunları çözeceğinin sözünü vermiştir. Bunun sonucu olarak 31.03.2017 tarihi itibariyle, 25 Şubat’tan beri sürdürdüğümüz süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini sonuçlandırmış bulunmaktayız. Katkısı geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

5haber.com  |  Ankara
DHA

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan Gözaltına Alındı

Son Dakika haberi Mardin’den geldi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Mardin’in Midyat ilçesinde göz altına alındı.7

Batman 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı iki ayrı davanın duruşmalarına katılmadığı gerekçesiyle 8 Şubat günü hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Mardin’in Midyat İlçesi’nde aracıyla seyir halindeyken bugün saat 17.00 sıralarında polis tarafından durduruldu. Polisin Midyat’ta bulunan bir sokakta saat 20.15’e kadar beklettiği Aslan, bir evde akşam namazı kıldı. Yakalama kararının getirilmesi üzerine Aslan gözaltına alındı.

Midyat Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen aslan, önce İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü, buradan da ifadesinin alınması için Midyat Adliyesi’ne sevk edildi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, yerel haberelrden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Gözaltına Alınan HDP Milletvekili Pervin Buldan Serbest Bırakıldı

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, bugün sabah saatlerinde İstanbul’da bulunan evinde gözaltına alınmıştı.

HDP Genel Merkezi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “TBMM Başkanvekili ve İstanbul Milletvekilimiz Pervin Buldan bu sabah İstanbul’da evinden hukuksuzca gözaltına alınmıştır” denildi.

Pervin Buldan Serbest Bırakıldı

HDP Genel Merkezi, TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan’ın gözaltına alınmasının ardından, serbest bırakıldığını duyurdu. HDP Basın Bürosu’ndan bu sabah saat 09:12’de yapılan yazılı açıklamayla, Pervin Buldan’ın İstanbul’daki evinden gözaltına alındığı bildirilerek, “TBMM Başkanvekili, İstanbul Milletvekilimiz Pervin Buldan, bu sabah İstanbul’da evinden hukuksuzca gözaltına alınmıştır” denilmişti. HDP’den saat 10:43’te ikinci bir açıklama yapılarak, Buldan’ın serbest bırakıldığı duyuruldu. HDP Basın Bürosu’ndan yapılan ikinci açıklamada ise “Bu sabah İstanbul’daki evinden hukuksuzca gözaltına alınan TBMM Başkanvekili, İstanbul Milletvekilimiz Pervin Buldan, bırakıldı” denildi.

HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Bakırköy Adalet Sarayı çıkışında açıklama yaptı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, Türkiye haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Son İki Ay İçerisinde HDP’li Bin 831 Kişi Gözaltına Alındı , 360 Kişi Tutuklandı

Ülke genelinde devam eden soruşturma kapsamında son iki ay içerisinde HDP üyesi bin 831 kişi gözaltına alındı. Aralarında Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 360 kişi hakkında da tutuklama kararı verildi.

Halkların Demokratik Partisi Genel merkezi tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, 22 Temmuz 2015 tarihinden bu yana parti tabanı ve bileşenlerine yönelik yapılan operasyonlar sonucu toplam 8 bin 432 kişi gözaltına alındığı ve bunlardan aralarında eş genel başkanlar, milletvekilleri, il, ilçe eş başkanları, yöneticileri ve parti üyelerinin bulunduğu 2 bin 360 kişinin tutuklandığı belirtildi. Son 2 ay içerisinde yapılan operasyonlarda toplam 1831 kişinin gözaltına alındığı ve 360 kişinin tutuklandığı belirtilen açıklamada, şöyle dedi: “Temmuz 2015’ten bu yana 21 HDP il eş başkanı, 44 HDP ilçe eş başkanı, 17 DBP il eş başkanı ve 42 DBP ilçe eş başkanı tutuklanmıştır. Temmuz 2015’ten bu yana Eş Genel Başkanlarımızla birlikte 12 milletvekilimiz, 3 MYK, 3 PM üyemiz tutuklanmıştır. Başkan vekilleri dahil 62 belediye eş başkanı tutuklanmış 43 belediyeye ise kayyum atanmıştır. Görevden alınan belediye eş başkanlarının sayısı ise 57’dir. 10 belediye eş başkanı hala gözaltındadır.”

HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, 11 Aralık’tan sonra partinin İstanbul, Yalova, Hatay, Konya, Balıkesir, Kayseri ve Eskişehir il binalarının da aralarında olduğu toplam 9 il ve ilçe binasına yönelik saldırı gerçekleştiği, kundaklandığı ve bazılarında da polis tarafından kapıları kırılarak içerideki resmi evraklara zarar verildiği belirtildi.

5haber.com  | Ankara
DHA

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel Tutuklandı

Önceki gece Ankara’da gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel hakkında çıkarıldığı mahkemece tutuklama kararı verildi.

Önceki gece TBMM’den çıktıktan sonra Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan ve Diyarbakır’a getirilen HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, bugün öğle saatlerinde adliyeye sevk edildi. Hakkında 2015 ve 2016 yıllarında 12 ayrı konuşma, basın açıklaması ve yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Kanuna aykırı toplantı-yürüyüşlere katılma’ suçundan 23 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Demirel’in, mahkemenin dün çıkardığı yakalama kararı üzerine gözaltına alınıp duruşmaya getirildiği alınan son dakika bilgileri arasında. Davanın bugün görülen ara duruşmasını HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir, Sibel Yiğitalp, İmam Taşçıer, Ayşe Acar Başaran ve Besime Konca ile çok sayıda kişi izledi. Polis tarafından duruşma salonuna getirilen Demirel, mahkeme başkanına, “Niye burada olduğumu bilmiyorum. Bana hiç bir şey tebliğ edilmedi. Avukatlarımla görüşmek istiyorum”dedi. Bunun üzerine Demirel’e tutukluların bulunduğu bölümde avukatları ile bir süre görüşme izni verildi.

Yargılamanın Durdurulma Talebi Reddedildi

Duruşmada ilk sözü alan Avukat Mehmet Emin Aktar, müvekkilinin TBMM üyesi olduğunu ve mutlak bir dokunulmazlığı bulunduğunu belirterek, “Meclis kararı olmadan yakalanması ve sorguya alınması anayasaya aykırıdır. Bu nedenle sorgunun ve kovuşturmanın durdurulmasını, Anayasa Mahkemesi’ne başvurularak, sonuç beklenmesini istiyoruz”dedi. Bunun üzerine görüşü sorulan savcı dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Meclis kararı nedeniyle talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin Anayasa değişikliği şeklinde yapıldığını gerekçe gösterip, talebi reddetti.

“Şiddetten Değil Demokratik Siyasetten Yanayız”

Avukatının konuşması üzerine savunması alınan Çağlar Demirel, “Yaptığım konuşmaların hepsi ifade özgürlüğü kapsamındadır. Neden hakkımda yakalama kararı verildiğini ve burada olduğumu bilmek istiyorum. 5 Aralık gününden beri bütçe görüşmeleri için Meclis’teydik. Dün gece geç saatlere kadar Meclis’te çalıştık. Meclis’ten ayrıldıktan sonra yolumuz kesildi. Yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındık. Resmi belge istedik, ancak tebliğ edilmedi. Bir milletvekili olarak bu kadar saattir gözaltındayım. Bana bir tebligat gönderilmeden, davetiye çıkarılmadan gözaltına alınmam TBMM’ye saygısızlıktır. Bu dosyanın duruşma tarihi Şubat ayındaydı. Bugün ne oldu da gözaltına alındık? Bunu, siyasi bir erkin müdahalesi olarak değerlendiriyorum. Eş başkanlarımız hukuk dışı bir uygulama ile tutuklandı. Ben birinci derece imza yetkisi olan grup başkanvekiliyim. Bırakın yurtdışına kaçmayı, Diyarbakır’a dahi gelemiyorum. Hiçbir zaman ifade vermekten kaçınmadık. Söylediklerimiz neyse, Meclis’te de söyledik. Yaptığım konuşmalar demokratik siyasetin ilerlemesi ve çözüm süreci ile ilgilidir. Biz asla demokratik siyasetten vazgeçmeyeceğiz. Yaptıklarımızın tümü anayasal haklarımızdır. Yaptığımız konuşmalarda şiddet yok” sözlerini söyledi.

