Etiket arşivi: peygamber sevdalıları

Yüz binlerce Peygamber Sevdalısı Kutlu Doğum Etkinliğinde buluştu

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Diyarbakır’da ‘Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed’ temalı Kutlu Doğum Haftası etkinliği kapsamında, Nevruz Parkı’nda miting düzenleniyor.

Diyarbakır’da, her yıl Hüda-Par’a yakınlığı ile bilinen Peygamber Sevdalıları Platformu’nca düzenlenen Kutlu Doğum Haftasi etkinlikleri, merkez Bağlar İlçesi’nde bulunan Nevruz Parkı’nda yapıldı. Etkinliğe bölge illerinden de çok sayıda kişi katılırken, polis alanın etrafında geniş güvenlik önlemi aldı. Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin vatandaşları ücretsiz taşıdığı etkinliklere Irak, İran, Suriye, Mısır, Lübnan, Ürdün, Sudan’dan da davetlilerin katıldığı belirtildi. Etkinlik alanında kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler oluşturulurken, büyük bir platform kuruldu. Peygamber Sevdalıları Platformu yetkilileri, mitinge yüz binden fazla kişi katıldığını belirtirken, polis kayıtlarına göre etkinliğe yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Kuran okunması ile başlayan etkinlikte daha sonra Kürtçe ve Türkçe konuşmalar yapılarak, ilahiler okundu. Toplanan kalabalığın sık sık tekbir getirerek ilahilere eşlik ettiği etkinlikte Kürtçe mevlit de okutuldu.

Etkinlikte konuşma yapan Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş, bölgesel sorunların çatışarak değil, sulh ile çözülmesi gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“Kuran ve sünnetin hakem olmadığı yerde hak ve adaletten söz edilemez. İslam ümmetinin birbirlerini bırakıp, kafir ve zalimlerden hak ve adalet beklentisi zillettir. İçinde bulunduğumuz parçalanmışlığın genel sebebi müslümanlar arasındaki ihtilaflardır. Müslümanlar kendi sorunlarının çözümlerini küfür öncülerine havale edemez. Hak ve adalet islam kardeşliğine sarılmaktır. Sorunların çözümü siyasi kazanımlara feda edilmemelidir.”

5haber.com  |  Diyarbakır
DHA

Siyer Yarışması Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Yarışmanın Ödülleri Neler? (Ödül Listesi)

Merkezi Diyarbakır’da olan Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen umre ödüllü Siyer Sınavı bugün gerçekleşiyor.

Yaklaşık olarak 200 bin kişinin başvuruda bulunduğu Siyer Sınavında büyük ödül ise Umre olarak açıklanmıştı. “O’nu oku, O’nu yaşa” sloganı ile bu sene altıncısı düzenlenen Siyer Sınavına Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere çok sayıda ülkeden de katılım oldu.

Önceki hafta Peygamber Sevdalıları Platformu Koordinatör Yahya Oğraş tarafından yapılan açıklamala ile yarışmaya ilişkin bilgi verilmişti. Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in daha iyi tanımak, O’nun hayatını öğrenmek ve vatandaşları okumaya yönlendirmek amacıyla düzenlenen yarışma ile ilgili, Oğraş şu ifadeleri kullanmıştı:

“Allah Resulü’nün hayatını iyi okuyup, halkımıza iyi anlatmaya çalışmalıyız. Bu sınavda 28 kişiye umre ödülü vererek bizzat peygamber efendimizin yaşadığı ve hayat mücadelesini verdiği kutsal topraklara gönderiyoruz. Diyarbakır’da geçen yıl sınava 12 bin kişi girmişti, bu yıl 40 bin kişi girecek.”

Yarışmanın Ödülleri

4 ve 5. Sınıflar

1-6 Dizüstü Bilgisayar
7-16 Bisiklet
17-27 Tablet
28-37 Kol Saati
38-251 Eşarp/Futbol Topu

6, 7 ve 8. Sınıflar

1-15 Dizüstü Bilgisayar
16-45 Bisiklet
46-75 Tablet
76-105 Kitap Seti
106-300 Kol Saati
301-450 Eşarp/Futbol Topu

9, 10, 11 ve 12. Sınıflar

1-4 Umre
5-20 Dizüstü Bilgisayar
21-40 Yarım Altın
41-60 Tablet
61-80 Çeyrek Altın
81-140 Kitap Seti
141-200 Kol Saati

18 Yaş Üstü

1-20 Umre
21-26 Dizüstü Bilgisayar
27-32 Yarım Altın
33-38 Çeyrek Altın
39-100 Kitap Seti

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak?

Bu konu ile ilgili net bir açıklama henüz yapılmadı ancak, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen yarışmanın sonucu ise Şubat ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

5haber.com  | Ankara