Etiket arşivi: hollanda

Hollanda, gençlerin vergi ve KYK borçlarını silecek iş verecek

Amsterdam Belediyesi , öğrencilerin borçlarını silecek.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam Belediyesi , gençlerin borçlarını silmek, onları borç batağından kurtarmak için bir proje başlattı.

Bu proje belediye tarafından planlandı ve yakın zamanda hayata geçecek. Belediye , bu proje ile birlikte gençler borç batağından kurtulacak ve uygun bir işe girmeleri sağlanacak.

Belediye bağlantılı bir banka , alacakları satın alacak.

Şubat ayında yürürlüğe gireceği bildirilen proje için banka , gençlerin borçlarını satın almak üzere müzakerelere başladı.

Alacaklar bu bankaya devredilecek ve gençlere ekstradan 750 Euroluk teşvik sağlanacak.

Proje kapsamına giren gençler , bir rehber görevli ile birlikte çalışacak ve belediyenin satın aldığı borçları geri ödeyecek , erteleyebilecek ya da silebilecek.

Borçların silinmesi için çalışmalar yürütülecek.

Projeyi başarılı şekilde tamamlayan gençlerin borçlarından daha fazla ücret kesilecek ve borç azalacak.

Türkiye’den Avrupa Ülkelerine Vize Muafiyeti

Türkiye 6 Avrupa Birliği üyesi ülkeye Vize Muafiyeti uygulamaya başladığını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü  Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin, Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık’a vize muafiyeti sağlamasıyla, turizm potansiyeli, ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlı Sözcüsü Hami Aksoy, “Avrupa Birliği (AB) Schengen bölgesi üyelerinden Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık vatandaşlarına, 2 Mart’tan itibaren Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanması kararlaştırılmıştır” ifadesini kullandı.

Amerika’nın Baskısıyla Kapatıldı !!!

2009 Yılında Hollanda’da düşen Türk Hava Yolları uçağı hakkında Amerika’nın New York Times gazetesi ilginç bir yazı kaleme aldı.

2009’da Amsterdam Schiphol Havalimanı’na inerken yere çakılan Boeing 737-800 NG tipi Türk Hava Yolları (THY) uçağının, Hollandalı yetkililerin raporunda iddia edildiği gibi başlı başına pilot hatası nedeniyle düşmediği, kazada “riskli tasarım seçimlerinin ve hatalı güvenlik değerlendirmelerinin” de rolü olduğunu belirtildi.

Hollanda Güvenlik Kurulu’nun Boeing ve ABD federal güvenlik yetkililerinin baskısıyla nihai raporunda üretici firmaya sorumluluk yüklemekten kaçındığını öne sürdü.Bunun üzerine Amerikanın baskı yapıp dosyanın kapatıldığı gelen bilgilerden bazıları.

25 Şubat 2009 yılında düşen uçakta dokuz kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı.

Mayıs 2010’da yayımlanan raporda kazanın temel nedeninin uçak üzerindeki iki yükseklik göstergesinin farklı değerler göstermesi olarak açıklanmıştı.

Yaklaşma sırasında otopilotun bu yükseklik farklılığı nedeniyle uçağın hızını düşürdüğü ve pilotların bu durumu geç fark ederek zamanında müdahale edemediği öne sürüldü.

New York Times’ın ulaştığı raporunda Boeing’i güvenilir olmayan açıklamalarla dikkatleri kendi “tasarım kusurları” ve diğer hatalarından uzaklaştırmaya çalışmakla suçladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Srebrenitsa Açıklamasına Hollanda’dan Tepki (Srebrenitsa’da Ne Oldu?)

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan krizde bir son dakika açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı konuşmasında, “Biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız. Onların cibilliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnak’ı orada nasıl katlettiklerinden tanırız. Bunları iyi biliriz. Kimse bize medeniyet, medenilik dersi vermesin. Bu milletin alnı aktır ama onların alnı kapkaradır” sözleri üzerine Hollanda’dan bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert açıklamaları sonrasında Hollanda Başbakanı Rutte, “Erdoğan durumu kızıştırmaya devam ediyor” sözlerini söyledi. Hollanda televizyonu RTL Nieuws’e konuşan Rutte, Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin “çirkin bir tarihi yalan” olduğunu savundu.

