Etiket arşivi: ikinci el araba

ARAÇ ALIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

Araç Alırken Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gereken Hususlar

Öncelikle araç alımında ihtiyaç ve isteğiniz doğrultusunda birkaç marka seçip onların piyasa aralığını araştırmak olmalıdır. İstediğiniz aracı bulduğunuzda her ne olursa olsun aracın plaka veya şase numarasından kilometre ve hasar sorgulamanız sizin yararınıza olacaktır.

KM sorgulama için:

App Store veya Google Play mağazasından HGS uygulamasını indirip sorgulama yapabilirsiniz.

Veya https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

KM  Sorgulama Bedeli 6 TL

Hasar Kaydı sorgulaması için:

HASAR S yazıp daha sonra ŞASİ numaranızı yazıp 5664’e sms atmanız gerekmektedir.

HASAR S yazıp daha sonra PLAKA’yı yazıp 5664’e sms atmanız gerekmektedir.

Genellikle ŞASİ numarasından sorgu yapmanız yararınıza olacaktır; bazen plakadan sorguladığınızda sorguda tutar çıkmama yanlışlığı olabilmektedir.

Hasar Sorgulama Bedeli 8.50 TL

Expertiz firmalarına aracınızı götürdüğünüzde mutlaka araç başında kalın ve izleyin; bazı Expertiz firmaları aracınızın boyasını nokta nokta delip orijinal mi yoksa çıkma parça mı tespit etmeye çalışır, nokta nokta delinen yerler zamanla paslanma kireçlenme yapabilir.  Son zamanlarda expertizlere güven konusunda iki defa düşünmeniz gerekiyor zira Tarcanlar Oto Expertiz birçok başka Expertiz yapan firmaların hatasınız eksikliklerini ortaya çıkarmış durumda. Tarcanlar Oto Expertiz youtube kanalından videoları izleyip konu hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

İkinci el araç piyasası 2018’den bu yana sürekli yukarı doğru bir artış gösterdiği görülmektedir. 2018’de doların bir anda yükselmesi ve piyasaları olumsuz bir şekilde etkilemesi sıfır araç satımınıda olumsuz etkilemişti. Öyle ki birçok firma araç satışlarının az olması nedeniyle kapasite azaltıp küçülmeye gitti. 2019’da nispeten durumun biraz iyileşmesi üzerine kapasite küçülten firmalarda şuan araç temin etmek dahi zor; çünkü istediğiniz araç siparişle 2 hafta gibi bir süreyle geliyor…

İkinci El Oto Alım-Satım için güvenilir adres Barut Otomotiv araç ilanları için Tıklayınız.

Son Dakika gelişmelerinden haberdar olmak için güncel 5haber.com sitemizi takipte kalın.

ÖTV Zammı Sonrası Araba Piyasasında Yeni Dönem: Yarı Fiyatına Araba!

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren ÖTV zammı sonrası araba piyasası hareketlenmeye başladı. İkinci el araçlarında fiyatlarının artması ile birlikte alıcılar, farklı yöntemlere başvurmaya başladı.

Otomotiv sektöründe belli bir fiyatın üzerindeki araçlara getirilen ÖTV zammı sonrasında yapılan vergi düzenlemesi, icralık araçları olanları sevindirdi. Öte yandan vatandaşlar, icralık ürünler için ihalelere girerek ihtiyaç duyduğu ürünleri çok daha ucuz fiyatlara satın alabildiği gibi bu ürünler arasında otomobillerin yanı sıra evler, uçaklar, gemiler, arsalar, binalar, villalarda bulunabiliyor. Yapılan bu düzenlemeler sayesinde kaliteli ve güvenli araçlar, değerli evler, çok daha ucuz ve uygun fiyatlara kolay bir şekilde vatandaşlar tarafından satın alınabiliyor.

Yarı Fiyatına Araç Alma Fırsatı

icraburada.com internet sitesi üzerinden edinilen bilgilere göre, 0 km bir araç için 2000 cc ve üzeri motor gücüne sahip araçlarda yeni düzenleme ile yaklaşık 26 bin 550 TL’lik artış varken bu durum icralık ürünlerde neredeyse yarı fiyatına muadili bir araca sahip olunabiliyor.

Siz Yetkiyi Verin Uzmanlar İşi Halletsin

Bunlarla birlikte platformun vatandaşlara sunduğu hizmetler arasında uzmanların ihalelere vatandaşlar adına katılması, gerekli tüm analizleri yapması ve tüm raporları hazırlaması da bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar hiçbir şey ile uğraşmadan avukatların ve danışmanların verdiği destek ile diledikleri eve ve arabaya kolay bir şekilde sahip olabiliyorlar. Aynı şekilde kişinin ihaleye katılmak istediği araba detaylı bir şekilde inceleniyor, güncel fiyatı ve hasar durumu tespit ediliyor, boyası, kaportası ve motorunun durumu analiz ediliyor ve hatta aracın ruhsat işlemleri de dahil tüm detayları uzmanlar kişiler tarafından hallediliyor.

5haber.com  | Ankara
DHA

ÖTV’deki Değişikliğin İkinci El Otomobil Piyasasına Etkileri Ne Olacak?

ÖTV ile ilgili son günlerde gündemde konuşulan 1.6 litre altındaki motor hacmine sahip lüks araçların vergilerinin arttırılması ikinci el otomobil sektörüne hareketlilik kazandırdı. Ancak konu ile ilgili beklenen açıklama uzmanlardan geldi. Konuyu değerlendiren uzmanlar, yeni vergilerle alınan yüksek fiyatlı araçların, ikinci elde satışa sunulmasına kadar, ikinci el fiyatlarında bir artış söz konusu olmayacağını belirtiyor.

Uzun süredir gündemde konuşulan ve geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sevk edilen ‘Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nın yasalaşması durumunda, motor hacmine dayalı ÖTV dönemi son bulacak. Bu durumun ikinci el premium araç satışına yönelik etkilerini, azkullanılmışoto.com’un Kurucu Ortağı Cenk Kazancı açıklık getirdi. Hazırlanan bu tasarı ile ikinci el fiyatlarında bir artış söz konusu olmayacağının altını çizen Kazancı; “Piyasalardaki durgunluk sebebi ile uzun zamandır ellerinde stok bulunan otomobil satıcıları, oluşan talebi değerlendirerek bir an önce otomobillerini satmak isteyecek. Piyasadaki fazla araç ve alternatifler sebebi ile müşteriyi kaçırma riskine girmeden eski fiyatlarla ellerindeki stokları boşaltacak. Tüm detaylar henüz net değil ama hazırlanan bu kanun tasarısını doğru buluyorum. Ancak fiyata endeksli olarak belirlenecek vergi oranı sisteminde bir uygulama açığı olmaması adına da ciddi önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

Hazırlanan ÖTV düzenlemesi uygulamasının doğru bir şekilde ilerlemesi ve uygulamaya konmasının tüketiciye önemli ölçüde faydalar sağlayacağını belirten Kazancı, grey market olarak ithal edilen araçların beyan edilen ‘ÖTV hariç tutarlarının’ düşük gösterilmemesi, araç üzerinde bulunan tüm aksesuarların faturada gösterilmesi ve fiyatlanması gibi detayların oldukça önemli olduğunun da altını çizdi.

5haber.com  | Ankara
DHA