Etiket arşivi: ötv indirimi

BEKLENEN ÖTV-KDV İNDİRİMİ NE ZAMAN GELECEK? (2020)

Yaklaşık 1 yıl önce yapılan ÖTV indiriminden bu yana herhangi bir indirim söz konusu olmamıştı. Bunun üzerine özellikle ikinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatlarının tavan yapmasıyla birlikte artarak günümüzde de devam etmekte. Sürekli devam eden bu artışın ne zaman son bulacağı bilinmezken herkesin gözü ÖTV indirimine çevrilmiş durumda. Olacak herhangi bir ÖTV indirimi söz konusu olursa başta galericiler olmak üzere birçok kişi kurum ve piyasa bundan etkilenecek. Tüm bunları göz önünde bulundurarak  ÖTV indirimin gelip gelmemesi için henüz net bir açıklama yok. İkinci el araç fiyatları ÖTV indirimi gelmezse giderek artacak gibi görünüyor.

ÖTV’ye bir örnek verecek olursak:

75000TL’ye ülkeye giriş yapan bir araca (SEAT İBİZA 2020 OTOMATİK) 37500 ÖTV, 2260TL KDV, 530 MTV, 600TL Diğer Vergiler ile birlikte toplam 134000TL’ye satışa çıkmaktadır. (Not: Örnek olarak verilmiştir fiyat ve vergi tutarları sürekli değişim göstermektedir.)

ÖTV Muafiyeti

ÖTV muafiyeti bünyesinde, raporu olan engelli vatandaşlar sıfır araç alımında ÖTV ödemeden sahip olabiliyorlar. Yasaya göre engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler sadece bu fırsattan yararlanabiliyor. Eğer engelli bireyler araç kullanmayacak durumda ise  3. dereceye kadar yakınları da alacakları araçları kullanabiliyor.

ÖTV nedir? Ülkemizde ne zaman ve ne amaçla alınmaya başladı?

Sıfır Araç Alımında Belirlenen Yeni ÖTV oranları (2020)

Sıfır Araç Alımında yeni ÖTV Oranları (2020)

Sıfır araçların fiyatlarını belirlemede ÖTV oranları kilit rol oynamaktadır.

Türkiye’de genellikle kullanılan 1,6 motor hacmine kadar olan ve değeri 40 bin TL’yi geçmeyen otomobil araçları için %45, 40 bin TL ve 70 bin TL değer aralığındaki otomobillere %50 ÖTV uygulamaya geçilecek. Motor hacmi 1600 – 2000 cm3 olan, değeri ise 100 bin lirayı geçmeyen otomobillerin fiyatına %100 oranında ÖTV yansıtılacak. Motor silindir hacmine göre belirlenen yeni ÖTV artış oranları aşağıdaki gibi belirlendi:

  • 1600 cm3 silindir hacmine kadar olan araçlarda %60
  • 1600-2000 cm3 arası silindir hacmi olan araçlarda %110
  • 1600-2000 cm3 arası silindir hacmi olan elektrikli motoru olan araçlarda %60
  • 2000 cm3 ve üstü silindir hacmi olan araçlarda %160
  • 2000 cm3 üstü silindir hacmi olan elektrikli motoru olan araçlarda %11

2020’de Beklenen ÖTV Gelirleri Ne Kadar?

Gelecek yıl bütçesinde ÖTV’den 176 milyar 117 milyon 886 bin liralık toplanması öngörülüyor. ÖTV’nin dağılımını baz alırsak, 2020’de doğalgaz ve petrol ürünlerinden 66 milyar 659 milyon 812 bin lira, motorlu taşıtlardan 19 milyar 59 milyon 124 bin lira, alkollü içkilerden 17 milyar 174 milyon 472 bin lira, tütün mamullerinden 64 milyar 819 milyon 998 bin lira, kolalı gazozlardan 1 milyar 156 milyon 15 bin lira, dayanıklı tüketim ve diğer mallardan 7 milyar 248 milyon 465 bin lira gelir hedefleniyor.

Bütçeye ÖTV’den gelen gelirlerin 2021’de 194 milyar 107 milyon 861 bin, 2022’de 213 milyar 686 milyon 639 bin liraya kadar ulaşması bekleniyor.

Gündemde henüz beklenen ÖTV indirimi görülmemektedir.

Son Dakika gelişmelerinden haberdar olmak için güncel 5haber.com sitemizi takipte kalın.

ÖTV Sıfırlandı Ama Beyaz Eşyada Zam Bekleniyor (ÖTV Öncesi ve Sonrası Fiyatlar)

Internet alışverişlerinde fiyat karşılaştırma platformu Akakçe’nin Genel Müdürü Koray Karataş tarafından piyasaları değerlendirme açıklaması geldi. Karataş, piyasada canlanma sağlama amacıyla, beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde uygulanan özel tüketim vergisinin (ÖTV) sıfırlanmasına karşın, fiyatlarda bir düşüş yaşanmadığını, bazı ürünlerde fiyat artışı dahi olduğunu ileri sürdü.

Şubat ayının ilk günlerinde uygulamaya konan ÖTV indirimi piyasayı hareketlendirse de, aslında tüketicilere pek yaramadığını savunan Karataş, ÖTV indiriminin fiyatlara zam olarak yansıması ile ilgili olarak, “ÖTV indiriminin beyaz eşya ve küçük ev aletlerinin tamamına ayniyle henüz yansıyamamış olduğunu görüyoruz. Bunun nedenleri arasında yüksek kur hareketliliği ve halen stokta bulunan ürünlerle ilgili maliyet yapıları olabilir. Bu faktörlerin yanı sıra, tüm kanal boyunca bu tür düzenlemelerin tam olarak yansıması zaman alabilir” dedi.

Buzdolabı Fiyat Artışında İlk Sırada

İnternetteki fiyatlar üzerinden yapılan araştırmaya göre, ÖTV indirimi başladıktan sonra, bulaşık makinesi fiyatları en az 10 lira en fazla 70 lira arttı. Platformun popüler ürünlerinden 8 programlı bir bulaşık makinesinin ÖTV indirimi öncesi etiket fiyatı bin 469 liradan indirim sonrasında bin 539 liraya yükseldi. Bir başka deyişle, ürünün fiyatı 70 lira arttı.

Çamaşır makinesi kategorisindeki ürünlerde, ÖTV indirimi öncesi ve sonrası fiyatlarda minumum 29 lira, maksimum 207 liralık artış dikkat çekti ve “Tüketiciler tarafından sıkça tercih edilen 9 kg kapasiteli bir çamaşır makinesi, ÖTV indirimi öncesinde 1,419 liraya satılırken, bugün ÖTV indirimine rağmen 98 lira artışıla bin 517 liraya satılıyor” dedi.

Buna göre, ÖTV indirimi başladıktan sonra buzdolabı fiyatlarında ise en az 23 lira en fazla 350 liralık artış yaşandı. Bu kategorinin en çok ilgi gören ürünlerinden No-Frost bir buzdolabının fiyatı, ÖTV indiriminin uygulanmaya başlamasının ardından yaklaşık 202 lira yükseldi.

Karataş’a göre, ÖTV indiriminin başlamasının ardından fiyatı artış gösteren ürünler, sadece beyaz eşyalarla da sınırlı kalmadı; küçük ev aletleri de bu uygulama sonrasında pahalılaştı. ÖTV indirimi ile birlikte elektrikli süpürgelerin fiyatları en az 5 lira, en fazla 225 lira artarken, bu kategorinin en çok tercih edilen ürünlerinden toz torbasız bir süpürgenin fiyatı bin 94 liradan bi 184 liraya çıktı.

Karşılaştırmalı alışveriş sitesi Akakçe, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 30 Nisan’a kadar geçici süreyle sıfırlanmasından sonra indirim beklentisinin aksine beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde 200 liraya varan fiyat artışları yaşandığını ileri sürdü. İstanbul (DHA)

ÖTV indirimiyle birlikte, ütü fiyatlarında en az 15 liralık bir artış görülürken, bu kategoride en yüksek fiyat artışı 140 liralık oldu. Piyasanın popüler ürünlerinden olan buhar kazanlı bir ütü, ÖTV indirimi öncesi 519 liraya satılırken, ÖTV indiriminin uygulamaya konmasıyla birlikte, 144 lira zamlanarak 663 liradan alıcı buldu.

Karşılaştırmalı alışveriş sitesi Akakçe, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 30 Nisan’a kadar geçici süreyle sıfırlanmasından sonra indirim beklentisinin aksine beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde 200 liraya varan fiyat artışları yaşandığını ileri sürdü. İstanbul (DHA)

Son dönemin en popüler küçük ev aletlerinden Türk kahvesi makinesinde ise, ÖTV indirimi, fiyatları 5 ile 75 lira arasında artırdı. Akakçe’de bu kategoride en çok tercih edilen ürünlerden olan çift cezveli bir Türk kahvesi makinesinin ÖTV indirimi öncesi fiyatı 530 lira iken, ÖTV indirimi sonrası bu tutar, 69 liralık artışla 599 liraya ulaştı. (Fotoğraflı)

5haber.com  |  Ankara
DHA

ÖTV İndirimi Geldi , Adana’da BMW 520-i Ticari Taksi Oldu

ÖTV indirimi geldi. Taksi taşımacılığı lükse kaydı.

Adana’da Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanan 4 yıllık şoför Murat Çakır, piyasa değeri 240 bin lira olan son model BMW’yi taksi yaptı.

Ticari araçların yenilenmesi için hükümetin başlattığı ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen Murat Çakır, mevcut taksisini son model bir otomobille değiştirdi. Piyasada 240 bin liraya satılan 520-i BMW alan Murat Çakır, “Bu araba yüzde 45’lik ÖTV indirimi sayesinde 165 bin liraya mal oldu. Sanki ikinci el otomobil almış gibi oldum. Müşterilere daha iyi hizmet vermek için fırsat sunan hükümete teşekkür ederim” dedi.

Murat Çakır’a düzenlenen törenle çiçek veren Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) Başkanı Nihat Sözütek ise, şöyle dedi:

“Hükümetimiz ticari araçların yenilenmesi için çok güzel bir ÖTV indirimine gitti. Taksicilerimiz de halka daha iyi hizmet için bu fırsattan yararlandı. Lüks otomobilleri 30-40 bin liralık indirimli alarak ticari taksi yaptılar. Hükümete teşekkür ederken, arkadaşlarımızı da kutluyorum.”

Törende farklı markalarda lüks otomobiller alan taksicilere de çiçek verildi.

5haber.com  | Adana
DHA