Srebrenitsa’da Neler Oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında gündemde konuşulmaya başlanan Srebrenitsa’da, Bosna’da devam eden savaş sırasında Birleşmiş Milletler güvenli bir bölge ilan etti. Buranın adı ise Srebrenitsa’ydı. 11 Temmuz 1995 tarihinde Ratko Miladiç’e bağlı Sırp birlikleri tarafından ele geçirilen Srebrenitsa’nın işgali üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edilmişti. Boşnaklardan götürdükleri 8 bin 372 kişiyi götürdükleri ormanlık alanda katledildiler.

 Hollanda Sorumluluğu Kabul Etti

Olaydan yıllar sonra gündeme gelen konunun tüm sorumluluğunu Hollanda kabul etmiş ve 2002 yılında dönemin Başbakanı Wim Kok, hükumeti ile birlikte istifa etmişti.

2002 yılında sorumluluğu alan Hollanda hükumetinin, şimdilerde olayı inkar etmesi ve tarihi bir yalan demesi ise çifte standardı gözler önüne seriyor.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Hollanda Seçimlerinin Favori İki İsminden Flaş Türkiye Açıklaması

Hollanda yarın seçime gidiyor. Seçimler öncesinde, seçimin favori iki ismi, önceki gün yayımlanan bir televizyon programında gündemi değerlendirdi.

Hollanda’da yarın yapılacak seçimlerin favorisi Liberal Sağ Parti (VVD) lideri ve Başbakan Mark Rutte ile Türk düşmanı, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Türkiye ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Erasmus Üniversitesinde gerçekleşen tartışmada Ankara-Lahey hattı ele alındı.

Türk düşmanı popülist Wilders açıklamasında, mevcut hükumetin Türk bakanlara yönelik tutumunu desteklediğini söyledi ve bunun yeterli olmadığını, daha sert önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.

Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan’ın sınırdışı edilmesi gerektiğini savunan Wilders, Hollanda’da yaşayan Türklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini desteklemeleri halinde Hollanda vatandaşlığından alınması ya da Türkiye’ye dönmemek üzere gönderilmesi gerektiğini de söyledi.

Wilders’ın faşist açıklamaları şu şekilde: “Onlar Hollanda’ya mı bağlı? O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorumlarını reddetmeleri gerekiyor. Eğer önümüzdeki günlerde onların Erdoğan’ın bu çılgınca ve sert yorumlarını desteklediği ortaya çıkarsa, o zaman ben onları Hollanda’yı terk edip Türkiye’ye gitmeye ve hiçbir zaman Hollanda’ya dönmemeye davet ediyorum. Çünkü onlar Hollanda’ya değil Türkiye Cumhuriyeti’ne ait.”

Başbakan Rutte, Türkiye ile yapılan mültecileri geri kabul anlaşmasının olumlu sonuçlarını dile getirirken Wilders, sınırların mültecilere tamamen kapatılması gerektiğini savundu.

Hollanda’nın AB’den ayrılması gerektiğini savunan Wilders ile bir koalisyon kurmayacağını söyleyen Rutte, “Kuran’ı yasaklamak, camileri kapatmak isteyen bir parti ile çalışmayacağım” sözlerini söyledi.

Rutte’nin Açıklaması

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Türkiye krizi ile ilgili şu sözleri söyledi: “Nazizim benzetmesi ve faşist yorumları kesinlikle kabul edilemez. Bu sözün geri alınması gerektiğini düşünüyoruz. Sanırım cumartesi günü yaptığımız Türk bakanın sınır dışı edilmesi eşi benzeri görülmemiş bir şeydi. Durumun daha da tırmanmasını istemiyoruz. Ama Türkler durumu tırmandırırsa cevap vermek zorunda kalırız.”

5haber.com  |  Ankara

Yunanistan’dan Türkiye Hollanda Krizi Açıklaması

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan kriz ile ilgili Yunanistan’dan bir açıklama geldi. Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos yaptığı açıklamasında, başta Almanya ve Hollanda olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde yaşadığı gerginliklere değindi. Katrouggalos, bu konuda Türkiye’ye destek veren bir açıklamada bulundu.

