Etiket arşivi: kıdem tazminatı

Bakan Müezzinoğlu’ndan Kıdem Tazminatı Çıkışı: Güçlü bir sistem kurmamız lazım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı son dakika açıklamasında kıdem tazminatına değindi. Bakan Müezzinoğlu, çalışanların yaklaşık olarak yüzde 70’lik bir kısmının kıdem tazminatı fonundan yararlanamadığını belirterek, “Bu büyük bir rakam. Bu doğru bir şey değil. Bir defa bunların hak ve hukukunu koruyan güçlü bir sistem kurmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

İTO Meclis Toplantısı’na katılan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işsizliğin bir dönem çok arttığını ve bunu önlemek için tedbirler paketini hayata geçirdiklerini ve bu konuda önemli bir aşamaya gelindiğini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, üretip dünyaya pazarlayan bir Türkiye istediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bazı sorunlarımız var. Mesela çalışan ve çalıştıran hukukunun daha huzurlu ortama gelmesi lazım. Bu iş mahkemeleriyle çok sağlıklı yürüyebilmemiz mümkün değil. Kıdem tazminatının bu şekilde yürümesi mümkün değil. İşveren işçisiz olamaz. Çalışmak isteyen işverensiz olamaz. İkisi sağ ayak, sol ayak. İkisi birbiriyle kavga eden, çelme takan, yaralayan değil, birbirini besleyen ve birlikte kazanan ve gelişendir. Bunun hukukunu hükümet kuracak. Hakemliğini bakanlığımız yapacak. İşveren çalıştırdığı hakkında ‘Yarın hangi belayı başıma açar. 10 yıl sonra hangi mahkeme nasıl karar verir?’ diye düşündüğü bir ortamda… Mahkeme de o kadar süre sonra ‘Kayıtları bulun. Yani nerede.’ Böyle sistemlerden de yükleri sırtımızdan atarak, hakkaniyetli, şeffaf, her tarafın kendi hakkını aldığı, geçen yıla göre daha iyi diyebileceği bir sistem kurmalıyız.”

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Bakan Müezzinoğlu açıklamasının devamında, işsizlik sigortası ve fonuyla ilgili gelen bir soru üzerine, “İşsizlik fonuna göz dikmeyelim bir defa. İşsizlik fonunun farklı sorumlulukları var. Kıdem tazminatı fonundan istifade edemeyen çalışan sayımız çalışanların yüzde 70’i. Bu büyük bir rakam. Bunun bir kısmı, yüzde 33, kayıt dışılık var. Farklı uygulamalar var. Bir defa şu anda 12, 13 milyon çalışan, alın teri dökenin yüzde 70’i kıdem tazminatından neredeyse hiç yararlanamıyor. Bu doğru bir şey değil. Bir defa bunların hak ve hukukunu koruyan güçlü bir sistem kurmamız lazım. Güçlü, hakkaniyetli olmalı. Çalışanın alın teri haksa, iş verenin kasasında birikmemeli. Çünkü işverenin beş yıl sonra onu koruyup korumayacağına dair garantiyi kim veriyor? İşçinin hakkı neyse o fonda birikecek. İşçi bilecek.” ifadelerini kullandı.

Kıdem Tazminatı haberlerinden ve taşeron haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edin.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

Taşerona kadro konusunda son açıklamalar ve habeler için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Müezzinoğlu’ndan Son Dakika Taşerona Kadro ve Kıdem Tazminatı Açıklaması Geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Manisa programında, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından Manisa’da Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘İş ve Çalışma Hayatında Karşılaştığımız Sorunlar’ isimli toplantıya katıldı. Toplantı açılışında Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, karşılaştıkları sorunları Bakan Müezzinoğlu’na anlattı. Bakan Müezzinoğlu’ndan taşerona kadro ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi.

İşadamlarına Seslendi

Bakan Müezzinoğlu, işadamlarının dertlerinin paylaşıldıkça azalacağını söyledi ve dış mihrapların Türkiye’ye karşı tuzak kurduklarını dile getirerek, “Son 3-4 yıldır Türkiye’nin büyümesinden, dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına girmesinden rahatsız olanlar farklı tuzaklar kuruyor. Bu ülkenin milli iradesi ile kimse oynamamalı. Bu sistem millet adına emniyet, güven istikrar adresi olmalı. O sisteme millet kimi layık görüyorsa onu getirmeli. Milletin kazanımlarının güçlü olduğu bir sürecin arifesindeyiz. 16 Nisan akşamından itibaren bu ülkenin özgüveni artacaktır. İstikrar ve güven merdivenin basamaklarını daha hızlı çıkmamıza yardımcı olacak. Bir taraftan merdivenin basamaklarını çıkmaya çalışıyoruz. Biri merdiveni salıyor, biri basamağı kırmaya çalışıyor. Basamakları zor da olsa çıkmaya çalışıyoruz. CHP Genel Başkanı diyor ki, ’15 yıldır ne istediniz de yapamadınız’ diyor. Hangi istediğimizi huzur içinde yapmamızı müsaade ettiniz. Milli iradenin hak ve hukuku millet vicdanından geçer. Ucube kararlarla bu ülkenin milli iradesinin ümüğünü iki de bir sıktılar. CHP onlara alkış tuttu. Halktan milli iradeden korkan, milli iradenin ümüğünü sıkılmasına destek olan bir anlayışı artık arkada bırakmalıyız” ifadelerini kullandı.

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Kıdem tazminatı ile ilgili konuşan Bakan Müezzinoğlu, işverenin kıdem tazminatından rahatsız olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Burada vicdan var. Hak yememek duygusu var. çalışanın hak ve hukukun yarın kaybettiği bir yapı olmasın istiyor. Bir çalışanın alın terinin hakkı nasıl maaş olarak veriliyorsa kıdem tazminatı hakkı da işvereni kasasında değil, güvenli bir adreste olmalı. Sigorta primleri ay sonunda nasıl takip ediliyorsa, hak etikleri o fonda toplanmalı. Bir taraftan işverenin üstünde yarın ne olacağını bilemediği bir yük yüklenirken, çalışanın mağdur olduğu kıdem tazminatını alamadığı süreçleri yaşıyoruz. Buna gerek yok. Bizim için çalışan da çalıştıran da değerlidir. İkisinin de sağlıklı yürümesi her iki grup adına da güç kaynağıdır. Birinin topalladığı diğerinin güçlendiği bir yapı yürümez. Adil ve sürdürülebilir olmaz. İş kanununda, kıdem tazminatında hakkaniyetle, sürdürülebilir bir yapıyı hep beraber işvereni ve çalışanı dinleyerek yapacağız. 13 milyon çalışanın 2 milyonu kıdem tazminatı hakkında istifade edebiliyor. Yaklaşık 10 milyonu biz görmeyecek miyiz? Bir puanlık kayıt dışılığın maliyeti 1 milyar 900 milyon. Yüzde 32 yüzde 33 kayıt dışı var. 2 milyar lira desek 60 milyar lira kayıt dışı. Merdiven altında ucuz işçilikle ülkenin geleceğinde ve kurumların gücünü zayıflatarak yaptığını yanlışlığa göz yumamayız.”

Taşerona Kadro Açıklaması

Bakan Müezzinoğlu konuşmasının ardından toplantıya katılanlardan soru aldı. Taşerona kadroyla ilgili düzenlemenin gündemde olup olmadığıyla ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, “Seçim atmosferlerinde popülist bir anlayışı doğru bulmuyoruz. Başbakan yardımcımızın başkanlığında dört bakanlık olarak çalışıyoruz, biraz sabır diyoruz” diyerek cevapladı.

