Etiket arşivi: özel harekat polisi alımı ne zaman

20. Dönem PÖH alımlarında kadın özel harekatçı alımı olacak mı?

19. Dönem polis özel harekat alımı başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından yeni alım için geri sayım başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aylar önce Habertürk TV’de katıldığı programda yaptığı açıklamasında 10 bin yeni polis özel harekat, 7 bin 500 jandarma özel harekat alımı yapılacağı müjdesini vermişti. Bu müjdenin ardından sürecin gelmesi büyük bir heyecan ve sabırsızlıkla beklenirken yeni alımda kadın PÖH alımı yapılıp yapılmayacağı konusu araştırılmaya başlandı.

Son yapılan 10 bin polis özel harekat alımında kendilerine kontenjan ayrılmayan kadın PÖH adayları, bu duruma tepki göstermiş ve bu tepkilerini başta TBMM’nin önünde yaptıkları konuşmalar ile yetkililere duyurmaya çalıştı. Kamuda kadın istihdamının artması yönünde taleplerini ileten adaylar, yeni PÖH alımında (20. dönem alımlarında) kendilerine yeteri kadar kadro açılmasını istiyor.

20. dönem PÖH alımında kadın polis alımı olup olmayacağı büyük bir merak konusu iken bu konuda henüz bir açıklama gelmedi.

Bizde 5haber.com olarak kadın PÖH adaylarının seslerini yetkililere duyurmak ve yeni dönem alımlarında kadın adaylara da kadro açılmasını sağlamak istiyoruz.

PÖH Alımı Ne Zaman?

Alım süreci şuan planlama aşamasında olan 20. dönem polis özel harekat alımı ilanının önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor. Yayımlanacak yeni PÖH alımının da KPSS şartsız olması bekleniyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun PÖH alım müjdesi haberine gitmek için lütfen TIKLAYIN

Son dakika haberlerinden, PÖH haberlerinden, JÖH haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Lise Mezunu Sınavsız Polis Alımı Ne Zaman? KPSS’siz PÖH Alımı-Polis Maaşı Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamede polis özel harekat alımında KPSS şartı kaldırılmıştı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile PÖH alımlarına başvuruda bulunacak olan adaylarda KPSS şartı kaldırılmış ve alımlar en az lise mezunu düzeyinden yapılmıştı. Alımların lise düzeyine indirilmesi ve KPSS sınav şartının kaldırılması sonrasında 10 bin özel harekat polisi alımı ilanı yayımlanmıştı.

Son olarak ise ilana başvurular başlamadan önce PÖH alımlarında istenen askerlik şartı da kaldırıldı. Askerlik şartının kaldırılması sonrasında ise PÖH alımı başvuruları başlamıştı. İlgili ilana 286 bin kişi başvurmuş, başvuranların bir çoğu, fiziki yeterlilik sınavlarında elenmişti. Fiziki yeterlilik sınavlarını başarı ile geçen adaylar ise sözlü mülakatlara girdi. Sözlü mülakat süreci devam ederken yeni bir PÖH alımının da yapılması bekleniyor.

Geçtiğimiz gün katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamasında 10 bin polis alımı daha yapılacağı müjdesini vermişti. Bu haber sonrasında sevinen vatandaşlar, ilanın yayımlanmasını beklemeye başladı

Alım Ne Zaman?

Bakan Süleyman Soylu, alım yapılacak sayı hakkındaki bilgiyi paylaşırken, alımların ne zaman olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak mevcut sürecin tamamlanmasının ardından yeni polis alım ilanının yayımlanması bekleniyor.

Polislerin Maaşları

Polis olmak isteyen vatandaşların araştırdığı bir diğer konu ise polislerin aldıkları maaşlar oldu.

2017 yılı itibariyle Özel Harekat Polisi 4500 ile 5000 TL arası, Çevik Kuvvet Polisi 3800 ile 4500 TL arası, Trafik Polisi ise 3400 ile 4000 TL arası maaş almaktadır.

Polis alım ilanı yayımlandığı anda haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara