Etiket arşivi: kıdem tazminatı son durum

Müezzinoğlu’ndan önemli 657’de değişiklik, kıdem tazminatı ve emekli promosyon açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı bir televizyon programında kıdem tazminatından emekli promosyon ödemelerine gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Habertürk Tv ‘de Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Ali Can Türkoğlu’nun programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun konuşmasının satır başlıkları şu şekilde:

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Konuşmasının başında kıdem tazminatı fonuna değinen Bakan Müezzinoğlu, “Bugün kıdem tazminatı sistemi ile ilgili toplantıyı gerçekleştirmek istiyorduk, olması için zorluyoruz ama olmayadabilir. Kıdem tazminatı yeni sistemde 4 ana kolu önemsiyoruz birincisi hak, ikincisi güvence, üçüncüsü şeffaflık, dördüncüsü de sürdürülebilirlik. Bu dört başlıktan vazgeçmiyoruz. Bu ana parametreler çerçevesinde teknik ekipler çalışmalarını yaptı. İnşallah bugün veya önümüzdeki günlerde paydaşlarımızla görüşmeye başlayacağız.” ifadelerini kullandı ve şu şekilde konuşmasını sürdürdü: “Kazanılmış haklara baktığımızda yüzde 80 hak kaybı var. Yüzde 20’yi geçmiyor hakların alınabilirliği. 13 milyon çalışanımızın yüzde 80’i hak sahibi olamıyor. Mevcut sistemde kalmak isteyenler ben burada kalmak istiyorum diyerek kalabilir veya yeni sisteme geçmek istiyorsa işvereni ile anlaşıp geçebilir. Ancak yeni kıdem sistemi devreye girdikten sonra ilk defa işe girecek olanlar yeni sisteme dahil olacaklar.”

Vergi Borcu Yapılandırması

Vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili açıklamalarında bulunan Müezzinoğlu, “2017 Haziran döneminde başlattığımız yapılandırmanın ilk taksitlerini aldık. Yapılandırma yapmış olan 1.6 milyon kişinin yapılandırmalarını ertelemiştik. Ne olur 31 Mayıs’ı kaçırmayın. Bir dalgınlığa gelmesin, sayılı gün çabuk geçer. 31 Mayıs’ı beklemeden taksiti ödeyecek hazırlıklarınızı yapın. 2015 Temmuz ayında ve sonrasında primlerini ödemekte zor bir durum geçiren esnaflarımız kapsam dışında kaldı. Yeni bir yasal düzenleme getiriyoruz. Kapsam dışında kalan esnaflarımız bu yapılandırmayla borçlarını ödeyebilecek.” ifadelerini kullandı.

657 Değişecek mi?

657 sayılı devlet memuru kanunun değişip değişmeyeceği yönünde gündemde dolaşan iddialarına, “Şu anda öyle bir değerlendirme yok ama 3 çalıştay yaptık bunlar sürecektir. Kamuda 3 milyonu aşkın kamu çalışanı var. 20 yıl önce 30 yıl önce memuriyete girmiş, 30 yıl öncesinin bilgi birikimiyle bir kıdem geliştirmesi oluyorsa bu bizi yerimizde saydırır. Oradaki dinamizmi geliştirecek çalışmalar yapılıyor. Mesela, 30 yıl önceki dahiliye uzmanlığıyla bugünü karşılaştırıyorsa o kişi ülkeye hizmet edemez. Memurumuz da gelişim gösterecek bir bakış açısı olmalı.” şeklinde cevap verdi.

Emekli Promosyon Ödemeleri

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasının sonunda ise emekli promosyon ödemelerine değinerek, “Yüzde 91 diye biliyorum son rakamı. Ciddi bir memnuniyet ve teşekkür var. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte çalışarak proje üreterek emeklilerimize uygun tatil projesi de geliştirilebilir.” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara

Kıdem tazminatında yeni sistem (İstifa, iş değişikliği ve iflas durumunda kıdem tazminatı alınacak mı?)

Türkiye genelinde milyonlarca işçinin beklediği kıdem tazminatı fonu bu hafta düzenlenecek olan Ekonomi Koordinasyon Kurulunda görüşülecek. Kıdem tazminatı görüşmeleri öncesi fonun tüm detayları belli oldu. İşte getirilecek yeni sistemle kıdem tazminatının detayları.

İstifa Eden İşçinin Haklılığını İspatlamaya Gerek Yok

İstifa eden bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için istifasını haklı bir nedene dayandırması zorunlu olmayacak.

Şirket İflas Ettiğinde Kıdem Tazminatı Yanacak mı?

Bir şirketin iflas etmesi durumunda işçinin çalıştığı süreye göre alacağı kıdem tazminatı yanmayacak. Kıdem tazminatı, devlet tarafından oluşturulan fonda birikeceği için bu paraya iflas eden şirket dokunamayacak.

İş Değişikliği Durumunda Ne Olacak?

Bir işçinin iş değişikliği durumunda kıdem tazminatı fonu devlet tarafından korunduğu için yeni iş yerinde iş başı yaptığında kıdem tazminatı birikimi, kaldığı yerden devam edecek. Hesabın durumu da her ayın sonunda izlenebilecek ve durum sürekli olarak inceleme altında olacak.

Düşük Kıdem Tazminatı Kalkıyor mu?

Kıdem tazminatı fonu ile kazanılan para, devlet koruması altında olurken, iş verenlerin düşük kıdem tazminatı ödemesinin önüne geçilecek ve sebepsiz işten çıkarılmaların ciddi anlamda önüne geçilecek.

Ortak Hesap Olacak mı?

Bireysel kıdem fonu sisteminde İşsizlik Fonunda olduğu gibi ortak olmayacak.

Prim Yatırmayan İşverenler Yaptırımlar Neler?

İşçinin kıdem tazminatı fonunu düzensiz veya eksik yatıran işverenler hakkında yaptırımlarda olacak. Bu yaptırımların başında ise başta vergi desteği olmak üzere tüm destek kapıları kapanacak.

Fona Yatırılacak Prim Ne Kadar?

Kıdem tazminatı yeni sisteminde fona yatırılacak prim oranı yüzde 8.33 olarak karşımıza çıkıyor. Bir yıla karşılık 30 günlük ücret aynı şekilde korunuyor.

İşsizlik Fonu Devam Edecek mi?

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre, Kıdem Tazminatı Fonu ile İşsizlik Fonu bir birinin alternatifi halinde değil, aksine bir birinin tamamlayıcısı olacak. Kıdem Tazminatı Fonu’nda bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi belli bir süre dokunulmayacak. Sınırlı özel durumlarda erken alma imkanı getirilebilecek.

5haber.com | Ankara

Müezzinoğlu kıdem tazminatının fona dönüşmesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi

Türkiye genelinde milyonlarca işçinin büyük bir merak ve heyecanla beklediği kıdem tazminatı açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamasında, kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi için hazırlanan düzenlemeye ilişkin, “Yeni düzenlemede 6 ay çalıştıysa ilk andan itibaren 3 günse 3 günlük, 1 aylık sigorta primini biz nasıl alıyorsak onun adına veya yatırmadığında nasıl cezası varsa bir ay çalışmış onun adına bir miktar yatmış olacak. Sosyal Güvenlik primlerini veya vergileriyle ilgili maliye vergilerini nasıl takip ediyorsak primlerini ödemedikleri zaman nasıl cezası varsa iş veren yatırmış yatırmamış çalışan adına bunun sorumluluğunu hükümet üsteleniyor ” sözlerini söyledi

Önümüzdeki Hafta EKK’da Görüşülecek.

Kıdem tazminatının önümüzdeki hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) bakanlar düzeyinde değerlendirileceğinin altını çizen Bakan Müezzinoğlu:” Muhtemelen önümüzdeki hafta hükümet düzeyinde Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda teknik çalışmaları bakanlar düzeyinde değerlendireceğiz. Paydaşlarla hangi boyutta hangi parametreleri paylaşarak ortak bir yol haritası izleyeceğiz. Önümüzdeki hafta sonu netleştirmiş olacağız. Bir tarafta çalışan, bir tarafta işveren bütün bu anlamda da güçlü bir hakemlik görevi üstlenen hükümet. Kıdem tazminatı kimin hakkı ? Kıdem tazminatı çalışanın hakkı. Şu anda kıdem tazminatından bizim çalışanımız hangi oranda yararlanıyor? Yüzde 20. En azami yüzde 25 oranında. Yüzde 75-80’lik çalışanın alın terini 45 yıldır kaybettiği bir yapı var. İşçinin çalışanın emeğinin hakkı çalıştıranın yani işverenin kasasında birikiyor. Peki 10, 20 yıl sonra işveren bunu ödeyebiliyor mu? Davalar bu anlamda ciddi düzeyde. Yüzde 80 mağdur, hakkedenlerin de neredeyse yarısı mahkemelerde davalık. Çalışanın alın terini koruyan bir sistem olmalı. Çalışan bilmeli ben 2 yıl oldu filan yerde çalışıyorum, benim buradaki birikimim ne kadar oldu, kuruşu kuruşuna bilmeli. Bunları bileceği şeffaf bir yapı. Hükümet desteği nerede nasıl olacak, olacak mı? Çalışanın 1 yıl olunca ne kazanıyor, 10 yıl bekleyince ne kazanıyor bunun tablolarını işverenle çalışanla , sendikalarla kamuoyuyla paylaşacağımız süreci önümüzdeki 10 gün içinde netleştirmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Bir Ay Çalışmışsa da Bir Miktar Para Yatacak

Eski sistemde kıdem hakkını elde edebilmek için en az 1 yıl çalışma gerekliği olmasına karşın yeni düzenlemede bu sürenin kısaltılacağı işverenin takibinin ise hükümet tarafından yapılacağı belirten Bakan Müezzinoğlu konuya ilişkin şöyle konuştu: ” Yeni düzenlemede 6 ay çalıştıysa ilk andan itibaren 3 günse 3 günlük, 1 aylık sigorta primini biz nasıl alıyorsak onun adına veya yatırmadığında nasıl cezası varsa bir ay çalışmış onun adına bir miktar yatmış olacak. Sosyal Güvenlik primlerini veya vergileriyle ilgili maliye vergilerini nasıl takip ediyorsak primlerini ödemedikleri zaman nasıl cezası varsa iş veren yatırmış yatırmamış çalışan adına bunun sorumluluğunu hükümet üsteleniyor. Mevcut çalışanlar için tercih hakkını vermeyi düşünüyoruz, çalışan diyor ki ben memnunun ben burada kalmaya devam edeceğim. yeni girecekler otomatik olarak zorunlu olarak bu sisteme girecekler. Eski sistemde olan işverenle anlaşarak hakkını alarak veya fona devrederek sıfırdan başlayabilir. Yüzde 80’in kaybettiğinin masada reel olarak var olduğu bir yapıyı biz ne güzel, çokta şikayet yok, böyle mi sürdürelim? Yoksa yeni bir yapı kurarken eskiden var olduğunu zannettiğimiz yüzde 80’in de görmediği çok ideal dediğimiz koşullar değil de bunun yüzde 90’ı burada var ciddi bir güvence var.” dedi.

İstihdam Hedefi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017 artı istihdam hedeflerine ilişkin bilgi veren Bakan Müezzinoğlu,” En temel konumuz işsizlikle olan mücadelemiz. Çok zor bir 2016 yılı geçirdik. 2016’da bizim hedef olarak yaklaşık 1 milyonluk artı istihdam hedefimiz ne yazık ki 400 bin de kaldı. 2017 hedefimizde 1 milyon artı istihdam. Dün akşam itibariyle hakikaten 1 milyon 51 bin 140 kişi. Özel sektörün istihdam ettiği rakamı veriyorum o da 8 yüz 8 bin 204 sigortalı olarak bizim özel sektörümüz istihdam etmiş. Ben bu rakamın haziran sonu itibariyle 1 milyonu aşacağını görüyorum. Yıl sonu itibariyle hedefimiz 1.5 milyon. 2017 Aralık ayı rakamları bize yüzde 10’un altındaki bir işsizlik oranını başarmış bir Türkiye olarak karşımıza çıkacak ” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

5haber.com  | Ankara
DHA

Bakan Müezzinoğlu’ndan kıdem tazminatı açıklaması

Bir basın toplantısı düzenlenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile iglili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Müezzinoğlu açıklamasında, “İşçinin aleyhine gelişiyor. Bu son derece net. Bu tabloyu kimsenin görmemezlikten gelme hakkı yok. Uzun süredir bu tablo en ideal şekilde yalnız çalışanın yüzde 20’si yüzde 25’i bu en ideali. Yüzde 80’lik bir kitle tamamen mağdur. Bu kitlenin tamamen mağdur olduğunu gördüğümüz bunu iş veren görüyor. Sendika görüyor. Bunun bedelini çalışan insan ödüyor. Ana sorunu böyle görmek lazım. 10 milyonun mağdur olduğu bir sisteme daha çok rıza mı göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Getirilmesi planlanan yeni sistemin şeffaf ve hakkaniyetli olacağını dile getiren Baan Müezzinoğlu, “Buraya güvenceli olacak. Hakkaniyetli olacak. Şeffaf olacak sürdürülebilir olacak. Bütün ana parametreleri binanın ana kolonları gibi işçi kardeşlerimizin alın terini koruyacak şekilde şekillendirmeye çalışıyoruz. Teknik çalışmaları dün itibariyle tamamladık.” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

İşçiler ise bu art arda aynı açıklamalardan adeta sıkıldı ve artık bu konunun özüme kavuşturulmasını istiyor.