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Katrougalos, “Türk yetkililer, seçim dönemlerinde daha önce Trakya’ya ziyaretlerde bulundu. Onların bu iletişimini engellemek için herhangi bir sebep yok” dedi.

Gerginlik Körüklenmemeli

Bakan vekili Katrougalos ayrıca, “Avrupa’da ilişkilerimizde sorunlara sebep olabilecek gerginliklerin körüklenmemesi gerekir. Ben diğer ülkelerin iç siyasi kararlarını yargılayamam ancak Avrupa’da kural, bu tür toplantıların gerçekleşmesidir. Bu konuda tek sorun kamu güvenliğidir,” şeklinde konuştu.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Türkiye-Hollanda Krizine NATO ve Rusya’dan Açıklama

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomasi krizi sonrasında NATO’dan bir açıklama geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Güçlü tartışmalar ve saygı ikisi de demokrasilerimizin özündedir… Bütün NATO müttefiklerini, birbirlerine karşılıklı saygı göstermeye, sakin olmaya ve ölçülü yaklaşıma çağırıyorum. Gerilimin azaltılması ve ortamın sakinleştirilmesi adına artık bizi birleştiren şeylere yoğunlaşmamız önemli” sözlerini söyledi.

Türkiye Hollanda arasındaki diplomatik kriz devam ederken, Avrupa’dan iki ülkeye diyalog ve uzlaşma çağrıları geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı konuşmada Türkiye ve Hollanda arasındaki gerginliğin sükûnet ve saygı çerçevesinde diyalog ile çözülmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Genel sekreter Stoltenberg kendisine Hollanda’nın İstanbul’daki Başkonsolosluğu’ndaki bayrağın indirilmesi sorusunu yönelten muhabire “Türk ve Hollanda hükümetleriyle iletişim halindeyim, bu görüşmelerin detaylarına girmek durumunda değilim ama şunu söyleyebilirim, mesajım her iki tarafa da aynı. Çekişmeli tartışmalar, demokrasilerimizin kalbidir ama aynı zamanda saygı da önemlidir. Tüm müttefiklerimizi karşılıklı saygıya, sakinliğe davet ediyorum ve ölçülü davranışlar konusunda cesaretlendirmek istiyorum. Şu anda bizi birleştiren şeylere odaklanmalıyız. Sakinliğin korunması ve gerginliğin azaltılması, tansiyonun düşürülmesi önemlidir ve benim mesajım aynı olacak müttefiklerimize dışarıdan gelen tehditlere karşı odaklanmalıyız.” yanıtını verdi.

Tusya’dan Açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “iki ülke arasındaki tansiyonun düşürülmesi için” hem Türkiye hem de Hollanda’yı “itidalli ve yapıcı” olmaya çağırdı. Peskov, “Herhangi bir arabulucuya ihtiyaç olduğunu düşünmüyoruz… Bu durumdan sadece bu iki ülke çıkabilir” ifadesini kullandı.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Türkiye Hollanda Geriliminde Siyasilerin Açıklamaları

Türkiye-Hollanda gerilimi devam ederken Türkiye’den Hollanda’ya tepkiler de büyüyor. Önceki akşam yaşanan olaylar sonrasında yapılan açıklamalar ve eleştirilerle Hollanda’nın hukuk dışı tavrına karşı tavır alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sert Tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hollanda AB ülkesi gibi değil, muz cumhuriyeti gibi davranmıştır. Demokrasi nutukları çekenlerin aslında bu değerlerden ne kadar uzak olduğunu tüm dünya gördü. Şimdi yaptıklarına kılıf uyduruyorlar. Mızrak çuvala sığmaz, bu bir skandaldır. Hollanda bunun bedelini mutlaka ödeyecektir” dedi.

Başbakan’dan Flaş Açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, “Dün Hollanda’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yapılan muamele asla kabul edilemez. Hollanda bütün uluslararası diplomatik kuralları hiçe sayarak bakanımızın seyahat özgürlüğünü engellemiş ve ülkeyi terk etmeye zorlamıştır. Şunu herkes bilmelidir; Türkiye bunun cevabını en ağır şekilde verecektir ve bir daha ülkemize vatandaşlarımıza karşı buna benzer aymaz hareketlerin olmaması için gereken neyse yapılacaktır” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün yaptığı konuşmada, Avrupa’da yaşanan gelişmelere değinirken, “Bu iş milli bir iştir. Hükümete çağrıda bulunuyorum. Lafla peyhir gemisi yürülez. Hollanda ile ilişkilerimizi askıya alın. Açık çağrı yapıyorum” dedi.

MHP Liderinden Açıklama

MHP Lideri Bahçeli Hollandayla yaşananlarla ilgili olarak, “Hollanda insanlığın yüz karası bir tutum takınarak hasım ülke haline gelmiştir. Diplomatik ilişkilerin askıya alınması gerekir” dedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli Hollanda ile yaşananlarla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Avrupa kıtasının insanlık değerlerinin çiğnendiği, temel hak ve özgürlüklerin örselendiği, hukuk ve diplomatik teamüllerin öğütüldüğü karanlık bir sürece hapsolduğunu belirten Bahçeli;” Almanya’nın hemen ardından, Hollanda’nın içine sürüklendiği kördüğüm her açıdan vahim, her bakımdan kahredici bir vandallıktır. Dün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’ya Hollanda’da reva görülen kaba, korkunç ve son derece aşağılık muameleler asla kabul edilemeyecek bir ilkellik ve izansızlıktır.Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya yapacağı ziyaretin engellenerek uçuş izninin iptalinden sonra, bir kadın bakanımıza yapılan çirkin ve çirkef müdahaleler hiç şüphesiz uluslararası bir skandal ve rezalete dönüşmüştür.

Numan Kurtulmuş’tan Açıklama

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde konuştu. Numan kurtulmuş konuşmasında, “Avrupa’da açık bir mülteci düşmanlığını görüyoruz. Açık bir İslamifobia ve onların çıkartmış olduğu örgütlü bir İslam düşmanlığını görüyoruz. Bunların bir tezahürü olarak, bunlar olmasın diye güçlü bir Türkiye olmasın diye Türkiye düşmanlığının ortaya koyulduğunu görüyoruz. Bu ümmetin önüne çıkıp liderlik yapan güçlü bir lider olmasın diye Erdoğan karşıtlığı üzerinden siyaset ürettiklerini görüyoruz. Dün ve evvelsi gün Avrupa’da yaşananlar tam da kötülüğün, İslam düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, Erdoğan düşmanlığı üzerinden örgütlenmiş bir şeklidir. Sayın İçişleri Bakanımızın uçağının indirilmemesi ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızın maalesef konsolosluğumuza 30 metre kala durdurulması ve en sonunda Hollanda’dan çıkarılması sadece yolunu şaşırmış, mantıksız birkaç siyasetçinin ortaya koyduğu bir iş değildir. Örgütlü, planlı Müslüman ve göçmen düşmanlığı üzerine oturan, Türkiye düşmanlığı üzerine oturan bir zihinsel altyapının dışa vurumudur. İstiyorlar ki güçlü bir Türkiye olmasın, istiyorlar ki mazlum milletlere önderlik eden bir Türkiye olmasın. Ne yaparsanız yapın Türkiye mazlum milletlere önderlik edecek ve oynana bu oyunları bozacaktır. Birkaç gündür Avrupalı dostlarımıza düzünden söylüyoruz, tersinden söylüyoruz bir türlü anlamıyorlar. En yakın zamanda anlayıp, mahcup olup, hizaya gelip Türkiye’den özür dileme noktasına geleceklerinden eminiz inşallah.” dedi.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hollanda’ya Sert Tepki Geldi

Hollanda ile devam eden diplomasi krizi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir son dakika açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyio Erdoğanyaptığı açıklamasında, “(Hollanda ile diplomatik kriz) Benim bakanıma, dişişleri bakanıma, bunu yanında ekonomi bakanıma, bunun yanında yine millletvekili arkadaşlarımıza oralarda her türlü hedef dışı davranışları yapanlar bunun bedelini ödeyecek.” ifadelerine yer verdi.

Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda ile yaşanan diplomatik krize ilişkin

“Son birkaç gündür yaşanan olaylara, gördüklerimize dikkat edin, tamamen ‘islamafobik’ bir gelişmenin tezahürleridir. Batı gerçek yüzünü son birkaç gündür çok açık ve net ortaya koymuştur. Ben olaylar başladığında bunların faşizan birer baskı olduğunu söyledim. ‘Nazizim yeniden hortladı’ dedim. Ben nazizmin bittiğini zannediyordum ama aldanmışım” dedi.

konsoloslukta Yaşananlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İyilik Ödülleri Töreni”nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

” Dün gece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Sayan kardeşime.. bir bayana.. kendi başkonsolosluk binasına maslahatgüzarı ve diplomatik bir araçla gitmesini engelleyen bir zihniyet bunu uluslararası diplomasiye ve dünyaya nasıl anlatacak. ‘Biz davet etmedik ki’ mi diyecek. Nereden çıktı bu ya? Ben istediğim ülkeye elimde pasaportum, her şeyim varsa istediğim gibi girerim. Uluslararası seyahat özgürlüğü çerçevesinde de giderim, bir diplomat olarak da giderim. Nereden çıktı bu adet? Ama nazizim, faşizm olduğu zaman ‘benim dediğim doğrudur’, ‘benim yaptığım doğrudur’, ‘istediğime müdahale ederim, istediğime etmem’ anlayışıyla bunlar orada konsolosluk kapısını kilitleyecek kadar ileri gitmişlerdir. Konsolosumuzu dışarı çıkarmayacak kadar ileri gitmişlerdir.

Bunun Bedelini Ödeyeceksin

Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız sabah 4’e kadar telefonda konuşuyoruz. Alınan cevaplar enteresan, ‘çıkması lazım’. Şuna bak ya. Peki Hollanda Çarşamba günü yapılacak bir seçime Türkiye Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bunun bedelini ödeyeceksin. Daha biz olması gerekenleri yapmış değiliz. Fatma kardeşimiz bir Nene Hatun olarak, orada onların etten duvarına karşı her türlü girişimi yaptı. Artık en sonunda oradan ayrılmasını tavsiye ettik ve ayrıldı. 1,5 saat kendi topraklarında ayrıca kendisini sınır dışı etmeden önce de arabanın içinde durup otoparkta da 1,5 saat beklemişler. Hatta karakolda çay kahve ikram edelim falan demişler. Fatma kardeşimiz ‘biz çay falan istemiyoruz’ demiş. Şu hale bak. Bu duruş çok önemli.

Avrupa Irkçılığa Gidiyor

Bundan sonraki süreç işleyecek. Çarşamba günü bakalım ne olacak. Hollanda’daki oy kullanacak Türk kardeşlerime sesleniyorum. Sizler zaten gereğini yapacaksınız. İsim vermeye gerek yok, bir tane ırkçı var. Şuraya bak ya, Avrupa ırkçılığa gidiyor, ne demek ırkçılık. Bu bölücülük, ayrımcılık nedir. Neredesin Avrupa Birliği? Ondan sonra Tayyip Erdoğan Avrupa Birliği’ne çattığı zaman rahatsız oluyorlar. Rahatsız olacaksınız.

Cevapsız Kalmayacak

Almanya’nın devlet televizyonu yalan yanlış program yapıyor. Adamlar bizim 18 maddelik paketi yalan yanlış anlatıyor. Ve bu Almanya’nın devlet televizyonu. Yani ‘biz hayır diyoruz’ diyor. Sana ne ya? Çarşamba günü Hollanda’da yapılacak seçimden önce ve sonra gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Nasıl bir tavır takınacağımızı ortaya koyacağız. Çünkü bu cevapsız bırakılamaz. Benim Bakanıma, Dışişleri Bakanıma, Ekonomi Bakanıma, milletvekillerime oralarda her türlü af edersiniz.. edep dışı davranışları yapanlar bunun bedelini ödeyecek. Benim Hollanda’daki vatandaşlarımızın üzerine atlarla yürüyen afedersiniz kendi içlerindeki hırslarını köpekleri sürmek suretiyle ortaya koyanlar bunun bedelini ödeyecekler. Bunların birçoğu Hollanda’nın vatandaşı. Çıkmış bir tanesi ‘Türkler burayı terk edecekler’ diyor. Terk etmeyecekler. Onlar buranın vatandaşı artık. Bu daha da gelişecek ve genişleyecek. Bunun bedelini her türlü ödeyecekler kusura bakmasınlar. Ve diplomasi nedir onu da öğrenecekler.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, kamu haberlerinden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA