Etiket arşivi: numan kurtulmuş

Numan Kurtulmuş’tan Son Dakika Yeni KHK Açıklaması Geldi

Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulunda alınan ve görüşülen kararları açıklayan Numan Kurtulmuş, basın mensuplarının yeni KHK ile ilgili sorusuna cevap verdi. Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamasında yeni bir Kanun Hükmünde Kararname’nin gündemlerinde olduğu ve bu konuda son çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Numan Kutulmuş’tan Kılıçdaroğlu’nun Açıklamasına Cevap: “Vay Ana Muhalefetin Haline”

Numan Kurtulmuş’tan son dakika açıklaması.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sosyal medya hesabı twitter üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partisi hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Numan Kurtulmuş, önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasını eleştiren Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Eğer sözlerimden Sayın Kılıçdaroğlu, bugünkü söylediklerini anlamışsa vay ana muhalefetin haline” diye karşılık verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa terörün sesi kesilir” açıklamasını “Bu, ‘Şu anda terörü biz destekliyoruz’un itirafıdır. Eğer gerçekten olay böyleyse bugünkü terörün kaynağı bu hükümettir. Numan Kurtulmuş gibi birisinin kalkıp, bu itirafı 80 milyonun önünde yapmış olması son derece hazindir, son derece utanç vericidir” şeklinde değerlendirme yapması Numan Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu Twitter üzerinden cevap verdi. Kurtulmuş, “”Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugünkü açıklamasından anlaşılıyor ki kendisi ne söylediklerimi okumuş ne de dinlemiştir. Bir muhaberin yorumunu katarak yönelttiği soruya sözlerimi çarpıtarak ve bağlamından kopararak cevap vermesi siyasi bir suiistimaldir. CHP liderinin ‘olay böyleyse’ sözünün arkasına saklanarak gündem oluşturma kaygısıyla ağzına geleni söylemesi en hafif tabiriyle basiretsizliktir. Eğer sözlerimden Sayın Kılıçdaroğlu, bugünkü söylediklerini anlamışsa vay ana muhalefetin haline” dedi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, yerel haberlerden, Türkiye haberlerinden, son dakika açıklamalarından, dünya haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası Numan Kurtulmuş’tan Flaş Açıklamalar-Son Dakika Haberi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Toplantının sona ermesi sonucu Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, toplantıda alınan kararları açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında taşeron işçileri ilgilendiren bir açıklama yapılmadı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası Reina’daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Kurtulmuş, “Bu terör saldırısı karşısında çağrılarımızın bir kısmı da uluslar arası camiadır. Terörden canı yanmış bir ülkenin mensupları olarak bir kez daha şunu söylemek herhalde hakkımızdır. Uluslararası camia terörün karşısında çifte standartlı davranmayı bırakmalıdır, terk etmelidir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası Reina’daki terör saldırısına yönelik açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş’un konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Milletimizin uyanık olmasını istirham ediyoruz. Milletimiz teröre karşı yekvücut olmak durumundadır. Beşiktaş saldırısında nasıl yekvücut olduysak, Kayseri saldırısında nasıl yekvücut olduysak, Ortaköy saldırısında da yekvücut olacağız. Bu hainlerin hepsini bir ve beraber oldukları aynı karanlık odalardan yönetilen birtakım köleler olduklarının bilinciyle teröre karşı hep beraber omuz omuza yan yana duracağız. Bu çerçevede milletimize bir kere daha gün birlik beraberlik günüdür diyorum. Bu terör saldırısı karşısında çağrılarımızın bir kısmı da uluslar arası camiayadır. Terörden canı yanmış bir ülkenin mensupları olarak bir kez daha şunu söylemek herhalde hakkımızdır. Uluslararası camia terörün karşısında çifte standartlı davranmayı bırakmalıdır. Terk etmelidir. Her terör saldırısından sonra timsahın gözyaşları mesafesindeki bir takım taziye dileklerinin hiç bir anlam ifade etmediğini bir kere daha söylemek isterim. Terör örgütlerinin bu kadar büyük silah destekleri, istihbarat destekleri, lojistik destekleri, siyasi destekleri almaya devem ettiği sürece değil Türkiye dünyanın hiç bir ülkesi terör saldırılarından korunmuş olmayacaktır. Eğer samimiysek , terörün dünyadan bir küresel tehdit olmaktan çıkmasını istiyorsak gelin, uluslar arası camianın bütün güçleri bütün ülkeler, hep beraber olalım. Hep beraber teröre karşı bütün terör örgütlerini bir vekalet savaşının aracı olmaktan vazgeçerek bir kenara bırakalım. Terör örgütlerine karşı ortak bir mücadele verelim. Bu Türkiye olarak son derece zorunlu olan bir çağrımızdır. Bütün dünyaya yaptığımız bir çağrımızdır. Gelin insanlık cephesinde ortak bir cephede buluşalım. Ama, fakat, şöyle böyle demeden, terörün türlerini ayırmadan. Terör örgütlerini tasnif etmeden bütün dünyada ahlaktan, insanlıktan, insan onurundan yana olanlar insanlık cephesinde buluşalım. Bunun karşısında olan bu vahşilere, canilere bu terörist çetelere ve arkasındaki karanlık akıllara karşı mücadelemizi sürdürelim.”

Çevremizdeki Sorunları Birer Birer Çözeceğiz

Numan Kurtulmuş, 2017’de yapacağımız çok sayıda iş var dedi. Kurtulmuş’un konuşmasında, “bunlardan 4 tanesini kamuoyuna bir kere daha hatırlatmayı vazife telakki ederim. Bunlardan 1. si Türkiye 2017 yılında da terör örgütlerinin tamamıyla hiç bir ayrım gözetmeksizin eş zamanlı bir mücadeleyi sürdürecektir. İçerde ve dışarda nerede hangi kapasite ile mücadele edeceğimizi biliyoruz. Hangi örgütle hangi yöntemle mücadele edeceğimiz de gayet iyi biliyoruz. Dışardaki mücadelemizde Türkiye’nin ulusal güvenliğinin bir parçası haline gelmiş olan Fırat Kalkanı Operasyonu vasıtasıyla da sürdürülecektir. 2. si Türkiye Suriye başta olmak üzere son zamanlarda ortaya Ortadoğu’daki yeni barış insiyatiflerini geliştirmeye devam edecektir. Zaten bu saldırıların bir kısmı da Türkiye’nin Ortadoğu’daki yeni barış insiyatiflerini kullanmasına mani olmak isteyenlerinde bu işin içinde olduğunu tahmin ediyoruz. Rusya ile yapılan görüşmelerle uçak krizi nedeniyle neredeyse kopma noktasına gelmiş olan Türkiye Rusya ilişkileri hem tamir edildi, başta Halep olmak üzere Suriye genelinde bir barış planı uygulanmaya konulmaya başlandı. Kopma noktasına gelmiş Türkiye Irak ilişkileri yeniden başlatılmıştır. Perşembe, cuma günleri Sayın Başbakanımız Irak’a resmi bir ziyarette bulunacak. 2 ülke arasındaki meseleler, Irak’ta teröre karşı ortak mücadele bu mücadele kapsamında da Irak’ın geleceğinin nasıl olması gerektiği ele alınacaktır. Irak’ta da yeni bir barış perspektifi kapıdadır. Türkiye çevresindeki bütün bu sorunları birer birer çözecek “ifadeleri yer aldı.