5haber.com  | Ankara

Hak İş ve Türk İş’ten 1 Mayıs’ta flaş taşerona kadro ve kıdem tazminatı açıklaması

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde sendikalar Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı. HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve SİME-SEN ayrı ayrı kortejler halinde Taksim’e geldi.

Hak-İş’in Talebi

İlk olarak Taksim’e HAK-İŞ geldi. Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı korteji, Gümüşsuyu Caddesi’nden “Yaşasın 1 Mayıs İşçilerin Bayramı”, “İşte Hak-İş, İşte 1 Mayıs” sloganları atarak Kazancı Yokuşu’na geldi. Burada 40 yıl önce hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Ardından Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan grup adına İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman açıklama yaptı.

Şişman, açıklamasında “Taşeron işçilerin kamu kurumlarına kadrolu işçi olarak alınmasını, kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, işsizlikle etkin olarak mücadele edilmesini, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını, insan onuruna yaraşır saygın, asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve yoksulluğun önlenmesini talep ediyoruz” dedi Ardından gelen SİME-SEN heyeti de Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı, ardından Cumhuriyet anıtına çelenk bıraktı.

Türk-İş’in Talebi

Son olarak TÜRK-İŞ korteji Gümüşsuyu’nda yürüyerek Taksim Meydanı’na geldi. “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” ve “Tazminata dokunana eller kırılsın” şeklinde slogan atan kortej, Kazancı Yokuşuna karanfil bıraktı.

Kortej daha sonra Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Burada TÜRK-İŞ heyeti adına TÜRK-İŞ Eğitim Genel Sekreteri Nazmi Irgat basın açıklaması yaptı. Irgat, “Kıdem tazminatımıza el uzatılmasına, haksız yere işten çıkarmalara, açlığa ve sefalete mahkum bırakılmaya, sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına ve topyekün hayatımızın karartılmasına karşı alanlardayız. Eşitliği, barışı, kardeşliği ve özgürlüğü ülkemizde ve tüm dünyada egemen kılacak güç bizleriz. Tüm kurum ve kurallarıyla demokrasi ancak bizlerin mücadelesiyle sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası içinTIKLAYIN
Facebook Grubu içinTIKLAYIN

5haber.com  | İstanbul
DHA

Kıdem tazminatı fonu ne zaman devreye girecek, Yeni düzenleme ile işçilerin mağduriyeti sona erecek mi?

İstanbul Sanayi Odası Meclsiinin aylık olağan toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, meclis üyelerine hitap etti. Canikli yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin neler getireceğine değinerek Türkiye’nin siyasi ve ekonomik durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Canikli ‘Kıdem Tazminatı Fonu’nda da sona yaklaşıldığını söyledi.

Anayasa değişikliği ile ekonomi alanında rahatlamanın olacağını açıklayan Canikli, önceki sistemin çatışmalar ürettiğini ve sürdürülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

En Kötüyü Geride Bıraktık

Yeni sistemle öngörülebilirliğin de arttığını ve Türkiye açısında bölgesel risklerin azalmaya başladığını vurgulayan Canikli, “En kötüyü geride bıraktık” şeklinde konuştu.

Riskler ve Terör Azalması ile Ekonomi Düzlüğe Çıkacak

Siyasi risklerin ve terörün azalmasının ekonomi üzerindeki riskleri de ortadan kaldıracağını söyleyen Nurettin Canikli, ‘Üretim Reform Paketi’nin teknik anlamda tamamlandığını ve uygulamaya geçilmesiyle birlikte birçok problemin ortadan kalkacağını ifade etti.

Ekonomik büyümenin sürdürülebilmesi için, “Artık konvansiyonel yöntemlerle sürdürmemiz mümkün değil, başka şeyler yapmamız lazım” diyen Canikli, katma değeri yüksek, teknoloji üreten bir modele geçilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Çeşitli teşvik sistemleri planladıklarını hatırlatan Canikli, işadamlarına yatırım çağrısında bulundu.

Konuşmasında cari açığa da değinen Canikli, cari açığın Türkiye ekonomisinin en büyük sorunu olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini, bunun için de dış talebi olan üretim yapmak gerektiğini ifade etti.