Cumhuriyet Savcısının Açıklaması

Daha sonra söz hakkı verilen Cumhuriyet Savcısı, sanığın özyönetim direnişi dahil olmak üzere birçok kez örgütsel eylemlere katıldığını, devletin birliği ve bütünlüğüne karşı kanton bölge ilan edilen yerlerde güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırıları, halkın direnişi olarak ifade edip, örgütsel faaliyetleri meşrulaştırdığını, bu nedenle hakkında kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirterek, tutuklanmasını istedi. Kararını açıklayan mahkeme, tutuklama tedbirinin orantılı ve ölçülü olduğunu belirterek, Çağlar Demirel’in tutuklanmasına hükmetti. Demirel, kararın açıklanmasının ardından, bugün hakkında zorla getirilme kararı verilen KCK ana davasının görüldüğü 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürülerek ses analizi alındı. Demirel’in daha sonra cezaevine gönderileceği belirtildi.

5haber.com  | Ankara
DHA

Adli Kontrol Şartı ile Serbest Bırakılan HDP’li Besime Konca Yeniden Gözaltına Alındı

Batman Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Diyarbakır Adliyesinde yeniden gözaltına alındı.

Savcının İtirazı İle Diyarbakır’da Yeniden Gözaltında

Batman Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, dün gözaltına alınan ve bugün sorgusundan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Diyarbakır’da kendisi ile birlikte gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in duruşmasını izlemek için geldiği Adliye binasında polis tarafından yeniden gözaltına alındı. Besime Konca’nın Batman Sulh Ceza Hakimliğinin hakkında verdiği serbest bırakılma kararına Batman Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı sonucu Batman’dan gelen polisler tarafından gözaltına alınarak Batman’a götürüldüğü belirtildi.

Adli Kontrol Şartı ile Bırakıldıktan Sonra Yaptığı Açıklama

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma kapsamında dün akşam gözaltına alınan ve bugün çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğinde adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartı ile serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, dövüldüğünü ve zorla kelepçelendiğini söyledi.

Adliye çıkışında yaptığı açıklamada, serbest bırakılmasının kendisi için hiç bir anlam ifade etmediğini, iradelerinin top yekun rehin alındığını ileri sürdü. Besime Konca şunları söyledi:

“Eş başkanlarımız cezaevinde rehindir. Türkiye’nin demokratikleşmesini istemeyen bir iradeyle karşı karşıyayız. Bu da bizlere operasyonlarla bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ve referandumun hazırlıkları yapılıyor. İşte bizleri gözaltına alınca linç ederek kelepçeleyerek sonuç alınacağını, Türkiye kamuoyuna faşizmi, milliyetçiliği, ekonomik krizi örtbas edeceğini düşünüyor. Bunu kabul etmeyeceğiz. Partimizin ortak bir tutumu var, kürsüde ne söylediysek, meydanlarda ne söylediysek, mahkemelerde de bunları söyleriz. Bugün anayasaların, yasaların, Anayasa Mahkemesi’nin yok sayıldığı, hiçe sayıldığı ve kabul edilmediği bir siyaset gerçekliğinde biz de burada yargılanıyoruz, mahkemeye götürülüyoruz gibi bir anlayışı kabul etmiyoruz.”

HDP Milletvekili Besime Konca, politik gerekçeyle gözaltına alındığını belirterek, “Politik gerekçeyi de algı operasyonu olarak sınırlandırmışlar. Bunu da kabul etmeyeceğiz. Benim için suç teşkil edecek hiçbir şey yok. Demokrasi adına, özgürlük adına, yaşam adına, acılar ve sevinç adına bu halk neyi yaşıyorsa, bu halk neyi hissediyorsa yanında olmuşsam onur duyarım, gurur duyarım” dedi. Besime Konca açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Örgüt üyeliği veya örgüt propagandası, özgürlük, demokrasi örgüt propagandası ise biz bu suçu her zaman işleyeceğiz. Tutuklayarak, işkence yapılarak mahkemelere getirmek değil, Diyarbakır’dan buraya getirildiğim süre içerisinde her türlü tehdit, her türlü fiziki işkence ile karşı karşıya kaldım. Darp edildim, zorla kelepçelendim, her türlü özel savaşın özel harekât timlerinin sitelerinde paylaştığı müzikler dinleterek buraya kadar getirildim.”

5haber.com  | Diyarbakır
DHA

HDP’li 8 Vekil Hakkında Mahkemeye Zorla Getirilme Kararı (Gerekçeler ve Zorla Getirilme Kararı Verilen Vekiller)

KCK Ana davasında dosyaları ayrılan ve yargılanmalarına bu şekilde Diyarbakır’da devam edilen, 6’sı hakkında 10 Kasım gününden önce mahkemeye zorla getirilmeleri kararı verilen HDP’li 8 Milletvekili için mahkeme tarafından yeniden zorla getirilme kararı verildi. Haklarında mahkemeye zorla getirilme kararı verilen HDP’li Selma Irmak tutuklu bulunurken, Çağlar Demirel ve Besime Konca dün gece başka soruşturma ve davalar nedeniyle Ankara’da gözaltına alınmıştı.

Zorla Getirilme Kararı Verilen İsimler

Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır’da görülmekte olan KKC Ana davası kapsamında, Milletvekilleri oldukları gerekçesiyle davaları ayrılan HDP Milletvekilleri Alican Öncü, Nadir Yıldırım, Selma Irmak, Besime Konca, Osman Baydemir, Dirayet Dilan Taşdemir, Ahmet Yıldırım ve Çağlar Demirel için zorla mahkemeye getirilme kararı alındı.

Gerekçe

Mahkeme, “Devletin Birliğini ve ülke bütünlüğü bozma, terör örgütü propagandası yapmak, silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan yargılanan 8 HDP’li Milletvekili için dün verdiği zorla getirilme kararı gerekçesinde şöyle dedi:

“Sanığın üsulune uygun yapılan tebligata rağmen duruşmalara gelmemesi ve verilen süreye rağmen savunmasını yapmaması sebebiyle yargılamanın sürümcede kalmaması ve usul ekonomisi ilkeleri gereğince CMK’nun 199 maddesi gereğince sanığın hazır bulunmasına ve zorla getirilmesine her zaman karar verilebileceği hükmü gereğince, sanığın savunmasının alınması ve alınacak rapora ilişkin ses kaydının alınması amacıyla CMK’nun 199 maddesi gereğince günsüz olarak zorla getirilmesine karar verilmiştir.”

Hakkında mahkemeye zorla getirilme kararı verilen HDP Hakkari Milletvekili 4 Kasım’da Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Yine hakkında zorla getirilme kararı verilen HDP Grup Başkan vekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile Siirt Milletvekili Besime Konca’da yine haklarında yürütülen başka soruşturma ve davalar konusunda dün akşam Ankara’da gözaltına alınmış ve gece yarısı Diyarbakır ile Batman’a getirilmişti. 8 milletvekili arasında bulunan Osman Baydemir ve Ahmet Yıldırım için mahkeme ilk kez zorla getirilme kararı vermiş oldu.

10 Kasım’da Karar Kaldırılmıştı

Diyarbakır’da görülen ‘KCK ana davasından dosyaları milletvekili olduğu için ayrılan HDP’nin Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Milletvekilleri Nadir Yıldırım, Besime Konca, Dirayet Dilan Taşdemir, Alican Önlü ve Selma Irmak için Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, bir önceki duruşmada verilen mahkemeye zorla getirilme kararı 10 Kasım’daki kararda kaldırılmıştı.

5haber.com  | Ankara
DHA