Etiket arşivi: orman yangını

İzmir’deki Yangında Son Durum-Söndürme Çalışmaları Aralıksız Sürüyor

İzmir’de önceki gün başlayan ve git gide hızlı şekilde yayılmaya devam eden yangınına havadan ve karadan müdahaleler de tüm hızıyla devam ediyor. Yangın söndürme uçak ve helikopterleri sürekli Tahtalı Barajı’ndan aldıkları suyu alevlerin üzerine doğru boşaltıyor.

Peş peşe göle alçalan helikopterler ‘Bambi’ adı verilen su tanklarını doldurarak yeniden havalanarak yangın bölgesine gidiyor. Dumanların gökyüzünü kapladığı, alevlerin yükseldiği noktalara ilerleyen helikopterler suları yanan ağaçların üzerine boşaltıyor. Helikopterlerin ardı ardına bıraktığı sularla bu sefer gök yüzüne su buharı yükseliyor.

Karadan mücadele de çevre illerden de gelen arazözlerin katılımıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın barajdan yol kenarına kadar çektiği yaklaşık 20 cm çaplı 3 kilometre uzunluğundaki hortumdan su alan arazözler yangının devam ettiği noktalara ilerliyor.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | İzmir
DHA

Dünyada Nadir Bulunan Sürmene’deki Tabiat Parkında Çıkan Orman Yangını ile İlgili Flaş İddia

Sarı çam ormanlarının nadir olarak deniz seviyesine inebildiği yer olan Trabzon’un Sürmene İlçesinde bulunan Çamburnu Tabiat Parkı’nda önceki gece çıkan ve sabah karşı ancak kontrol altına alınabilen orman yangınında yaklaşık 20 hektar alan zarar gördü.

Piknikçilerin yaktığı mangal ateşinden çıktığı sanılan yangınla ilgili ortaya atılan iddiaları üzerine çok yönlü soruşturma başlatıldı. Dünyada sarı çam ormanlarının deniz seviyesine inebildiği iki nadir alandan biri olan Çamburnu Tabiat Parkı’nda dün gece saat 23.00 sıralarında henüz nedeni belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın rüzgarında etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı. İhbarlar üzerine Sürmene ve Of Belediyeleri ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait 15 dolayında itfaiye aracı yangına müdahale etti. Trabzon, Rize ve Giresun’dan gelen Orman Müdürlüklerine bağlı ekiplerde yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Gece boyu süren müdahaleler sonucu yangın sabaha karşı kontrol altına alınabildi.

Bilanço Günün İlk Işıklarında Belli Oldu

Çamburnu Tabiat Parkı ormanında çıkan yangının boyutları günün ilk ışıkları ile ortaya çıktı. Yeşil örtünün simsiyah hale geldiği bölgede yangın yaklaşık 20 hektar alanda etkili oldu. Bitki örtüsü ile çok sayıda sarı çam yanarak kül oldu. Hala daha yer yer dumanların yükseldiği bölgede Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin bekleyişi sürüyor. Jandarma Olay Yeri İnceleme ekipleri de yangının çıkış nedenine ilişkin bölgede geniş çaplı inceleme başlattı.

Mangal Ateşi İddiası

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde dün 20’li dereceleri bulan hava sıcaklığı nedeniyle çok sayıda vatandaşın piknik için bölgeye geldiği belirtildi. Piknikçilerin yaktığı mangal ateşinin yangına neden olduğu öne sürülürken bölgede bir kaç farklı noktada çok sayıda alkol şişesi bulundu. Gece bazı kişilerin ormanlık alanda alkol aldığı ve şişeleri gelişi güzel ormana attığı belirtildi, yangının bu kişilerden de kaynaklanmış olabileceği iddia edildi.

Bölge Halkı Mangalcılara Tepkili

Çamburnu sakinlerinden Muhammet Bayramoğlu, ormanlık alanda sürekli alkol alan kişilerin mangal yaktıklarını belirterek, “Bu kişilerin yaktığı ateşten yangın çıkmış olabilir. Bu alan sarıçam ormanları ile kaplı. Çok değerli bir alandı. Yandı gitti” dedi. Avcılık belgesi sahibi olduğunu anlatan Ümit Arslan ise, “Bu alanda gezerken bana gelip avcılık belgemi soruyorlar. Ama alkol alanlara, mangal yakanlara bakmıyorlar. Şimdi arasın bulsunlar ormanı kimin yaktığını” diyerek tepkisini dile getirdi. Osman Yılmaz ise, “Çok üzüldük. İçler acısı bir durum” dedi.

Belediye Başkanından Açıklama

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, dün hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle piknikçilerin bölgeye geldiğini belirterek, yangının mangal ateşinden çıkmış olabileceğini düşündüklerini söyledi. Üstün, “Yangın rüzgarında etkisiyle çok geniş alanda etkili oldu. Yaklaşık 20 hektarlık alan zarar gördü. Yoğun şekilde müdahale ile yangını sabah saatlerinde kontrol altına aldık. Sabotaj da dahil olmak üzere yangının çıkış nedeni ile ilgili tüm iddialar titizlikle araştırılıyor” diye konuştu.

Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan Aöıklama

Bu arada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çamburnu mevkiindeki yangınla ilgili twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Eroğlu’nun paylaşımları şöyle:

“Hükümetimiz döneminde yanan bir metrekare orman alanı dahi başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır. Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez.”

5haber.com  | Trabzon
DHA

İsrail’den Açıklama: “Orman Yangını Birkaç Gün Daha Sürecek” (Üçüncü Türk Uçağı Gönderildi)

İsrail’de günler önce başlayan orman yangınlar ülke genelini esir aldı.

Son yılların en büyük orman yangınlarından birinin yaşandığı İsrail’de farklı noktalarda bulunan ormanlarda art arda başlayan yangınların önü kesilemiyor. Kurak bir sezonun ardından gelen orman yangınlarının birkaç gün içinde anca söndürülebileceğini belirten yetkililer, çalışmaların son sürat devam ettiğini söyledi.

Türkiye’den Üçüncü Yangın Uçağı İsrail’e Gönderildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İsrail genelinde devam eden orman yangınlarına müdahale etmek için üçüncü yangın söndürme uçağının da ülkeye gönderdiğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Aksaray Belediyesi tarafından yapılan ‘Temiz İçme Suyu’ Projesi’nin temel atma töreni için Aksaray’a geldi. Aksaray’a gelen Bakan Eroğlu, Valilik önünde protokol tarafından karşılandı. Bakan Eroğlu, ardından Aksaray Valisi Aykut Pekmez’i makamında ziyaret etti. Aksaray’a yapılan yatırımlarla ilgili bilgi veren Bakan Eroğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bakan Veysel Eroğlu, bir soru üzerine İsrail’de devam eden orman yangınlarını söndürmek için üçüncü yangın söndürme uçağını gönderdiklerini söyledi. Eroğlu, “İsrail’de devam eden orman yangınına şu anda 3 yangın söndürme uçağı gönderdik. Orman yangınları bütün dünya için gerçekten büyük bir dert. Biz de orman yangınları konusunda gerçekten çok iyi bir ekipmana, teçhizata, hava ve kara araçlarına sahibiz. Şimdi 3 tane uçağımız orada. Hızlı bir şekilde yangını söndürecek” dedi.

Geçmişte Rusya’ya da yangın söndürme uçağı gönderdiklerini hatırlatan Bakan Eroğlu şunları söyledi:

“Geçmişte Rusya’da da büyük bir yangın olmuştu. Hatta Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanımızdan destek istedi. Hemen oraya ekipleri gönderdik. Hatta Ruslar en zor yeri bize verdi. Fakat bizimkiler en zor yeri hemen söndürdü. Sayın Devlet Başkanı Putin de onlara bir takdirname verdi. Yunanistan’dan, Libya’ya , Gürcistan’dan Kosava, Bosna Hersek’e kadar her tarafa yardımcı oluyoruz.”

5Haber.com  | Aksaray
DHA