Etiket arşivi: mehmet müezzinoğlu

Kamu İşçileri İçin TİS’e 3 Temmuz İmzalar Atılacak-Peki Taşerona Kadro Ne Zaman?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamasında 200 bin kamu işçisi için toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlandığını ve imzaların 3 Temmuz günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile düzenlenecek törenle atılacağını söyledi.

Önceki gün gece saatlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Doburca Tesislerinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Müezzinoğlu, kamuda çalışmakta olan işçilerin toplu sözleşmelerinin görüşme aşamasının tamamlandığının müjdesini verdi. Yaklaşık olarak 1.5 aydan bu yana kamuda çalışmakta olan işçilerle ilgili toplu sözleşme görüşmelerinin Türk-İş Başkanı Ergün Atalay başkanlığındaki sendika temsilcileriyle yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Bakan Müezzinoğlu, “Özellikle Ramazan ayında devam ettiğimiz çalışmaları, bayramdan hemen sonraki günlerde, Perşembe Cuma günü yaptığımız çalışmalarda büyük bir olgunluk noktasına getirdik” ifadelerini kullandı.

Tüm Taraflara Teşekkür Etti

Türk İş ve diğer sendika başkanlarının yanı sıra Maliye Bakanı ve hükumete teşekkürlerini sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Hükumetimize de teşekkür ediyorum işçilerimizin enflasyona karşı korunması, enflasyona ezdirilmemesi, mümkünse enflasyonun üzerinde bir artışı sağlayabilmek adına onların taleplerini karşılama gayreti içinde olduk ve sayın Başbakanımıza burada özellikle teşekkür etmek istiyorum o da bu anlamda bizim yüzde 90’lara varan uzlaşımızı yüzde 100 noktasına taşıdı inşallah pazartesi günü saat 11.00 de Sayın Başbakanımızın Başkanlığında Türk-İş Başkanımız ve bizler 190 bin, yaklaşık 200 bin işçimizi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin imza törenini yapmış olacağız. İşçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Sayın Başbakanımız pazartesi günü saat 11.00’de Bakanlar Kurulu öncesi toplantıda anlaşmayı kamuoyuna duyuracak.”

Taşeron İşçilerin Durumu Ne Olacak?

Kamu işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlanması ile kadro bekleyen 720 bin taşeron işçiye sıra gelir mi? sorusu binlerce taşeron işçi tarafından sorulmaya devam ediliyor. Toplu sözleşme meselesinin de çözüme kavuşturulması ile gündemi hafifleyen Çalışma Bakanlığı, artık taşeron işçilerin kadroya alınması meselesi üzerinde çalışmalarını hızlandırır mı? Kadro bekleyen taşeron işçilerin yüzü ne zaman gülecek? Tüm bu soruların cevapları önümüzdeki günlerde Bakanlığın çizeceği yol haritası ile belli olacak.

Türk İş Başkanı Atalay Taşerona Kadro Masaya Yatırılacak Demişti

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri öncesinde Türk İş Başkanı Ergün Atalay görüşmeler sırasında ‘taşerona kadro meselesi de gündemimizde olacak.’ demişti. Ancak henüz bu yönde ne hükumet tarafından ne de Türk İş kanadından bir açıklama gelmedi.

Türk İş Başkanı Atalay’ın bu konudaki açıklamasına gitmek için lütfen TIKLAYIN

Taşerona kadro meselesindeki son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Bakan Müezzinoğlu’ndan Kıdem Tazminatı Çıkışı: Güçlü bir sistem kurmamız lazım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı son dakika açıklamasında kıdem tazminatına değindi. Bakan Müezzinoğlu, çalışanların yaklaşık olarak yüzde 70’lik bir kısmının kıdem tazminatı fonundan yararlanamadığını belirterek, “Bu büyük bir rakam. Bu doğru bir şey değil. Bir defa bunların hak ve hukukunu koruyan güçlü bir sistem kurmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

İTO Meclis Toplantısı’na katılan Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işsizliğin bir dönem çok arttığını ve bunu önlemek için tedbirler paketini hayata geçirdiklerini ve bu konuda önemli bir aşamaya gelindiğini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, üretip dünyaya pazarlayan bir Türkiye istediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bazı sorunlarımız var. Mesela çalışan ve çalıştıran hukukunun daha huzurlu ortama gelmesi lazım. Bu iş mahkemeleriyle çok sağlıklı yürüyebilmemiz mümkün değil. Kıdem tazminatının bu şekilde yürümesi mümkün değil. İşveren işçisiz olamaz. Çalışmak isteyen işverensiz olamaz. İkisi sağ ayak, sol ayak. İkisi birbiriyle kavga eden, çelme takan, yaralayan değil, birbirini besleyen ve birlikte kazanan ve gelişendir. Bunun hukukunu hükümet kuracak. Hakemliğini bakanlığımız yapacak. İşveren çalıştırdığı hakkında ‘Yarın hangi belayı başıma açar. 10 yıl sonra hangi mahkeme nasıl karar verir?’ diye düşündüğü bir ortamda… Mahkeme de o kadar süre sonra ‘Kayıtları bulun. Yani nerede.’ Böyle sistemlerden de yükleri sırtımızdan atarak, hakkaniyetli, şeffaf, her tarafın kendi hakkını aldığı, geçen yıla göre daha iyi diyebileceği bir sistem kurmalıyız.”

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Bakan Müezzinoğlu açıklamasının devamında, işsizlik sigortası ve fonuyla ilgili gelen bir soru üzerine, “İşsizlik fonuna göz dikmeyelim bir defa. İşsizlik fonunun farklı sorumlulukları var. Kıdem tazminatı fonundan istifade edemeyen çalışan sayımız çalışanların yüzde 70’i. Bu büyük bir rakam. Bunun bir kısmı, yüzde 33, kayıt dışılık var. Farklı uygulamalar var. Bir defa şu anda 12, 13 milyon çalışan, alın teri dökenin yüzde 70’i kıdem tazminatından neredeyse hiç yararlanamıyor. Bu doğru bir şey değil. Bir defa bunların hak ve hukukunu koruyan güçlü bir sistem kurmamız lazım. Güçlü, hakkaniyetli olmalı. Çalışanın alın teri haksa, iş verenin kasasında birikmemeli. Çünkü işverenin beş yıl sonra onu koruyup korumayacağına dair garantiyi kim veriyor? İşçinin hakkı neyse o fonda birikecek. İşçi bilecek.” ifadelerini kullandı.

Kıdem Tazminatı haberlerinden ve taşeron haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edin.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

Taşerona kadro konusunda son açıklamalar ve habeler için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Çalışma Bakanından Emeklilere Tatil Müjdesi: Emeklilere THY destekli tatil kampanyası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan bir müjde geldi. Bakan Müezzinoğlu, katıldığı bir programda emeklilere önemli bir müjde verdi.

Sabah gazetesinde yer alan haberde Erhan Öztürk, kaleme aldığı haberinde, emeklinin promosyonunun verilmesi için eski Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun süreci önemli bir noktaya getirdiğinin altını çizdiğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Biz son noktayı koyduk. Emekli vatandaşlarımız için yeni bir çalışma yapıyoruz. Türk Hava Yolları (THY) ile desteklenerek Ege ve Akdeniz’de 1 milyon emeklimizin tatil yapması sağlanabilir. İlk etapta 1 milyon emekli vatandaşımızın tatil yapabilmesi için turizimcilerle görüşüyoruz. Turizmcilere diyoruz ki ‘Ege ve Akdeniz’de ekimden marta kadar tesislerinizi kapatıyorsunuz. Bu aylarda bir hedef olarak 1 milyon emeklimize bir hafta, 10 günlük paketlerle külfetini kaldırabileceği önerilerle hizmet sunun” ifadelerini kullandı.

Anayasa değişikliği için gidilecek olan referanduma da değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 17 Nisan gününe Türkiye’nin güzel bir sürece başlayarak kalkacağını söyledi ve konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“İstikrar ve güven tesis edilecek. Güçlü demokrasinin yanında güçlü bir sistem de ortaya çıkacaktır” dedi.CHP’nin referandum sürecinde aslı astarı olmayan yalanlarla milletin kafasını bulandırmaya çalıştığını belirten Müezzinoğlu, “Kendi çocuklarını milletvekili yapacaklar’ cümlesi çok ayıp bir cümle. Bir tane örneği yok. Bütün vaktimizyalana ve yanlışa cevap vermekle geçiyor.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, emekli haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Müezzinoğlu Taşerona Kadro İçin Tarih Verdi: “2017’de Çözülecek” | Son Dakika Taşeron Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinğlu’ndan taşeron işçileri sevindirecek bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan son dakika açıklamasında taşerona kadro meselesinde son duruma değinilirken konunun ne zaman çözüme kavuşturulacağı belirtildi.

Taşerona kadro meselesinin referandumdan sonra yapılması planlanan kamu çalışma reformu sürecinde ele alınacağını ve bu sorunun reform kapsamında çözüme kavuşturulacak en önemli gündem başlığı olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, “2017’de kamu çalışanı reformuyla birlikte ‘taşeron’ diye tarif edilen çalışanları da bütüncül yapının içinde çözmeyi birinci öncelik olarak gündemimize aldık. Ama şayet reformu 2017’de realize edebilecek ortamı bulamazsak, yalnız taşeron kısmını mevcut yamalı bohçaya bir yama daha vuracak şekilde 2017’de şekillendirme gayreti içinde olacağız. Ama esas gündemimizde bu konu başlığını temel bir konu olarak referandumdan sonra masaya yeniden alacağız.” sözlerini söyledi.

Bu açıklamalara bakıldığında, taşeron işçi meselesinin çözüme kavuşturulacağı anlaşılırken Bakan Müezzinoğlu, kamu çalışma reformunun sonraki yıla sarkabilmesi durumunda sorunun 2017’de çözüleceğini açıkladı.

Taşerona kadro gelişmelerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN

Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Lise ve Üniversite Öğrencilerine Staj ve Çıraklık Döneminde En Az 130 TL Harçlık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, EKK sonrası yapılan 600 bin istihdam sağlanacağı açıklamasına, Bakanlık olarak destek vereceklerini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Isparta’da katıldığı, partisinin Halıkent Mahallesi’nde düzenlenen ‘Merkez İlçe Mahalle Forumu’ toplantısında, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan 600 bin istihdam sağlanmasına bakanlıkça destek vereceklerini ifade etti. Bakan Müezzinoğlu, “Özellikle bakanlığımı ilgilendiren yaklaşık 600 bin istihdama önümüzdeki yıl destek vereceğiz. Burada üniversitedeki öğrencilerimize, 600 bin gence istihdam alanlarını genişletiyor, desteklerini veriyoruz. 1 milyon 200 bin lise ve üniversite öğrencisine staj dönemlerinde ve çıraklık başı eğitimlerinde asgari 130 lira ile 250 lira arasında aylık harçlıklarını vererek milyonlarca gencimizin mesleğini kazanmasına destek vereceğiz” sözlerini söyledi.

Milletle Beraber Kazdıkları Çukura Gömdük Onları

Türkiye’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması için ellerinden gelen tüm çabayı yaptıklarını belirten Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “Milletin ensesinde boza pişirenlere ‘hayır’ dedik. ‘Ak Parti olduğu sürece milletin ümüğüne dokunamazsın’ dedik. Bu anlamda çok tuzaklar kurdular, çok oyunlar, tezgahlar şekillendirdiler, çukurlar kazdılar. Allah’a şükürler olsun ki milletle beraber onları kazdıkları çukurlara gömdük, gömmeye de devam edeceğiz. Gezi olaylarından başlayan, 17- 25 Aralık hain tuzakları aşarak sonra da 15 Temmuz gecesinde milletimin her ferdiyle ‘vatanım, bayrağım’ diyen, ‘ülkem, kaderim’ diyen milletin o dik duruşuyla elhamdülillah o hainlere de her türlü dersi verdik. O dersi almamış olanlar da bilsin ki daha ağır dersleri vermeye de hazırız” ifadelerini kullandı.

Hedeflerimizden Şaşmadık

Türkiye’nin terörle mücadele, Rusya krizi ve 15 Temmuz gelişmelerinden alnının akı ile çıktığını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Daha dinamizm kazandık ve hiçbir hedeften uzaklaşmadık. Bütün hedeflere adım adım yürüyecek ve bizim o hedeflere gitmemizden rahatsız olanlar bir gün ‘yok ya artık rahatsız olmuyoruz, sizsiz bu dünyada biz de huzurlu olamayız’ diyecekler” sözlerini söyledi.

5haber.com  | Ankara
DHA

Mehmet Müezzinoğlu’ndan Son Dakika Asgari Ücret ve Kıdem Tazminatı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016″ da yaptığı konuşmasında bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu, “Bu dönemde yaklaşık 323 bin iş arayana iş bulmamıza rağmen işsizlik oranının artığını görüyoruz. Bir taraftan da 1 milyon 250 bin gencin neredeyse her yıl istihdama girme talebi var, bir taraftan istihdama katılım arzusu olan ciddi kadın kitlesi var. Bunların da istihdama girmeleriyle ilgili çalışmaları yoğunlaştırıyoruz” sözlerini söyledi.

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Tarabya Otel’indeki zirvenin ikinci gününde konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “Kıdem tazminatında, şayet ‘sadece yalnız alın teri çok kutsaldır ve onun her türlü hakkını korumalıyız’ diyerek elde ettiğimiz gücü veya kazanımları merkezde tutarak bir yolculuk yapmayı sürdürürsek bu bizi bir süre daha götürebilir ama bir süre sonra sıkıntıya sokar. Bu nedenle akıl terini ve bu alandaki gelişimin hakkını ve hukukunu koruyan, ikisini birlikte sağlıklı götürebilen, çatışan değil, birlikte var olarak güçlü olan bir yapıyı üretim mantalitemize yerleştirmemiz lazım. O nedenle hiçbir işyeri işçisiz olamayacağına göre, hiçbir çalışan işyersiz olamayacağına göre, ikisi birbirini tamamlayan ve birlikte hak ve hukuklarını koruyabilen, bize de sağlıklı hakemlik yapabilen bir rolü inşallah önümüzdeki dönemde güçlü bir şekilde yerine getirebilmeyi arzu ediyoruz. Bunu başarmak zorundayız” dedi.

Gelir Desteği Bakanlıktan Geçecek

Bakan Müezzinoğlu, “Yeşil kart ve toplum yararına çalışma programlarının istihdama olumsuz yönde etkileri bulunduğuna dair konular bizde geliyor. Önümüzdeki yıl inşallah gelir desteğini bakanlık olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından devralacağız. Gelir testi süreçlerinde yeşil kart dolayısıyla istihdamın olumsuz etkilenmemesi veya kayıt dışılığın etkisini daha alt noktalara çekebilmek istiyoruz” dedi.

Gençlerin ve Kadınların İstihdamı

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “Bu dönemde yaklaşık 323 bin iş arayana iş bulmamıza rağmen işsizlik oranının artığını görüyoruz. Bir taraftan da 1 milyon 250 bin gencin neredeyse her yıl istihdama girme talebi var, bir taraftan istihdama katılım arzusu olan ciddi kadın kitlesi var. Bunların da istihdama girmeleriyle ilgili çalışmaları yoğunlaştırıyoruz. Onların istihdama katılmalarını çok arzu ediyor olmamız, işsize iş bulmayı arzu ediyor olmamız ancak yatırım ortamının iyileşmesinden, dünya ile rekabette iddialı olabilecek potansiyeli yakalamaktan geçiyor” dedi.

Talep ve Şikayetler Hiç Bitmeyecek

Bakan Müezzinoğlu, salonda bulunan ihracatçılara seslenerek, “Evlilikte 40 yılı doldurmuş bir kardeşiniz olarak, hanımın taleplerinin hiç bitmediğini bilen biri olarak, sizlerin talepleri, şikayetleri hiç bitmeyecek, ama önemli olan dün neredeydik, bugün neredeyiz, yarın nerede olmak istiyoruz ve o 40 yıla baktığımızda nereden nereye geldiğimizi, son 14 yıla baktığımızda nereden nereye geldiğimizi görebilmek, bununla yetinmeyip nereye gitmek istediğimiz hedefini korumak, gitmek istediğimiz yerde de beraber yolculuğu, aynı aile hayatında olduğu gibi sonuna kadar beraber gidebilmeyi başarabilmek gerekiyor” dedi.

5haber.com  | İstanbul
DHA