Etiket arşivi: ohal komisyonu

Flaş: OHAL Komisyonu İtiraz Başvuruları İçin Son Tarih Açıklandı

Son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada OHAL komisyonuna başvuruların ne zaman sona ereceği belirtildi.

Edinilen son dakika bilgilerine göre Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvurular, 21 Şubat 2018’e kadar sürecek. Bu tarihten sonra başvurular alınmayacak.

Geçtiğimiz Gün İlk Kararlar Açıklanmıştı

Geçtiğğimiz gün ilk kararlarını açıklayan OHAL komisyonu, bazı memurları iade ederken bazı memurların da itirazını reddetmişti. Habertürk’ten Ömer Topsakal’ın aktardığı bilgilere göre, komisyonda incelenen 100’e yakın dosyanın karara bağlandığı, çoğunlukla ihraç talebinin reddine yönelik kararlar olduğu belirtildi. Mesleğe iade yönünde kararların da az da olsa olduğu belirtiliyor. Mesleğe iade edilen isimler henüz belli değil.

AİHM 25 Bin Başvuruyu Reddetmişti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunu bir iç hukuk yolu olarak kabul etmiş ve 25 bine yakın başvuruyu reddetmişti. Bunun ardından Türkiye aleyhine açılan dava sayısında da düşüş yaşanmıştı. AİHM, 25 bin başvuruyu, komisyonu adres göstererek reddetmişti.

OHAL komisyonu kararlarından anında haberdar olmak için;

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

Binali Yıldırım’dan OHAL komisyonunun çalışmalara ne zaman başlayacağını açıkladı

Çankaya’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, OHAL komisyonuna değinirken “Rakka operasyonu 2 Haziran gecesi başladı.”  sözlerini söyledi.

Kabine Revizyonu

Konuşmasının devamında Başbakan Binali Yıldırım, ”Kabine revizyonu ile ilgili geçiştirdiniz ama önümüzdeki ay olmayacak gibi mi yoksa yine bir sürpriz yapacaksınız?” sorusuna, ”Kabine değişikliği konuşulmadı. Birgün bakarsınız değişmiş.” dedi.

Rakka Operasyonu

Başbakan, Fırat Kalkanı Harekatının ardından yapılacak operasyon olan Rakka operasyonu ile ilgili, “Dün gece itibariyle 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece itibariyle Rakka operasyonu daha önce planlanan Rakka operasyonu başlamıştır. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptı. Rakka operasyonunda Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı yöntemi tasvip etmediğini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güvence Verdiler

Açıklamasına devam eden Yıldırım, “Bu sır değil. Bu konudaki her düzeyde rahatsızlığımızı ifade ettik. Ancak onların bize dönüşü, bunun bir seçim olmadığını, bir mecburiyet olduğunu ve bu operasyon sonrası PYD ve YPG ile ilişkilerin uzun süre devam ettirilmeyeceğini, taktiksel bir işbirliği olduğunu ifade ettiler ve bize gerekli güvenceleri verdiler.” ifadelerini kullandı.

 

OHAL Komisyonu Açıklaması

Öte yandan Başbakan Yıldırım, ‘İhraçlarla meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi için komisyon kurulması epey bir sancılı oldu, bayağı bir uzun sürdü. Bu komisyonun ne zaman başvuruları kabul etmeye başlayacağı ve nasıl bir yol izleyeceği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor insanlar. Komisyon başvuruları kabul etmeye ne zaman başlayacak?’ sorusuna şu cevabı verdi:

“Komisyon belirlendi. Diğer ihtiyaçları vardı, o da görüldü. Zannediyorum kısa sürede başlamış olurlar. Hukuki tarafı işin ayrı boyutu. Atamalar da yapıldı, isimler de belli oldu. Bundan sonrası onlara kalmış.”

5haber.com  | Ankara

 

Son dakika! OHAL inceleme komisyonu üyeleri belli oldu

AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulunan Başbakan Binali yıldırım, OHAL komisyonu ile ilgili önemli bilgiler verirken Atatürk’e hakaret konusunda da bazı açıklamalarda bulundu.Başbakan Binali Yıldırım, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları üzerinden toplumsal kaos oluşturma çabaları görmekteyiz. Cumhuriyetin kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak, hiç kimsenin haddi ve hakkı değildir. Türkiye’nin toplumun kardeşlik hukukuna kast eden bu yersiz ve kısır tartışmalarla kaybedecek bir dakika bile vakti yoktur” ifadelerine yer verdi.

