Etiket arşivi: kosgeb

Başbakan’dan Flaş KOSGEB Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, olası Rakka operasyonuyla ilgili “Bu konuda verilmiş kararımız şudur. Rakka’da, PKK’nın yok edilmesiyle ilgili olarak PKK’nın kuzeni konumundaki, eşiti konumundaki YPG, PYD gibi örgütler terör unsurları destek amacıyla kullanılırsa biz bu operasyonlarda katiyen olmayız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM’de düzenlenen AK Parti grup toplantısında hitap etti. Toplantının başında, 28 Şubat’ın yıl dönümünde, 28 Şubat ve sonrasında yaşananların kronolojik olarak derlendiği kısa bir film izletildi. 28 Şubat’ta yaşananlar üzerinden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi vurgusu yapan Yıldırım, “Orada milli iradenin nasıl el değiştirdiğini çarpıcı şekilde tekrar hafızalarımızı yokladık, gördük. Biz niye cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diyoruz? Diyoruz; çünkü millet, yetkiyi sandıkta doğrudan kendisi verecek. Milletin verdiği yetkiyi abidik gubidik yaparak, oyunlarla tezgahlarla değiştiremeyecek. Onun için 16 Nisan’da milli iradenin tesisi için hazır mıyız? Maşallah, siz işi bitirmişsiniz” diye konuştu.

PKK Kürtleri Temsil Etmiyor

‘Kürt kardeşlerimizle bizim sorunumuz yoktur’ diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Irak’ta, Suriye’de yaşayan, terörle iç içe olmamış, teröre bulaşmamış Kürtler; bizim kardeşimizdir. Ülkemizdeki Türk, Kürt kökenli kardeşlerimiz de bizim başımızın tacıdır. Kürtlüğüyle bu vatandaşlarımız ne kadar iftihar etse o kadar yeridir. Ama şunu da unutmayalım. PKK’nın Kürtleri temsil etmesi, PKK’nın Kürtlerin dertleriyle dertlenmesi iddiası da koca bir yalandır. Problem, Kürt kökenli vatandaşlarımızın hayatını dar eden terör örgütü PKK’nın ta kendisidir. Bu terörle mücadeledeki amacımız da orada yaşayan onurlu, Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kardeşlerimizi bu terör örgütünün belasından kurtarmaktır. Yaptığımız budur”

Rakka Operasyonu Açıklaması

Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, olası Rakka operasyonunun da ele alındığını belirten Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Türkiye’nin Bab operasyonunu başarıyla tamamlamasından sonra DEAŞ terör mensuplarının Rakka’dan çıkarılması konusunda da ABD, koalisyon güçleri, Rusya ve diğer paydaş ülkelerle görüşmeler devam ediyor. Bu konuda verilmiş bir kararımız yoktur. Verilmiş bir kararımız şudur. Rakka’da, PKK’nın yok edilmesiyle ilgili olarak PKK’nın kuzeni konumundaki, eşiti konumundaki YPG, PYD gibi örgütler terör unsurları destek amacıyla kullanılırsa biz bu operasyonlarda katiyen olmayız. Hiçbir terör örgütüyle biz yan yana olamayız. Hele hele canımızı acıtan, enerjimizi azaltan bu alçak PKK terör örgütünün akraba örgütleriyle de hiçbir operasyonun içinde olmayız. ABD’ye söylediğimiz çok açık ve nettir. Bir terör örgütünü yok etmek için başka bir terör örgütünü kullanırsanız daha sonra o terör örgütünü yok etmek için ne yapacaksınız? Bu, Türkiye-Amerika stratejik ortaklığına hiçbir şekilde uygun düşmeyecek bir harekettir”

KOSGEB Kredisi

KOSGEB faizsiz kredi başvurularıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım, “KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. KOSGEB şartları sağlayan bu kadar işletmeye kredi verecek. KOSGEB kredilerini verme işlemi bugün başlıyor. Küçük işletmelere yaklaşık 11 milyar TL nakit kaynak sağlıyoruz. Gurbetçiler ya da yurt dışında yaşayanlar, Türkiye’de konut ya da işyeri almaları durumunda kendilerinden KDV alınmayacak. Bir referanduma gidiyoruz, diye her şeyi bırakıp işi gücü rafa kaldıramayız. Kalkınma projelerimiz devam ediyor. Her sözümüz gibi bu sözümüzü de tutuyoruz” dedi.

28 Şubatçılar Başarılı Olmuş 15 Temmuzcular Tuş Olmuştur

15 Temmuz günü darbe girişiminde bulunanların, 28 Şubat’ı planlayanlarla aynı hedefte olduğunu savunan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Türkiye, vesayetle mücadele ede ede, bugünlere geldi. İşte gördük 28 Şubat’ta vatandaş, yetki vermiş, iktidar olmuşlar; ama birileri bu iktidarı sevmemiş. Bir vesayetle 28 Şubat darbesi gerçekleşti. Bazıları isim koyuyor ‘post modern darbe’. Vatandaşa dürüst olun kardeşim. Bal gibi darbe teşebbüsü. 9 saat MGK toplantısı yapıldı, tanklar gezdi. Ortaçağ Avrupa’sında bile görülmeyen bağnazlıklarla kızlarımızın zorla başlarının açılması yoluna gidildi. İkna odaları kuruldu. Medya kontrol altına alındı. Siyasi partiler kapatıldı. Tam bir sıkıyönetim ilan edildi. Ülke, süratle 2001 büyük krizine doğru sürüklendi. İşte 28 Şubat’ın özeti budur. 15 Temmuz’da da tanklarla sokakları işgal etmeye, milletin iradesine darbe vurmaya çalışanlar; 28 Şubat’ı planlayanların hedefiyle aynı hedefteler. Bunlar darbe kardeşleridir. Her ikisi de milli iradeye karşı darbe girişiminde bulunmuştur. Ama tek fark vardır. 28 Şubat’çılar başarılı olmuş, 15 Temmuz’dakiler de tuş olmuştur. Halkın gücü tankın gücünü yenmiştir. Eğer bir hükümet iş yaparken, birtakım çeteler, gruplar ‘Rejim tehlikede’ diye çığırtkanlık yapıyorsa bilin ki millete yapılan bu hizmetten rahatsızlık duyuyorlar. Şimdi bu millet sandığa gidecek. Vesayet rejimlerini, müdahale meraklılarını tarihe gömmek için ‘Evet’ diyecek”

Kılıçdaroğlu’na Sert Tepki

‘Meclis, işlevsiz kalacak’ ve ‘tek adam’ eleştirileri üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Yıldırım, şunları söyledi: “Tutturmuşlar ‘Meclis, işlevsiz kalacak’. Senin keyfin için 2 cumhurbaşkanı, 2 başbakan, 2 belediye başkanı mı çıkaralım; ne diyorsun? Sayın Kılıçdaroğlu, bu idarecilik biçiminden rahatsızsa CHP’nin başına ikinci bir genel başkan daha seçsin. Nasıl olacak, diyorsa bugünlere kol kola gittikleri HDP’ye baksınlar, onları yaptığını yapsınlar. Onlarda nasıl olsa bu uygulama var. Her şeyin bir eşi var. Ne diyor CHP Genel Başkanı? ‘Tek adam’. Cumhurbaşkanı, vali, kaymakam, belediye başkanı kendisi. İnsaf kardeşim. Bu kadar da çarpıtma olur mu? Evet, cumhurbaşkanı tek adam olacak, doğru. Onu millet seçecek millet. Meclis de millet adına denetleyecek. Bu kadar açık ve net”

Mesele Siyaset Meselesi Değil Memleket Meselesi

Anayasa değişikliği referandumu üzerinden CHP, MHP, HDP ve diğer partilere oy veren vatandaşlara çağrıda bulunan Başbakan Yıldırım, “İlk cemre, havaya düştü. ikincisi suya düştü. Haftaya üçüncüsü de toprağa düşüyor. Dördüncü cemre, 16 Nisan’da sandığa düşecek. Milletin zaferiyle sonuçlanacak. Onlarca ili kapsayan yoğun miting programlarına başlıyoruz. İlk durak Amasya. Buradan CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye ve diğer partilere gönül veren bütün vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunuyorum. Mesele, siyaset değil. Mesele memleket meselesi. Mesele sen, ben meselesi değil. Mesele, millet meselesi. Onun için kararınız net, oyunuz ‘Evet’ olsun” diye konuştu.

5haber.com  | AnkarA
DHA

KOSGEB Faizsiz Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Geçtiğimiz günlerde başvuruları alınan ve büyük talep gören KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından, faizsiz kredi almaya hak kazanan 15  bin kişi, kredilerini nasıl alacaklarını ve geri ödemelerin nasıl olacağını araştırmaya başladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Özlü, “Faizsiz, 12 ayı ödemesiz, geri kalanın 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli desteğe 244 bin 980 başvuru yapıldı” sözlerini söyledi ve söz konusu krediden 81 ilde belirlenen 15 bin işletmenin faydalanacağını kaydetti.

Kimlere Kredi Verildi

Faruk Özlü, daha çok 1 ila 9 personel çalıştıran işletmelere verilen kredinin, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla anlaşmalı Akbank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılacağını belirtti. İşletmelerin, kredi kullanımı sırasında bankalar tarafından herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaları halinde, bakanlığın “ALO 130” numaralı şikayet hattıyla KOSGEB’e başvurabileceklerine değinen Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kredi kullandırılmasında, ilk olarak her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotası belirlendi. Ardından işletmeler ölçeklerine göre ‘mikro, küçük, orta’ olarak sınıflandırıldı. TÜİK verisine göre il kotasının yüzde 93’ü mikro ölçekli işletmelere, yüzde 6’sı küçük ölçekli işletmelere, yüzde 1’i ise orta ölçekli işletmelere ayrıldı. İşletmelerin iş birimi sayısı göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada bir eşitlik söz konusu olursa, bilgi beyannamesinde yer alan bilgilere göre satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine sıralama yapıldı. Üretim ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik sağlandı.”