Taşeron haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

 Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Manisa
DHA

Bakan Müezzinoğlu’ndan Kıdem Tazminatı Fonu Açıklaması

Katıldığı bir programda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili flaş açıklamada bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonu kurulacak mı? sorusunu yanıtladı. Milliyet’te yer alan haberde Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Alın teri kutsaldır. Hakkı hukuku korunmalıdır. Ancak akıl teri de  kutsaldır. Onun da hakkı hukuku korunmalıdır. Sürelerle ilgili işçi ve işveren  sendikalarının bize önerdiği önemli süre kısıtlamaları var. İnşallah önümüzdeki 2  ayda düzenleme hükümetten meclise gelecek. Hakkaniyetli, adaleti merkeze alan,  iki tarafı da koruyan bir sistem kurulacak. Kıdem tazminatının özü doğru ancak şu  anki pozisyonu çok yanlış. Bir çalışanın hak ve hukukunun sizin kasanızda  birikmesi doğru değil. Şimdi kasa uygunsa yarın bunun uygun olup olmayacağını  bilmiyoruz. Kıdem tazminatı işçinin hakkı. O alın teri sizin kasanıza  birikmemeli. Güvenli bir adreste birikmeli. Bir olağanüstü durum olursa ne  olacak? Böyle bir dönemde işçinin hakkını korumakta güçlü bir sistem ihtiyaç var.  İnşallah bu yıl merkeze çalışanın hak ve hukukunu koruyan, güvenceli,  hakkaniyetli, sürdürülebilir bir sistemi inşallah kuracağız. Asıl mağdur olan  çalışan. Çünkü yüzde 85 civarında kıdem tazminatından faydalanamayan bir kitle  var. 12 milyon çalışanın yüzde 80’i dediğimizde 10 milyon çalışan kıdem  tazminatından faydalanamıyor. Bu bizim göz yumabileceğimiz bir rakam değil. Bu  sistem sürdürülebilir değil.”

2017 yılı kıdem tazminatı tablosu ve kıdem tazminatı ile ilgili diğer bilgilere ulaşmak için TIKLAYIN

Kıdem tazminatı haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Adana Sanayi Odası Başkanı’ndan Kıdem Tazminatı Açıklaması

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç’tan bir açıklama geldi. Kıvanç, mevcut uygulamada çalışanların ancak yüzde 10’unun kıdem tazminatı alabildiğini anlatırken yasal düzenleme beklediklerini açıkladı.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’nin yüksek oranlı kıdem tazminatı, işsizlik sigortası ve iş güvencesi tazminatı olan ender ülkelerden birisi olduğunu savundu. Zeki Kıvanç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde uygulanmakta olan kıdem tazminatı oranı OECD ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça yüksek seviyede. Bu durum işletmeler açısından ciddi finansal riskler oluşturmaktadır. Bu risklerden kaçınmak isteyenler kıdem tazminatı ödememek adına düşük ücretlerle veya kayıt dışı şekilde işçi çalıştırabiliyor.”

Karşı Çıkılmasını Anlamıyorum

Türkiye’de hak etmesine karşın büyük bir kesimin kıdem tazminatı alamadığını aktaran ADASO Başkanı Kıvanç, şunları kaydetti:

“Elde edilen istatistikler, mevcut durumda kıdem tazminatına hak kazanıp işten ayrılanlardan sadece yüzde 10’luk bir kesimin tazminatını alabildiğini, büyük bir kesimin ise hak etmesine rağmen alamadığını göstermektedir. İşveren olarak çalışanımızın yanındayız ve ancak onlarla var olabileceğimizin farkındayız. Çalışmak, üretmek isteyen her çalışanımızın yanındayız ve hakkını sonuna kadar vermeye hazırız. Bu anlamda kıdem tazminatı fonunun da referandum ertesinde en kısa sürede devreye alınmasını arzu ediyoruz. İşsizlik sigortasında olduğu gibi, işverenler her ay bu fona kıdem tazminatı karşılığı makul oranda ödeme yapmalı, işçiler hak etmeleri durumunda alacakları kıdem tazminatlarını bu fondan tahsil edebilmelidir. Kıdem tazminatı alabilen çalışan oranının yüzde 10’u dahi bulmadığı ülkemizde çalışan kesiminin hangi gerekçelerle buna karşı olduğunu anlamakta zorlanıyoruz.”

