Etiket arşivi: merkez bankası

İhtiyat Akçesi İçin Zaman Kaybedilmedi

Bütçe açığının önüne geçemeyen, yıl içinde hedefi revize etmek zorunda kalan hükümete destek yine Merkez Bankası’ndan (TCMB) geldi. Merkez’in ihtiyat akçesi ise bu yıl erkenden Hazine’ye aktarılacak. TCMB olağanüstü genel kurulu ile Hazine’ye, kamuoyunda “karagün parası” olarak da nitelendirilen “ihtiyat akçesi” ile birlikte 40.5 milyar lira aktarılmasına onay verdi.

TCMB 35.2 milyar TL kâr payı avans tutarı ve 5.3 milyar TL ihtiyat akçesinden oluşan 40.5 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlarken, ilgili kaynak bu yıl da bütçeye erken transfer edilmiş olacak.

Geçen yıl yaptığı genel kurul ile Hazine’ye kâr transferini nisandan ocak ayına çeken TCMB, ayrıca yaklaşık 40 milyar lira da “ihtiyat akçesi” aktarmıştı.

TCMB olağanüstü genel kurulu dün TCMB Başkanı Murat Uysal başkanlığında Ankara’da yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Feyza İleri tarafından verilen önergeyle, “bankanın 2019 kârı üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ının avans olarak dağıtılması ve son yıl kârından ayrılan hariç, birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kâr olarak dağıtılması” genel kurulun onayına sunuldu. 

Bu Para İle Ne Yapılacak ?

Bu sırada söz alan bir hissedar, Murat Uysal’a, “Bu para nereye dağıtılacak? Varlık Fonu’na mı verilecek, Hazine’ye mi? Nerede kullanılacak” sorusunu yöneltti. Uysal ise aktarılacak kaynağın nerede kullanılacağına dair bir açıklama yapamadı.

Bütçe 2019, Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine rağmen 123.7 milyar TL açık vermişti. Bu paralarla devletin borç ödemelerini yapması bekleniyor.

Enflasyon Rakamları Neden Yüksek Geldi? (MB Son Dakika Açıklaması)

Geçtiğimiz gün son ayın enflasyon rakamları açıklanmıştı. Açıklanan enflasyon rakamlarının yüksek olması sonrası Merkez Bankasından bir açıklama geldi. Merkez Bankası, enflasyonda görülen hızlı yükselişin, gıda fiyatlarındaki artış ve Türk Lirasındaki “birikimli değer kaybının” etkisinden kaynaklandığını açıkladı.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Aylık Fiyat Gelişmeleri” raporunda yer alan bilgilere göre enflasyon artışı ile ilgili, “Şubat ayında tüketici fiyatları yüzde 0.81 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0.91 puan yükselerek yüzde 10.13 oldu. Bu dönemde, gıda yıllık enflasyonundaki yükseliş sürmüş; başta temel mal ve enerji grupları olmak üzere genele yayılan döviz kuru etkileri gözlendi. Geçici vergi indirimlerine karşın, Türk lirasındaki birikimli değer kaybının etkisiyle temel mal enflasyonunda kaydedilen belirgin artış sonucunda çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yükseldi” bilgilerine yer verildi.

Enflasyon Rakamları

Tüketici fiyatları Şubat ayında yüzde 0.81 ile yüzde 0.5 dolayında olan beklentileri aştı ve yıllık enflasyon yüzde 10.13’e yükselerek, 2012 yılı Nisan ayındaki yüzde 11.14’ten sonra ilk kez iki haneye çıktı. Yurt içi üretici fiyat endeksi de Şubat ayında yüzde 1.26 arttı ve üretici fiyatlarında yıllık enflasyon da yüzde 15.36’yı buldu.

5haber.com  |  Ankara

Merkez Bankasının Flaş Kararı Sonrası Döviz Kurunun Son Durumu Ne Oldu?

Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile, dövizdeki hızlı tırmanışa karşı aldığı önlemlere bir yenisini daha eklendi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Uygulanmakta olan para ve kur politikası çerçevesinde Türk Lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin ve araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla Türk Lirası depoları karşılığı döviz depoları piyasasının açılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu piyasada ihale yöntemi ile gerçekleştirilecek olup, TCMB taraflı işlemlere ilişkin ayrıntılar, veri dağıtım sistemleri aracılığı ile ilan edilecek.

Açıklamanın Piyasalara Etkisi

TC Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması, piyasalar üzerinde ilk aşamada önemli bir etki yaratmadı. Açıklama öncesi 3.76 lira dolayında işlem görmekte olan dolar, açıklamanın hemen ardından 3.7785 liraya kadar yükselirken, açıklama öncesi 4.0260 lira olan euro da 4.0437 lira düzeyine yükseldi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, ekonomi haberlerinden, piyasa haberlerinden, Türkiye haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Merkez Bankasından Flaş Hamle!! 22 Milyarlık Destekle Döviz Artışının Önüne Geçildi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından beklenen adım geldi ve Banka borçlanma limitleri düşürüldü. Bu hamle ile birlikte döviz az da olsa düştü.

Merkez Bankası (TCMB), dövizdeki yükselişin önüne geçmek için bankaların borçlanma limitlerini 22 milyar lira birden düşürdü ve döviz zorunlu karşılıklarını 1.5 milyar lira azalttı. Bu gelişme üstüne dolar “3 kuruş” düşüşle, 3.78 liradan 3.75 liraya geriledi.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklık yakından takip edilmekte olup ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerekli tedbirler alınacaktır” denildi ve şu önlemler açıklandı:

“Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmüştür. Ayrıca, yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır. Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir.”

5haber.com  |Ankara
DHA

Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararını Açıkladı: Faizler Düşürülmedi

Son dakika haberi Merkez Bankasından geldi.

Merkez Bankası PPK politika faizini 0.50 bazpuan yükseltti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar dolar ilave likidite sağlanmış olacaktır” dedi.
Merkez Bankası ayrıca reeskont kredileri için aldığı kararı da şöyle açıkladı: “31 Aralık 2016 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri için; azami 31 Mart 2017 tarihine kadar vade uzatılabilmesine, vade uzatımı imkânının kullanılmayıp kredinin vadesinde ödenmesi halinde, kredi geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine ve bu işlemlerde geri ödeme tarihindeki Bankamız döviz alış kurunun kullanılmasına olanak tanınmasına karar verilmiştir.”

Faiz Artışı ile Düşen Dolar, AP Kararı ile Tekrar Yükseldi

Merkez Bankası’nın politika faizi ve faiz koridorunu yükselterek yaptığı çifte faiz artışıyla düşen dolar, Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamadan “Türkiye ile AB üyelik görüşmeleri dondurulsun” önerisinin çıkmasıyla geri döndü.

Merkez Bankası’nın çifte faiz artışının ardından dolar üç kuruş birden düşerek 3.37 liraya geriledi. Ancak AP kararının açıklanmasıyla yeniden yukarıya dönerek 3.39 lirayı aşarken, 3.56 lira düzeyine düşen euro da 3.58 liranın üzerine çıktı.

Doların son günlerde peş peşe rekorlar kırarak yükselmesi nedeniyle Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantıda politika faizini ve faiz koridorunun üst bandını yükselterek çifte faiz artışı yaptı.

PPK’nın ardından yapılan açıklamada, “Marjinal fonlama oranı yüzde 8.25’ten yüzde 8.5’e yükseltilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7.5’ten yüzde 8.0’e yükseltildi” denildi.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, ekonomi haberleri, dolar haberleri ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara
DHA