Etiket arşivi: IŞİD Türk Askerini Yaktı

Kılıçdaroğlu’ndan Yakıldığı İddia Edilen Türk Askerlerine Yönelik Son Dakika Açıklaması

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı son dakika açıklamasında önceki geceden beri sosyal medya üzerinde dolaşan bir videoda Türk askerlerinin yakıldığı iddialarına, resmi kaynaklardan açıklama yapılmasını istedi. Kılıçdaroğlu, “El Bab’dan gelen şehit haberleri var. İnternette yayınlanan görüntüler var. İzleyemiyoruz. Yüreğimiz yanıyor. Hükumetten cevap bekliyoruz. ‘Olayı inceliyoruz’ diyorlar, inceleyin ama ben cevap bekliyorum” dedi.

‘CHP Uşak’ta Üreticiye Sahip Çıkıyor Çalıştayı’ için kente gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Sekreteri Kamil Oktay Sındır, CHP Edirne Milletvekili Okan Kaytancıoğlu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ve Merkez İlçe Başkanı Sevinç Yazgan eşlik etti. Klıçdaroğlu, basına kapalı yapılan çalıştaydan sonra, ‘Yumurta yukarı dolar aşağı’, ‘Tarhana keşkek, AKP gitçek’, ‘Bulgur tarhana, fakirlik kaldı halka’, ‘1 litre sütümüz 1 litre sudan bile ucuz Sayın Genel başkanım’ ve ‘Şeker fabrikalarını sattırmayacağız’ yazılı afişlerle süslenen Atatürk Spor Salonu’nda ‘Halkla Buluşma’ etkinliğine katıldı.

Burada salonda tıklım tıklım dolduran vatandaşlara hitap eden Kılıçdaroğlu, “Bizi bölmek istiyorlar. İnanç bağlamında, kimlik bağlamında, yaşam tarzı bağlamında bölmek istiyorlar. Allah’a şükür, bütün bunlara rağmen bu memleket bölünmedi. Omuz omuza, birlikte mücadele edeceğiz. Bölünmeyeceğiz. Birlikte bu ülkede huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız” dedi.

Türkiye Kan Gölüne Dönmüş Durumda

Terörle mücadele için birlik vurgusu yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Terörle elbette mücadele yapacağız. Bu konuda ortak payda oluşturmak zorundayız. Terör, kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun hep beraber karşı çıkmak zorundayız. Terör bir insanlık suçudur. Terörün malzemesi insandır. Kandan beslenir terör. Kandan beslenen bir organizasyona karşı çıkmak yani teröre karşı çıkmak bir namus borcudur. Bir insanlık görevidir. Soru şu: 2002’de Türkiye’de terör belası yokken, PKK terörü yokken, 14 yılda nasıl azdı? Şehirler silah deposuna döndürülürken, kim talimat veriyordu valilere, ‘Bunlara dokunmayın’ diye ? Kamyonun üstünden kalaşnikof silahlar dağıtılırken, güvenlik güçleri müdahale etmek istiyor, vali telefon ediyor güvenlik güçlerine ‘Bunlara müdahale etmeyin’ diye. Bu telefonu yaptıranlar kimler? Bombalar yerleştirilirken, kimler göz yumuyordu? Bütün bu şehitlerin sorumluları, bugün iktidar sahipleridir.”

Dış Politika Değerlendirmesi

Dış politikanın milli olmak zorunda olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Dış politikanın iktidarı, muhalefeti olmaz. Ama ilk kez cumhuriyet tarihinde bunlar, dış politikada milli politika izlemediler. Gayri milli bir politika izlediler” dedi.

El Bab’dan şehit haberleri geldiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “İnternette yayınlanan görüntüler var. İzleyemiyoruz. Yüreğimiz yanıyor. Şimdi interneti yasaklamışlar, kimse görmesin o görüntüleri; kendi günahlarını, kendi ayıplarını kimse görmesin diye. Kendi sınırını koru, Türkiye’nin güvenliğini sağla. Ben sana demiyor muydum ey sarayda oturan vatandaş, Suriye’ye silah gönderme. Terör örgütlerine silah gönderme. Göndereceğin her silah, gelir bir gün seni vurur dedik” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eskiden bir PKK belası vardı. Şimdi bir de IŞİD belası çıktı, El Nusra belası çıktı. Bu IŞİD belası Musul Konsolosluğumuzu bastı. 49 vatandaşımızı rehin aldı. Ağızlarını açıp, ‘Bunlar terör örgütüdür’ bile diyemediler. İdeolojik akrabalıkları var onların, ben gayet iyi biliyorum. Terör, ister PKK ister FETÖ ister DHKP-C, ister IŞİD, ister El Nusra. Nereden gelirse gelsin hep birlikte karşı çıkacağız. Karşı çıkmayıp, bu ülkenin başına bela edenlerden de hesabını soracağız.”

Hükumet Yetkililerinden Cevap Bekliyoruz

Hükümetten, uyguladığı Suriye politikasının hesabının soracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Görüntüler var. Askerlerimizin diri diri yakıldığı görüntüler var. Başlarına kurşun sıkıldığı görüntüleri var. Hükümetten cevap bekliyoruz. ‘Olayı inceliyoruz’ diyorlar, inceleyin ama ben cevap bekliyorum. Suriye’yi başımıza bela ettin, hesabını da vereceksin” dedi.

5haber.com  | Ankara
DHA

 

Sosyal Medyada Dolaşan Korkunç İddia: IŞİD 2 Türk Askerini Yaktı!!

Türkiye’nin El Bab bölgesinde mücadele ettiği terör örgütü DEAŞ tarafından bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan korkunç iddia ve yayınlanan görüntülerde El Bab’da esir alınan iki Türk askerinin yakıldığı belirtildi. Resmi makamlardan henüz konu ile ilgili net bir açıklama gelmedi ancak, sosyal medya üzerinde dolaşan bu korkunç iddia DEAŞ’ın ne kadar korkunç ve vahi bir terör örgütü olduğunu bir daha gözler önüne serdi.

Bazı sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan görüntülere göre yapılan iddialarda DEAŞ, Suriye’nin kuzey bölgesinde bulunan El Bab’ da devam eden Fırat Kalkanı Harekatında iki Türk askerini kaçırarak esir aldıklarını ve propaganda amacıyla askerlerimizi yakarak görüntüleri sosyal medyada paylaştıkları iddiası Türkiye!’yi karıştırdı.

Sosyal medya üzerinde yayınlanan görüntüler sonrasında internete erişim engeli geldi. Getirilen erişim engeli sonrasında ilgili hesaplara erişim engelinin getirildiği belirtildi. Hesaplara erişimin kaldırılması sonrasında ise bazı uyarılar yapıldı. Yapılan uyarılarda görüntülerin paylaşılmaması gerektiği vurgulandı.

Öte yandan Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, IŞİD, El Bab yakınlarında geçen aylarda kaçırdığı iki Türk askerini yakarak öldürdüğünü öne sürdüğü bazı görüntüler yayınlarken; Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında esir aldığı Özel Kuvvetlerden 2 Türk askerini de başlarına kurşun sıkarak şehit ettiği belirtildi.

Bu konu ile ilgili resmi makamlardan henüz bir açıklama gelmedi.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara