Etiket arşivi: italya

Premier Lig’de Erteleme Kararı Açıklandı

Dünya Covid-19 ( Corona ) Virüsü ile çalkalanmaya devam ediyor. Sadece İtalya’da 1016 kişinin ölmesinden sonra İtalya Fubol ligi Seria A da erteleme kararı çıkmıştı.

Bu kararın ardından ispanya,Fransa ve son olarak İngiltere Premier Lig’de erteleme kararı açıklandı.

Yapılan Açıklamaya göre İngiltere Premier Ligin ve alt liglerinin 3 Nisan tarihine kadar ertelendiği bildirildi.

Bu kararın ardından Gözler Almanya Bundesliga’ya çevrildi, Almanya’da Pazartesi günü Erteleme Kararının çıkacağı gelen bilgiler arasında.

 

Corona Virüs Yüzünden Çekimler Durdu

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü yüzünden tüm dünya acil duruma geçmiş bulunuyor. Corona Virüsü şimdiye kadar aralarında İtalya’nın da bulunduğu birçok ülkede görüldü. Bu yüzden ünlü aktör Tom Cruise’da sıkıntı oldu.

Görevimiz Tehlike 7 Filmini çekimleri İtalya’da devam ederken Corona Virüsün’den doğan hastalık ve enfeksiyonların artmasından dolayı filmin çekimleri durduruldu.

Tom Cruise’lu Görevimiz Tehlike 7 (Mission Impossible) filminin çekimleri 1 Mart’a kadar durduruldu. Çekimlerle ilgili karar 1 Mart tarihinde yeniden değerlendirilecek.

Birçok futbol maçının yanı sıra moda ve sanat etkinliklerinin hatta ünlü Venedik Karnavalı’nın bile iptal edildiği İtalya’da şuana kadar 7 kişi hastalık yüzünden hayatını yitirdi.

Koronavirüs Hakkında | Son Gelişmeler | Tedbirler | Tehlikesi | Semptomlar | Tedavi Yöntemleri

Fırsatçılar İşbaşında | Koronavirüs Belasını Defeden Maskeler Satışta

Coronavirüs Planlanmış Bir Kurgu mu?

Jackie Chan Corona Virüsüne Panzehir Bulana Ödül Vereceğini Açıkladı

Erken Yaşta Yabancı Dile Önem Verelim

Yabancı dil dünya genelinde insanlar için çok önemli bir ayırt edici faktördür. Yabancı dil eğitiminin önemi tüm dünyada 1.Dünya Savaşından sonra başlamıştır. Dünya’daki bazı ülkeler Yabancı Dil eğitimine ayrı bir önem vermektedirler.

Örneğin Fransa’da erken yaşta yabancı dil eğitimi ilk olarak 1970 yıllarında başlamıştır. Çeşitli nedenlerden dolayı bir dönem ara verilmiş olsa da 1980 yılından itibaren tekrar ülkenin saygın okullarında başlamıştır. Fransa da daha sonra 1995 yılından itibaren başlayan yeni sistemde ilkokul 2. sınıftan itibaren çocuklara yabancı dil eğitimi verilmiştir. Ancak yetişmiş öğretmen açıklığından dolayı belirli sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır. Fransızlar bu durumu ise öğretmenlere meslek içi eğitim kurslarıyla gidermeye çalışmıştır.

İtalya’da 1990 Yılından itibaren zorunlu yabancı dil eğitimi başlamıştır. Öğrenciler İngilizce, Fransızca ve Almancadan en az birini seçerek zorunlu eğitimine başlamışlardır. 1995 yılından itibaren ise İtalya’da haftada 30 saat yabancı dil eğitimi verilmeye başlanmış ve çocukların yabancı dile adaptasyonu sağlanmıştır.

Türkiye’de ise erken eaşta yabancı dil eğitimi 1956 yılından itibaren Özel yabancı okullarda Galatasaray Lisesinde, 1970’li yıllarda Ankara’nın özel okulları ve Anadolu liselerinde eğitim vermeye başlamıştır. Ancak 1998 yılında   yapılan eğitim reformuyla beraber ilköğretimin 8 yıla çıkmasıyla beraber 3 ve 4 sınıftan itibaren okullarda yabancı dil eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Ancak ülkemizde bu eğitimi verecek olan öğretmen kadrosunun tam olarak yetişmemiş olmasından dolayı okullarda verilen eğitim yetersiz kalmıştır. Bu sebepten dolayı İngilizce öğretmenliği ve İngiliz Dil ve Edebiyatı mezunları dışında da alımlar söz konusu olmuştur. Birçok okuldan yabancı dil eğitimi ilkokul 3 ve 4 sınıfta değil çoğu zaman 6 ve 7 sınıfta verilmeye başlanmış bu da sistemin başarısız olmasına yol açmıştır.

