Etiket arşivi: Libya

Merkel Geliyor

Almanya Şansölyesi Angela Merkel çalışma ziyareti için yarın Türkiye’ye gelecek. Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Almanya ve Türkiye arasında ikili ilişkiler söz konusu olacak.

Ayrıca Erdoğan ve Merkel’in gündeminde iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımların konuşulacağı görüşmede, Almanya’nın temmuz ayı itibarıyla başlayacak Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Türkiye-AB ilişkileri, katılım süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi konuları ağırlıklı olarak ele alınacak.

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Libya ve Suriye başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin fikir alışverişinde bulunulacak.

Ziyarette Ayrıca Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni açılacak olan binasının da açılışı yapılacak.

Euronews’in haberine göre görüşmedek konuların arasında Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşları ve Ankara’daki Alman Büyükeçiliği için çalışan Yılmaz Sunar olması bekleniyor.

Dünya’nın gözü Berlin’de: Türkiye’den kritik açıklama

Bugün dünya kamuoyu Almanya’nın Başkenti Berlin’de gerçekleşecek Libya zirvesini bekliyor. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Berlin’de düzenlenecek Libya konferansı için açıklama yaptı “Tüm diplomatik kaynaklarımızı seferber ederek Berlin’e gidiyoruz. Tüm tarafların uyacağı yapıcı çözümler arıyoruz. Libyalılar bölgedeki tüm ülkelerin saygı ve desteğini hakkediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da katılacağı etkinlik öncesi konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafter ile Yunanistan başbakanı Miçotakis’in yakınlaşmasıyla ilgili olarak Miçotakis oyunu yanlış oynuyor. Berlin zirvesi ile yeniden filizlenen umutlar kan ve kaos Tüccarlarının ihtiraslarına kurban edilmemelidir.” diye belirti.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülke tarafından desteklenen Ulusal Mütabakat Hükümet’inin Başkanı Fayız Es Serrac ile General Halife Hafter bugün masaya oturacak.

Bugün başta ABD,Türkiye, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır olmak üzere Birçok ülkeden temsilciler Berlin’deki zirveye katılacaktır.