Etiket arşivi: rektör

Elazığ Depreminde Ölü Sayısı Artıyor

Dün Elazığ-Sivrice merkezli 6,6 şiddetinde deprem meydana gelmişti. Deprem ile ilgili son gelen bilgilere göre 20 kişinin hayatını kaybettiğini 922 kişinin ise hastaneye başvurduğu açıklandı.

Afad Ekiplerinden gelen bilgilere göre halen 30 kişiden fazla insanın göçük altında olduğu belirtiliyor.

Elazığ Fırat Üniversitesi Eski Rektör Feyzi Bingöl Uyarmıştı.

Bingöl şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu bölgede Doğu Anadolu fayı dediğimiz Erzincan ve Erzurum’dan başlayan İstanbul’u da içerisine alan Kuzey Anadolu fayından sonra Türkiye’nin ikinci büyük fayı bulunuyor.

Ortalama 5 büyüklüğündeki depremler bu fay hattının geçtiği Sivrice ilçesinde birkaç yıl içerisinde sıkça tekrarlanıyor. “7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLUŞTURMA RİSKİ VAR” Bu 5 büyüklüğündeki deprem onun tetikleyicisidir ya da öncüsüdür diyemeyiz.

1978 yılından bu yana sürekli ilgililere dile getirdik. Bölgede özellikle; Elazığ, Malatya, Bingöl, Gaziantep ve Kahramanmaraş’a giden bu fay hattının 7 büyüklüğünde deprem oluşturma riski var.” diye konuşmuştu.

Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğüne Atanan Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek Kimdir , Nerelidir?

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan son dakika atamasında Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek atandı.

Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek Kimdir?

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü olarak atanan Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Tokat doğumludur. eomorfoloji, Bitki Coğrafyası, Toprak Coğrafyası, Doğal Afetler alanların uzman olan Zeybek, 1988 yılında lisans eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümünde tamamladı. Yüksek Lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Coğrafya Anabilim Dalında 1994 yılında yapan Zeybek doktorasını da aynı bölümde 1998 yılında tamamladı.

Daha sonrası 2005 yılında Doçentlik unvanı alan Halil İbrahim Zeybek, 2010 yılında Profesör unvanını aldı.

Yaptığı Görevler

Eğitim Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Araştırma Görevlisi: 1994-1998
Eğitim Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dr. Araştırma Görevlisi: 1998
Eğitim Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yard. Doç. Dr.: 1998-2000
Fen Edebiyat Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yard. Doç. Dr. 2000-2005
Fen Edebiyat Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Doç. Dr. 2005–2010
Fen Edebiyat Fakültesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Prof. Dr. 2010.

Son dakika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Gümüşhane

İzmir Demokrasi Üniversitesine Kadın Rektör (Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper Kimdir?)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan son dakika atamalarında, yeni kurulan İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper atandı.

Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper Kimdir?

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü olarak atanan Bedriye Tunçsiper, 1961 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Maliye Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Tunçsiper, Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesinde tamamladı. Yüksek Lisansını “Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kalkınması ve GAP” tezi ile İktisat Bölümünde tamamlayan Tunçsiper, daha sonra aynı üniversitede İktisat üzerine Doktorasını “Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Türk Turizmi”  konusu üzerine aldı.

Bölgesel Kalkınma ve GAP, Avrupa Ekonomik ve Parasal Birlik Sürecinde Merkez Bankalarının Bağımsızlığı, Mal ve Para Piyasası Dengesi IS-LM Eğrileri ve Bekleyişlerin Makro Ekonomik Analizlere Katılması, Serbest Bölgelerin Ülke Ekonomisi Üzerindeki Etkileri ve Ege Serbest Bölgesi Üzerine Bir Çalışma, Enflasyon, İşsizlik, Para İlişkisi ve Yüksek Enflasyonla Mücadele Politikaları üzerine kitapları olan Bedriye Tunçsiper evlidir.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | İzmir

Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörlüğüne Atanan İsmail Yüksek Kimdir?

Uluslararası Antalya Üniversitesine Rektör ataması yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı, Uluslararası Antalya Üniversitesine, Prof. Dr. İsmail Yüksek’in rektör olarak atandığını duyurdu.Rektör atanmasına ilişkin açıklama şöyle:” Cumhurbaşkanımız, Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, mütevelli heyetinin teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine, Prof. Dr. İsmail YÜKSEK’i atamışlardır ”

Prof. Dr. İsmail Yüksek Kimdir?

1963 Doğumlu olan Prof. Dr. İsmail Yüksek, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde yapmıştır. Makine Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapan Yüksek, mezuniyeti sonrasında okuduğu üniversite olan YTÜ’de bir süre öğretim görevlisi görevini yapmıştır.

Üniversitedeki çeşitli idari görevlerinin yanı sıra, KOSGEB ve İstanbul Sanayi Odası’nda danışmanlık, TÜBİTAK’da komite üyeliği görevlerinde bulunmuştur. İSO ve TÜBİTAK’daki görevleri sürmektedir. 1999-2006 yılları arasında Türk Mühendisler Birliği Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

YTÜ Merkez Kampüsündeki 2008’de ki Rektörlük adayi seçiminde; Prof. Dr. Durul Ören´e 211, Prof. Dr. İsmail Yüksek´e 137, Prof. Dr. Murat Demircioğlu´na 120, Prof. Dr. Oruç Bilgiç´e 37, Prof. Dr. Taner Şengör´e 3 ve Prof. Dr. Göksek Ağargün´e 1 oy çıkmış. 2008’deki Rektörlük değişimi ve atamalarında İsmail Yüksek seçimlerde 2., YÖK listesinde 1. sırada yer almıştır. (Wikipedi)

5haber.com  |  Ankara

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik FETÖ’den Gözaltına Alındı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik devam eden soruşturma kapsamında Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik’in de aralarında bulunduğu toplam 8 akademisyen hakkında yakalama kararı verildi. Verilen kararın ardından harekete geçen emniyet ekipleri, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında bugün gözaltına alındı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY’ye yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında, bugün Uşak Üniversitesine yönelik operasyon düzenlendi. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat ile İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri bu sabah, Uşak Üniversitesi yönetimi ve çalışanlarına yönelik 9 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Doç. Dr. Nurullah Şanlı, Yrd. Doç. Dr. Aykut Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı olan bir kişinin de arandığı belirtildi.

Şüpheliler Uşak Devlet Hastanesi’nde yapılan sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Uşak
DHA