Ancak erken yaşta verilen yabancı dil eğitiminin çocuklar açısından daha fazla öğretici ve geliştirici olduğu açıklanmaktadır. Çünkü erken yaşta başlayan bir eğitim daha öğretici olmakta çocuk öğrendiği bu eğitimi unutmamakta ve düşünce yapısında da bu farklılığı hissetmektedir.

Günümüzde özellikle özel okullarda yabancı dil eğitimi gençlere daha çok eğitici ve öğretici olmaktadır. Hatta çağımızda çocuklar bilgisayar ve tabletlerden İngilizce kelime dağarcığını arttırmakta ve çocuğun öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. Atalarımızın bir sözü vardır “Ağaç Yaş iken Eğilir” diye bu sözden yola çıkarsak bile erken yaşta öğrenilen bir yabancı dilin kişisel gelişim açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzden çocuklarımız için Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimine önem verelim ve çocuklarımızı geleceğe ona göre hazırlayalım.

 

Emre Dokuyucu

 

İtalya’da Yüzünde Peçe İle Belediye Binasına Giren Müslüman Kadına 4 Ay Hapis Cezası

İtalya’da Müslüman bir kadın, Belediye binasına yüzü peçe ile örtülü şekilde girdi. Müslüman kadının bu durumunu fark eden yetkililer, kadın hakkında şikayetçi oldu. Şikayet sonrasında ise kadına 4 ay hapis cezası verildi. Kadına verilen bu ceza, daha sonrasında 30 bin Euro para cezasına çevrildi.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, adı açıklanmayan ve 40 yaşında olduğu belirtilen Arnavut asıllı bir kadın, geçen ay San Vito al Tagliamento kasabasının belediye meclisinde oğluyla birlikte bir toplantıya katıldı. Arnavut kökenli kadın toplantıda, İslam inancına uygun kıyafetleri ve yüzünü örten peçesiyle bulundu.

1975 yılında alınan bir karara dayanan ve yüzü tamamen gizleyen giysilerin kamu binalarında yasaklanmasına ilişkin yasayı dayanak olarak gösteren San Vito al Tagliamento Belediye Başkanı Antonio De Biseglie de kadına, yüzünü açması konusunda uyarıda bulundu.

Belediye Başkanı, peçesini çıkarmamakta ısrar eden kadın hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

2000 yılından beri Venedik yakınlarındaki Pordenone kentinde yaşayan ve 2 yıldır da İtalyan vatandaşlığı bulunan kadın, önce 4 ay hapse mahkum edildi. Ancak bu ceza daha sonra 30 bin euro para cezasına dönüştürüldü.

“Askanews” haber ajansı, böyle bir cezanın İtalya’da ilk kez verilmiş olabileceğine dikkat çekti.

Peçe Takmak Benim Hakkım ve Tercihim

Aldığı cezanın ardından “Messaggero Veneto” gazetesine konuşan söz konusu kadın, “Peçe takmak benim tercihim ve hakkım, ancak bizler Batılıyız ve aşırılık yanlısı değiliz. Bu nedenle yasalara saygı duyuyoruzö dedi.

Bu olayın, oğlunun da üyesi olduğu belediyenin gençlik meclisindeki bir toplantıda yaşandığını anlatan kadın, “İtalyan yasalarına uydum ve binaya girişte, sadece kimlik kontrolü sırasında yüzümü görevliler görmek istediğinde peçemi çıkardım. Toplantı sırasında belediye başkanı bana “Salonda, geleneklerimize uygun giyinmeyen bir kadın var” diyerek, ya yüzümdeki peçeyi çıkarmamı ya da salonu terk etmemi istediö diye konuştu.

Bu cezanın dayandırıldığı yasa, motosiklet kaskı ve yüzü örten tüm diğer giysilerin de geçerli bir gerekçe bildirmeden kamu binalarında kullanımının güvenlik açısından yasaklanmasını öngörüyor.

5haber.com  | Ankara
DHA