Muğla’daki Kaza

Anneler Günü’nden bir gün önce meydana gelen ve 24 kişinin hayatını kaybettiği Muğla’daki trafik kazasının soruşturulduğunu belirten Yıldırım, “Kazanın sebebi ortaya çıkarılacak. Kısa bir süre içerisinde kamuoyuna duyurulacaktır” diye konuştu.

Hayatını Kaybeden Cumhuriyet Başsavcısı

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in trafik kazasında hayatını kaybetmesine değinen Başbakan Yıldırım, Başsavcı Alper’e rahmet dileyerek, “Yaşanan olaylar karşısında ülkemizin, milletimizin birliğine ve beraberliğine gölge düşürmeye çalışan mihraklar da maalesef oldu. Buradan, bu davranış içerisinde bulunanları kınıyorum. Şehit düşen savcının arkasından ailesinin, sevenlerinin ve kamuoyunun acısı bu denli tazeyken, yakışıksız ifade kullananlarla ilgili yargı merci mutlaka gereğini yapacak” dedi.

Atatürk’e Hakaret Tepkisi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları üzerinden toplumsal kaos oluşturma çabaları olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, ‘Atatürk’e hakaret’ tartışmalarına ilişkin şunları söyledi: “Bir yandan yazılı sözlü medya içinde körüklenmeye çalışan manasız tartışmalara öte yandan kahramanlarımıza, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları üzerinden bir toplumsal kaos oluşturma çabaları görmekteyiz. Cuma günü 19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Bu, şüphesiz önemli bir gündür. Bu kutlu yolculuğun sonu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Cumhuriyetin kurucularına öyle veya böyle dil uzatmak hiç kimsenin haddi ve hakkı değildir. Türkiye, bu kısır tartışmalarla toplumun kardeşlik hukukuna kast eden bu yersiz tartışmalarla kaybedecek bir dakika bile vakti yoktur. Önümüzde önemli meseleler var. Bu ülkeyi seven herkesin yazarından çizerinden siyasetçisine yargı mensubuna işçisinden memuruna esnafına toplumun bütün paydaşlarının gelecek Türkiye vizyonuna katkı sağlaması gerekir”

YPG ve DEAŞ ile Mücadele

ABD Savunma Bakanı James Mattis’le Londra’da, YPG ve DEAŞ ile mücadeleye ilişkin kapsamlı bir görüşme yaptığını dile getiren Yıldırım, “Adı ne olursa olsun, ister PKK olsun ister YPG olsun ister PYD ister DEAŞ olsun, bunların hepsi terör örgütüdür. Bunlar birer ölüm makinasıdır. Sınırlarımızın öte yanında her türlü terör yapılanması hakkındaki hassasiyetimizi bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ziyareti öncesi doğrudan anlatma fırsatı bulduk. Savunma Bakanı’nın bu konuda, bunun bir mecburiyet olduğunu, bir seçim olmadığını ifade etmesi önemlidir. Ancak sebep ne olursa olsun bir terör örgütüyle dostumuz ve NATO’daki müttefikimiz ABD’nin bir başka terör örgütünü yok etmek için iş birliği yapması kabul edilebilir bir şey değildir. Bunu açık ve net bir şekilde kendisine ifade ettim. Eğer hala burada; Türkiye’nin hassasiyetleri, Türkiye’nin güvenliğini ilgilendiren konularda gerekli teminatlar verilmezse yapacağımız şey, çok açık ve nettir. Terör nereden gelirse gelsin. İster hudutlarımızın dışında ister hudutlarımızın içerisinde. Bu terörün kökünü kazımaya kararlıyız. Gereğini yaparız” diye konuştu.

Almanya’ya Sığınma İzni Tepkisi

Darbe girişiminde yer alan askerlere iltica hakkı verilmesiyle Türkiye ile Almanya ilişkilerinin tekrar gerildiğini vurgulayan Yıldırım, “Almanya’da geçtiğimiz hafta 15 Temmuz darbe girişimine dahli bulunan ve yurt dışına kaçan veya yurt dışında olan askerlere sığınma izni vermesi, iltica hakkı vermesi ilişkilerimizin tekrar gerilmesi için önemli bir gelişme olmuştur. Almanya, artık bir şeye karar verme durumundadır. Eğer Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyorsa Türkiye ile tarihten gelen dostluk bağlarını daha da kuvvetlendirmek istiyorsa o zaman yönünü bölücülere, FETÖ’cülere değil; Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmek zorundadır” dedi.

PKK’ya Katılma Oranı Neredeyse Sıfır

Bölücü terör örgütünün şehir yapılanmalarının ortadan kaldırılması için operasyonların devam ettiğini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Bunun yanı sıra bölge insanıyla geliştirdiğimiz kardeşlik köprülerine her gün bir yenisini daha ekliyoruz. Bölücü terör örgütü günden güne eriyor ve hatta insan kaynağı bulmakta büyük güçlük geçiyor. Son aylarda, telsiz konuşmalarından bölücü terör örgütüne katılma oranlarının neredeyse sıfıra indiğini öğreniyoruz. Öte yandan FETÖ ile mücadeleye taviz vermeden rehavete düşmeden devam ediyoruz. Devletin ve milletin içine habis bir ur gibi yerleşen bu terör örgütünü hukuk içerisinde temizliyor, bu konudaki tüm uygulamaları titizlikle yürütüyor, gereken düzeltmeleri de yapıyoruz”

OHAL Komisyonu

OHAL Komisyonu üyelerinin belli olduğunu da açıklayan Başbakan Yıldırım, “Bugüne kadar itirazları değerlendirilip, iade edilen sayısı 20 binin üzerindedir. 685 Sayılı Kararname ile kurulan Olağanüstü İşleri İnceleme Komisyonu’nun üyeleri de belirlenmiş olup, göreve başlayacaktır. Böylece itirazlar artık tek bir kuruma değil, bu merkeze adeta bir mahkeme gibi çalışacak bu merkeze yapılacak. Burada karara bağlanacak. Bu düzenlemeyle müracaatları haklı görülenlerin hakları iade edilecek. Haklı görülmeyenler içinse yargı yolu açılmış olacak” diye konuştu.

Hedefler

AK Parti’de, pazar günü gerçekleştirilecek 3’üncü Olağanüstü Kongre’yle Türkiye’nin gerçek anlamda ‘partili cumhurbaşkanlığı’ ile tanışacağını belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Anayasa değişikliğiyle 979 gündür süren hasret, vuslata erdi. Cumhurbaşkanı’mız, yeniden aramıza, AK Parti’ye katıldı. Bu buluşma, sadece AK Parti’nin bir iç meselesi değildir. Cumhurbaşkanı’mızın halk tarafından, doğrudan seçilmesiyle oluşan mevcut durumun Anayasa güvencesi altına alınmasından ibarettir. 16 Nisan’da aziz milletimiz, kararını verdi. Milletin verdiği karar, daima güçlü iktidar; sürekli istikrardır. ‘Milletle birlikte yeni hedeflere’ sloganıyla özetleyeceğimiz bu yeni dönem, 21 Mayıs’ta Ankara Arena Spor Salonu’ndaki Olağanüstü Kongre’mizde, bir manifestoyla bu hedeflerimizi bütün milletimizle paylaşacağız. Ayrıca bu kongremizde kurucu genel başkanımızı, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı tek genel başkan adayı olarak teklif edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde çıktığımız kutlu yürüyüşün bundan sonraki bölümü 2023, 2035, 2053 için yeni hedef ve vizyon dönemi olacak. AK Parti olarak bu atılım döneminde demokrasi standartlarımızı daha da yükselteceğiz, ekonomimizi daha fazla güçlendireceğiz, toplumsal barış ve kardeşliği geliştireceğiz, halkımızın refahının artmasını ve adil paylaşımı sağlayacak tedbirleri alacağız. Yargıda ve bürokraside başlattığımız reformlar, önümüzdeki süreçte güçlenerek, kalıcı hale gelecek”

5haber.com  | Ankara

16 Nisan’dan Hemen Sonra Ne Olacak? OHAL Uzatılacak mı, Yeni KHK’lar Gelecek mi?

16 Nisan tarihine yaklaşılırken merak edilen konulardan biri de referandum sonrasında ne olacağı sorusu oldu. 2. defa uzatılan Olağanüstü Hal, referandumdan hemen sonra sona erecek. Anck Olağanüstü Hal’in referandumdan sonra uzatılıp uzatılmayacağı büyük merak konusu. Bu konuda ise çeşitli iddialar kamuoyunda dolaşırken Habertürk gaztesinde yer alan haberde 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu sonrasında Olağanüstü Hal’in 3 ay daha uzatılacağı haberi yer aldı.

Habertürk Gazetsinden Volkan Yanardağ’ın kaleme aldığı haberine göre 16 Nisan sonrasu hükumetin takvimi sıkışıyor. Gündemde olan 3 konu anayaa değişikliği sonrasında hemen hayata geçirilecek. Bunların başında ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasıbnda başlatılan Olağanüstü Hal’in uzatılması var. 19 Nisan günü sona ermesi gereken Olağanüstü Hal’in referandumdan sonra gerçekleşecek Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınması, ve uzatılması ile iglili teklifin meclise sunulması bekleniyor. Bu kararın ise OHAL bitiminin 1 gün öncesi yani 18 Nisan günü TBMM’de görüşülüp Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Hükumetin gündem başlıklarından bir diğeri ise KAnun Hükmünde Kararnameler. OHAL’in ilan edilmesinden bu yana yayımlanan 21 KHK’ya yenilerinin de eklenmesi bekleniyor.

OHAL Komisyonu

Hükumetin 16 Nisan sonrası bir diğer gündemi ise OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu. Ocak ayında çıkarılan KHK ile getirilen bu düzenlemenin işlemlerine başlaması gerekiyordu ancak bu henüz gerçekleşmedi. Referandum sonrasında OHAL komisyonunun toplanması e KHK işlemlerini yürütmesi bekleniyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, KHK haberlerinden, OHAL haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Başbakan’dan OHAL Mağdurlarına Flaş Açıklama: “OHAL Şikayet Kurulu Mahkeme Yolu Açıyor”

Çankaya Köşkü’nde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, toplantıda önemli konulara değindi.

Gazete, televizyon, haber sitesi ve ajansların genel yayın yönetmenleri ile birlikte üç saat kadar süren bir basın toplantısı düzenleyen Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başbakan Yıldırım, kamuoyunun merak ettiği iç ve dış konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Referandum Anketi

Gazetecilerin referandum anketleri ile ilgili bir sorusu üzerine Binali Yıldırım, “Anketlere itibar etmem, eğer ben yapmıyorsam. 16 Nisan’da hepimiz boyumuzun ölçüsünü alacağız.” ifadeleri ile cevap verdi. Öte yandan gündemde dolaşan referandum sonucuna göre kutuplaşma olacağı iddialarına da değinen Başbakan Yıldırım, “Çıksa da, çıkmasa da ülke bölünmez. Hiç bir şey olmaz. En büyük tehlike 15 Temmuz idi. Evet de çıkabilir, hayır da çıkabilir. Hayır çıkarsa, işimize gücümüze bakacağız.” dedi.

Böyle Gitmezdi

Bu anayasa ile ülkenin devam edemeyeceğini açıklayan Binali Yıldırım, “Biz bu sistemi savunduk. CHP parlamenter sistemi güçlendirelim dedi. ikisi de olabilirdi. KIlıçdaroğlu’na ikisini de halka götürelim dedim, yanaşmadı.” sözlerini söyledi.

İzmir Marşı Açıklaması

CHP’nin kampanyasında İzmir Marşını kullanmasını eleştiren Başbakan Yıldırım, “Bir kampanya aklı var herhalde. Doğrusu da bu. Ama İzmir Marşı’nı kampanyada kullanmaları yanlış, herkesin sevdiği bir şarkı, içinde Atatürk var.” sözlerini söyledi.

OHAL Komisyonu

OHAL kapsamında devam eden soruşturmakar ve gözaltına alınan gazetecler ile ihraç edilen akademisyenler hakkında gleen soru üzerine Binali Yıldırım, “Kurunun yanında yaş da yanıyor olabilir maalesef. Fırsat bu fırsat geçmişten kalan hesapları kullananlar da olabilir. OHAL şikayet kurulu mahkeme yolu açıyor. 1-2 haftaya Komisyon çalışmaya başlar.” ifadelerini kullandı.

ByLock Kullanan Siyasetçi Var Mı?

FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullanan siyasetçi olup olmadığı sorusuna Başbakan Yıldırım, “MİT’e sordum, ‘Bir şey yok’ dendi. Benden bilgi saklandığını mı düşünüyor millet? Eğer öyleyse çok büyük bedeli olur.” şeklinde cevap verdi.

5haber.com  | Ankara