Etiket arşivi: mahkumlara af

Koronavirüs Tehlikesi Mahkumlara Af Yasasını Hızlandırıyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında af yasasında gelişmeler yaşanıyor. Hükümet yaklaşık 300 bin mahkum için uygulamaya geçecek.  Covid – 19 sebebiyle infaz indirimi acil olarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Terör ,  cinsel suçlar , kasten adam öldürme , uyuşturucu ticareti gibi suçlar kapsam dışı olacaktır. Ceza evinde kalınacak sürenin 5’te biri denetimli serbestlikle geçirebilecek.

Takvim gazetesinde bugün çıkan habere göre doğum yapan kadın doğumun üzerinden 1,5 yıl  geçmeden ceza evine konulamayacak. 70 yaşın üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını 75 yaşın üzerindekiler 4 yıl ve altındaki cezalarını konutta çekeceklerdir.  Bir yıllık otomatik denetimli serbestlik mekanizması sona eriyor. 1 ay hapis cezası alan kişiler 12 gün cezasını açık ceza evinde geçirecek.

İnfaz düzenlemesiyle ilgili teklifin , düzenlemeye önümüzdeki hafta son şeklinin verilmesi ve ardından muhalefete sunulması planlanıyor. Adalet Bakanlığınca hükümlü ve tutukluların haftada bir olan telefonla görüşme sayısı haftada ikiye çıkartıldı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül cezaevlerinde ki vatandaşlarımız ve personelimizin için her türlü tedbiri aldıklarını ve virüsle ilgili herhangi bir vaka olmadığını açıkladı.

Diğer korona virüs haberleri ve alınan önlemler için tıklayınız.

Erdoğan’dan af açıklaması: Tarih verdi

 “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı”na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mahkumlara af düzenlemesinin meclise geleceğini söyledi.

“Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. ” diyen Erdoğan açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

“Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “basit yargılama” adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, af şeklinde toplumda bilinen infaz düzenlemesi için “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Tarih verdi

Erdoğan: “İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mahkumlara Af Yeni KHK ile mi Gelecek? Denetimli Serbestlik Genelgesi ile Af Müjdesi Gelecek mi?

Mahkumlara af gelecek mi? Cezaevinde olan on binlerce kişinin yakınları ve akrabalarının en çok aradığı kelimelerin başında gelen bu soru son günlerde yeniden sorulmaya başlandı. Yakınları ve akrabaları cezaevinde olan vatandaşlar, geçtiğimiz yıl KHK kapsamında getirilen denetimli serbestliğin bir kez daha getirilmesini ve kısmi affın çıkmasını istiyor.

Geçtiğimiz yıl 26 Ağustos günü çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile 3 bine yakın mahkuma tahliye yolu açılmıştı. Denetimli serbestlik kapsamına alınan ve 3 bin mahkumun cezaevinden çıkmasına olanak sağlayan KHK, 10 bin mahkum için de açık cezaevi yolu açmıştı. Öte yandan çıkan KHK’^da denetimli serbestlik kapsamına 1 Ağustos 2017’den önce işlenmiş suçlar alınmıştı.

Ankara Kuşu Müjdeyi Verdi

Sosyal medya üzerinde yüz binlerce takipçisi olan ve Ankara kulislerinde konuşulanları henüz gündeme gelmeden kamuoyuna duyurması ile bilinen Ankara Kuşu adlı kullanıcı, geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımında mahkumlar için af çalışmalarının yapıldığı ve yeni bir kararnamenin yayımlanacağını belirtti.

Af bekleyenler gözünüz aydın şeklinde paylaşım yapan Ankara Kuşu, Tweetlerinde şu ifadelere yer verdi:

“Af bekleyenler gözünüz aydın 🙂

Adalet Bakanlığımız çok yakında denetimli serbestlik konusunda genelge yayınlayacak.”

Yeni KHK’da Yer Alır mı?

Önümüzdeki günlerde yayımlanması beklenen yeni Kanun Hükmünde Kararname’da af konusu ile ilgili bir hüküm yer alıp almayacağı büyük merak konusu. Mahkum yakınları ise bu konu hakkında hükumetten bir müjde bekliyor.

Mahkumlara af haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i aşağıdaki platformlardan takip edin.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Mahkumlara Af Gelir mi? Mahkum Yakınlar Denetimli Serbestlik ile Af İstiyor

Hapishanede bulunan binlerce mahkumun yakınları, devlet tarafından gelebilecek olası bir af açıklamasını bekliyor.

İzmir’de, Af ve Ceza İndirimi Platformu üyeleri, yakınlarına FETÖ/PDY üyesi hakim ve savcıları tarafından yüksek cezalar verildiğini öne sürerek, bu nedenle af çıkartılmasını istediklerini dile getirdi. Grup adına konuşan Aydan Gedik, “Cezaevleri doldu taştı, bir ranzada 3- 4 mahkum dönüşümlü olarak yatıyor. Bu da çözüm olmayıp, yerlere yataklar seriliyor. ‘Cezaevleri vatan hainlerine mezar olsun’ diyoruz ama, FETÖ yargısı mağdurları ve kader mahkumları için açılsın kapılar” dedi.

Konak Meydanı’ndaki basın açıklamasına, adli suçlar nedeniyle hapis yatan mahkumların yakınları ve aileleri katıldı. Af ve Ceza İndirimi Platformu üyeleri, üzerinde ‘FETÖ asıl darbeyi yargıda yaptı. Masumları katletti, cezaevleri doldu taştı’ yazılı pankart, ‘Tayyip dede babamı gönder’, ‘Mahkumlar yerde yatıyor’, ‘Babamı istiyorum’, ‘Oğlumu istiyorum’ ve ‘Af istiyoruz’ yazılı dövizler taşıdı. Grup adına basın açıklamasını, oğlu yaralama suçundan 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Aydan Gedik yaptı. Gedik şunları söyledi:

“Cezaevleri doldu taştı, FETÖ’cü hakim ve savcılar binlerce insanı hukuk adı altında katletti. Asıl darbe yargıda yapıldı. Sınav sorusu çalan vatan hainlerinin makamları ve verdikleri kararlar yok hükmündedir. Oturdukları mahkemeler, Özel Yetkili Mahkemeler kapanmıştır. Bir ranzada 3- 4 mahkum dönüşümlü olarak yatıyor. Bu da çözüm olmayıp yerlere yataklar seriliyor. ‘Cezaevleri vatan hainlerine mezar olsun’ diyoruz ama, FETÖ yargısı mağdurları ve kader mahkumları için kapılar açılsın istiyoruz. Biliyoruz hükümetimiz bu konuyu yakından takip etmiş, zaman zaman çıkarılan yasalarla mahkumların ıslah edilerek topluma kazandırılması için büyük ve cesur adımlar atmıştır. Bunu da göz ardı etmeden hükümetimize teşekkürü bir borç biliriz, bu sayede eşlerine, evlatlarına, annelerine, babalarına ve kardeşlerine kavuşan aileler vardır. Hatta bir daha çocuklarının benzer bir hata yapmamaları için mücadele vermektedirler.”

Terör Tecavüz ve Pedofili Suçlularına Af Gelmesin

Terör, tecavüz ve pedofil suçlarında herhangi bir indirim istemediklerini vurgulayan Gedik sözlerini şöyle süardürdü:

“Şunu unutmamak gerekiyor; nasıl herkes bir gün ölümü tadacak ise, herkes birer engelli adayı ise, yine aynı şekilde herkes bir gün mahkum olma adayıdır. Biz adli mahkum yakınları olarak terör, tecavüz, pedofil suçlarına en ufak bir iyileştirme istemiyoruz. Yalnız şunu da belirtmek isteriz ki bizim ülkemizde küçük gelinler var. Bunlar da tecavüz kapsamında ceza almışlardır. Küçük yaşta yaptıkları evlilikleri sonucunda aldıkları büyük cezalar yuvalarını dağıtmıştır. Fakat onların şimdi çocukları var ve aile olarak mutlular. Bu kardeşlerimizin de sıkıntıları için yasada yeni bir düzenleme olursa, birbirine değer veren birçok aile çoluk çocuk tekrar kavuşacaktır.”

Bir süre “Af istiyoruz” diye slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

5haber.com  |  İzmir
DHA

Başbakan’dan Flaş Af Açıklaması (Af Gelecek mi , Kısmi Af mı Gelecek?)

Başbakan’dan son dakiak açıklaması geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerine yatan mahkumlarla ilgili hazırladığı yönetmelik üzerinden başlayan ‘af’ tartışmasıyla ilgili “Cezanın süresi değişmiyor. Cezanın şekli değişiyor. Kapalıdan açığa geliyor. Biraz yer sıkışıklığı var malum terörle mücadeleden dolayı. O yüzden organize suçlar, terör suçları, istismar gibi önemli suç grupları dışında disiplin suçlarına benzer suçları işleyen ve bundan hüküm giyen mahkumları kapalıdan açığa alıyorlar” dedi.

Başbakan Yıldırım, Ankara’da cuma namazı sonrası, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. El Bab’ın terör örgütü DAEŞ’ten alınmasının ardından arama faaliyetlerinde bulunan 2 askerin bugün şehit düşmesi üzerinden El Bab’daki son durum sorulan Başbakan Yıldırım, “El Bab, birkaç gün önce tamamen kuşatıldı. İçeride temizlik harekatı yapılıyor. İki olay var. Bir tanesi, El Bab’ın kuzeybatısında bir kasaba. Burada bir intihar saldırısı; 27 sivil, 6 ÖSO mensubu. Onun dışında El Bab girişinde yol kontrolü yapan askerlerimize yine bir intihar saldırısı var. 2 askerimiz şehit, yaralılarımız var. Bu şehrin her tarafı delik deşik. El yapımı patlayıcılar var, bombalar var. Bunlarla ilgili titizlik gösterilerek, temizlik harekatı yapılıyor. Bu ve buna benzer olaylar olmaması için arkadaşlarımız çok dikkatli davranıyor. Maalesef bazen de böyle kontrol dışı durumlar gerçekleşebiliyor” diye konuştu.

Cezanın Süresi Değil Şekli Değişiyor

Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerine yatan mahkumlarla ilgili hazırladığı yönetmelik üzerinden başlayan ‘af’ tartışması sorulan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Af, nasıl olur? Af, eğer diyelim ki 10 yıl ceza var, tamamen salıverilsin; af olur veya 10 yıl ceza var, 3 yıla indirirsin bu da af olur. Ama burada cezanın süresi değişmiyor. Cezanın şekli değişiyor. Kapalıdan açığa geliyor. Biraz yer sıkışıklığı var malum terörle mücadeleden dolayı. O yüzden organize suçlar, terör suçları, istismar gibi önemli suç grupları dışında disiplin suçlarına benzer suçları işleyen ve bundan hüküm giyen mahkumları kapalıdan açığa alıyorlar. Geri kalan kısmını açıkta tamamlayacak. Açık cezaevindeyken bir yanlış içerisinde olursa bu hakkı kaybediyor. Tekrar bir önceki konumuna dönüyor”

5haber.com  | Ankara
DHA