Etiket arşivi: içişleri bakanlığı

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı olacak mı ? İşte o Kararlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı ardından koronavirüs önlemleri kapsamında yeni normalleşme kararını açıkladı. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği kararlar açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 81 İlde 4 günlük sokağa çıkma yasağı olacağını açıkladı. Yasak Arife günü başlayıp bayramın son gününe kadar devam edip 4 gün olacaktır.

Açıklamada Bakkal ve Marketlere ilişkin kararların kısa süre içerisinde içişleri Bakanlığı genelgesinin yayınlanmasıyla netleşeceği düşünülüyor. Bakkal ve Marketler için alınan yeni kararlar olduğunda açıklayacağız.

 

İçişleri Bakanlığı Ülke Genelinde Türkiye Güven Huzur Uygulaması Gerçekleştirdi

3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesi Bakanlığımız, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin katılımıyla ülke genelinde 15:00-24:00 saatleri arasında eş zamanlı Türkiye Güven Huzur uygulaması gerçekleştirdi.

Uygulama, sokağa çıkma kısıtlaması öncesi sosyal mesafe kuralının bozulabileceği düşünülen yerlerde yapıldı. Covid- 19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında süresiz kapatılan iş yerlerinin kapalı olup olmadığı, çalışma saatleri yeniden düzenlenen iş yerlerinin belirlenen saatlerde faaliyet gösterip göstermediği ve kapanış saatlerine riayet edip etmediği denetlendi.

Denetimlerde vatandaşların yoğun olarak bulunabilecekleri semt pazarları, marketler, fırınlar, petrol istasyonları vb. işyerlerinde 10m2’ye 1 kişi düşecek şekilde müşteri kabulü ve dışarıda sıra bekleyen şahısların sosyal mesafe kuralına uyup uymadığı, sokağa çıkma kısıtlamasına tabii tutulan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü şahıslar ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların yasağa uyup uymadığına bakıldı.
Denetimlerde ayrıca toplu taşıma ve ticari taksilerin yolcu kapasiteleri, plaka kısıtlamaları, araç içerisinde maske kullanımı ve diğer kurallar ile ilgili alınan tedbirler ile park, bahçe, mesire ve yürüyüş alanları gibi yerlerde de alınan tedbirlere vatandaşların uyup uymadığı da kontrol edildi.

52 bin 350 Personel Katıldı

81 İlde eş zamanlı gerçekleştirilen Türkiye Güven Huzur uygulamasına, 52 bin 350 personel ve 214 dedektör köpeği katıldı. Önceden tespit edilmiş 8 bin 259noktada gerçekleşen uygulamada 298 bin 371 şahıs sorgulandı. Bu sorgulamalarda 316 aranan şahıs tespit edildi, 21şahıs gözaltına alındı.
Denetimlerde sosyal mesafe kuralını ihlalden 2.372, sokağa çıkma yasağına tabi 20 yaş altı 1.231 ve 65 yaş üstü 234 olmak üzere toplam 3.837şahsa idari ve adli işlem uygulandı.

1 Mayıs’ta 31 İlde Sokağa Çıkma Kısıtlaması için Yeni Genelge Yayınlandı

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre ,

Bakanlığımız 81 İl Valiliğine yeni tip Kovid 19 salgını ile mücadele kapsamında “Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi” gönderdi. Genelge ile büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta 30 Nisan Perşembe günü saat 24.00 ile 03 Mayıs Pazar günü saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
30.04.2020 tarihi saat 24.00 ile 03.05.2020 tarihi saat 24.00 arasında aşağıda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.
-Ramazan ayı münasebetiyle, sokağa çıkma kısıtlamasının öncesinde 30.04.2020 Perşembe günü market, bakkal ve manavların çalışma saatleri 08.00-23.00 olarak belirlendi.
– Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 01.05.2020 Cuma günü market, bakkal ve manavlar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşların (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız araç kullanabilir) ikametlerine en yakın market, bakkal ve manava gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal ve manavlar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.
– 02.05.2020 Cumartesi ve 03.05.2020 Pazar günleri market, bakkal ve manavlar kapalı olacak.

-01.05.2020 Cuma, 02.05.2020 Cumartesi ve 03.05.2020 Pazar günleri, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri (Bu işyerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir.) açık olacak.

– 05.2020 Cuma günü vatandaşların dışarı çıkamadığı saatler ile 02.05.2020 Cumartesi ve 03.05.2020 Pazar günleri tatlı satış amaçlı işyerleri sadece evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

– Ramazan ayı münasebetiyle, sokağa çıkma kısıtlaması olan 01.05.2020 Cuma, 02.05.2020 Cumartesi ve 03.05.2020 Pazar günleri sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı işyerleri olarak duyuruldu.

 

İçişleri Bakanlığı 1545 personel alımı başvuru sonuçları saat kaçta açıklanacak?

İçişleri Bakanlığı personel alımı başvuru sonuçları için sabırsız bekleyiş devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı Mayıs ayı başında yayımladığı personel alım ilanında en az ön lisans mezunu personel alımı yapılacağını belirtmişti. Personel alım ilanının yayımlanmasının ardından başvurular başlamış ve on binlerce kişi, personel alımına başvuru yapmıştı. Başvuruların tamamlanmasının ardından adaylar, başvuru sonuçlarının açıklanmasını beklemeye başladı.

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı başvuru kılavuzunda personel alımı başvuru sonuçlarının 26 Mayıs günü İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacağını belirtmişti. 26 Mayıs gününün gelmesi ile birlikte adaylar, İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesini ziyaret etmeye başladı. Başvuru sonuçlarının kısa süre içinde açıklanması beklenirken Bakanlığın internet sitesine zaman zaman erişim sıkıntısı yaşanmaktadır.

Başvuru sonuçlarının saat kaçta açıklanacağı ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Sıralamaya Girenler Ne Yapacak?

Yayımlanacak personel alım ilanı başvuru sonuçlarında sıralamaya girmeye hak kazanan adayların elektronik ortamda doldurup çıktısını alarak, fotoğrafını yapıştırıp imzaladığı 2 adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu ile bir adet imzalayıp fotoğrafını yapıştırdığı İş Talep Formunun çıktısına bu ilanın (E) maddesinde belirtilen diğer sınav başvuru belgelerini de bu belgelere ekleyerek en geç 30 MAYIS 2017 tarihi mesai bitimine kadar bulundukları İlin Valilik İl Yazı İşleri Müdürlüklerine imza karşılığı elden teslim etmeleri zorunludur. Giriş(Sözlü) Sınav Başvuru Belgeleri, teslim tarihi ve teslim yerleri ile ilgili ayrıca yazılı bildirimde bulunulmayacaktır.

Sözlü Mülakatlar Ne Zaman Yapılacak?

Sözlü mülakatlar 3 Temmuz 2017 günü yapılacaktır.

Mülakat Konuları Nelerdir?

Personel alımı için yapılacak sözlü sınavlarda adaylara ‘Genel Yetenek, Genel Kültür, Anayasa, İdare Hukuku, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile İçişleri Bakanlığının görev alanına giren konular’dan soru yönlendirilecek.

5haber.com  | Ankara

Bakan Soylu’dan Deniz Baykal’a Flaş Cevap Geldi: Biz gereğini yerine getirdik

Son günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile CHP Milletvekili Deniz Baykal arasında yaşanan kaset tartışmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan açıklama geldi. Bakan Soylu “Yüreğin yetiyorsa Kılıçdaroğlu ile gel İçişleri’ne, sana kumpası kim kurdu gösterelim” sözleri karşısında “Gereğini yerine getir” diyen Deniz Baykal’a, “Biz gereğini yerine getirdik zaten” yanıtını verdi.

Çorlu’da partisinin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yağmur altında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a “Kılıçdaroğlu ile bana gelin, demokratik hayatın nasıl bir operasyona maruz kaldığını ve senin nasıl açığa çıkarıldığını ve nasıl genel başkanlıktan gönderildiğini göstereceğim” dediğini hatırlatan Süleyman Soylu, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Bana ‘gereğini yerine getir’ diyorsun. Şimdi mahkemedeyiz, mahkemede. Tüm belgeleriyle, tüm bilgileriyle beraber şu anda mahkemede. Ben sizden tek bir şey istiyorum. Gelip ben size anlatırım. İçişleri Bakanlığı’na geldiğiniz zaman ben anlatacağım. Sizi çağıracağım da merak etmeyin. Ama benim istediğim başka bir şey daha var. Sayın Baykal, Kılıçdaroğlu’nu muhafaza etme, Türk siyasi hayatının en büyük komplosuyla karşı karşıya kaldın, en büyük operasyonu ile karşı karşıya kaldın sen. Bunu herkesin FETÖ’nün yaptığını, adını bildiği gibi bilmektedir. Şimdi yapman gereken o mahkemede de onun nasıl olduğunu anlatabilecek misin, anlatamayacak mısın şimdi ona bakacağız. Başımızın üzerinde eğer Kılıçdaroğlu’na hala korumaya çalışıyor hala bu FETÖ’cülerle iş birliği yapıp, bugün Cumhuriyet Halk Partisi gibi bir bir partiyi yönetmeye çalışan bir adama hala koruma, hala bir şekilde muhafaza etmeye çalışıyorsa o senin meselendir. Ama bizim meselemiz siyasi hayatın, demokrasi hayatının kirlenmesini sağlayan kim varsa hesabını sormak bize aittir, bize. Onun hesabını soracağız. Size de o tuzağa nasıl düştüğünüzü, nasıl böyle bir olay ile karşı karşıya kaldığını size de göstereceğiz. Ama sayın Baykal senin birde Diyanet’e gitmen lazım senin sadece İçişleri Bakanlığı’na değil. Diyanete git de Peygamber efendimiz ile ilgili olarak hangi sözler ağza alınıyor, hangi sözler ağza alınmadığını öğrenmen lazım. Sadece İçişleri Bakanlığı sizi kesmez.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Selamını Getirdim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdiğini söyleyen Süleyman Soylu, referandumda ülkenin musibetten kurtulup kurtulamayacağına karar verileceğini söyledi. Soylu, bugünkü sistemin kendilerini terörizmle, anarşizmle, enflasyonla terbiye etmeye çalıştığını ileri sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yorulduk artık, evet sürekli üzerimize oyun oynanmasından yorulduk. Ve sürekli bu memleketin önünün engellenmesinden yorulduk. Bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Bir başbakanımızı asarak bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Bu ülkede siz oy kullanırsınız, iktidara gelirsiniz ama muhtekir olan biziz diye bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Gün geliyor minareden ezanımızı kısıyorlar, istersek sizin inançlarınıza kısıtlama getiririz diyorlar. Gün geliyor bizi Alevi, Sünni diyerek terbiye etmeye çalışıyorlar. Kahramanmaraş’ın bir mahallesiyle bir mahallesini birbirine sokuyorlar. Gün geliyor bu güzel ülkede bu güzel topraklarda, bu bereketli topraklarda, bu bizim medeniyetimizin asil insanlarını terbiye etmeye çalışıyorlar. Evet bir annenin iki evladını sağcı ve solcu birbirine pusu kurdurarak bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Kimi bu millet seçtiyse ona iftira atarak terbiye etmeye çalışıyorlar. Kah rahmetli Menderes’e, kah rahmetli Özal’a, kah rahmetli Erbakan’a, kah Demirel’e hanımının üzerinden iftira atarak bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. 28 Şubat’ta insanlarımızın evlerine giderek kim alevi, kim Sünni, kim inanıyor, kim inanmıyor diye yarın öbür gün lazım olur diye insanımızın her ferdini fişleyerek bizi terbiye etmeye çalışıyorlar.”

Bakan Soylu’nun Çorlu’daki mitingi sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Alana girenler tek tek aranırken, üzerilerindeki bozuk paralar, çakmaklar toplanırken, bazı kişilerin üzerlerinden çakı çıktığı görüldü.

5haber.com  | Tekirdağ
DHA

İçişleri Bakanlığından Dev Operasyona Yönelik Son Dakika Açıklaması: “820 Kişi ..”

İçişleri Bakanlığından bir son dakika açıklaması geldi.

İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan son dakika açıklamasında son bir haftalık bilgilendirmede bulunuldu. Son haftada ülke genelinde hız kazandırılan DEAŞ terör örgütüne yönelik operasyonların ayrıntılarının yer verildiği açıklamada önceki gün 29 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 748, ayrıca hafta boyunca yapılan operasyonlarda 72 olmak üzere toplam 820 kişi gözaltına alındığı belirtildi.

DEAŞ terör örgütüne yönelik Pazar günü 29 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 748, ayrıca hafta boyunca yapılan operasyonlarda 72 olmak üzere toplam 820 kişi gözaltına alındı. PKK terör örgütü yönelik Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando Birlikleri, Polis Özel Harekat (PÖH) ayrıca iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca 165 operasyon gerçekleştirildi, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 287 kişi gözaltına alınırken bunlardan 29’u tutuklandı. FETÖ/PDY ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 701 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 73’ü tutuklandı. Sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 21 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 2’si tutuklandı. Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda; 5’i sağ yakalanan, 7’si teslim olmak üzere toplam 12 terörist etkisiz hale getirildi.

5haber.com  | Ankara

81 İl Genelinde Tabelaların Değiştirilmesi İçin Genelge (Tabelalara Yeni Ekleme Yapıldı)

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine bir genelge gönderildi. Gönderilen genelgede, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı kuruluşların tabelalarının değiştirilmesi istendi. Genelgeye göre, Jandarma ve Sahil Güvenliğe bağlı kuruluş tabelalarının önüne, bulunduğu ilin ya da ilçenin ismi yazılacak. Genelge ile birlikte örnek tabela resimleri de gönderildi.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasının ardından, Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede, 27 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlandığı hatırlatıldı. Genelgede, “Türkiye merkezi idare kuruluşu bakımından coğrafya durumuna, iktisadi şartlara, kamu hizmetlerinin gereklerine göre illere; illerde ilçelere bölünmüştür. 3046 sayılı Kanunun Bakanlık taşra teşkilatını düzenleyen 8’inci maddesinde; Bakanlığın kuruluş amaçlarını gerçekleştirmek ve yürütmekte oldukları hizmetleri vatandaşlara sunmakla görevli bakanlık teşkilatının, İl Valisine bağlı il kuruluşları, Kaymakama bağlı ilçe kuruluşları, doğrudan merkeze bağlı taşra kuruluşlarının tamamından veya birkaçından meydana gelecek şekilde düzenlenebileceği hüküm altına alınmıştır” denildi.

Bakanlık genelgesinden sonra Valilikler tarafından resmi kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda ise Jandarma Bölge Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlükleri ile Sahil Güvenliğe bağlı kuruluşların tabelalarının yapılan değişikliğe göre değiştirilmesi istenildi. Yazı ile birlikte yeni hazırlanacak tabela örnek resimleri de söz konusu kurumlara gönderilirken, bundan böyle resmi yazışmalarında da söz konusu değişikliğe göre yapılması istenildi. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı tekşkilatların yeni tabelalarında isimlerinin önüne bulunduğu il veya ilçenin adı yazılacak.

5haber.com  | Ankara
DHA

İçişleri Bakanlığı FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C, DEAŞ ve Sol Örgüt Bağlantılı 94 Derneği Kapattı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Olağanüstü Hal kapsamında 94 derneğin kapatıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, OHAL Kanunu’nun 11. maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 20 il genelinde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 42, PKK/KCK bağlantılı 26, DHKP-C bağlantılı 3, diğer aşırı sol örgütlerle bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 4 olmak üzere 94 derneğin faaliyetleri valilikler tarafından durdurulduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada inceleme, değerlendirme çalışmalarına devam edildiği, terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelenin kararlılıkla devam edeceği belirtildi.

Daha önce, 23 Temmuz 2016 tarih ve 667 sayılı KHK ve 22 Kasım 2016 tarih ve 677 sayılı KHK’lar ile; FETÖ bağlantılı 1108, PKK/KCK bağlantılı 189, DHKP-C bağlantılı 20 ve DEAŞ bağlantılı 8 olmak üzere toplam 1325 dernek kapatılmıştı.

Yapılan açıklamada çalışmaların devam ettiği belirtilirken, örgüt bağlantılı derneklere yönelik çalışmaların titiz bir şekilde devam ettiğinin altı çizildi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, politika haberlerinden, terör operasyonlarından, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

İçişleri Bakanlığından Son Dakika Açıklaması: “7 Terörist Etkisiz Hale Getirildi , 45 İlde 924 Gözaltı”

İçişleri Bakanlığından son dakika PKK/KCK operasyonu açıklaması geldi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamasında, “Son bir hafta içerisinde 213 operasyon gerçekleştirildi, toplam 7 terörist etkisiz hale getirildi. PKK/KCK terör örgütüne yönelik 45 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 924 kişi gözaltına alındı.” ifadelerine yer verildi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, terör operasyonlarından, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA