Etiket arşivi: ohal bitiyor mu

Son Dakika: 19 Nisan’da Sona Erecek Olan OHAL 90 Gün Daha Uzatıldı

Son dakika haberi TBMM Genel Kurulundan geldi.

Önceki gün Milli Güvenlik Kurulunda görüşülen ve uzatılsın tavsiyesi alınan OHAL durumunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülmesinin ardından 90 gün daha uzatılması kararı alındı.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com |  Ankara

OHAL Ne Zaman Bitecek? OHAL’in Bitme Tarihi Ne Zaman? OHAL Tekrar mı Uzatılacak?

Olağanüstü Hal uzatılacak mı sorusu internet üzerinde sıkça sorulmaya başlandı.

15 Temmuz Cuma gecesi terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleşen kanlı darbe girişimi sonrasında 20 Temmuz günü düzenlenen Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu toplantıları sonrasında ülke genelinde 90 gün süre ile Olağanüstü Hal ilan edilmesi kararı alınmıştı. 21 Temmuz Perşembe gecesi saat 01.00’da Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL kararı, yayımlandığı andan itibaren yürürlüğe girdi ve Türkiye 3 aylık bir OHAL sürecine girdi.

OHAL’e girilmesi ile yürütme organı hızlandırıldı ve kamu başta olmak üzere tüm birimlerde terör temizliği başladı. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucu belirlenen isimler, yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamudan ihraç edildi ve terörle mücadele daha hızlı bir şekilde devam etti. 90 gün süre ile ilan edilen Olağanüstü Hal ile ilgili yapılan ilk açıklamada Başbakan Binali Yıldırım, millete değil devlete OHAL ilan edildi demişti. OHAL’in millete yansıtılmayacağını düzeni sarsmayacağını belirten Başbakan Yıldırım, kamu kurumları başta olmak üzere tüm ülke genelinde terör bağlantısı olanların tespit edileceği ve tespit edilen bu kişiler hakkında gereken işlemlerin yapılacağını söyledi.

90 günlük OHAL, Ekim ayında sona eriyordu. Ancak terör temizliğinin sona ermediği gerekçesiyle OHAL 3 ay daha uzatıldı. Uzatılan ikinci OHAL’de de aynı işlemler devam etti ve terör bağlantısı tespit edilen binlerce memur, kamudan ihraç edildi. Öte yandan suçsuzluğu tespit edilenler ise kamuya iade edildi.

Ocak ayında sona ermesi gereken OHAL, 3 ay daha uzatıldı. OHAL’in referandumdan sonra sona ermesi bekleniyor. Ancak yeniden bir uzatma kararının alınıp alınmayacağı ise büyük merak konusu. Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamasında OHAL’in MGK’da görüşülüp uzatılıp uzatılmayacağını kararının verileceğini söyledi.

5haber.com  |  Ankara