Meclis Görüşmeleri Tamamlandıktan Sonra Milletin Görüşünü Soracağız

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinin üretim gücünü artıracak tüm tedbirlerin alındığını vurguladı. Kurtulmuş, “Türkiye ekonomisinin her türlü saldırılara, bir takım provokasyonlara rağmen güçlenerek yoluna devam etmesini sağlamamızdır. Bu tedbirlerin uygulanmasında gerekli olan adımlar da atılıyor. Eğer varsa yeni adımlarda atılacak. Başta KOBİ’lerimiz olmak üzere bu memlekette üretime katkıda bulunan her vatandaşımıza devlet olarak üzerimize düşen sorumlulukla destek olmayı sürdüreceğiz. 2017 yılının 4. temel meselesi ise Türkiye’de anayasal reform sürecinin önemli bir adımı olan Cumhurbaşkanlığı meselesinin Meclis’e getirilmesi, Bu hafta içerisinde inşallah Meclis’te komisyondan geçmiş olan Anayasa Teklifi Meclis’e gelecek oylama süreci başlayacak. En kısa zamanda Meclis görüşmeleri tamamlanarak milletimizin reyine bu iş için müracaat edilecektir” diye konuştu.

Hızla Kimlik Tespitine Gidilecektir

Numan Kurtulmuş,” Soruşturmada gelinen son nokta nedir? Bu saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliği tespit edildi mi? 8 kişinin göz altında olduğuna ilişkin haberler var. Aralarında bu isim var mıdır? ” sorusunu şöyle yanıtladı:”8 tabi çok zor bir soruşturma diğer soruşturmalarda zor ama bu özellikle çok titizlikle sürdürülmesi gereken bir soruşturma bir kelime dahi fazla verilecek bir soruşturma değildir. 8 kişi göz altındadır. Teröristle ilgili parmak uçları ve eşkâliyle ilgili verilere ulaşılmıştır. Bundan sonraki süreçte de hızla kimlik tespitinin yapılmasına gidilecektir. Ümit ediyoruz ki sadece terörist değil, varsa başka bağlantıları o anda içerde yada dışarda destek vermiş insanlar varsa onlar ve arkalarındaki güçleri de ortaya çıkarmamız mümkün olur. ”

OHAL Açıklaması

Gazetecilerin “19 Ocak’ta Olağanüstü hal tamamlanıyor. Bugünkü Bakanlar Kurulu’nda OHAL’in uzatılmasına dair değerlendirmeler oldu mu? OHAL uzatılacaksa olası bir referandum göz önüne alınarak mı takvim belirlenecek , yeni Kanun Hükmünde Kararname’lere dair bir çalışma söz konusu mudur? ” sorusuna Kurtulmuş’un verdiği yanıt şu şekilde:” Yeni Kanun Hükmünde Kararname hazırlıklarımız sürüyor. Büyük bir kısmı tamamlandı son rötuşlar yapılıyor. OHAL laf olsun diye çıkarılmış bir karar değildir. İhtiyaca binaen çıkarılmıştır. Türkiye’nin bu kadar çok terör saldırılarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, OHAL gerektiği kadar devam edecektir.”

Sosyal Medya Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Yılbaşı kutlamaları üzerinden, sosyal medya üzerinden bazı mesajlar verildi. Bu saldırının övüldüğü bazı mesajlara da şahit olduk. Sosyal medya ile ilgili bir düzenleme olacak mı? ” sorusunu şu şekilde cevapladı:” Sosyal medya büyük bir nimettir. Sosyal medyanın milli menfaatlerimiz, kardeşliğimiz, beraberliğimiz Türkiye’nin geleceğini daha iyi yapabilmek için kullanabileceğimiz bir alan olarak görmemiz lazım. Provakatif olarak kullanılan bütün sosyal medya hesaplarını takip ediyoruz. Takip etmeye de devam edeceğiz. Burası dingonun ahırı değildir. 3 5 tane sosyal medya trolü bu memleketin arasına fitne fesat soksun diye de onlara seyirci kalacak değiliz. Bundan da alınanlar olursa alınmaya devam etsinler. 347 sosyal medya hesabı son derece söylediğiniz çerçevede milletin arasına düşmanlık tohumları ekecek çerçevede görüldüğü için bunlar hakkında soruşturma başlatıldı. 92 kişi hakkında da işlem yapılarak gerekli yerlere çıkarıldılar. Terör örgütlerine destek sağlayan sosyal medya hesaplarının kapatılması konusunda önemli adımlar attık.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, taşeron haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Bakanlar Kurulu Sonrasında IŞİD’in Yayınladığı Videoya Yönelik Açıklama Geldi

Geçtiğimiz günlerde terör örgütü bağlantılı hesaplardan internet üzerinden paylaşılan ve 2 Türk askerinin yakıldığının iddia edildiği görüntülere yönelik açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’tan geldi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş, bir gazetecinin ‘IŞİD’in kendi sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı görüntüler vardı. Resmi açıklama gelmedi. Bir değerlendirmeniz olur mu?’ sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Bu video görüntüleriyle ilgili henüz TSK ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından teyit edilmiş, netleşmiş bir bilgi yoktur. Zaten teyit edilmiş bir bilgi olsa bunu kamuoyuyla paylaşırız. Soruyu sorduğunuz için özellikle teşekkür ediyorum. Bu tür terör örgütleri dünyanın aşağılık, en kirli mekanizmaları. Olsun, olmasın herhangi bir video görüntüsünü yayınlayarak, halka korku salmak istiyor. Halkı çaresizliğe itmek istiyor. Halkı kendi içine kapatmaya çalışıyor. Herkes birbirinden, yanındakinden korksun istiyor. Kusura bakmasınlar. Medyadaki bazı arkadaşlar da lütfen ayaklarını denk alsınlar. Özellikle sosyal medya sorumsuzca yayın yapılacak bir alan değildir. Türkiye şu anda DEAŞ’la fiilen sahada bir savaş halindedir. Oturduğu sıcak masaların üstünde uyduruk görüntüler üzerinden propagandalarla Türk halkının moralini bozmaya çalışmak vatanseverlik değildir. Sosyal medya, büyük bir imkan, büyük bir nimet. Bundan milletimizin menfaatleri istikametinde istifade edelim. Terör örgütlerinin istediği şekilde sosyal medyayı kullanacak bir duyarsızlık içerisinde kimse olmasın. Bu milli bir sorumluluktur, milli bir görevdir. Çok şükür ulusal medya da bu anlamda büyük oranda özellikle son dönemlerde bu konuda ciddi bir dayanışma vardır. Haberleri milli menfaatlerimizin süzgecinden geçirerek, değerlendiriyorlar. Bu değerlendirme içerisinde hareket eden medya kuruluşlarımıza da çok teşekkür ediyorum”

5haber.com  | Ankara
DHA

Numan Kurtulmuş’tan Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası Önemli Açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, terörün amacının korku yaratmak ve yıgınlık oluşturmak olduğunun altını çizerek, “Asla teröre alışmayacağız” dedi. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısı sonrası çeşitli ülkelerden gelen destek mesajlarının olumlu, ancak yeterli olmadığını ifade etti.

Destekler Olumlu Ancak Yeterli Değil

İstanbul’un Beşiktaş İlçesinde meydana gelen bombalı hain saldırı sonrasında çeşitli ülkelerden gelen destek mesajlarının olumlu, ancak yeterli olmadığını belirten Kurtulmuş, “Ortaya konulan destekleri olumlu bulduğumuzu ifade ediyoruz ancak, yeterli bulmadığımızın da altını çiziyoruz. Bundan sonra destek mesajları veren ülkelerdeki dostlarımızın, samimiyetle, teröre karşı mücadelede Türkiye ile açık ortak bir paydaşlığı sürdürmeleri gerekir. PKK’nın Avrupa’daki faaliyetlerini kısıtlayacak bir yaklaşım bekliyoruz. Uygulamada da Türkiye’nin yanında olmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da Düşen F-16

Saat 19.31’de Mardin’den Diyarbakır’a yaklaşan F-16 uçağının düşmesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Uçağımız düşmeden evvel pilotumuz otomatik pilotla kendisini uçağın dışına atmış ve sağ salim kurtulmuştur. Şu an itibarıyla üsse dönmüş ve orada bulunmaktadır. Konu bütün detaylarıyla incelenmektedir. Uçak, uçuşunu bir eğitim uçuşu olarak sürdürmekteydi. Uçuşu tam tamamlamak üzereyken, uçağın düşmesi hadisesi vuku buldu. Bunun kuvvetle muhtemel bir teknik arıza nedeniyle meydana geldiği şeklindedir. Önümüzdeki saatlerde kaza kırım ekipleri de olay yerine intikal ederek bu düşme olayını inceleyecekler.” dedi.

El Bab’da Son Noktaya Gelindi

Fırat Kalkanı Harekatı’nda gelinen son duruma değinen Kurtulmuş, “El Bab konusunda son noktaya doğru gelinmiştir. Bu anlamda şehir çevrelenmiş ve son bitirici operasyonun hazırlıkları yapılmaktadır. Ümit ederim ki en kısa süre içerisinde El Bab ile ilgili harekatın o kısmı bitirilmiş olacak” açıklamalarında bulundu.

5haber.com  | Ankara
DHA

Numan Kurtulmuş’tan Taşeron İşçi Düzenlemesi Hakkında Açıklama

Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündeme ilişkin yaptığı bazı açıklamalarda taşeron düzenlemesine yönelik bilgi verdi.

Taşeron düzenlemesinde belli bir noktaya gelindiğini belirten Numan Kurtulmuş, bu konuda çalışmaların devam ettiğini ve çalışmaların kısa sürede sona ereceğini açıkladı.

TRT’de katıldığı bir programda konuşan Numan Kurtulmuş, Anayasa değişikliği ile ilgili, “330 meselesinde en ufak bir endişe olacağı kanaatinde değilim. AK Parti’nin bütün milletvekilleri o gün geldiğinde Meclis’e geldiğinde, 316 milletvekilimizin tamamı, oylarını kullanarak anayasa değişikliğine evet oyu verecekler. Burada AK Parti’nin bir fire bile vereceğini hiç kimse düşünmesin, böyle bir hayal içerisinde olmasın.” sözlerini söyledi.

Başbakan Yıldırım ile MHP Lideri Devlet Bahçeli arasında gerçekleşen görüşme ve görüşmenin sonrasında yapılan açıklama ile Başkanlık sistemi konusunda değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, AK Parti ve MHP arasında yapılan müzakerelerin, başından beri şeffaf, kamuoyu önünde konuşulan bir süreç olduğunun altını çizdi.

Uzun yıllardan beri Türkiye’de konuşulan yeni anayasa düzenlemesinde, AK Parti’nin iki taslak üzerinde çalıştığını, bunlardan birisinin daha geniş kapsamlı bir anayasa reformu, diğeri de sadece başkanlık sistemine geçiş için gerekli olan mini bir değişiklik olduğunun altını çizdi.

Yeni anayasa metninin son durumunun konuşulacağı ve iki parti hukukçularının bir araya gelerek bu durumu değerlendireceği görüşmeler,e değinen Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Sonuçta MHP’nin de kabul ettiği bir metin olarak bugünkü varılan anlaşma sonucu, AK Parti’nin imzaladığı bir metin olarak Meclis’e gelecek. Ama bu metnin içeriği, MHP’nin de kabul ettiği bir içerik olacak. Herhalde önümüzdeki hafta içerisinde bu gündeme gelmiş olacak, parlamentoya gönderilmiş olacak Bütçe görüşmeleri bittikten sonra da Meclis Genel Kurulu’na getirilerek bu konu Meclis’in gündemine sokulmuş olacak. Hayırlı olsun. Bu, Türkiye için önemli bir dönüm noktasıdır, önemli bir virajdır. Bu virajı inşallah Türkiye selametle aşar, yürütmenin tek bir elde toplandığı sisteme doğru Türkiye gider.” sözlerini söyledi.

5Haber.com  | Ankara

Numan Kurtulmuş: “FETÖ Mağdurları Diye Bir Laf Yok”

Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, katıldığı bir toplu açılış töreninde yaptığı açıklamasında, gündemde sıkça telaffuz edilen ‘FETÖ mağdurları’ sözüne tepki göstererek, “FETÖ mağdurları, böyle bir laf var mı? Ortalıkta dolaşıyor. FETÖ mağdurları falan yok, bu laf bir algı operasyonunun parçasıdır, böyle bir algı operasyonunun parçası olmayacağınız gibi, kimsenin de olmasına izin vermeyin” sözlerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu’ya bağlı Korgan ilçe Belediye meydanında düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Toplamda 7 tesisi açılış törenini gerçekleştiren Kurtulmuş, burada bazı açıklamalarda bulundu. Gündemde algı operasyonlarının yapıldığını belirten Numan Kurtulmuş, FETÖ mağdurları kalıbını da eleştirdi.

Darbe girişimini gerçekleştiren ve yıllarca ülkenin içinde paralel olarak yapılanan FETÖ’den bunun hesabını sonuna kadar soracaklarını söyleyen Kurtulmuş, “İçeride birlik beraberlik içinde olmamız lazım. Bir takım algı operasyonlarına karşı da uyanık olmamız gerekiyor. FETÖ mağdurları, böyle bir laf var mı? Ortalıkta dolaşıyor. FETÖ mağdurları falan yok, bu laf bir algı operasyonunun parçasıdır, böyle bir algı operasyonunun parçası olmayacağınız gibi, kimsenin de olmasına izin vermeyin. Eğer bu milletten, bir mağduriyetten bahsediyorsak 248 şehidimiz, 2 bin 194 gazimiz var. 78 milyon, uçurumun kenarından dönmüş olan bir milletimiz var. FETÖ mağduru değil, FETÖ’nün mağdur etmeye çalıştığı millet vardır. Bunun hesabını soracağız, fitil fitil burunlarından getireceğiz” sözlerini söyledi.

Eğer Darbe Başarılı Olaydı Böyle Bir Toplantı Olmayacaktı

Korgan’da da FETÖ’den hakkında işlem yapılanlar olabileceğini, bunlara karşı da dikkat edilmesini isteyen Kurtulmuş, “Ola ki buralarda da hakkında işlem yapılmış olan kişiler olabilir. Eşinizdir, dostunuzdur, mahalle komşunuzdur, arkadaşınızdır merhamet duyabilirsiniz. 15 Temmuz akşamı darbe olsaydı belki bendeniz bir çukurda, buradaki arkadaşlarımızın çoğu da başka yerlerde olacaklardı. Böyle bir toplantı olmayacak, yüzleriniz böylesine güleryüzle bizi karşılıyor olmayacaktınız. Eğer darbeyi yapmış olsalardı dediğim gibi bu memleket bir iç savaşın içine girebilirdi” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu örgütün yanında, içinde, gölgesinde, sağında, solunda olan herkes hesabını verecektir. Ama ‘Efendim tetiğe basmadı, bombayı atmadı.’ İyi de hepsi binlercesi bir uçağın içine giripte bomba mı atacaktı. O bombayı bir kişi attı ama, o bombayı atan adamın arkasında ‘İyi yapıyorsun’ diye binlerce destek veren var mı? Var. O binlerce insan, bunlarla irtibatlı olanlar da bu hesabı vereceklerdir. Öyle yağma yok. Hem millete karşı kumpas kuracaksınız, hem bu kumpasta başarılı olsaydınız milleti katır katır kesecektiniz, hem de şimdi gelip bu milletin gözünün içine bakarak af dilemek yok. Biz affetsek tarih affetmez, tarih affetse millet affetmez. Millet affetse 248 şehidimiz affetmez, dolayısıyla bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.”

Ortadoğu’da da Şii, Kürt ve Türkmen milisler diye bir algı yapılmaya çalışıldığını, buna karşıda uyanık davranılması gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş “Ortadoğu’da etnik ya da mezhebi bir savaşın olduğuna inandırılmaya çalışılıyor halklar. Lütfen bunlara dikkatli olun. Ortadoğu’da insanlar etnik ve mezhebi kökenleri dolayısıyla kavga etmiyor. Ortadoğu’da ki bu silahlı grupların adı var. DEAŞ diye bir örgüt var. Şimdi DEAŞ denilen bu silahlı örgüt Sünnileri mi temsil ediyor. Söyleyebilir miyiz böyle bir şey. Ya da PYD-PKK Kürtleri mi temsil ediyor. Asla, dolayısıyla söyleyecekseniz örgütün adını söyleyin. PKK deyin, DEAŞ deyin, YPG deyin ne diyorsanız deyin. Bunları televizyonlarda bize söyleyerek zihinlerimizde alıştırmaya çalışıyorlar. Sünni milisler var, Şii milisler var. Türkmen milisler var, Kürt milisler var. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Bu oyunu bozacağız ve inşallah bir asır önce bölünen bu coğrafyanın bir daha bölünmesine müsaade etmeyeceğiz. Bunun yolu güçlü bir Türkiye’den geçiyor” diye konuştu.

Zırh Teknolojisinde Dünyanın İki Numarası Olduk

Terörle mücadele devam ederken, güçlü ve büyük Türkiye için ne lazımsa onları yapmaya devam edeceklerini, Türkiye’nin artık silahlı İHA’lar ve kendi tankını ürettiğini, zırh teknolojisinde de dünyanın ikinci ülkesi vaziyetine geldiğini anlatan Kurtulmuş, “Türkiye kendi milli savunma sanayisini kurduğu için hazmetmiyorlar. İHA’lar yukarıdan resim çekiyor, kaç senedir dışarıdan bu silahlı İHA’ları almak için müracaat ediyoruz. Örgüt elemanını görüyorsun, uçan İHA’lar yukarıdan görüyor, geri haber veriyor. O haber verdiği birlikler, askerler oraya tepeye gidene kadar terörist yer değiştiriyor. ‘Verin’ diyorsun ‘Olmaz’ diyor vermiyor. Parasıyla verecek, hibe etmeyecek. Sen misin vermeyen, ‘Kötü komşu adamı ev sahibi yapar’ öyle mi? Şimdi Türkiye silahlı İHA’lar yapıyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Yukarıda dağ başında teröristi gördüğü zaman artık yere haber vermek yok, gördüğü yerde güvenlik kuvvetlerimiz vuruyor. Onları etkisiz hale getiriyor, onları saf dışı bırakıyor. Sen misin bunları yapan. Türkiye kendi tankını yapıyor, zırh teknolojisinde dünyanın ikinci ülkesi olmuş vaziyetteyiz. Türkiye elektronik harp sanayinde önemli bir noktaya geliyor. Türkiye kendi füzesini, füze sistemini inşa edecek bir noktaya geliyor. Böyle bir Türkiye istemiyorlar. Onların istediği hatırlayın 25 milyon dolar verecek diye IMF’nin adamlarının karşısında 25 kere takla atardı bir zamanlar Türkiye’nin yetkilileri. Böyle bir Türkiye olsun istiyorlar.”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, daha sonra 76 yataklı Korgan Devlet Hastanesi inşaatı, Korgan Sanayi Sitesi inşaatı, Korgan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaatının temel atma törenini gerçekleştirerek, ilçede yapımı tamamlanan projelerin toplu açılışını yaptı. Kurtulmuş, ardından karayoluyla Kumru İlçesi’ne hareket etti.

5haber.com  | Ordu
DHA