Etiket arşivi: okullar ne zaman açılacak

Okullar 1 Haziranda Açılacak mı ?

Koronavirüs önlemleri kapsamında okulların uzaktan eğitimi şeklinde yapılması devam etmektedir Bakan Ziya Selçuk Merak edilen Konu hakkında açıklama getirdi.

Bakan Selçuk Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler çerçevesinde uzaktan eğitimin 31 mayıs’a kadar devam etmesinin kararlaştırıldığını bildirdi. Normalleşme süreci beklendiği  şekilde devam ederse okullar 1 Haziranda açılır . dedi.

Okulların 1 Haziran’da kademeli olarak başlayacağını, Ana okulu ve İlkokul ğrencileri tedbir amaçlı eğitime başlamayacaklar. ilk Önce 11. ve 12. sınıf öğrencileri okula başlayacak. Kademeli olarakaçılmanınardından  9.10.11. sınıflarında dahil edileceği fakat kesin kararın ilerleyen zaman da belirleneceği bildirildi.

Yazın Okullar devam edecek mi ? Okullar Ne zaman açılacak ?

Öğrenciler ve Velilerin merak ettiği okullar ne zaman açılacak ? yaz tatilinde eğitim olacak mı ? gibi sorular oldu. Milli Eğitim Bakanlığının aldığı karar ile öğretmenlerin yaz tatilinde kısalma olacak ve eğitime yazın devam edileceği söz konusu oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk  açıklama yaparak , “TBMM’de kabul edilen “Telafi eğitimi düzenlemesi” kısmi ve hızlandırılmış bir “telafi” sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.” dedi.

Yaz tatilinde okulların ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Bakan Selçuk açıklamalarında Milli Eğitim Temel  Kanunu’nda yapılan değişiklikle öğretmenlerin izinleri ve tatilleri düzenlendi. Buna göre öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.

Rehberlik öğretmenleri , tercih danışmanlığı , alan ve ders seçimi , öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilebilecek. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamayacak.

İlçe ,İl veya Ülke genelinde genel hayatı salgın hastalık , doğal afet , elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi proğramlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeni ile Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

Okul Müdürleriyle müdür yardımcıları , tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartıyla sırayla izinlerini kullanacak.

Okullar Ne zaman Açılacak ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitimin 30 Nisana kadar devam edeceğini açıkladı. “Eğitimde elbet kayıplar olacak elbet eksikler olacak çocuklarımızın her türlü ihtiyacı için tüm senaryoya hazırız . Bilim kurulunun önerisiyle önümüzdeki süreci bir müddet daha uzatıyoruz. 30 nisan tarihi ortak kararla ortaya konuldu.” dedi.

Okullar Tatil Edildi. Okullar ne zaman açılacak?

Dünya’da salgın haline gelen corona virüsün neden olduğu hastalık nedeni ile dünyada birçok yerde hayat durmuş vaziyettedir. Milli Eğitim Bakanlığı Corona virüse karşı tedbirlerini aşamalı olarak hayata geçirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada Türkiye’de ilk corona virüs vakası duyuruldu. Duyurudan sonra en çok merak edilen konu Okullar Tatil edilecek mi? sorusu oldu.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim kalın Okulların ve Üniversitelerin tatil edileceğini bildirdi. Öncelikle İlkokul, Ortaokul, Lise eğitimine 16 mart itibari ile 1 hafta tatil edildi. Ara tatil önceye alındı. 23 mart itibari ile öğrenciler eğitimine uzaktan eğitim şeklinde evden devam edecek ve İnternet ve Televizyon kanallarından öğrenciler eğitim görecekler.

Üniversiteler ise 3 hafta boyunca tatil edilecek. Üniversitelerde eğitim eksikliği olmaması için tedbirler alınacak.

Bakanlık Öğrenci, Öğretmen ve veliler in telaşa kapılmaması gerektiğini bildirdi.

Okulların tekrar ne zaman açılacağı konusunda resmi bir açıklama gelmedi. Yalnız corona virüsünün 2 ay daha etki süresinin bulunması tahminleri üzerine mayıs ayında okullar tekrar açılabilir.

15 Tatil Ne Zaman Bitiyor , Sömestre Tatili Ne Zaman Sona Eriyor? (Okullar Ne Zaman Açılacak?)

Milyonlarca öğrencinin beklediği yarı yıl tatili 20 Ocak günü başladı.

4 aylık eğitim maratonunun ardından başlayan 15 günlük tatilde öğrenciler, hem tatillerini yapabilecek hem de ikinci dönem için hazırlıklarını yapabilecekler. Yarı yıl tatilinin başlaması ile birlikte en çok aranan kelimelerden biri de yarıyıl tatilinin ne zaman sona ereceği oldu. Milyonlaca öğrenci internet üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 2016-2017 yılı eğitim öğretim sezonu takvimini araştırmaya başladı. İşte 2016-2017 eğitim öğretim yılı 15 tatil sona erme tarihi ve sezonun sona ereceği tarih.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi görmekte olan 18 milyondan fazla öğrencinin büyük bir merakla beklediği karneler 20 Ocak Cuma günü dağıtıldı. Karnelerini alan milyonlarca öğrenci tatile girmenin heyecanı ile karnelerini aldı. 20 Ocak Cuma günü sona eren 2016-2017 yılı ilk dönemi 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak.

MEB Takvimi

2016-2017 yılı ilk dönem Tatili Başlangıcı: 20 Ocak 2017 Cuma
2. Kanaat Dönemi Başlangıcı: 6 Şubat 2017 Pazartesi
Yaz Tatili Başlangıcı: 9 Haziran 2017 Cuma

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara