Etiket arşivi: istanbul FETÖ

İstanbul’da flaş FETÖ soruşturması: 16 bin kişilik ByLock listesi Emniyete gönderildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul’da 130 bin kişinin, FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandıkları tespit edildi. Soruşturma kapsamında 130 bin kişinin pasaportu iptal edilirken 30 bin kişi hakkında incelemelerin devam ettiği belirtildi.

Akşam’dan Murat Kelkitoğlu’nun bugün kaleme aldığı yazısında ByLock listelerine ait bilgiler verildi. Kelkitoğlu’nun haberinde göre Bylock listeleri hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Son olarak sadece İstanbul Emniyeti’ne 16 bin kişilik bir liste daha yollandı. İlk tedbir olarak, bugüne kadar kendilerini gizlemeyi başarmış olan listedekilerin tamamının pasaportlarına el konuldu. Zira, öyle isimler vardı ki, deşifre olduklarını anladıklarında anında soluğu yurtdışında alabilirlerdi.

Kamuoyunun yakından tanıdığı STK yöneticileri, işadamları ve gazetecilerinin yer aldığı listedekileri duyunca ‘yok artık’ demekten kendimi alamadım.

MİT’in araştırmasına göre bu isimlerden birçoğu 2014 yılından itibaren ByLock kullanmaya başlamış, hatta aralarında ‘kırmızı liste’de olanlar dahi var… Yani çoğu örgütün yönetim kadrosunda olanların yer aldığı listedeler!

Neyse ki, İstanbul Emniyeti MİT’in yazısına istinaden ilk adımı atıp, kaçmalarını engelledi. Şimdi hesap verecekleri günü bekliyorlar!

Bu arada İstanbul Emniyeti’nin firarları önlemek için yoğun bir çaba sarf ettiğinin de altını çizmek isterim. Bu çerçevede 130 bin kişinin pasaportu iptal edildi, halen de 30 bin kişinin incelemesi sürüyor.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

İstanbul’da İhraç Edilen Polislere Dev Operasyon: Çok Sayıda Gözaltı Var

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile mesleklerinden ihraç edilen polislere yönelik İstanbul’da operasyon başlatıldı.

Bu gün sabah saatlerinde İstanbul’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen polislere yönelik operasyonlar düzenlendi. Düzenlenen operasyon kapsamında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından hakkında işlem yapılmak ve ifadesi alınmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY’nin emniyet yapılanması soruşturması kapsamında İstanbul merkezli 20 ilde bulunan 101 adrese operasyon düzenledi. Meslekten ihraç edilen polislere yönelik düzenlenen operasyonda hakkında yakalama kararı bulunan 4’ü emniyet müdürü, 9’u komiser toplam 89 polisten 62’si yakalanarak gözaltına alındı. 27 polisin ise aranmasına devam ediliyor. Eski polislerin, FETÖ’nün şifreli mesajlaşma programı olan ‘ByLock’ kullandıkları da ileri sürülüyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, kamu haberlerinden, sıcak gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com |  İstanbul
DHA