5haber.com  |  Adana
DHA

Müezzinoğlu’ndan Son Dakika Kıdem Tazminatı Reformu Açıklaması (İşçilere Müjde)

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan kıdem tazminatı ile ilgili son dakika açıklaması geldi.  Bakan Müezzinoğlu, bu yıl içinde kıdem tazminatıyla ilgili reformun gerçekleştirileceğini söyledi.

Çeşitli toplantı ve etkinliklere katılmak üzere Adana’ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ilk olarak Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret edip kentle ilgili bilgi aldı. Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘Çalışma Hayatına Yönelik Uygulamaya Konulan Teşvikler’ konulu toplantıya katılan Bakan Müezzinoğlu’na, Vali Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü, Ak Parti Milletvekili Necdet Ünüvar ile oda ve borsa başkanları eşlik etti.

İstihdam Artıyor

İş dünyası temsilcilerine seslenen Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’nin 2016’da büyük sorunlarla karşılaştığını, terörle birlikte 15 Temmuz’da darbe girişimini atlattığını belirtti. Başlatılan ‘Milli İstihdam Seferberliği’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Müezzinoğlu, “Bu yıl 1 Ocak ile 3 Mart tarihleri arasında 264 bin 630 yeni istihdam sağladık. Burada kadınların istihdam oranı yüzde 32 oldu. Geçen yılın Ocak ve Şubat dönemine göre istihdamdaki artış oranı yüzde 50 oldu” dedi.

Kayıt Dışı ile Mücadele

Türkiye’nin kayıt dışı ekonomiyle de mücadele ettiğini vurgulayan Müezzinoğlu, “Aslında güven ve istikrar kelimesi çok önemli. Güven ve istikrar varsa bir yerde başarı gelir. 2002’den bu yana ekonomide kayıt dışılığı yüzde 54’lerden yüzde 33’e indirdik, ama üçte bir daha kayıt dışı var. Bu çok büyük bir rakam. 1 puanlık kayıt dışılığın ülkeye maliyeti 1.9 milyar. Kayıt dışılığı yüzde 30 kabul etsek, 60 milyar liralık bir kayıt dışında kaybımız var. Bu 60 milyar lira bir başkasının cebinde kalarak onun rekabet gücünü artırırken, sanayicilerin rekabet dinamiklerini zayıflatıyor” diye konuştu.

Kıdem Tazminatı Reformu

Türkiye’de çok tartışılan kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili de konuşan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Aslında işçinin hakkı, 10 yıl, 20 yıl sonra işverenin cebinde olmamalı. Yani 10 yıl ve 20 yıl sonrasının koşullarını kimse bilemez. Bugün çok iyi olan bir işverenimiz, yarın zor durumda olabilir. Kocaeli’nde böyle bir konu oldu. Üstelik o işyerinde sendika var. İşveren, işler bozulunca ‘Kıdem tazminatını ödeyecek durumum yok’ dedi. İşçiler de bize kıdem tazminatıyla ilgili geliyor. Kıdem tazminatı, hakkaniyetli, sürdürülebilir, güvenilir olmalı ve tarafların cebinde olmamalı. Onun gücü, onun yasayla verilen fonda veya yeni yapılacak yapıda olmalı. Bu yıl çalışma hayatının en önemli reformlarından birini kıdem tazminatıyla sağlayacağız. Başardığımızda çalışanla çalıştıran arasında hukuk birbirine güvene dayalı olmalı. ‘O beni, ben onu istismar ediyorum’ değil, herkes daha iyinin, başarının peşinde olmalı. Sağ ve sol ayak nasıl sağlıklı gidiyorsa, işçi ve işveren arasındaki hukuk da bu kadar hakkaniyetli olmalı. Bize de düşen bu arada iyi hakemlik yapmak, güçlü, adil hakemlik yapabilmek. İnşallah bunu da yapma gayreti içerisinde olacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın Taşeron Açıklamalarına Gitmek için TIKLAYIN

Konuşmaların ardından Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ile birlikte protokol üyeleri Bakan Müezzinoğlu’na vazo armağan etti. Toplantı daha sonra basına kapalı sürdü.

Kıdem Tazminatı haberlerinden, taşerona kadro haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara
DHA

SGK’dan İşçileri Sevindirecek Flaş Kıdem Tazminatı ve İş Mahkemesi Düzenlemesi

İşten ayrılan işçinin işverene açacağı davaların süresi, eksik prim davası ve buna benzer sorunların çözümü için SGK yeni imkanlar geliştirmeye başladı.

İşçiler ve işverenler arasında yaşanan sorunlara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Sorunlar gittikçe çoğalırken bu konuda da beklenen çözümler için Sosyal Güvenlik Kurumu yeni adımlar atma planları yapıyor. Getirilmesi planlanan yeni düzenlemeler, işçilerin yararına olacakmış gibi görünüyor.

Düzenlemelerde ilk olarak iş mahkemelerinin davalarla çok fazla meşgul olmasını engellemek yer alıyor. Öte yandan açılan davaların geneli ekonomik alanda olduğu için bu sürenin kısaltılması işçinin işine yarayacak.

İşçinin işten çıkmasının ardından en çok rastlanan sorun kıdem tazminatı meselesi olarak göze çarpıyor. Başlatılan yeni düzenlemeler ile mahkeme sürelerinin kısaltılmasının yanı sıra kıdem tazminatı sorununun da çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Son düzenlemeler ile işçinin ayrıldığı işyerine açtığı davaların süresi 2 yıllık bir süreye indirgenmişti. Yapılacak yeni düzenleme ile bu sürenin daha da kısaltılması planlanıyor.

Bu süreç içerisinde davanın zaman aşımı konusunda yeni bir çalışmanın yapılması halinde 3 yıla indirilmesine karar verildi. Bir süre önce mahkemelere gitmeden önce arabulucuya gidilmesi konusunda yapılan düzenleme kabul görürken bu süreç içerisinde sendikalar şikayetlerini çekerek durumu yaygınlaştırma kararı almışlardı. Bu sayede sorunların daha hızlı çözülmesi planlanıyor.

İşçi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com’u sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

İşçinin Sosyal ve Ekonomik Hayatını Bitiren Etmenler: Düşük Ücret, Zaman Baskısı ve Kıdem Tazminatı Sorunu

Metal İş Sendikası Başkanı tarafından yapılan son dakika açıklamasında işçilerin sıkıntıları dile getirildi. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçilerde ev sahipliği oranının azaldığını ve borçlarını öderken zorlandıklarına dikkat çekerek, üyeleri arasında referandumda “hayır” eğiliminin ağır bastığını açıkladı.

Birleşik Metal-İş’in siyasetten uzaklaşmayacağını vurgulayan Serdaroğlu, “Siyaset işçi sınıfı ve sendikaları için ekmek gibi, su gibi haktır” dedi.

Serdaroğlu, çalışmalarını bilimi rehber alma ilkesiyle yürüten Birleşik Metal-İş Sendikası bünyesinde kurulan Sınıf Araştırmaları Merkezi’nde her ay, TÜİK verileri kullanarak, enflasyon verileri ve Açlık ve Yoksulluk Sınırı hesaplamaları yapılarak kamuoyu ile paylaşıldığını söyledi.

Metal İş İşçi Kültürü Bağlamında Önemli Çalışmalar Yürütüyor

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Türkiye’de sınıf oluşumu ve işçi kültürü bağlamında önemli çalışmalara imza attığını söyleyen Serdaroğlu, sendikanın son çalışması olan İşçinin Borçlanma Endeksi raporunun ilk bulgularını sundu:

