Etiket arşivi: milli seferberlik

SGK Başkanından Flaş Açıklama: “1.5 Milyon Kişi İstihdam Edilecek”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı tarafındna bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programı kapsamında 1,5 milyon kişinin istihdamının sağlanacağ belirtildi.

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Gaziantep’te SGK İl Müdürü ve İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Mehmet Selim Bağlı, ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ programı kapsamında işverenlerle görüşeceklerini belirtti. Seferberlik kapsamında 1,5 milyon kişinin istihdamının sağlanacağını ayrıca kayıt dışı istihdamla mücadele edeceklerini anlatan Bağlı, şunları dedi:

“2023 hedeflerine baktığımızda bize verilen hedef kayıt dışı işçi çalıştırma oranını yüzde 15’e çekmektir. Kayıt dışı istihdamla mücadele ederken işverenleri sıkıntıya koymamak, işgücü piyasasını bozmamak, ekonomi dinamiklerini ters çevirmemek de temel sorumluluklarımız arasındadır. Bizim kayıt dışılıkla mücadele, rehberlik, danışmanlık, teşvik ederek kültür oluşturarak yürüyen bir süreçtir. Cezalandırmalarla, sıkı denetimlerle ve işverenleri sıkıntıya koyarak işsizliği arttıracak şekilde, işgücü piyasasını bozacak şekilde, işçilerimize zarar verecek şekilde kayıt dışılıkla mücadele gündemimizde değil. Sosyal Güvenlik Kurumu işverene ceza yazan, işverenlerin sürekli korktuğu bir kurum değil. Emeklilerimizin promosyonunu da bir iki ay içerisinde ödemiş olacağız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan program kapsamında da işverenlere prim teşviki sağlayıp, 1,5 milyon kişinin istihdamını sağlayacağız ve bunun da takipçisi olacağız.”

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Milli Seferberlikte Ne Olur? Teröre Karşı Milli Seferberlik Ne Anlama Geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine yapılan Muhtarlar toplantısında yaptığı açıklamasında teröre karşı Milli Seferberlik ilan edildiğini söyledi. Peki Milli Seferberlik nedir?

Bu açıklama sonrasında arama motorlarında en çok aranan kelime Milli Seferberlik nedir sorusu oldu? İşte seferberliğin tanımı.

Milli Seferberlik Ülkenin, maddi ve manevi bütün güçlerinin (askeri, siyasi, ekonomik gibi) topyekün savaş ihtiyaçlarını karşılayacak ve savaşın devamını sağlayacak seviyeye getirilmesi şeklinde tanımlanır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Seferberlik Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, “Anayasa’mızın 104’üncü maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum. Bundan sonra dağdaki teröriste de, şehirdeki teröriste de, onları destekleyen hiç kimseye bir an bile huzur yok, rahat yok, bu böyle biline. Tüm güvenlik güçlerimize sesleniyorum; terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı devletiniz de milletimiz de sizin yanınızdadır, arkanızdadır. Yetkilerinizi sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyin” diye konuştu.

Milli Seferberlik Ne Demek?

Milli Seferberlik, ülkenin  elinde olan bütün güçlerinin savaş ihtiyaçlarını karşılayacak ve savaşın devamını sağlayacak bir seviyeye getirilmesidir. Savaşlar Yirminci asırdan sonra teknoloji ve ilimdeki gelişmelerin ardından sadece silahlı kuvvetler arasında yapılmaktan çıktı. Savaşlara artık bütün milleti etkisi altına alan ve kapsayan bir durum haline geldi.

Savaşlara karşı milletçe karşı koymak milletçe savaş karşısında dik ve dirayetli durmak Milli Seferberliktir. Savaşta personel sayısının artması ile birlikte onların yiyecek, içecek, giyecek, silah, donanım, araç ve gereç ihtiyaçları çoğalacaktır. Mühimmat, akaryakıt ve malzeme sarfı çok fazla seviyelere kadar gelecektir. İnsan ve diğer ihtiyaç maddelerinin de devamlı kaybı göz önüne alınırsa seferberliğin önemi ortaya çıkar. Seferberlik hazırlığının planlı ve barış zamanında yapılmasının savaşın kazanılmasında tesiri dünya harplerinde açık olarak görülmüştür.

5haber.com  | Ankara