Etiket arşivi: nazlı ılıcak

Ahmet Altan’ın ifadesinde flaş açıklamalar: “Bu savcı hukukun ırzına geçti”

Gazeteciler Ahmet Altan ile Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı 15 Temmuz darbe girişimi davasında Ahmet Altan ifade verdi.

İddianameyi hazırlayan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısına ağır eleştirilerde bulunan Ahmet Altan, iddianamede yer alan suçlamaların hiçbir kanıta dayandırılmadığını belirterek, “Zaten bu savcı hukukun ırzına geçmeyi öyle bir alışkanlık haline getirmiş ki bizim iddianame hukuk pornosuna dönmüş” ifadelerini kullandı.

Gözaltına alınma sebebinin “subliminal darbe mesajı verdi” iddiası olduğunu söyleyen Ahmet Altan, bununla ilgili, “Subliminal mesaj, gerekçesi bütün dünyayı güldürüp alay konusu olunca hokkabaz topu gibi birden ortadan kayboluyor. Sanki savcı hiç bunu ileri sürmemiş, sanki biz 12 gün nezarethanede bu iddiayla tutulmamışız gibi subliminal lafı unutuluyor. ‘Subliminal’ lafı yerine sahneye ‘siz darbeyi biliyordunuz’ iddiası çıkıyor. Savcının saçmalıklar tiyatrosunun yeni aktörü bu” ifadelerini kullandı.

Balyoz Haberleri Hakkında

Taraf Gazetesinde yayımlanan Balyoz Haberleri ile ilgili de konuşan Ahmet Altan, “Bugün korkak ve çıkarcı gazetecilerin AKP’ye yaranmaya çalışması gibi o gün de korkak ve çıkarcı gazeteciler generallere yaranmaya çalışıyorlardı. Eğer benim yayımladığım Balyoz haberlerinin benzerlerini daha önce yayımlama cesaretini göstermiş olsalardı bu ülke böyle bir darbe çöplüğüne dönmezdi” dedi.

Ben Sizin Korkutabileceğiniz Biri Değilim

Açıklamasının devamında Gazeteci Ahmet Altan, “Boşuna beklemeyin. Ben sizin korkutabileceğiniz bir adam değilim. Önümdeki birkaç yıl için arkamdaki onlarca yılı korkaklık ederek çöpe atacak biri de değilim” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki Bütün Yargıçlar Verdikleri Kararla Yargılanır

John Fowles’ın “Dünyadaki bütün yargıçlar verdikleri kararlarla yargılanır” sözünü hatırlatan Ahmet Altan,, “İnsanları nedensiz yere tutuklayan, yalan dolu iddianamelerle insanları yargılayan bugünkü adalet sistemine güvenim yok. O nedenle bir talebim de yok. Vereceğiniz kararın benimle bir ilgisi olmayacak. Sayın yargıç, nasıl yargılanmak istiyorsanız, hakkınızda nasıl hüküm verilmesini istiyorsanız, nasıl hatırlanmak istiyorsanız öyle karar verin” sözleriyle konuşmasını sona erdirdi.

5haber.com  | Ankara