Etiket arşivi: ohal mağdurları

Binali Yıldırım’dan OHAL komisyonunun çalışmalara ne zaman başlayacağını açıkladı

Çankaya’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, OHAL komisyonuna değinirken “Rakka operasyonu 2 Haziran gecesi başladı.”  sözlerini söyledi.

Kabine Revizyonu

Konuşmasının devamında Başbakan Binali Yıldırım, ”Kabine revizyonu ile ilgili geçiştirdiniz ama önümüzdeki ay olmayacak gibi mi yoksa yine bir sürpriz yapacaksınız?” sorusuna, ”Kabine değişikliği konuşulmadı. Birgün bakarsınız değişmiş.” dedi.

Rakka Operasyonu

Başbakan, Fırat Kalkanı Harekatının ardından yapılacak operasyon olan Rakka operasyonu ile ilgili, “Dün gece itibariyle 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece itibariyle Rakka operasyonu daha önce planlanan Rakka operasyonu başlamıştır. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptı. Rakka operasyonunda Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı yöntemi tasvip etmediğini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güvence Verdiler

Açıklamasına devam eden Yıldırım, “Bu sır değil. Bu konudaki her düzeyde rahatsızlığımızı ifade ettik. Ancak onların bize dönüşü, bunun bir seçim olmadığını, bir mecburiyet olduğunu ve bu operasyon sonrası PYD ve YPG ile ilişkilerin uzun süre devam ettirilmeyeceğini, taktiksel bir işbirliği olduğunu ifade ettiler ve bize gerekli güvenceleri verdiler.” ifadelerini kullandı.

 

OHAL Komisyonu Açıklaması

Öte yandan Başbakan Yıldırım, ‘İhraçlarla meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi için komisyon kurulması epey bir sancılı oldu, bayağı bir uzun sürdü. Bu komisyonun ne zaman başvuruları kabul etmeye başlayacağı ve nasıl bir yol izleyeceği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor insanlar. Komisyon başvuruları kabul etmeye ne zaman başlayacak?’ sorusuna şu cevabı verdi:

“Komisyon belirlendi. Diğer ihtiyaçları vardı, o da görüldü. Zannediyorum kısa sürede başlamış olurlar. Hukuki tarafı işin ayrı boyutu. Atamalar da yapıldı, isimler de belli oldu. Bundan sonrası onlara kalmış.”

5haber.com  | Ankara

 

OHAL Komisyonunda Hangi Şikayetler Alınacak? OHAL Komisyonu Ne Zaman Toplanacak?

Darbe girişimi sonrasında başlatılan OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile binlerce kamu personeli mesleklerinden ihraç edildi. Binlercesi da açığa alındı ve haklarında verilecek kararları beklemeye başladı. Peki OHAL kapsamında kurulacak denilen OHAL komisyonu ne zaman kurulacak? OHAL komisyonu çalışmalarına ne zaman başlayacak? İşte detaylar.

Ocak ayında yayımlanan 685 nolu Kanun Hükmünde Kararname ile OHAL kapsamında bir komisyon kurulması kararı alındı. Kurulacak olan OHAL komisyonu, 21 Temmuz sonrasında başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kamudan ihraç edilenler, açığa alınanlar ve haklarında işlem yapılanların başvurularını kabul edilecek.

Başvuruları alacak olan bu kurul, başvuruda bulunan kişiler ile ilgili işlemleri yapacak ve kişinin suçsuzluğunu araştıracak. Bu kapsamda yapılacak olan çalışmalar OHAL kapsamına alınacak ve OHAL kapsamında yapılan işlemlerle ilgili şikayetler incelemeye alınacak.

İlk olarak OHAL komisyonu, kamudan ihraç edilen ve görevlerinden alınan personellerin şikayetlerini değerlendirecek.

Öte yandan OHAL komisyonu 15 Temmuz sonrasında öğrencilikle ilişiği kesilenlerin de şikayetlerini kabul edecek. Diğer taraftan kapatılan dernek, vakıf, sendika, kuruluş, özel hastaneler, özel okullar, üniversiteler, radyo ve televizyon kuruluşları, gazeteler ve yayınevleri ile ilgili şikayetler de alınacak. Son olarak da rütbeleri sökülen emekli personellerin şikayetleri alınacak.

Komisyon Ne Zaman Kurulacak?

Referandumdan sonra tekrar uzatılan OHAL, tekrar uzatılmaması durumunda 18 Haziran tarihinde sona erecek. Bu nedenle OHAL komisyonunun çalışmalarını daha çabuk yapması adına komisyonun kısa süre içinde kurulması gerekmektedir.

5haber.com  |  Ankara