Kıdem Tazminatı Fonu Hakkında

Varlık Fonu, Bireysel Emeklilik fonu gibi araçlarla bankaların üzerinde olan finansman yükünün dağıtılacağını belirten Canikli, Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Piyasalara ciddi katkılar sağlayacak Kıdem Tazminatı Fonu’nda sona geldik. Bu sadece finansal piyasaya derinlik kazandıracak bir proje değil. Aynı zamanda üretim ve sanayinin içindeki gizli tehdidi, gizli yükü ve korkuyu ortadan kaldırılacak, rahatlatacak bir düzenleme olacak. Bu çok önemli biliyorsunuz. Şu anda birikmiş olan kümüle kıdem tazminatlarını realize etmeye kalkışın, Türkiye’de bu yükün altından kalkacak kaç firma vardır, bilemiyorum. Bu böyle kesinlikle devam etmez. Bu da firmalarımızın öngürülebilirliğini ortadan kaldırıyor. Her zaman bir tehdit. Şu yük kalsın, şu problem çözülsün, firmalarımızın uluslararası piyasalardaki değerinin yükseldiğini göreceğiz. Bu arada işçilerimizin, çalışanlarımızın mükteseplerinde en ufak bir geriye dönüş anlamında olmayacak, kesinlikle onu koruyacağız. Nihai olarak çalışmalarımız bu imkanı rakam itibariyle, oran itibariyle realize edilme aşamasında elde etmiş olacak. Bir geriye gidiş kesinlikle olmayacak.”

Kıdem Taminatı fonunun kısa sürede tamamlanması ve yürürlüğe konulması bekleniyor.

Hem finansman çeşitliğini arttırmak hem de yeni finansman imkanları bulmak amacıyla ‘Banka senedi’ adında yeni bir enstrüman üzerinde çalıştıkları bilgisini de veren Canikli, son olarak işsizlik, enflasyon ve faiz oranlarının yüksek olduğunu dile getirerek yılsonuna kadar üçünün de tek haneli rakamlara düşeceği öngörüsünde bulundu.

5haber.com  |  Ankara

Çalışma Bakanı Kıdem Tazminatında Gelinen Son Noktayı Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamasında kıdem tazminatı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Bakan Müezzinoğlu, “Önümüzdeki haftadan itibaren belirlenen taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız” dedi. Müezzinoğlu, işsizlik oranlarında ocak itibariyle son yükselişin görüldü.” ifadelerini kullandı.

Ntv’de düzenlenen bir programa katılan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gündeme ilişkin önemli soruları yanıtladı. İşsizlik rakamlarının son dönemlerde artmasına değinen Bakan Müezzinoğlu, “Çok zor bir 2016 oldu. Son işsizlik oranlarında son yükselme rakamını aldık, önümüzdeki ay (şubat) çok hafif bir düşme gelecek. Mart, nisan, mayıs rakamları hızlı bir düşüşü gösterecek. Hızla 11’lere ineceğiz. Aralıkta yeniden tek haneye inmiş olacağız. İstihdam seferberliğinde 1 Ocak-15 Nisan itibariyle 802 bin 856 kişi istihdam edildi. Bunların 583 bin 866’sı tamamen özel sektör. Haziran sonu 1 milyonu hedefliyorduk mayıs ortalarında bu rakamı geçeceğimizi görüyorum.” dedi.

Kıdem Tazminatı Meselesi

Konuşmasında kıdem tazminatı düzenlemesine değinen Bakan Müezzinoğlu, “Kıdem tazminatının iki sorunlu başlığı var. Birincisi çalışanın hakları işverenin kasasında birikiyor. Bunun çok büyük sorunları var. Bazı işyerleri kapanabiliyor, bu para bir yerde ayrı olarak tutulmuyor. İşveren bunu finansman olarak da kullanıyor. İşveren diyor ki bu yükü bizim üzerimizden al. Diğer taraftan çalışanın neredeyse yüzde 75’i hiç alamıyor ya da hak ettiği oranda alamıyor. En çok mağdur olan çalışan. Bİz bu mağduriyeti daha fazla görmemezlikten gelemeyiz. Kaçınılmaz olarak hakkaniyetli, güvencesi güçlü, sürdürülebilir, şeffaf olan bir fon olacak. Fon yasal güvencesiyle, şeffaflığıyla bir sistem. Önümüzdeki haftadan itibaren taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız. Hak kaybının olmaması bizim de en önemli duyarlılığımız. Yüzde 70 oranında hak kaybı var, hiç alamadığı için.” sözlerini söyledi.

5haber.com  |  Ankara