Etiket arşivi: KYK

KYK Yurt Ücretleri ve Burs Ödemeleri Yapılacakmı

Koronavirüs önlemi kapsamında alınan önlemlerden biriside öğrencilerin uzaktan eğitim görmesi  evlerine gitmesi ile yatırılan yurt ücretleri ile öğrencilerin her ay aldıkları burs  ödemesi yapılacakmı merak ediliyor. ?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yaptığı açıklamada kredi ve burs ödemelerinin devam edeceğini ve yurtlarda kalan öğrencilerden de her hangi bir  ücret alınmayacağını belirtti. öğrencilerin isterlerse yurtlardan gidebileceklerini de belirtti.

KYK Yurt ücretleri iade edilecek mi ?

KYK yurtlarında kalan öğrencilerin mart ayı ücretleri iade edilecek olup Nisan , Mayıs ,Haziran  ayı yurt ücretleri alınmayacaktır. Öte yandan öğrencilerin  kredi ve burs ödemelerinde de herhangi bir kesinti yaşanmayacak.

KYK Kredi ve burs ücretleri ödenecek mi ?

Kredi ve burs ücretlerinde kesinti yapılmayacak Öğrencilerin T.C. kimlik numaralarına göre belirlenen tarihlerde hesaplara yatırılıyor.

T.C. kimlik numarası sıfır ile bitenler ayın altısında
İkiyle bitenler ayın yedisinde
Dörtle bitenler ayın sekizinde
Altıyla bitenler ayın dokuzunda
Sekizle bitenler ayında onunda burslarını tahsil edebilirler.

 

Hollanda, gençlerin vergi ve KYK borçlarını silecek iş verecek

Amsterdam Belediyesi , öğrencilerin borçlarını silecek.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam Belediyesi , gençlerin borçlarını silmek, onları borç batağından kurtarmak için bir proje başlattı.

Bu proje belediye tarafından planlandı ve yakın zamanda hayata geçecek. Belediye , bu proje ile birlikte gençler borç batağından kurtulacak ve uygun bir işe girmeleri sağlanacak.

Belediye bağlantılı bir banka , alacakları satın alacak.

Şubat ayında yürürlüğe gireceği bildirilen proje için banka , gençlerin borçlarını satın almak üzere müzakerelere başladı.

Alacaklar bu bankaya devredilecek ve gençlere ekstradan 750 Euroluk teşvik sağlanacak.

Proje kapsamına giren gençler , bir rehber görevli ile birlikte çalışacak ve belediyenin satın aldığı borçları geri ödeyecek , erteleyebilecek ya da silebilecek.

Borçların silinmesi için çalışmalar yürütülecek.

Projeyi başarılı şekilde tamamlayan gençlerin borçlarından daha fazla ücret kesilecek ve borç azalacak.

KYK Burs Sonuç Sorgulama Ekranı-Burs ve Kredi Ekim Ayından İtibaren Verilecek

KYK’dan son dakika açıklaması geldi. Binlerce öğrencinin sabırsızlıkla beklediği Burs sonuçları açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından yükseköğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak ayından itibaren ödenen burs ve krediler, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl Ekim ayından itibaren ödenmeye başlanacak.

Öğrencilerin burs ve kredi sonuçlarını ‘https://sonuc.kyk.gov.tr/‘ adresinden öğrenebileceği belirtilen açıklamada, burs ve kredi çıkan öğrencilerin taahhütnamelerini e-devlet üzerinden 27 Kasım saat 23:59’a kadar onaylamaları gerektiği belirtildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, lisans öğrencileri için aylık 400 lira, yüksek lisans öğrencileri için aylık 800 lira, doktora öğrencileri için ise aylık bin 200 lira burs ve kredi ödemesi yapılıyor.

Bursun Kesilme Sebepleri

Burs çıkan bir üniversite öğrencisinin bursu, Başarısız olması, Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması, Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi, Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi, Öğretim kurumunun kapatılması, Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması, Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması, Kesin hükümle mahkum olması gibi şartlarda kesilir.

Gündem haberlerinden, eğitim haberlerinden, KYK haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara