Etiket arşivi: işkur işsizlik maaşı

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alır mı? İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir , İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Çalışan vatandaşların en büyük güvencelerinden olan işsizlik maaşını işten ayrılanlar, prim günlerine göre 10 aylık süre içinde alabiliyorlar. Peki işten atılanların yanı sıra işten kendi isteği ile ayrılan vatandaşlardan da bazıları da işsizlik maaşı alabiliyor.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşten ayrılanlar arasında 4A’lı yani SSK’lı çalışanlar faydalanabiliyor. Öte yandan banka sandıklarına tabi olarak çalışanlarda işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşını alabilmenin en önemli şartı ise çalışanın işten kendi istek ve kusuru dışında ayrılması.

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Hiçbir gerekçe göstermeden işten ayrılanlar (istifa edenler) işsizlik maaşı alamıyor. Ancak istifa eden bazı işçiler, işsizlik maaşından faydalanabilmektedir. İş Kanununda yer alan Haklı Fesih tanımına uyanlar da işsizlik maaşına da başvuruda bulunabilirler. Haklı fesih kapsamında istifa eden işçiler, haklı olduklarını tespit etmeleri durumunda işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirler.

Haklı Fesih Nedir?

Haklı fesih kapsamı ise şu şekilde; maaşın ödenmemesi veya eksik ödenmesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing uygulanması, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri haklı fesih kapsamına giriyor.

Hangi Sigortalılar İşsizlik Maaşı Alır?

İşsizlik maaşı alabilmek için bir işçinin son 3 yıl içerisinde, farklı işyerlerinde bile olsa en az 600 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Öte yandan işten ayrılmadan önceki 120 gün eksiksiz şekilde prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor.

Prime Göre Kaç Ay Maaş Yatar?

Son üç yıl içinde 600 gün primi yatan işçiler, 6 ay, 900 gün primi yatan işçiler 8, ve son 3 yılın tamamında prim yatanlar (bin 80 gün) 10 ay işsizlik maaşı alır.

Maaş Ne Kadar?

İşsizlik maaşları, çalışan işçilerin çalışırken aldıkları maaşlarına göre değişiklik gösteriyor. Yüksek maaş alanlar yüksek işsizlik maaşı alır. İşsizlik maaşı, brüt asgari ücret tutarının yüzde 40’ı kadar bir miktar oluyor. Ancak üst sınır, brüt asgari ücret tutarının yüzde 80’i kadar. Bu da 2017 için 1.411,21 liralık ücret olarak uygulanıyor.

Sigorta Devam Eder mi?

İşsizlik maaşı alanların Genel Sağlık Sigortaları İŞKUR tarafından karşılanır. Ancak sigorta prim ödemeleri emeklilikten sayılmaz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi

İşsizlik maaşı alabilmek için işten ayrılan kişinin 1 ay iöçinde İŞKUR’a başvuruda bulunmak zorunda.

Bağ-kurlular da Alır mı?

1 Ocak’tan itibaren belli miktarda prim yatıran Bağ-Kur’lular da işyerlerini kapatmaları durumunda işsizlik maaşı alabilecek.

İşçi haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

İŞKUR’dan İşsizleri Sevindirecek Uygulama!! İşsizlere Günde 50 TL ve GSS Prim Desteği (Kimler Başvurabilir?)

İŞKUR tarafından yayımlanan son dakika kararı ile İşbaşı Eğitim Programları ile vatandaşlara günde 50 TL verilecek.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bünyesinde verilen ve İŞKUR’a üye olan kişilerin katılabildiği İşbaşı Eğitim Programlarının süresinde değişiklik geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Yapılan değişiklik ile bu süre uzatılarak 6 aydan 1 yıla çıkarılmıştı.

Kimler İş Başı Eğitim Programına Katılabilir?

İŞKUR tarafından verilen İş Başı Eğitim programlarına katılabilmek için vatandaşların, 15 yaşını doldurmuş olması, herhangi bir kurumda çalışmıyor olması (işsiz olmak) ve İŞKUR’a kaydını yaptırmış olması yeterli olarak görülüyor. Lise veya üniversite öğrencileri de İşbaşı Eğitim Programlarından faydalanabilmektedir.

Bir yıl içerisinde 500 bin işsizin faydalanması amacıyla düşünülen İşbaşı Eğitim Programlarında, programa katılanlar belirli bir işyerine giderek, işi yerinde görerek, deneyerek ve uygulayarak öğrenebileceklerdir. Bu öğrenme sürecinde de aynı zamanda günde 50 TL kazanarak hem masraflarını karşılayabiliyor, para kazanabiliyor, hemde çalıştığı işte usta olma şansını yakalıyor. Öğrenci olarak programa katılanların kredi ve bursları da kesilmeden devam ediyor.

İşe Alımlar Nasıl Olacak?

İşçi istihdamının teşviki yönünde yapılan uygulama ile düzenlenen bu programları en az 2 sigortalı çalışanı bulunan özel ve kamuya ait bütün işyerleri düzenleyebilmektedir. Program kapsamında 18-29 yaş arasında olan bireyler, 3 ay içerisinde işe alan işveren, işe aldığı personelin SGK primini de ödemiyor. Primler 30-42ay arasında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanarak işverenlerin istihdama yönelik teşvik edilmesi amaçlanıyor. 30 yaşından büyük işsizler için ise İşsizlik Sigortası Fonu 30 aya kadar SGK primi desteği sağlıyor.

İşbaşı Eğitim Programlarına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, bağlı bulundukları İŞKUR’a müracaat ederek arzu ettikleri alandaki eğitim programlarına dahil olabilir ve bu düzenlemeden faydalanabilirler.

5haber.com  | Ankara