Etiket arşivi: kıdem tazminatı ne kadar

Müezzinoğlu kıdem tazminatının fona dönüşmesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi

Türkiye genelinde milyonlarca işçinin büyük bir merak ve heyecanla beklediği kıdem tazminatı açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamasında, kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi için hazırlanan düzenlemeye ilişkin, “Yeni düzenlemede 6 ay çalıştıysa ilk andan itibaren 3 günse 3 günlük, 1 aylık sigorta primini biz nasıl alıyorsak onun adına veya yatırmadığında nasıl cezası varsa bir ay çalışmış onun adına bir miktar yatmış olacak. Sosyal Güvenlik primlerini veya vergileriyle ilgili maliye vergilerini nasıl takip ediyorsak primlerini ödemedikleri zaman nasıl cezası varsa iş veren yatırmış yatırmamış çalışan adına bunun sorumluluğunu hükümet üsteleniyor ” sözlerini söyledi

Önümüzdeki Hafta EKK’da Görüşülecek.

Kıdem tazminatının önümüzdeki hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) bakanlar düzeyinde değerlendirileceğinin altını çizen Bakan Müezzinoğlu:” Muhtemelen önümüzdeki hafta hükümet düzeyinde Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda teknik çalışmaları bakanlar düzeyinde değerlendireceğiz. Paydaşlarla hangi boyutta hangi parametreleri paylaşarak ortak bir yol haritası izleyeceğiz. Önümüzdeki hafta sonu netleştirmiş olacağız. Bir tarafta çalışan, bir tarafta işveren bütün bu anlamda da güçlü bir hakemlik görevi üstlenen hükümet. Kıdem tazminatı kimin hakkı ? Kıdem tazminatı çalışanın hakkı. Şu anda kıdem tazminatından bizim çalışanımız hangi oranda yararlanıyor? Yüzde 20. En azami yüzde 25 oranında. Yüzde 75-80’lik çalışanın alın terini 45 yıldır kaybettiği bir yapı var. İşçinin çalışanın emeğinin hakkı çalıştıranın yani işverenin kasasında birikiyor. Peki 10, 20 yıl sonra işveren bunu ödeyebiliyor mu? Davalar bu anlamda ciddi düzeyde. Yüzde 80 mağdur, hakkedenlerin de neredeyse yarısı mahkemelerde davalık. Çalışanın alın terini koruyan bir sistem olmalı. Çalışan bilmeli ben 2 yıl oldu filan yerde çalışıyorum, benim buradaki birikimim ne kadar oldu, kuruşu kuruşuna bilmeli. Bunları bileceği şeffaf bir yapı. Hükümet desteği nerede nasıl olacak, olacak mı? Çalışanın 1 yıl olunca ne kazanıyor, 10 yıl bekleyince ne kazanıyor bunun tablolarını işverenle çalışanla , sendikalarla kamuoyuyla paylaşacağımız süreci önümüzdeki 10 gün içinde netleştirmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Bir Ay Çalışmışsa da Bir Miktar Para Yatacak

Eski sistemde kıdem hakkını elde edebilmek için en az 1 yıl çalışma gerekliği olmasına karşın yeni düzenlemede bu sürenin kısaltılacağı işverenin takibinin ise hükümet tarafından yapılacağı belirten Bakan Müezzinoğlu konuya ilişkin şöyle konuştu: ” Yeni düzenlemede 6 ay çalıştıysa ilk andan itibaren 3 günse 3 günlük, 1 aylık sigorta primini biz nasıl alıyorsak onun adına veya yatırmadığında nasıl cezası varsa bir ay çalışmış onun adına bir miktar yatmış olacak. Sosyal Güvenlik primlerini veya vergileriyle ilgili maliye vergilerini nasıl takip ediyorsak primlerini ödemedikleri zaman nasıl cezası varsa iş veren yatırmış yatırmamış çalışan adına bunun sorumluluğunu hükümet üsteleniyor. Mevcut çalışanlar için tercih hakkını vermeyi düşünüyoruz, çalışan diyor ki ben memnunun ben burada kalmaya devam edeceğim. yeni girecekler otomatik olarak zorunlu olarak bu sisteme girecekler. Eski sistemde olan işverenle anlaşarak hakkını alarak veya fona devrederek sıfırdan başlayabilir. Yüzde 80’in kaybettiğinin masada reel olarak var olduğu bir yapıyı biz ne güzel, çokta şikayet yok, böyle mi sürdürelim? Yoksa yeni bir yapı kurarken eskiden var olduğunu zannettiğimiz yüzde 80’in de görmediği çok ideal dediğimiz koşullar değil de bunun yüzde 90’ı burada var ciddi bir güvence var.” dedi.

İstihdam Hedefi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017 artı istihdam hedeflerine ilişkin bilgi veren Bakan Müezzinoğlu,” En temel konumuz işsizlikle olan mücadelemiz. Çok zor bir 2016 yılı geçirdik. 2016’da bizim hedef olarak yaklaşık 1 milyonluk artı istihdam hedefimiz ne yazık ki 400 bin de kaldı. 2017 hedefimizde 1 milyon artı istihdam. Dün akşam itibariyle hakikaten 1 milyon 51 bin 140 kişi. Özel sektörün istihdam ettiği rakamı veriyorum o da 8 yüz 8 bin 204 sigortalı olarak bizim özel sektörümüz istihdam etmiş. Ben bu rakamın haziran sonu itibariyle 1 milyonu aşacağını görüyorum. Yıl sonu itibariyle hedefimiz 1.5 milyon. 2017 Aralık ayı rakamları bize yüzde 10’un altındaki bir işsizlik oranını başarmış bir Türkiye olarak karşımıza çıkacak ” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

5haber.com  | Ankara
DHA

İstifa Eden İşçi Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Alır (2017 Kıdem Tazminatı Tablosu)

Kıdem tazminatı, son dönemlerde ülkemizde en çok tartışılan ve çözülmesi gereken sorunların başında geliyor.

Bağkurluların ve memurlar haricindeki diğer işçilerin yararlanabildiği kıdem tazminatı, bir bakıma işçi ile işveren arasında imzalanan sözleşme görevi görmektedir. Kıdem tazminatı almak için bir işçinin, sigortasının başladığı günden itibaren bulunduğu iş yerinde en az 1 yıl çalışması gerekmektedir. Kıdem tazminatı her 1 yıl için alınan ücretin bir aylık brüt kısmı üzerinden hesaplanır. Kıdem tazminatının üst limiti ise 2017 yılı itibariyle 4 bin 426 Türk lirası olarak belirlendi.

İstifa Eden Kıdem Tazminatı Alır mı?

Fazla mesai ndeniyle işten ayrılan bir işçi de kıdem tazminatı alır. Ayrıca işverenin ahlak dışı, kötü niyetli ve eksik para ödemesi gibi durumlar nedeniyle işten ayrılan bir işçi de kıdem tazminatı alır.

Bir işçi istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı alamaz. Ancak işçi (erkekler için) askerlik hizmeti için işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı alır. Evlenecek olan kadın işçiler ise 1 yıl içinde ayrılırsa kıdem tazminatı alabilecek. Öte yandan bir işçi, emeklilik primini tamamlayıp yaşı beklemek işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı alır.

Kıdem Tazminatı Tablosu

Bakan Müezzinoğlu’ndan Kıdem Tazminatı Reformu Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili, “Aslında işçinin hakkı, 10 yıl, 20 yıl sonra işverenin cebinde olmamalı. Yani 10 yıl ve 20 yıl sonrasının koşullarını kimse bilemez. Bugün çok iyi olan bir işverenimiz, yarın zor durumda olabilir. Kocaeli’nde böyle bir konu oldu. Üstelik o işyerinde sendika var. İşveren, işler bozulunca ‘Kıdem tazminatını ödeyecek durumum yok’ dedi. İşçiler de bize kıdem tazminatıyla ilgili geliyor. Kıdem tazminatı, hakkaniyetli, sürdürülebilir, güvenilir olmalı ve tarafların cebinde olmamalı. Onun gücü, onun yasayla verilen fonda veya yeni yapılacak yapıda olmalı. Bu yıl çalışma hayatının en önemli reformlarından birini kıdem tazminatıyla sağlayacağız. Başardığımızda çalışanla çalıştıran arasında hukuk birbirine güvene dayalı olmalı. ‘O beni, ben onu istismar ediyorum’ değil, herkes daha iyinin, başarının peşinde olmalı. Sağ ve sol ayak nasıl sağlıklı gidiyorsa, işçi ve işveren arasındaki hukuk da bu kadar hakkaniyetli olmalı. Bize de düşen bu arada iyi hakemlik yapmak, güçlü, adil hakemlik yapabilmek. İnşallah bunu da yapma gayreti içerisinde olacağız.” açıklamalarında bulundu.

Taşeron haberlerinden, işçi haberlerinden, son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara
Kaynak: Posta