Etiket arşivi: HSYK ihraç

HSYK’dan ihraç edilen 107 hakim ve savcının isim listesi açıklandı mı?

HSYK’dan bir son dakika açıklaması yapıldı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan yapılan son dakika açıklamasında FETÖ ile bağlantılı 107 hakim ve savcıyı meslekten men edildiği kamuoyuna duyuruldu. Alınan son dakika bilgileri arsında ise, ihraç edilen hakim ve savcılar hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması operasyonları kapsamında meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların isimleri açıklandı.

HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugünkü toplantının ardından listeler üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

Yılmaz, “107 hakim, savcı daha ihraç edildi. Bu, listeler halinde yapılan son ihraç. Bundan sonra itiraflarla yeni isimler geldikçe bizden sonraki Kurul da durumu değerlendirecektir ama var olan liste üzerindeki çalışmalar sona erdi. Üzerinde çalıştığımız bir liste kalmadı. İtirazları da tamamladık.” diye konuştu.

Bu kişilerden 105’inin itiraflar üzerine yapılan çalışmalar sonucunda ihraç edildiğini aktaran Yılmaz, 2 hakim, savcının başkaları üzerine kayıtlı ancak kendilerinin kullandığı belirlenen telefonlarında örgütün haberleşme programı ByLock bulunduğunu kaydetti.

Bu arada, listelerin savcılıklara da gönderildiği ve bu kişiler hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Son ihraçlarla FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten atılan hakim ve savcı sayısı 4 bin 238’e ulaştı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com’u takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

HSYK’dan Son Dakika Açıklaması: 45 Hakim ve Savcı İhraç Edildi

HSYK’dan bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin 26’sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, 21 tutuklu sanığın tahliye edilmesi yönünde karar veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile duruşma savcısı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, “Açığa alma, görevden alma anlamına gelmez” sözlerini söyledi.

Önce Tahliye, Sonra Yine Gözaltı

Haklarında tahliye kararı verilen 21 sanıktan 13’ü başka bir soruşturma kapsamında 8 tanesi ise savcının itirazı üzerine yeniden gözaltına alınmıştı.

Davada kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Şarkıcı Atilla Ataş, Gazeteciler Ali Akkuş, Erkan Acar, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer’in, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme” ve “Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından tekrar gözaltına alınmasına karar verilmişti.

Öte yandan 8 kişi hakkındaki tahliye kararı için bir üst mahkemeye itiraz eden Cumhuriyet Savcısının itirazını değerlendiren 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Büşra Erdal ve Muhammed Sait Kuloğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

 

Meslekten İhraç Edilen 202 Hakim ve Savcının İsim Listesi Açıklandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan bir son dakika açıklaması geldi.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından yapılan son dakika açıklamasında, 202 hakim ve savcının FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildiği belirtildi. Soruşturma kapsamında daha önce çok sayıda hakim ve savcı meslekten ihraç edilmişti.

Son dakika haberlerinden, politika haberlerinden, FETÖ haberlerinden, yerel haberlerden, Türkiye haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

HSYK’dan İhraç Edilen 203 Hakim ve Savcının Adı ve Görev Yerleri Açıklandı

Son dakika açıklaması Resmi Gazete’de yayımlandı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan 203 kişi mesleklerinden ihraç edildi. İşte ihraç edilen isimler ve görev yerleri.

Yayımlanan kararda, devam eden Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında aşağıdaki listede adı yer alan kişilerin mesleklerinden ihraç edildiği belirtildi.

15 Temmuz gecesi yaşanan ve ülkemiz adına bir dönüm noktası haline gelen darbe girişimi sonrasında ilan edilen 90 günlük Olağanüstü Hal süresinin sona ermesinden sonra, Bakanlar Kurulu sürenin 90 gün daha uzatılması kararı aldı. Bu kapsamda ise terör örgütü FETÖ’ye yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. FETÖ’nün en ciddi yapılandığı devlet kurumlarından biri de OHAL’in ilan edilmesinden bu yana sıkça telaffuz edilen HSYK. Bu kapsamda yapılan soruşturma ve düzenlenen operasyonlarla aşağıdaki listede isimleri yaza kişilerin FETÖ ile ilişkileri belirlenmiş ve mesleklerinden ihraç edilmişlerdir.

HSYK kararına göre; 149 hakim, 44 Cumhuriyet savcısı, 5 idare mahkemesi üyesi, 2 bölge adliye mahkemesi üyesi ile 1 ağır ceza mahkemesi başkanı, 1 vergi mahkemesi üyesi ve 1 kurul müfettişi olmak üzere toplam 203 kişi meslekten ihraç edildi.

Kararda, daha önce Resmi Gazete’de yayımlanan ‘667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) 3’üncü maddesi uyarınca ismi ekli listede bulunan kişilerin FETÖ/PDY örgütü ile iltisak ve irtibatları olduğunun sabit görüldüğü’ için meslekten çıkarıldıkları belirtildi.

İşte İhraç Edilen İsimler ve Görev Yerleri

Gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara