Etiket arşivi: sağlık bakanlığı personel alımı

Sağlık Bakanlığının 2017 Yılında Ek Atama Yapması Gerekmektedir

Sağlık Bakanlığı 2017 yılı içerisinde hedef olarak gösterdiği 16500 personel alımını gerçekleştirdi. Şubat atama döneminde 4 bin personel alımı yapılırken geçtiğimiz ay 12500 personel alımı yapıldı. Merkezi atama ile alınan personeller, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlayacaklar. Peki Sağlık Bakanlığı 2017 yılı içerisinde başka bir alım yapmayı düşünüyor mu?

Geçtiğimiz yılın son dönemlerinde gerçekleşen bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı 2017 yılı boyunca 16500 personeli alımı yapacağını açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı hedef olarak gösterdiği bu alımları Şubat ve Haziran dönemlerinde gerçekleştirdi. İki atama döneminin geride kalması ile atanamayan sağlıkçılar, yeniden Sağlık Bakanlığından gelecek personel alımı açıklamasını beklemeye başladı.

Bakanlığa ek atama isteyen sağlıkçılar, 2017’nin kalan 6 aylık döneminde personel alımının olmamasından şikayetçi. Sağlık Bakanlığının Devlet Personel Başkanlığından ek atama için kontenjan istemesini bekleyen adaylar, gerek sosyal medyada gerekse forum siteleri üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor.

Son Sınıf Sağlıkçılar Başvuru Yapamadı

12500 personel alımında son sınıf sağlıkçılardan, başvuru tarihinde mezun olamayanlar, merkezi alıma başvuru yapamadı. Mezun olduktan sonra 2017 yılında personel alımı yapılmayacağı için adayların atanma şansına sahip olmaları için en az 6-7 ay beklemesi gerekecek.

Üniversiteler Personel Alıyor_Ama Yeterli Değil

Üniversite hastaneleri Devlet Personel Başkanlığı üzerinden yayımladıkları personel alım ilanları ile sağlık personeli alıyor. Ancak bu alımlar az sayıda olduğu için yeterli olmuyor. Atama bekleyen 400 binden fazla sağlıkçı bulunurken Üniversite hastanelerine alımlar 100’lü sayılarda kalmaktadır. Bu nedenle merkezi alımların arttırılması gerekmektedir.

Atama Bekleyen Sağlıkçılar Bakan Akdağ’dan Müjde İstiyor

400 binden fazla atama bekleyen sağlıkçı, Sağlık Bakanlığına ek atama yapılması için Bakan Akdağ’dan personel alım müjdesi bekliyor.

Sağlık Bakanlığı personel alım ilanlarından haberdar olmak için 5haber.com adresini sosyal ağlar üzerinden takipte kalın.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

KPSS 2017/5 tercih sonuçları ÖSYM tarafından 11.55’te açıklandı

ÖSYM’den açıklama geldi. Gelen açıklamaya göre 2017/5 tercih sonuçları açıklandı.

ÖSYM’en yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“KPSS 2017/5 Tercih Kılavuzunda yer alan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 23 Haziran 2017 tarihinde saat 11:55’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.Adaylar yerleştirme sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.”

Tercih Sonucuna gitmek için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

2017/5 Tercih Kılauvuzu Yayımlandı (Başvuru şartları, genel bilgiler, tablolar, tercih ücreti)

ÖSYM’den son dakika açıklaması yapıldı ve 2017/5 tercih işlemlerinin alınmaya başlandığı belirtildi.

ÖSYM’den yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu taşra teşkilatı hizmet birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere sözleşmeli pozisyonlara sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacaktır.Adaylar tercihlerini 7-13 Haziran 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri,13 Haziran 2017 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini Ek’te yer alan KPSS-2017/5 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre,saat 15:00’den itibaren internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.”

Tercih Başvuru Ücreti

İlgili alıma başvuruda bulunacak adayların tercih ücreti olan 15 TL’yi tercihlerini tamamladıktan sonra 14 Haziran mesai bitimine kadar anlaşmalı bankalara yatırması gerekmektedir.

Tercih Yapması Engellenenler

Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar),

# Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (24 Ağustos 2016 tarihi ve öncesinde bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar),

# Ön lisans düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar) tercih yapmaları sistem tarafından engellenmiştir.

Tercih Süresi

Yayınlanan başvuru kılavuzunda tercih tarihleri ile ilgili, “Adaylar tercihlerini, 7-13 Haziran 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri, 13 Haziran 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bu süre uzatılmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

5haber.com  | Ankara

Son sınıf sağlıkçılar 2017/5’te tercih yapabilecek mi?

Sağlık Bakanlığı 12500 personel alımı başvuru takvimi ve kadro dağılımları geçtiğimiz gün açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2017/5 kapsamında alınacak 12500 sağlık personeli için tercih başvuruları 7 Haziran ile 13 Haziran tarihleri arasında alınacak. Başvuruların buı tarihler arasında alınacak olması mezun olacak binlerce sağlıkçıyı mağdur etmiş durumda.

16 Haziran’da Mezun Oluyorlar

Son sınıf sağlıkçıların büyük bir çoğunluğu 16 Haziran günü mezun olacak. Sağlık Bakanlığı 12500 personel alımı tercih başvurusu ise 13 Haziran günü sona eriyor. Başvuru şartlarına bakıldığında son başvuru tarihi itibariyle mezun olmuş şartı görülmektedir. Ancak son sınıf sağlıkçılar 16 Haziran günü mezun sayılacakları için bu personel alımına başvuruda bulunamayacak.

Daha Önceki Yıllarda da Olmuştu

Daha önce 2015 yılında da aynı sorun yaşanmış ve personel alımına son sınıf öğrencileri yine bu şekilde başvuramıyordu. Ancak DPB tarafından bir düzenleme yapıldı ve başvuru tarihleri uzatılmıştı. Bu yıl da böyle bir durum olur mu bilinmez ancak, son sınıf sağlıkçılar, gerek sosyal medya gerekse forum sitelerinde mağduriyetlerinin giderilmesi için kampanya başlatmış durumda.

Sağlık Bakanlığı 12500 personel alımı pozisyon dağılımı için lütfen tıklayın

4 Üniversitenin en az lise mezunu sağlık personeli alım ilanlarına gitmek için tıklayın

Trakya Üniversitesi en az lise mezunu sağlık personeli alım ilanına gitmek için lütfen tıklayın

Sağlık Bakanlığı personel alım detaylarından haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takipte kalın.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Sağlık Bakanlığı 12500 personel alımı takvimi ve pozisyon dağılımı açıklandı

Uzun süredir büyük bir merak ve heyecanla beklenen Sağlık Bakanlığı 12 bin 500 personel alımı takvimi ve alım yapılacak pozisyonların dağılımı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada personel alımı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu taşra teşkilatı hizmet birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde sözleşmeli sağlık personeli alınacaktır.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde tercih yapılabilecek sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarının bulunduğu KPSS-2017/5 Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanacaktır.

Tercih işlemlerinde lisans düzeyindeki pozisyonlar için 2016-KPSS Lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeyindeki pozisyonlar için 2016-KPSS Ortaöğretim – Ön Lisans sınav sonuçları kullanılacaktır.

Adaylar tercihlerini, 7 – 13 Haziran 2017 tarihleri arasında tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifresini girerek yapabilecektir.”

İşte yapılan açıklamada pozisyon dağılımları bilgileri.

12500 personel alımı ÖSYM’ye bildirildi-ÖSYM tercih kılavuzunu ne zaman yayımlayacak?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kendisine yöneltilen sru önergelerini yanıtladı.

Bakan Akdağ’ın yanıtladığı soru önergeleri arasında en dikkat çekeni ise Sağlık Bakanlığı 12500 personel alımına ilişkin soru önergesi oldu. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök tarafından Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a yönlendirilen soru önergesinde Bakanlığın 12500 personel alımını ne zaman yapacağı soruldu. Bakan Akdağ ise yöneltilen soru önergesine şu şekilde yanıt verdi:

“Bize de takdir edersiniz çok fazla bu hususta şey geliyor. ÖSYM yapıyor alımları yani puanlara göre yerleştirmeleri daha doğrusu. Biz 12.500 kadronun yerleştirilmesiyle alakalı pozisyonları belirledik, ÖSYM’ye de bildirdik. ÖSYM kendi takvimine göre önümüzdeki günlerde bu alımları yapacak, biz de acele ediyoruz, bir an önce lütfen yapın diye ÖSYM’ye de uyarıda bulunuyoruz.”

Bu açıklama sonrasında 400 binden fazla atama bekleyen sağlıkçı, 12500 personel alımı başvuru kılavuzunun ve pozisyon dağılımının açıklanmasını bekliyor. Personel alımı başvuru kılavuzunun kısa süre içinde yayımlanması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı personel alımı yayımlandığı anda haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takipte kalın.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Atama bekleyen sağlıkçılardan Recep Akdağ’a: 12500 Branş dağılımları açıklansın

Sağlık Bakanlığı 12 bin 500 personel alımı büyük bir merakla beklenirken, alım ilanının gecikmesi atama bekleyen sağlıkçılar da bu meraklı bekleyişin yerini tedirgin bekleyiş almasına neden oldu.

Mart ayının son günlerinde açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 12 bin 500 personel alımı için 2 ay içinde ilanı yayımlayacaklarını ve alımların Mayıs ayı sonunda yapılacağını belirtti. Ancak Mayıs ayının son günlerine girilmesine rağmen başvuru kılavuzu henüz yayımlanmadı.

Son Sınıf Sağlıkçılar Geciksin Diyor

Atama bekleyen sağlıkçıların büyük bir merak ve heyecanla beklediği alımda, son sınıf sağlıkçılar, ilanın biraz daha gecikmesini istiyor. Mezun olmalarının ardından başvuru yapmak isteyen son sınıf sağlıkçılar, gerek sosyal medya da gerekse forum sayfalarında bu ilanın gecikmesi için seslerini duyurmaya çalışıyor. (İlgili habere gitmek için lütfen TIKLAYIN)

Atama Bekleyen Sağlıkçılar Tepkili

İlanın henüz yayımlanmaması tepkileri çekerken 400 binden fazla atama bekleyen sağlıkçı, alım takviminin biğr an önce yayınlanmasını istiyor (İlgili habere gitmek için lütfen TIKLAYIN)

Branş Dağılımları Açıklansın Talebi

İlanın henüz yayımlanmaması, bekleyişi daha da heyecanlandırırken, adaylar, en azından branş dağılımlarının duyurulmasını istiyor. Seslerini Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a duyurmak isteyen sağlıkçılar, branş dağılımlarının bir an öne yayımlanmasını ve atama şansı endişesinin ortadan kalkmasını istiyor.

İlan Ne Zaman Gelecek?

Sağlık Bakanlığı merkezi atama ile 12 bin 500 personel alım ilanı için geri sayım devam ederken ilanın ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil. İlan yayımlanır yayımlanmaz haberdar olmak için 5haber.com adresini sosyal ağlardan takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Sağlık Bakanlığı 12500 personel alımı takvimini bir an önce açıklamalıdır

Sağlık Bakanlığı  12 bin 500 personel alım ilanı bekleniyor.

400 binden fazla atama bekleyen sağlıkçının büyük bir merakla ve sabırsızlıkla beklediği Sağlık Bakanlığı 12 bin 500 personel alımı için Maliye Bakanlığının vize onayını beklendiği geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Vize alma sürecinin devam ettiğini söyleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın bu açıklamasının ardından bekleyiş devam etmişti.

Recep Akdağ’ın 28 Mart 2017 Tarihli Açıklaması

Bakan Akdağ, 28 Mart günü katıldığı programda personel alımı ile ilgili  “Bu sene Maliye Bakanlığı’nda 16 bin 500 atama limiti alabildik. Bunun 3 bin 900’ünü atadık. Geri kalanını da atayacağız. Kalan 12 bin 500 kişiyi önümüzdeki iki ay içerisinde atayacağız. Ortaöğretim mezunları da atayacağız ama sayı az. Neden az, çünkü üniversite mezunlarının da sayıları arttı. Bunları atadıktan sonra da Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan ben başka kadrolar alacağım inşallah.” ifadelerini kullanmıştı.

21 Nisan 2017 Açıklaması

21 Nisan günü TRT Haber ekranlarına konuk olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken 12500 personel alımı için Mayıs ayında alım yapılacağını söylemişti.

Son Sınıf Sağlıkçıların Talebi

Son sınıf sağlık öğrencileri, sosyal medya üzerinde başlattıkları kampanya ile seslerini Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve yetkililere duyurmaya çalışmış ve 12500 personel alımının ertelenmesini istemişti. Bakan Akdağ ise bu isteğe CNN Türk televizyonlarından cevap vermiş ve, “12500 kişinin atamasını yapacağız. Yeni mezun olacak arkadaşlar, bunu bekletin, atamaları öyle yapın diyorlar. Biz ne bekletiyoruz ne de çok hızlı yapıyoruz ki onlar yetişemesinler, normal seyrinde gidiyor. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde 12500 kişinin vizelerini aldık, yerlerini belirliyoruz, atamalarını yapacağız. Güvenlik soruşturmaları sebebiyle de işe başlamalar gecikiyor FETÖ soruşturmaları sebebiyle. Elimizi çabuk tutmaya gayret ediyoruz.” cevabını vermişti.

Yapılan Son Açıklama

Bakan Akdağ yaptığı son açıklamada ise personel alım süreci ile ilgili, “Bakanlığımıza 12.500 sağlık personeli alımı konusunda problem olmaksızın gerekli aşamalar tüm hızıyla devam ediyor.” dedi ve şu ifadeleri ekledi: “Maliye Bakanlığı vize sürecini tamamlayıp onay verecek, sonra ÖSYM müracaat ve yerleştirme işlemleri yürütecek ve atamalar yapılacak.” ifadelerine yer vermişti.

İlanın Yayımlanması Gerekiyor

Sağlık Bakanlığı personel alımı ilanı sürecinin ilan sürecine gelmiş olması ve kadro dağılımları ile başvuru tarihlerinin açıklanmış olması lazımdı. Atama tarihlerinin açıklanması, atama bekleyen ve rotasını bu yönde çizmek isteyen sağlıkçılar için bir an önce açıklanması gerekiyor.

İlan Bekleyen Sağlıkçılar Boşta Geziyor

Atama bekleyen sağlıkçılar, ilanın yayınlanacak olması nedeniyle özel sektöre işe girmeye yanaşmamakta, tabiri caizse boşta durmakta  ve Sağlık Bakanlığının yapacağı atamayı beklemektedir.

5haber.com  | Ankara

Optisyenler Sağlık Bakanlığı 12 bin 500 personel alımında yeterli kadro istiyor

Üniversitelerin Optisyen bölümünden mezun olan Optisyenler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a sosyal medya üzerinden yaptıkları kampanya ile 12 bin 500 personel alımı kapsamında kendilerine kadro açılmasını istiyor. Son dönemlerde yapılan Sağlık Bakanlığı merkezi atamalarda optisyenler, kendilerine yeteri sayıda kadro açılmamasından şikayetçi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar ile Sağlık Bakanlığının 12 bin 500 personel alımı ilanının yayınlanması sürecinde son günlere girildiği belirtilmişti. Maliye Bakanlığının vize onay verdiği belirtilen personel alımının önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor.

Optisyenler Kaygılı

Optisyenlik bölümünden mezun olanlar, son yıllardaki atamalarda açılan kadronun düşüklüğü nedeniyle sağlık mesleği olan optisyenlik mesleğinin geleceği konusunda ciddi kaygıları var. Daha önceden çok az kişinin okuduğu ve iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan optisyenler, şimdilerde hemen hemen tüm üniversitelerde bölümün açılması ile sayıları artmıştır. 2016 yılında toplamda 55 okul 3 bin 400’e yakın mezun vermiştir. 2011’de 250 civarında olan bu sayının bu kadar yükselmesi bölümün popüler olduğunu göstermektedir.

12 Bin 500’de Atama İstiyorlar

Optisyenler, sosyal medya üzerinde başlattıkları kampanya ile seslerini Sağlık Bakanlığına duyurmak ve 12 bin 500 personel alımında kendilerine yeteri sayıda kadro açılmasını istiyor.

12 Bin 500’de Son Sınıflar Beklensin Talebi

Son sınıf sağlıkçılar, sosyal medyada son günlerde yaptıkları kampanyalarda personel alım sürecinin biraz daha bekletilmesini istiyor.

Sağlık Bakanlığı personel alımının yayımlanacağı tarih henüz belli değil. İlan yayımlanır yayımlanmaz haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara