Etiket arşivi: meb

7 Haziran’da Yapılacak Lgs Klavuzu Yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nu internet sitesinde yayınladı.

Bu açıklamaya göre Lgs sınavı 7 Haziran 2020 Tarihinde yapılacak.

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyenler Milli eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden ulaşabilirler.

LGS kapsamındaki merkezi sınav, 8’inci sınıf birinci dönem müfredat ve kazanımlarından yapılacak.

LGS başvuruları, yurt dışında e-Okul’a kayıtlı olmayan okullardakiler hariç tüm 8. sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezi yapılacak.

MEB 750 Engelli Öğretmen Alacak – İşte Başvuru şartları

Mlli Eğitim Bakanlığı 750 ögretmen alımı için duyuru yaptı. 2016 2018 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli seçme sınavına katılan adaylar için (EKPSS) Lisans Düzeyi katılan adaylar arasından EKPSS puanı yüksekliğine göre  Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer değiştirme  yönetmeliği hükümlerine göre

“Ek-1 Alan Bazlı Kontenjan Listesi”nde belirtilen alan ve kontenjanlarla sınırlı olmak üzere “Ek 2 Engelli ÖğretmenAtama Takvimi” nde belirtilen süre içerisinde başvurular alınarak 750 engelli öğretmen ataması yapılacaktır.

Başvuru şartları

1 Türk vatandaşı olmak

2 2016 veya 2018 yıllarında  yapılan Engelli Kamı personeli seçme sınavından EKPSS (Lisans Düzeyi ) 50 ve daha fazla üzeri puan almış olmak.

3 657 Sayılı Devlet memuru kanununun 48’inci maddesinde belirtilen genel şartları taşıyor olmak.

4 Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) İş birliği ile açılan Orta öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans veye Pedagojik formasyon proğramını ya da Pedagojik Formasyon Eğitim Serftifikası Proğramını başarı ile tamamlamış olmak.

5 Devlet memurluğundan veya Öğretmenlik mesleğinden Çıkarılmayı gerektiren ceza almamış olmak.

6 07/02/2014 tarihli 28906 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Engelli Kamu personeli seçme sınavı ve Engelli Devlet memurluğuna Alınmaları hakkında Yönetmelik Hükümleri içeren EKPSS sonucuna göre bir kadroya yerleştşrilen adaylar bu duyuru kapsamında yapılacak yerleştirmelere aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanıyla yerleşemeyeceklerdir.

7 Öğretmenliğe atanıp görevine başlamamış olanlar başvuru tarihinin ile atama tarihinden itibaren 1 yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak.

8 Sağlık nedeniyle görevinden alınanlar hariç olmak üzere görevden ayrıldıkları tarih ile başvurunun son günü ile birlikte 3 yıllık bekleme süresini doldurmuş olmalıdırlar.

Başvuruda istenecek belgeler

1 Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin noter onaylı veya aslı , e devlet üzerinden çıkartılan diploma örneği,

2 Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanların, Yüksek öğretim Kurulu başkanlığınca verilen yüksek öğrenimin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yüksek öğretim proğramları ile denklik  olması

3 2016 2018 yıllarında yapılan EKPSS (Lisans Düzeyi) sonuç belgesi,

4 Engelli Sağlık Kurulu Raporunun aslı veya onaylı örneği belgeleri istenecektir.

5 Başvurularda aslı alınan belgelerin bir örneği  il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanarak teslim alınıp asılları adaylara geri verilecektir.

6Pedagojik formasyon proğramı / Pedagojik formasyon sertifikası İlköğretim sınıf Öğretmenliği yada İngilizce öğretmenlipi sertifikası proğramlardan birinin tamamladığına lişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,

7 Adaylardan başvuru sırasında herhangi bir kamu kurumunda memur olarak  çalışıp çalışmadıklarına ilişkin belge istenmeyecektir.

8 Engelli Sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği istenecektir.

Başvuru ve tercih

adaylar başvurularını   http://mebbis.meb.gov.tr adreslerinden girerek başvuru yapabileceklerdir.

Başvurular şahsen veya noter aracılığıyla vekalet verilen kişiler ile yapılacaktır.

mezuniyetleri birden fazla alana uyan adaylar sadece bir alana basvurabilecekler.

Başvuruları onaylatılmak üzere adaylarca bir İl/İlçe milli egitim müdürlüğü belirlenecektir

İl ilçe milli eğitim müdürlüklerince adayın verdiği belgeler kontrol edilip uygun olan başvurular sistem üzerinden onaylanacaktır.

Onaylanan elektronik başvuru formundan 3 adet çıktı alınarak aday ve ilğili birim amirince imzalanacak ve 2 tanesi adaya geri verilecek kalan 1 tane nüsha il/ilçe milli eğitim müdürlüğünde kalacaktır.

Milli Eğitim’den sınavsız eğitim sistemi ve LGS açıklaması

Sınavsız sistem mi geliyor?

Milli Eğitim Bakanı Hürriyet’e konuk oldu. Gamze Kolcu’nun sorularına cevap veren bakan Selçuk, eğitimde sınavsız sistem istediğini söyledi.

Gamze Kolcu’nun haberine göre Bakan Selçuk, “Eğitim mutabakat ister. Yani parti eğitimi olmaz. Milletin eğitimi olur. Ülkenin eğitimi olur. Hani o yüzden de hep böyle milletin ortak paydası nedir, oraya bakarak hareket etmek. Yoksa herkes kendi bakış açısıyla çocuk yetiştirmeye çalışır”  dedi.

Sınavlara değil öğrencileri hayata hazırlamaları gerektiğini söyleyen Selçuk, “2040’a doğru dünyada, dünya tarihinin dördüncü büyük kırılması geliyor. Yani tarım, sanayi ve bilgi toplumundan sonra dördüncü büyük kırılma geliyor 2030’ların sonunda. Mevcut istihdam sistemlerinin tümünü yok sayıyor. Bunun içinde çocukların bu beceriyle meşgul edilmemesi gerekiyor. Sınava değil hayata insan hazırlamalıyız Türkiye’de. Dünyanın istediği beceri seti ne ise ben o beceri setini okul öncesinden itibaren vereyim istiyorum.” dedi.

SINAVSIZ EĞİTİM

Hayalinin sınavsız eğitim sistemi olduğunu ifade eden Selçuk, “Birdenbire sınav kalksın, her şey sınavsız olsun, herkes istediği yere girsin bu mümkün değil. Şundan dolayı değil; okullar arasındaki imkan farkı olması gerekenin çok üzerinde Türkiye’de. Bu Batı Avrupa’da yüzde 10’un altında. Okullar arasında imkan farkları olunca veli ‘Ben şu okulu istiyorum’ diyor. O okula talep artıyor ve sınav kaçınılmaz oluyor. Eğitimin amacı da değişiyor, yani sınav için elemek için eğitim yapıyoruz. Hayalim sınavsız bir sistem.” dedi.

LİSELERE GİRİŞ SINAVI

Liseye Giriş Sınavı (LGS) için de konuşan Bakan Selçuk, “Prensip olarak şunu söyleyeyim hiçbir çocuğun hayatını zorlaştırmayacağız, hiçbir çocuğumuz bundan dolayı strese girmeyecek. Öğrencilerin mevcut artış oranından kaynaklı bir problem yaşamayacak.” ifadelerini kullandı.

2020 Yılı MEB Yönetici Seçme Sınavı Duyurusu

Ösym tarafından yapılan açıklamaya göre ;

15.03.2020 Pazar günü Saat: 10:15 de yapılacak olan Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavına;

– 30.01.2020 tarihine göre adaylık dahil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olan adaylar,

– başvurularını 22-30 Ocak 2020 tarihleri arasında bir başvuru merkezinden

– ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaktır.

– Geç başvuru günü, 13 Şubat 2020 tarihidir. Duyurusuna yer verildi.


MEB Liseye Giriş Sınavında (LGS) yeni örnek soruları yayınladı.

 

Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında Liseye Giriş Sınavı’na dair önemli bir açıklama yaptı.  Yusuf Tekin, “Öğrencilerin evlerine yakın 9 lise sunulacak. Anadolu liselerimiz, mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz, Anadolu imam hatip liselerimiz var. Öğrenci bunlar arasından 5 tercih yapacak” dedi. Mahallinden yerleştirmede, öğrencinin tercih sıralamasına bakılacağını belirten Tekin, şöyle devam etti:

9 LİSE YAZILIP 5 TERCİH YAPILACAK

“Diyelim ki benim çocuğum ikinci tercihine, sizin çocuğunuz birinci tercihine bir okulu yazmış. Birinci tercihinde yazan sizin çocuğunuzun önceliği var. İkisi de birinci tercihinde o liseyi yazdı, bu kez evlerin okula yakınlığına bakacağız. Ortaokullarda olduğu gibi adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre veriler bizim sistemimizde var zaten. Benzer bir çalışmayı liseler için de kurgulamış olduk. İki öğrencinin de birinci tercihi aynı okulsa evi okula yakın olan o liseye kayıt yapma önceliğine sahip olacak. İkimiz de aynı binada oturuyoruz ve ikimiz de birinci tercihte bir okulu yazdık. O zaman hangi ortaokula kayıtlı olduğuna bakıyoruz. Bu üç simülasyonda yığılmaların büyük çoğunluğunu eritmiş oluyoruz. Yani hangi liseye kimin kayıt yapma önceliğinin bulunduğunu tanımlamış oluyoruz. Bu sistem tamamen elektronik ortamda işleyecek.”

VELİLERE LİSE SUNULACAK 

Tekin, “İnsanlar çocuklarını böyle bir sınava neden sokarlar? Bir kaos, bir bilinmezlik varsa çocuğun hangi liseye devam edeceğini bilmiyorsa böyle bir sınava girip başarısına göre çocuğunu yerleştirmek isteyebilir. Sınav takvimi açıklanmadan önce veliye bir lise sunulacak. Diyeceğiz ki ‘Çocuğun sınava girmezse eğer, şu okullardan birine yerleşmeyi sana garanti ediyorum’. Biz bunu daha önce açıklayacağımız için o liselerin sınavlarına giriş, yıllar itibarıyla azalacaktır. Şunu kabul ediyorum. Bu yıl daha fazla sayıda öğrenci sınava girecektir, deneyecektir en azından. Ama ilerleyen yıllar, mesela önümüzdeki yıl, bu liste sağlıklı bir şekilde incelendikten sonra yerleştirmeleri sağlıklı yapıldıktan sonra ben bir sonraki yılda bu sınava giren öğrenci sayısının kontenjanın iki katını aşmayacağını tahmin ediyorum.” açıklamasında bulundu.

LGS  2018 Örnek Soruları indirmek için tıklayınız 

TEOG sonuç sorgulama sayfası TIKLA-ÖĞREN (E-Okul VBS giriş sayfası)

Beklenen açıklama geldi. 26-27 Nisan tarihlerinde Trkiye genelinde gerçekleştirilen TEOG sınavına ait sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.

TEOG sonucunuzu öğrenmek için lütfen TIKLAYIN

Sonuç Sorgulama Nasıl Yapılır?

TEOG sonuçlarını öğrenmek isteyen velilerin ve öğrencilerin öncelikle e-okul.meb.gov.tr sayfasına girerek ”Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş” yapmaları gerekmektedir. Ardından Öğrenci T.C. Kimlik No ve Öğrenci Okul No kutucuklarına doğru bilgileri girdikten sonra e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yapabilirler. e-Okul VBS üzerinden sadece TEOG sınav sonuçları değil aynı zamanda öğrencinin en son notları ve en son devamsızlık bilgisine de ulaşılabiliyor.

5haber.com  | Ankara

Yılın Öğretmeni Seçilen Şahsın Diploması Sahte Çıktı

2015 yılında üstün başarısı nedeniyle yılın öğretmeni seçilen R.S. isimli bir kadının diplomasının sahte olduğu ortaya çıktı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde diploması istenen R.S. isimli kadın, sahte bir evrak hazırlayarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesine ait bir geçici mezuniyet belgesi doldurarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdi. Belge üzerine yapılan incelemelerde belgenin sahte olduğu ortaya çıkınca gerçekler de bir bir ortaya çıkmaya başladı. Bu durum üzerine Savcılığa haber veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sahte diplomalı kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ihbarı üzerine Savcılık tarafından açılan davada sahte öğretmenin, dolandırıcılık suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapsi istendi. Diğer taraftan, göreve başladığı ilk günden bu yana geçirdiği 11 yıllık süreçte devletten yaklaşık olarak 350 bin TL maaş alan sahte öğretmenden bu paranın da faizi ile birlikte geri alınacağı belirtildi. Yapılan araştırmalarda şahsın yaklaşık olarak 19 yıldır sahte diploma ile öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

4 çocuk annesi olan R.S., savcılığa verdiği ifadesinde 19 yıl önce sahte diplomayı, Ankara’nın Sincan İlçesinde İrfan adında birinden aldığını itiraf etti. Bunun dışında diplomayı nasıl temin ettiğine dair bir bilgi hatırlamadığını söyleyen şahsın 2015 yılında da yılın öğretmeni seçildiği ortaya çıktı. Bu durum ise duyanları hayrete düşürdü.

Terör örgütü FETÖ’ye yönelik devam eden mücadele kapsamında yüz binlerce öğretmenin diploması daha önce incelemeye alınmıştı.

5haber.com  |  Ankara

MEB’den Flaş Açıklama: Okullarda bitişik eğik el yazısı dönemi sona eriyor

Milli Eğitim Bakanlığından son dakika açıklaması geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan son dakika açıklamasına göre, zaman zaman tartışmalara neden olan eğik ve bitişik yazma kuralının kaldırıldığı belirtildi.

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Yazma eğitiminde önümüzdeki yıl (2017-2018) bitişik eğik el yazısıyla öğretim yerine dik temel harfler kullanılacak.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, eğitim haberlerinden, MEB duyurularından, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

MEB’den Son Dakika Açıklaması: Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği Değişti

Aladağ’da meydana gelen Yurt Yangını Araştırma Komisyonu’nda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nin kaldırılıp, Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’nin yürürlüğe konulacağını açıkladı. Buna göre, öğrenci barınma hizmeti veren belediye, üniversite, öğrenci misafirhaneleri ve benzeri yerler yönetmelik kapsamına alınacak. Kurucu gerçek kişi, temsilcisi, kurum müdürü ve yardımcısının en az lisans mezunu, şartı getirilecek.

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 29 Kasım 2016 tarihinde, 10’u öğrenci olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını faciasıyla ilgili kurulan TBMM Aladağ Yurt Yangını Araştırma Komisyonu’nun bugünkü toplantısında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İslam Emiroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdür Vekili Kemal Şamlıoğlu ve Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala dinlendi.

Misafirhaneler Yönetmelik Kapsamına Alındı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, 3/12/2004 tarihinde, Resmi Gazete’de yayımlanan ve halen yürürlükte bulunan Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nin kaldırılıp, Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’nin 2018 yılında yürürlüğe konulacağını açıkladı. Şamlıoğlu, taslağın 9 Ocak 2017 tarihli Bakanlar Kurulu’na gönderildiğini kaydederek, yeni yönetmelikle getirilen değişiklikleri şöyle sıraladı:

“Kamu tüzel kişiliklerince açılan ve işletilen öğrenci barınma hizmeti veren belediye, üniversite, öğrenci misafirhanelerinin ve benzeri yerlerin yönetmelik kapsamına alınmıştır. Öğrenci barınma hizmetleri ‘yurt’ adı altında hizmet verirken bu yönetmelikle birlikte öğrenci barınma hizmeti verecek yerler, öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartı, öğrenci stüdyo dairesi adları ile tasnif edilmiştir.

Her kurum lisans mezunu ve Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetici Sertifikasına sahip bir müdür tarafından yönetilecektir. Kurucu gerçek kişi, temsilcisi, kurum müdürü ve yardımcısının en az lisans mezunu, belleticiler ve yönetim memurlarının en az yükseköğrenim mezunu olması şartı getirilmiştir. Ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri müstakil binalarda ve sadece öğrenci yurtlarında veya öğrenci pansiyonlarında barınabilecektir.

Özel barınma hizmeti sunacak kurumların asgari kurum kontenjanları; öğrenci yurdu 40 öğrenci, öğrenci pansiyonu 30 öğrenci, öğrenci apartı 10 öğrenci, öğrenci stüdyo dairesi 10 öğrenci. Kuruma kaydolan her öğrenciye kurum yönetimi tarafından kurum binasının tanıtılacağı, acil durumlar için tahliye yollarının gösterileceği, toplanma yerlerinin gösterileceği hükmü getirilmiştir. Acil durum tahliye tatbikatı yılda iki kez yapılacağı hükmü getirilmiştir. Kurum binaları her yıl öğretim yılı başlamadan önce; yangın, elektrik tesisat, ısınma sistemi, su ve gaz tesisatı güvenliği hususlarında belediye, üniversitelerin ilgili bölümleri veya mühendis odaları veya diğer kurum kurululara kontrol ettirilecektir.

Kurum binalarında iç/dış duvar ile tavan döşemelerinde ahşap ve yanma özelliği yüksek malzemeden yapılmış giydirmeler kullanılamaz hükmü getirilmiştir. Yangın merdivenleri ve kaçış yolları kapıları yangına dayanıklı malzemeden yapılır. Acil çıkış kapıları dışarıdan açılamayan ve içeriden kilitlenmeyen veya yangın ikazıyla otomatik olarak açılacak şekilde yapılır. Yangın, ikaz amacıyla duman ve ısıya duyarlı, gaz kaçaklarını algılayan sensörler, alarm sistemi, otomatik söndürme sistemi kontenjanı 100 öğrenciden fazla olan kurumlarda zorunludur.”

5haber.com  |  Ankara
DHA