“İşçilerin ekonomik açıdan ciddi sıkıntılar söz konusudur. Ev sahipliği oranı azalmış, borçlanma artmıştır. Kredi kartı borç döngüsüne giren işçilerin oranı yüzde 20’ler civarındadır. Sadece yüzde 14’lük bir kesim tasarruf yapabilmektedir. İşçilerin yarısı borçlarını ödemekte çok zorlanmaktadır. Borcu olmayan işçi oranı yüzde 14’te kalmaktadır. İşçiler en çok zaman baskısına maruz kalmakta ve en çok eklem ve kas sorunları yaşamaktadır. yüzde 48 işyerinde iş kazası geçirmiştir. Metal işçilerinin yüzde 70’i lise ve üzeri eğitimlidir. yüzde 8’i Gezi sürecine, yüzde 26’sı 15 Temmuz mitinglerine katılmıştır. Metal işçilerinin yüzde 72’si 15 Temmuz darbe girişimini CIA ve ABD destekli FETÖ darbesi olarak görmektedir. Referandum konusunda metal işçisinin yüzde 28’i Evet yüzde 47’si Hayır demektedir. Her dört işçiden biri ise kararsızdır. Kararsızları partilerin evet/hayır oranlarını dikkate alarak paylaştırırsak Evet yüzde 38, Hayır yüzde 62’dir. Görüldüğü gibi metal işçisi referandumda Hayır demektedir. Bu çalışmanın ilk bulgularını birazdan çalışmayı yapan hocamızla birlikte daha kapsamlı verilerle sizinle paylaşacağız.”

Zaman Baskısı ve Kıdem Tazminatı

Araştırmaya göre işçilerin yüzde 43’ü  zaman baskısı ve aşırı iş yükünden şikayet ederken, yüzde 54’ü kıdem tazminatının kaldırılmasını grev sebebi olarak görüyor.

Serdaroğlu, kapalı zarf usulü ile uygulanan çalışmanın 2016’nın son haftası ile 2017’nin ilk haftası içerisinde yapılan çalışmanın, Birleşik Metal-İş üyelerinin ekonomik ve sosyal durumları yanı sıra siyasal ve kültürel eğilimlerini de yansıttığını söyledi.

İş Güvencesi Yetersiz, Ücretler Düşük

Yeni bir liberal ideolojinin ürünü olan siyaset ile ekonomi arasındaki ilişkiyi görünmez kılmaya çalıştığını ancak, siyaset yapılmadan işçinin sorunlarının çözüleceğine inanmadıklarını söyleyen Serdaroğlu, “İşçi arkadaşlarımız açısından emeklilik yaşının yüksek olması temel bir sorun” dedi vekledi:

“İş güvencesinin yetersizliği temel bir mesele. Ücretlerin düşüklüğü temel bir mesele. İşsizlik öncelikli bir sorun. Kıdem tazminatının kaldırılması konusunda son derece hassaslar. Bunların hangisi siyasetin alanının dışındadır? Ücret meselesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği meselesi işyerine sığar mı? Örneğin metal sektöründe, çok uluslu şirketlerin egemenliğinde şekillenen bir sektörde, bu ülkenin işçileri greve çıkıyor. Grevler ‘milli güvenlik’ gerekçesi ile erteleniyor. Bu siyaset tasarrufunda olan bir mesele değil mi?”

Ortak Kimliğimiz Emekçi Olmamız

Siyasetin sadece gelir bölüşümünden pay alma konusu dışında serbest olduğunu söyleyen Serdaroğlu, “Bizim ortak kimliğimiz emekçi kimliğidir. Bu kimlik, çalışan kesimlerin en az yüzde 90’ının oluşturan, toplumun en önemli paydasında hepimizi birleştiren bir kimlik. Bizim çalışmamızda bu ortak paydayı gösteriyor. Bunu gösterdiği için birilerini rahatsız ediyor. Toplumun bu ezici çoğunluğu emekçi kimliği ile kendisini tanımladığı zaman, birileri gemileri o kadar kolay yüzdüremeyecek, kar oranlarında rekorlar kırılmayacak, sömürü bu kadar dizginsiz yaşanmayacak.

İşçi ve Sendika İçin Siyaset Bir Haktır

Siyaset işçi sınıfı ve sendikaları için ekmek gibi, su gibi haktır. Biz siyaset yapacağız, ekmeğimiz ve onurumuz için yapacağız. “Köleleştirmeye Dur!” demek için yapacağız. Bize sınıf siyaseti yapmayın diyenler siyaseti kimlik temelinde örgütlemeye çalışıyorlar.” dedi.

5haber.com  |   Ankara
DHA

Müezzinoğlu’ndan Flaş Kıdem Tazminatı ve Büyükanne Projesi Açıklaması (Büyükanne Maaşları Ne Zaman Yatacak?)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “ Mart ayı başı itibariyle 10 ilde ‘Büyükanne projesini başlatacağız” dedi.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) düzenlediği ‘Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı’na katıldı. Bakan Müezzinoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“2016 Kasım ayı, bir önceki yılın Kasım ayına göre istihdamda yaklaşık 1 milyon kişilik bir artık var. 2015’in Kasımıyla, 2016 yılının Kasımı arasında artı 1 milyon istihdam üretmemiz gerekiyor. Biz bunun ancak 3 yüz binin karşılayabildik. Yıl sonu itibariyle 380 bini karşılayabildik. Bunu 400 bin olarak kabul ettiğimizde yaklaşık 600 binlik bir istihdam 2016’da karşılanamamış oldu. 2017’de de biz karşılamamız gereken artı istihdam 1 milyon olarak hedefledik. 1 milyon artı 2016’nın 600 binlik istihdam yükü… O zaman bizim bu yıl bir seferberlik ilan etmemiz gerektiğinin rakamlarını çok basit olarak önümüze koydu. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve hükümet üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu anlamda bir taraftan yatırımcımızın, sanayicimizin dünya ile rekabette, istihdam yükünü hafifletebilmek, özgüvenine destek olmak daha cesur adımlar atabilmesinin yanında olmak için 1.5 milyon artı 500 bin yani 2 milyon istihdama biz destek vereceğiz. Bu 1.5 milyon istihdamın 2017 yılı itibariyle bütün vergi yüklerini ve sigorta primlerini yani yaklaşık 7 yüz 73 liralık yükü hükümet olarak biz üstleneceğiz. Çalışmak isteyen her kardeşimize diyoruz ki ‘git bir işverene veya İŞKUR’a biz senin yanındayız’. Yeter ki ben çalışacağım de.”

İşsizlik Açıklaması

Mehmet Müezzinoğlu, “Bu yıl hedefimiz işsizlik oranını yüzde 10’ların altına indirmek. Bunu birlikte başaracağımıza ben inanıyorum. Aralık aynın işsizlik rakamları önümüzdeki Mart’ta gelecek. Muhtemelen çok minimum artış ile Aralık ayı rakamları olduğu için gelecek. Ama Ocak ayı itibariyle istihdamdaki artışla, 2016’nın Ocak ayı ile 2017’nin Ocak ayı arasında açığı kapattığımız için Ocak ayının rakamları Nisan ayında durmuş veya eksilmiş gelecek. Ama Şubat ayından itibaren o pik yaptığımız 12.1’lerdeyavaş yavaş 12’lerin altına ama 2017 Aralık ayı rakamları yüzde 10’ların altında, sonraki yıllarda zaten istikrarlı, güvenilir, yatırım yapılabilir bir ülke olarak büyümesini yüzde 5’lerin üzerine taşımış bir ülke olarak inşallah çok daha güçlü bir yolculuğu yapacağız” dedi.

Kıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı konusunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, “Önümüzdeki dönemde birlikte başarmamamız gereken bir konuda kıdem tazminatı. Kıdem tazminatı yine gerek çalışana, gerekse iş veren adına beklemediği anda, beklemediği yükleri getiren veya beklenmedik anda ‘ben mağdur oldum kapının önüne koyuldum ama haklarımı alamadım’ diye her iki tarafında sıkıntıları olan ve sürdürülebilir olmayan bir noktadayız. Mutlaka sürdürülebilir, hakkaniyetli ve geliştirilebilir bir kıdem tazminatı inşallah bu yıl hep birlikte, birbirimize karşı taraflar olarak değil işveren bir işçi gibi karşı tarafa oturacak, işciye de diyeceğiz ‘gel kardeşim, sende masanın iş veren tarafına otur’ ve birbirimizi anlayarak birlikte hak ve hukuku koruyarak bizimde güçlü hakemliğimizle inşallah bu yıl onu tamamlamış olacağız” dedi.

Büyükanne Projesi

Müezzinoğlu, “Büyükanne Projesi” hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, “Biz dedik ki böyle bir projenin destekçisi olalım. 6 bin 500 ailenin 10 ilde pilot uygulamasına başlıyoruz. Talepleri aldık. 31 bin ailenin üzerinde uygunluk bulduk. O aileler bu hafta 6 bin 500’e indirilecek. Mart ayı başı itibariyle 10 ile ‘Büyükanne projesini başlatacağız. İnşallah başarılı bu ülkeye ait olan bir proje olacak. İnşallah başarılı, bu ülkeye ait olan bir proje olacak. Milli bir proje olacak. Parasal boyutunun tartışılmasını çok doğru bulmuyorum, esas sosyokültürel boyutu çok anlamlı olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

5haber.com  | Ankara
DHA

Mehmet Müezzinoğlu’ndan Emekli Promosyon ve Kıdem Tazminatı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün gerçekleşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kendisine sorulan sorulara yanıt verdi.

Plat ve Bütçe Komisyonunda konuşan Bakan Müezzinoğlu konuşmasında kıdem tazminatı ile emekli promosyon ödemeleri hakkında konuştu.

Emeklilere Promosyon Ödemeleri

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın Bakan Müezzinoğlu’nun emeklilere banka promosyonu verilmesi yönündeki çalışmanın ne aşamada olduğunu sorması üzerine Müezzinoğlu, “Promosyonda reel olarak yakaladığımız rakamlar, benim bakan olarak emeklilere ‘bankalarla şu promosyon anlaşmasını yaptık’ diyebileceğimiz rakamlar değil. Sayın Başbakanımıza tabloyu sundum. Kamu bankaları ve Bankalar Birliği ile görüşerek daha uygun ve emeklilerimize en azından bir katkı sağlayacak bir süreci inşallah Sayın Başbakanımız şekillendirecek. Rakamlar düşük kalınca Sayın Başbakanımızın birazcık daha müdahalesine bıraktık. Kanaatim odur ki önümüzdeki bir ay içinde Sayın Başbakanımız ile bu konuyu nihayetlendirecek bir süreci tamamlamış olacağız.” sözleri ile yanıt verdi.

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de bulunan işçilerin yaklaşık olarak yüzde 17-18 civarında bir sayının kıdem tazminatından yararlandığı ifade ederken, sayının az olması nedeniyle çalışmaların sağlıklı ve yönetilebilir bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi. Çalışanların tamamının hak ve hukukunun korunabileceği bir yapıyı, sendikaları ve işvereni de dahil ederek başarabilmenin önemini yineleyen Bakan Müezzinoğlu, bu konuda muhalefetin katkılarını beklediklerini dile getirdi.

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasına şu şekilde son verdi, “Maden iş kazalarıyla ilgili ekim ayı itibarıyla 686 programlı ve 255 program dışı olmak üzere toplam 941 teftiş yapıldı. Sonucunda ise 322 iş yerine, 6 milyar 495 milyon lira para cezası uygulaması istenildi, 49 iş yeriyle ilgili de durdurma kararı alındı. İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili inşaat iş yerlerinde yapılan denetimlerde, 31 Ekim itibarıyla 4 bin 79 programlı, bin 766 program dışı olmak üzere toplam 5 bin 845 teftiş, sonucunda da bin 244 işyerine, 16 milyon 491 bin lira idari para cezası uygulanılması istenmiş, 650 işyeriyle ilgili de durdurma kararı alınmıştır.”

5haber.com  | Ankara