Etiket arşivi: lise mezunu polis alımı

KPSS’siz Lise Mezunu PÖH Alımı Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Şartları Nedir?

Polis Akademisi başkanlığı tarafından polis özel harekat alımı yapılması bekleniyor. 

Yeni dönem Polis Özel harekat alımı için geri sayım devam ederken ilanı bekleyen adaylar, internet üzerinde PÖH alımının ne zaman yapılacağını ve başvuru şartlarının ne olacağını araştırmaya başladı. Biz de 5haber.com olarak yeni dönem PÖH alımı için aldığımız son bilgileri takipçilerimiz ile paylaşıyoruz.

PÖH Alımı Mecliste

Polis ve memur adayların Mecliste her zaman sesi olan MHP Milletvekili Arzu Erdem, yeni dönem alımında KPSS şartının olmaması,  yaş şartının esnetilmesi ve kadınlara da PÖH olma şansı verilmesini istedi. Arzu Erdem yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi:

“Vatan aşkının cinsiyeti var mı?” Elbette ki yok.Onun için kadınlarımızın, kızlarımızın da PÖH alımı noktasında değerlendirilmesi şart. *Alımla ilgili yaş düzenlemesi aşağı doğru çekildiği için tekrar yaşın esnetilmesi gerekiyor.”

PÖH Alımı Ne Zaman?

Yeni dönem polis özel harekat alım ilanının 2018 yılı Şubat ayı sonu ya da Mart ayının ilk haftalarında yayımlanması bekleniyor. 20. dönem POMEM alımında yapılan 10 bin polis alımı sonrası polisler POMEM’lerden mezun oldu. Mevcut POMEM alımının da önümüzdeki ay mülakatlarının yapılması bekleniyor. POMEM mülakatlarının sona ermesi ve eğitimlerinin başlaması ile yeni dönem polis alımının yapılması bekleniyor.

Başvuru Şartları Nasıl Olacak?

# Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
# 18 yaşını tamamlamış ve 28 yaşından gün almamış olmak
# En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
# Erkeklerde boyun en az 167 cm, bayanlarda ise 162 cm olması,
# Boy ile kilo endeksinizin orantılı şekilde olması,
# Silah taşımaya engel bir sağlık sorununun olmaması,
# Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

KPSS Şartı Olacak mı?

Yayımlanan yeni KHK’larda PÖH alımı ile ilgili herhangi bir maddeye yer verilmedi. Gündemde dolaşan bazı iddialarda ise KPSS şartı isteneceği belirtildi. Ancak KHK ile başvuru şartları değiştirilmediğinden dolayı yeni alımların yukarıdaki şartlarla yapılması bekleniyor.

5haber.com | Ankara

Polis Özel Harekat alım ilanı yayımlandığı anda haberdar olmak için;

Taşerona kadroda son haberler için TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için
 TIKLAYIN

Twitter  Sayfası için TIKLAYIN
İnstagram Sayfası için TIKLAYIN

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Yeni PÖH Alımında KPSS Şartı Olacak mı? Başvuru Şartları Ne Olacak?

Yakın zamanda yayımlanması beklenen Kanun Hükmünde Kararname ile kamuya binlerce memur alımı için kadro ihdas edilmesi bekleniyor. Yeni PÖH alım ilanı beklenirken sosyal medya üzerinde yeni PÖH alımı için KPSS şartı istenecek iddiaları dolanmaya başladı. Peki yeni dönem PÖH alımında başvuru şartları ne olacak? KPSS şartı yeni PÖH alımında aranacak mı? PÖH alım ilanı ne zaman yayımlanacak? İşte tüm cevaplar…

Geçtiğimiz yıl yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamede Emniyet Genel Müdürlüğüne yeni dönem polis özel harekat alımı için 10 bin kişilik kadro ihdas edilmişti. Kadro ihdası ile birlikte özel harekat polisi alımı başvuru şartlarında bazı düzenlemeler de yapıldı. Başvuru yapacak adaylarda istenen KPSS şartı KHK ile kaldırılırken eğitim seviyesi de lise düzeyine kadar düşürüldü. Bu KHK’nın ardından yayımlanan başka bir KHK ile de askerlik şartı kaldırıldı.

İlan Ne Zaman Yayımlanacak?

Yeni dönem polis özel harekat alımının 2018 yılında yayımlanması bekleniyor. Edindiğimiz son bilgilere göre PÖH alım ilanının Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Şubat sonu veya Mart ayı başında yayımlanması bekleniyor.

KPSS Şartı Olacak mı?

Sosyal medyada dolaşan bazı iddialarda yeni PÖH alımında KPSS şartının aranacağı belirtiliyor. Ancak KHK ile değiştirilen başvuru şartları yine bir KHK ile değiştirilebilir. Ancak hükümet kanadından herhangi bir değişiklik sinyali gelmedi.

Bu nedenle yeni PÖH alımının aşağıdaki şartlara göre yapılması bekleniyor.

# Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

# 18 yaşını tamamlamış ol olmak ve 28 yaşından gün almamış olmak

# En az lise mezunu olmak,

# Erkeklerde boyun en az 167 cm, bayanlarda ise 162 cm olması,

# Herhangi bir siyasi parti üyeliğinin bulunmaması,

# Güvenlik soruşturması olumlu olmak,

# Kamu haklarından mahrum olmamak.

İlan yayımlandığı anda haberdar olun.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

En Az Lise Mezunu Sınavsız Polis Özel Harekat (PÖH) Alımı Bekleyen Adayları Üzen Haber

Yeni dönem polis özel harekat alımlarını bekleyen adayları üzen bir açıklama geldi. Önceki gün katıldığı bir programda konuşan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, yeni dönem polis alımında 2200 komiser yardımcısı alımı yapacaklarını duyurdu. Ancak yeni dönem POMEM ve PÖH alımı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Polis Akademisi Başkanı Çolak, açıklamasında yeni dönem polis alımının PAEM olarak yapılacağını ve kadın erkek lisans mezunları arasından 2200 komiser yardımcısı alımı yapacaklarını açıkladı. Prof. Dr. Yılmaz Çolak, “15 Temmuz’da tüm ülkeyi işgale kalkan FETÖ terör örgütünün öncelikle bizi işgale kalkıştığını, 17/25 Aralık’tan sonra farketmiştik. Biz göreve geldikten sonra bu çeteyi akademiden tamamen temizledik ve yoğun bir şekilde emniyet teşkilatımızın ihtiyacı olan genç polis memuru ve amirleri yetiştirmeye başladık. Bu sürede 7 bin 300’den fazla komiser yardımcısı, 38 binin üzerinde polis memuru yetiştirip teşkilata kattık. Şu anda da 38 okulumuz ve Ankara’da bulunan Polis Amirleri Eğitim Merkezimizle toplam 23 bin öğrencimiz eğitim almaktadır. Bunlardan 1000’i komiser yardımcısı adayı, 22 bini polis memuru adayı” dedi ve alımların yakında yapılacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Sınavda iki hafta içinde 2 bin 200 komiser yardımcısı adayını da eğitime başlatmış olacağız. Böylece öğrenci sayımız 25 bini aşacak. Bu rakamlar büyük ve malumunuz 15 Temmuz’dan sonra FETÖ çetesinden bir arınma sürecine girildi. Bu arınma sürecinde 22 binin üzerinde ihraç gerçekleşti. Şu an da 12 bin civarında da açıkta personel var. Dolayısıyla bizim yürüttüğümüz faaliyetler doğrultusunda emniyet teşkilatında bu arınma sürecinde herhangi bir zafiyet yaşanmamıştır, hatta daha da güçlenerek çıkmaktadır. Arınma sürecinde akademik kadromuzu da baştan aşağı yeniledik”

PÖH Alımı 2018’e mi Sarktı?

PÖH alımı hakkında bir hazırlık olmuş olsaydı Akademi Başkanı o konuda bir açıklamada bulunurdu. ancak herhangi bir açıklamanın gelmemesi alımların 2018’e sarkacağı anlamına geliyor.

Yeni dönem polis özel harekat alımlarından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Yeni Polis Özel Harekat (PÖH) Alımı Lise Mezunları Arasından mı Yapılacak?

Yeni dönem Polis Özel Harekat alımını bekleyen on binlerce adayın büyük bir heyecan ve merakla sorduğu bir soru var. O da yeni dönem PÖH alımı yine lise düzeyinden mi yapılacak? sorusu oldu. Yeni dönem polis özel harekat alımlarının da lise düzeyinden yapılmasını isteyen adaylar, gerek sosyal medya gerek se forum sayfaları üzerinden paylaşımlar yaparak seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz gün yayımlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname ile EGM’ye 32 binden fazla personel alımı için kadro verildi. Bu kadro sayısının verilmesinin ardından adaylar yeni polis alımlarını beklemeye başladı. Yeni polis alımlarını bekleyen adaylar arasında büyük çoğunluk polis özel harekat alımlarını bekliyor.

PÖH alımlarının Ekim-Kasım döneminde yapılması bekleniyor.

PÖH Alımı Lise Düzeyinden mi Yapılacak?

Son PÖH alımında başvuru şartları oldukça esnetilmiş, eğitim seviyesi lise düzeyine indirilmiş, KPSS puan şartı ile askerlik şartı da kaldırılmıştı. Başvuruların bu şekilde olması nedeniyle 280 binden fazla aday, PÖH olmak için başvuru yapmıştı. Bu alımın ardından ise yapılan POMEM alımına yeteri kadar başvuru olmamıştı. Bu nedenle yeni KHK’da ön lisans mezunlarına POMEM yolu açıldı. POMEM’lere personel alımında başvuru şartlarının esnetilmesi, yeni dönem PÖH alımlarının da lise düzeyinden olacağını gösteriyor.

Yaş Şartı Esnetilecek mi?

PÖH alımlarında yaş şartının esnetilmesini isteyen binlerce aday, sosyal medya ve forum sayfaları üzerinden kampanya yürütüyor. Ancak bu konuda bir çalışmanın henüz yapılmadığı biliniyor.

Bayanların Kadro Talebi?

Bayan adaylar ise yeni dönem polis özel harekat alımında kendilerine kadro verilmesini istiyor.

Yeni dönem jandarma özel harekat alımlarından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Yeni Dönem PÖH Alımı 2016 Yılı ile Aynı Dönemde mi Yapılacak? Lise Mezunu Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Yeni dönem özel harekat polisi alımı ilanı için geri sayım devam ediyor. Yeni dönem PÖH alım ilanı beklenirken adayların en çok merak ettiği konular ise özel harekat alımının ne zaman yapılacağı, yeni dönem alımlarının sınavsız ve lise mezunu mu yapılacağı oldu. Peki yeni dönem PÖH alımlarında sınav şartı istenecek mi? Askerlik şartı istenecek mi? İşte detaylar.

Geçtiğimiz yıl yapılan özel harekat polisi alımlarında KPSS ve eğitim ile askerlik şartı, OHAL kapsamında yayımlanan KHK’larla kaldırıldı. Adaylar yeni dönem özel harekat polisi alımlarında 20. dönem PÖH alımlarındaki başvuru şartlarının uygulanmasını istiyor.

Yeni Dönem PÖH Alımları

Yeni dönem PÖH alımında da yine 20. dönem PÖH alımındaki gibi şartların uygulanması beklenirken bu konuda İçişleri Bakanlığından henüz bir açıklama gelmedi.

Süleyman Soylu’nun Açıklaması

Son POMEM alımında lisans mezunu adaylar arasından polis alımında başvuru sayısını tamamlayamayan İçişleri Bakanlığının yeni dönem PÖH alımlarında 20. dönem şartları uygulaması bekleniyor.

 

2016’da Alımlar Ne Zaman Olmuştu?

2016 yılının ikinci döneminde 10 bin PÖH alımı yapılmış ve 280 binden fazla aday PÖH olabilmek için ilana başvurmuştu. Geçtiğimiz yıl yapılan PÖH alımı başvuruları 16 Ekim günü başlamıştı. Ancak darbe girişimi sonrası dönem olmasından dolayı süreç oldukça gecikmeye uğramıştı.  Bu yıl da PÖH alımlarının yine aynı dönemde yapılması bekleniyor.

PÖH alım ilanı yayımlandığında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

21. Dönem PÖH Alımı Sınavsız ve En Az Lise Mezunu mu Olacak? Bakan Mesajı Verdi

Yüz binlerce aday, yeni dönem polis özel harekat alımlarını bekliyor. Peki yeni dönem PÖH alımları ne zaman olacak? Yeni dönem PÖH alımları başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilecek? Alımlar ne zaman olacak? İşte detaylar.

Geçtiğimiz yıl yapılan özel hareket polisi alımının ardından binlerce aday, yeni dönem PÖH alımlarını bekledi. Sınavsız ve lise düzeyinden yapılan özel harekat polisi alımlarına 284 binden fazla aday başvuru yapmış ve bu adaylar arasından fiziki yeterlilik ile sözlü mülakatları geçen 10 bin asil aday, özel harekat polisi olmaya hak kazanmıştı.

Ancak mülakatlardan elenen ve yeni dönem alımlarını bekleyen yüz binlerce aday, yeni dönem polis özel harekat alımları için beklemeye başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nisan ayında yaptığı açıklamada yeni dönemde 10 bin polis özel harekat ve 7 bin 500 jandarma özel harekat alımı yapılacağını belirtmişti. Ancak bu açıklamanın ardından ilan halen yayımlanmadı. Adayların sabırsız bekleyişinin ne zaman sona ereceği ise belli değil. Ancak yeni dönem alımlarının kısa süre içinde yapılması bekleniyor.

Başvuru Şartları Neler Olacak?

Geçtiğimiz gün bir programda açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmasında geçtiğimiz yıl yapılan PÖH alımlarına değinmiş ve başvuru sayısının 280 binden fazla olduğuna işaret etmişti. Bu açıklama ile yeni dönem polis alımlarının da geçtiğimiz yıl yapılan polis alımındaki başvuru şartlarının uygulanması bekleniyor. Bu şekilde alım yapılacak sayıda yeterli liyakate ulaşılacaktır.

Arzu Erdem’in PÖH Alımı Başvuru Şartları Açıklaması

Yeni dönem PÖH alımları ile ilgili geçtiğimiz gün açıklamalarda bulunan MHP’li Arzu Erdem şu ifadeleri kullandı:

“Polis Özel Harekat Alımıyla alakalı MHP olarak biz bir takım adımlar attık. Özellikle lise mezunu gençlerimizin PÖH müracaat aşamasını sağladık. Burada askerlik şartı da kaldırıldı. Burada hükümetin de yaklaşımını gördük. Biraz yaş şartının esnetilmesi gerekiyor. Eşitlik ilkesine aykırı olarak kızlarımızın alımıyla ilgili düzenlemeler yapılmalı. Kadın özel harekatçı alımı son alımda gerçekleşmedi. Kadınlarımız diyor ki ‘vatan aşkının cinsiyeti olmaz’ kadın alımının yapılması gerekiyor. Hükümetin adım atması gerekiyor.  Önlisans mezunları Polis alımıyla ilgili hak istiyor. POMEM’de lisans mezunlarına hak tanınıyor. ”

PÖH alım haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

PÖH sonuçları açıklandı-Peki Yeni 10 bin PÖH ve 7 bin 500 JÖH alımı ne zaman?

19. Dönem Polis Özel Harekat sözlü mülakat sonuçları uzun bir  gecikmenin ardından 11 Mayıs günü açıklandı. PÖH alımı sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından girdiği tüm sınavlarda başarılı olan 10 bin polis adayı, POMEM’lerde özel harekat polisi olarak yetiştirilecek.

PÖH sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sözlü sınavı geçemeyen adaylar ve işsiz yüz binlerce vatandaş, yeni özel harekat polisi ve jandarma özel harekat alımlarını beklemeye başladı. Geçtiğimiz ay İçişleri Bakan Süleyman Soylu bir açıklama yapmış ve 10 bin polis özel harekat, 7 bin 500 jandarma özel harekat alımı yapılacağını söylemişti.

Toplamda 17 bin 500 PÖH ve JÖH alımının bu dönem alınacağını söyleyen Bakan Süleyman Soylu’nun bu müjdesi sonrasında sabırsız bekleyiş başladı. Alım ilanının ne zaman yayımlanacağını merak eden adaylar, biran önce duyurunun gelmesini istiyor.

Polis özel harekat ve jandarma özel harekat alımı ilanları beklenirken, adaylar da mülakatlar için şimdiden hazırlıklara başladı. Adaylar, parklarda ve spor salonlarında ilk aşama olan fiziki yeterlilik testini geçmek için antrenmanlara başladı.

İlan Biran Önce Yayımlanmalı

PÖH ve JÖH alımı ilanlarının biran önce yayımlanması, adayların hazırlık takvimlerini buna göre ayarlamasına yardımcı olacaktır. Bakan Soylu’nun açıklamalarına göre beklenen PÖH ve JÖH alım ilanlarının kısa süre içinde yayımlanması bekleniyor.

PÖH FYT Parkuru

Fiziki yeterlilik testinde adayların parkuru belirtilen saniyenin altında bitirmeleri istenmektedir. Parkuru belirtilen sürenin üzerine tamamlayanlar başarısız sayılacak ve elenmiş olacak. FYT Parkuru detaylarına gitmek için lütfen TIKLAYIN

Polis özel harekat ve jandarma özel harekat alımı ilanları yayımlanır yayımlanmaz haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takipte kalın.

Facebook Sayfamız için TIKLAYIN
Facebook Grubumuz için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Polis Akademisinden son dakika açıklaması: Kadın ve erkek 2 bin 500 polis alınacak

Polis Akademisi başkanlığı tarafından yayımlanan son dakika duyurusunda 2 bin 250’si erkek, 250’si bayan olmak üzere toplamda 2 bin 500 polis memuru adayı alacağını açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından Polis Akademisi (PA) Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 2 bin 250 erkek, 250 kadın olmak üzere toplamda 2 bin 500 öğrenci alımı yapılacak. Ön başvurular Polis Akademisi Başkanlığına ait www.pa.edu.tr adresinden on-line olarak gerçekleştirilecek.

2017 yılı PMYO sınavı için adaylarda aranacak şartlar; Lise ve dengi okul mezunu olmak veya lise 4. sınıfta okuyor olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, 01 Ekim 2017 tarihi itibarı ile 18 yaşını tamamlamış ve 31 Aralık 2017 tarihi itibari ile 26 yaşından gün almamış olmak, 2017 yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6) en az 260.000 ham taban puan almış olmak. (Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocuklarından YGS puan türlerinin herhangi birinden en az 150.000 ham taban puan almış olmak şartı aranacak.)

Öğrencilerin yemek, barınma ve sağlık giderleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Eğitim sonunda başarılı olanlar polis memuru olarak göreve başlayacak. Sınava giriş koşulları, sınav takvimi ve diğer hususlar http://www.pa.edu.tr/ resmi internet sitesinden ilan edilecek.

5haber.com  |  Ankara

10 bin özel harekat polisi sözlü sınav sonucunun açıklanacağı tarih belli oldu

Son dakika açıklaması önceki gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Alınan son dakika bilgilerine göre önceki gün Cuma namazından çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir aday, 19. dönem polis özel harekat alımı başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı yönünde soru sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, adayın PÖH mülakat osnuçlarının ne zaman açıklanacağı sorusu üzerine, “Şimdi İstanbul’dayım yarın Ankara geçip çalışacağım. Önümüzdeki hafta Cuma veya Cumartesi günü açıklarız. Çabuk çabuk açıklamamız lazım” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Safitürk’ün Hayali Gerçek Oldu

Öğrenciler, veliler, öğretmenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan grup, Gençlik Spor İl Müdürlüğü Kamp Eğitim Merkezi’nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile buluştu. Tesis girişinde davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla karşılanan Bakan Soylu, öğrencilerle tek tek tokalaştı, sohbet ettiği grupla birlikte yemek yedi. Bakan Soylu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Mardin’e her gittiğimizde bizi sıcaklıkla, muhabbetle ve sevgiyle karşılayan, aynı zamanda da yüzlerindeki o samimiyeti bizlerden esirgemeyen sizlerin büyüklerine de buradan selamlarımı iletmek istiyorum. Bu organizasyonun altına imza atan herkese minnet ve şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Giydiğiniz bu tişörtlerle şehit Kaymakam Muhammet Safi Türk’ü de anıyorsunuz. Onun, ‘Bir Trabzonspor maçına buradaki öğrencilerimizi getirmek istiyoruz’ sözünü, bugün bu organizasyonun altına imza atanlar gerçekleştirdi. Bunun için çok büyük bir mutluluk içerisinde olduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum. 12 saatlik yorucu bir yoldan geldiniz ama, Karadeniz’in tüm güzelliği, insanının o misafirperverliği ve sıcaklığı inanıyorum ki sizin o yorgunluğunuzu ortadan kaldıracaktır. İnşallah bu güzel adım herkese örnek olan ve iyilik sağlayan bir adım olarak tüm insanlığa ve tarihe nakşedilecektir.”

5haber.com  |  Ankara