Etiket arşivi: idlip

Son Dakika Haberi: İdlib’te 5 şehit 5 yaralı

İdlib’te Türk askerlerine saldırı düzenlendi. Alınan ilk bilgilere göre 5 askerimiz şehit olurken 5 askerimiz de yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin yaptığı açıklamada;

“İdlib’de çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Saldırı sonrası bölgede tespit edilen hedeflerin, derhal ateş destek vasıtalarıyla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılığın verildi.

Hedefler tahrip edilmiş ve şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır. Gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.”

5haber.com ekibi olarak şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. Ülkemizin başı sağolsun.

İdlib’te şehit olan askerlerin isimleri belli oldu

Son Dakika Açıklaması: Halep’ten Tahliyeler 25 Gün Sürebilir , Otobüsler Yetersiz

Halep’te kuşatmanın kaldırılmasının ardından önceki gün başlayan sivil naklinde 50 ağır yaralı sivil Türkiye’ye nakledildi.

Halep’ten Türkiye’ye tahliye edilen ağır yaralı Suriyeliler, Reyhanlı’da bulunan Cilvegözü Sınır Kapısında kendilerini bekleyen ambulanslarla kentte bulunan çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.Reyhanlı ve Antakya Devlet Hastaneleri ile Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yaralıların tedavisi devam ederken, yeni yaralıların getirilmesi ihtimaline karşın hastanelerde ek önlemler de alındı. Cilvegözü Sınır Kapısı’nda da 25 ambulans sürekli hazır şekilde bekletiliyor.

Bölgede Tahliyeler 25 Gün Sürebilir

İHH Vakıf Başkanı Bülent Yıldırım’ın sınır kapısında yaptığı açıklamada bütün yurttan İdlip’teki kamplara yardım geldiğini belirterek şu bilgileri verdi:

“Şimdiye kadar bin 500’den fazla yardım TIR’ı organize edildi, yardım toplandı. Türkiye’nin her tarafında bir yardım seferberliği oluştu. İHH olarak gelen yaralıların ve mültecilerin geçişlerinde gözlemci kuruluş olarak görev yapıyoruz. Mültecileri ve yaralıları kapıda da İHH olarak karşılıyoruz. Bunların kayıtları tutuluyor ve Birleşmiş Milletler’e (BM) bunlar bildiriliyor. İçeride 85 bin civarında bir insan geçişi söz konusu olacak. Şu ana kadar çok azı tahliye edildi. 20-25 gün de sürebilir bu.

Tahliye Otobüsleri Yetersiz

Çünkü içerideki tahsis edilen otobüs sayısı az, bunun biraz daha çoğaltılması için arabulucu ülkelerden yardım istedik. Türkiye üzerine düşeni yaptı. Türkiye’nin Rusya ile olan görüşmesi sonuç verdi ve şimdi insanlar dışarı çıkarılmaya başlandı. İçeride çadır kentler oluşturuluyor. Şu anda altyapısı yapılıyor. AFAD, Kızılay ve İHH işbirliği ile bu çadırkentler kuruluyor. Türkiye için gerçekten çok önemli bir adım. Çünkü ilk defa devlet ve sivil toplum kuruluşu arazi de bu kadar net bir insani yardım operasyonunu da gerçekleştirmiş oluyor. İnşallah bu akşam gelen insanlar yarına kadar burada bekleyecekler. Yarın da burada bir program olacak. 20 bine yakın insanın buraya gelmesini öngörüyoruz. Çünkü alan o kadar insanı ancak alabilir. Tahliyeler bitene kadar insani nöbet tutacağız.”

Kızılay Ekipleri Nöbette

Tahliyeleri izlemek üzere Cilvegözü ile İdlip arasında sürekli mekik dokuyan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bu sabah yaptığı ilk açıklamada ilk tahliye konvoyları ile 5 bin dolayında kişinin güvenli bölgelere nakledildiğini, kadın,çocuk ve hastalara öncelik verildiğini, 500 dolayındaki yaralının Afrin yakınındaki sahra hastanesine nakledilip, ağır olanların Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

5haber.com  | Ankara
DHA