Özlü, bu değerlendirmelerin yanı sıra başvuruda bulunan işletmeciler hakkında Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) veya başka bir terör örgütüyle ilişkisi olup olmadığına dair güvenlik soruşturması yapıldığını da aktardı.

5haber.com  | Ankara

KOSGEB Faizsiz Krediye Yoğun Başvuru-KOSGEB Başvuruları Sona Eriyor

İşyeri kurmak ve işyerlerini geliştirmek isteyen çok sayıda esnaf, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı’nın (KOSGEB) sunduğu sıfır faizli kredi için başvurularını yapmaya devam ediyor.

2016 yılı bütçesinin yarısının, yeni girişimcilerin desteklenmesi projelerine ayrıldığını ve verilecek olan kredilerin faizsiz olması, ülke genelinde olduğu gibi.  Siirtli esnafı hareketlendirdi. Sabah saatlerinde çok sayıda esnaf KOSGEB İl Müdürlüğü’ne gelerek kredi için başvuruda bulundu.

Başvuruların 21 Aralık saat 24.00 itibariyle sona ereceğini belirten KOSGEB Siirt İl Müdürü Ömer Erkılıç, başvurularda yoğunluk yaşandığını ifade ederek, “Başbakanımızın Ekonomik Koordinasyon Kurulu kararında çıkan esnafımıza yönelik 50 bin lira kredi, birebir KOSGEB üzerinde verilmeye başlandı. 21 Aralık saat 24.00 itibariyle son başvuru tarihi olması hasebi ile Siirt ilimizde aşırı bir başvuru ile karşılaştık. Kredimiz bir yıl ödemesiz, ondan sonraki bir yıl ve iki yıl içinde 3 er aylık dönemler olmak üzere 8 aylık taksit ile ödeniyor, sıfır faizle 36 yıllık bir vadesi olan bir kredidir” dedi.

Gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Siirt

Bakan Müjdeyi Verdi!! KOSGEB Faizsiz 50 Bin TL Kredi Başvuruları Başlıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den gelen son dakika açıklamasında, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığı ile KOBİ’lere verecekleri 50 bin lira faizsiz kredi başvurularının 12 Aralık Pazartesi günü başlayacağını açıklayarak, “Bundan 15 bin KOBİ’nin istifade edeceğini tahmin ediyoruz.” sözlerini söyledi.

Düzce’de DESOB tarafından düzenlenen Başkanlar Toplantısına katılan Bakan Faruk Özlü burada bir konuşma yaptı. Toplantıya Bakan Özlü’nün yanı sıra Düzce Valisi Zülkif Dağlı, esnaf ve iş adamları da katılımda bulundu. Toplantıda konuşan Bakan Özlü, hükümet olarak ekonomik hayatın temel direkleri olan esnaf sanatkarların her zaman yanında olduklarını belirtti. Ülke ekonomisindeki gelişme ve iyileşmeleri esnafa yansıtacaklarının altını çizen Bakan Özlü, “Son dönemde ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bu sıkıntılar çoğunlukla küresel ekonomideki değişkenlik ve zorluklardan kaynaklanıyor. Biz hükümet olarak bu dönemin geçici olduğunu düşünüyoruz. Bu sürecin Türkiye’yi çok fazla etkilemeyeceğine inanıyoruz. Bunu söylerken iki şeye dayanıyoruz. Bunlardan birincisi, ekonominin özellikle bütçenin devlet ve hükümet bütçesinin sağlam olmasıdır. İkincisi, milletimize güveniyoruz. Cumhurbaşkanımız bir çağrıda bulundu herkes dövizini bozdurdu. Esnaflarımız da kampanyalar başlattı.” açıklamalarında bulundu.

15 Bin KOBİ Bu Destekten İstifade Edecek

Bakan Özlü, KOSGEB aracılığı ile KOBİ’lere 50 bin liralık kredi başvurularının pazartesi günü başlayacağını söyledi. Kredi hakkında bilgiler veren Bakan Özlü, “İlk 12 ayı ödemesiz olacak. Kalan sonra ki dönemde 36 ayda ödeme olacak. Faizsiz olacak. Bunun faizsiz bakanlığımız karşılayacak. 3 aylık eşit taksitlerle bu ödemeler yapılacak. Bunu pazartesi günü başlatacağız. Bundan 15 bin KOBİ’nin istifade edeceğini tahmin ediyoruz. Benim sorumluluk alanıma giren bakanlığın bu tür bir katkısı olacak” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

5haber.com  | Düzce
DHA