Etiket arşivi: Küresel Kriz

Covid-19 Krizinde Dünya İMF’den Yardım İstedi

Yeni Tip Corona Virüs nedeniyle Dünya genelinde 1929 yılında ki Büyük Buhran’dan sonra ki en büyük küresel krizde tüm ülkelere vatandaşlarını koruyabilmek için bir çok iş yerini, Avm’yi , Sinema,Tiyatro, Lokantalar gibi bir çok yer kapatılarak Vatandaşlarını Covid-19 adlı virüse karşı korumaya çalıştılar. Ancak Bu durum bir çok ülkeyi zor durumda bırakarak ülkeleri ekonomik krizin içerisine soktu.

Bundan dolayı bu küresel krizde tüm Ülkeler İMF ( Uluslararası Para Fonu) ile görüşmelere başladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva dünya ülkelerinin yarısının koronavirüs salgınının neden olduğu kriz nedeniyle ekonomik yardım talebinde bulunduğunu açıkladı.

Benzeri olmayan bir aciliyet durumuyla karşı karşıya olduklarını söyleyen IMF Başkanı Georgieva, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu durum kötü yönetim ya da hatalar yapıldığı için oluşmadı. Ülkelere hızlı fon tedarikinde bulunuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bilindiği üzere İMF Türkiye’ile de görüşmelerde bulunulduğunu açıklamış daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak İMF ile görüşme yapmadıklarını açıklamışlardı.