Etiket arşivi: samsat deprem

Son dakika: Adıyaman’ın Samsat İlçesinde deprem oldu

Son dakika haberi Adıyaman’dan geldi. Alınan son dakika bilgilerine göre Adıyaman’ın Samsat İlçesinde bulunan Yarımbağ merkez üssü olan bir deprem oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son dakika açıklamasında Samsat’ta 4 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem bölgeye yakın yerleşim yerlerinde hissedildi.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, son depremlerden, kamu haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Adıyaman

Son Dakika ! Adıyaman’da Art Arda İki Deprem Oldu

Son dakika haberi Adıyaman’dan geldi.

Alınan son dakika bilgisine göre Adıyaman’ın Samsat İlçesinde art arda iki deprem oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada saat 13.30’da meydana gelen ilk depremin büyüklüğü 3.7 olarak açıklanırken, depremin merkez üssü Samsat’ın Kırmancık bölgesi olarak saptandı ve deprem yerin 11.7 km altında gerçekleşti.

İkinci Deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yetkilileri tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise ikinci depremin saat 14.41’de meydana geldiği belirtildi. Şiddeti 4.0 olarak ölçülen depremin merkez üssü ise yine Samsat’ın Kırmancık bölgesi olarak saptandı ve deprem yerin 22.3 km altında gerçekleşti.

Bölgede hissedilen deprem, çevre ilçelerde de düşük şiddette hissedildi. Depremlerin art arda meydana gelmesi ile bölgede yine bir panik havası yaşandı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, deprem haberlerinden, yerel haberlerden, kamu haberlerinden, sıcak gelişmelerden, Türkiye haberlerinden, politika haberlerinden, magazin haberlerinden, ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Adıyaman

Son Dakika: Samsat Saat 01.23’te 4.1 İle Sallandı

Son dakika haberi Adıyamandan geldi.

Son günlerde art arda gelen deprem haberlerine bir yenisi daha eklendi.  Adıyaman’ın Samsat ilçesinde gece saat 1:23 sularında deprem oldu.  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem araştırma enstitüsü tarafından yapılan 10 dakika açıklamasında merkez üssü Kırmancık Bölgesi olarak açıkların depremnin büyüklüğü 4.1 olarak duyuruldu deprem bölge yakınlarında hissedilirken Samsat’s yakın bölgelerde de hissedildi.

Son günlerde meydana gelen depremler nedeniyle tedirgin bir şekilde bekleyen bölge vatandaşları, Ardarda meydana gelen küçük çapta depremlerle korku içinde yaşıyor.

5haber.com. | Adıyaman

Adıyaman’da Meydana Gelen Depremler ile İlgili Son Dakika Açıklaması

İTÜ öğretim üyesi Övgün Ahmet Ercan yaptığı son dakika açıklamasında Adıyaman’da meydana gelen depremleri değerlendirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Sarsıntı 7 saniye sürmüştür. Deprem yerde 4 ile 5 kilometrelik bir yarılma oluşturmuş olabilir. Depremin yıkım gücü I= IV Mercalli Cancani ölçeğindedir. Artçı depremler gelen 15 günde sürecektir. Ancak artçı depremlerin büyüklüklerinin, ana depremi geçmesi beklenmemektedir. Deprem dış odağı, Kızıloz’da Atatürk Büvetinin(baraj) gölü içinde, büvetin gövdesinden geçen Bozova Kırığının, 10 km kuzey-doğusunda yer almaktadır” dedi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Adıyaman her 20 ile 100 yılda bir olan orta büyüklükteki depremlerden etkilenir. Adıyaman ili için deprem çekincesi büyüklük olarak M= 6,9, yıkım gücü olarak I=9’dur. Son etkileyen depremler; 14.06.1964’de, M = 6,2, yıkım gücü VII olmuş, 1 ölü, 15 yaralı, 169 yapı yıkımı olmuştur. Son etkileyici deprem ise 1986’da M=5,6 büyüklüğünde Süngü depremidir. Samsat ilçesi, Atatürk Büveti-barajı gölü içinde 2ci önemde deprem bölgesi içinde olup, Atatürk Büveti göl alanı su topladıkça orta büyüklükteki depremleri artan bir bölgedir. Kent, Adıyaman’ın 38 km. güneydoğusunda düz bir alanda kurulmuştur. Kentin yerleşimi, sulu tortul birimler üzerindedir, ancak yer oldukça sıkıdır. Kuzeybatı ile ilçenin yüksek yerlerinde gevşek, çakıltaşları ile kumtaşlarına karşılaşılır. Düzlük yerlerde yeraltısuyu derinliği çoğunlukla 3 metre derinliktedir. Bu gibi yerler deprem sarsıntısını 2 ile 2,5kat daha büyük sarsılarak duyarlar. O nedenle, sulak kesimler üzerindeki yapılarda yapı yıpranmaların göreceli büyük olması beklenir” dedi.

Depremin Geçmişi

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “02. Mart. 2017 Çarşamba, bugün saaat 14.07’de 17,5 km derinde 5,7, ardından 4,6 ile 4,4 büyüklüğünde depremler olmuştur. Depremin olduğu yer yine Samsat’tır. Samsat’da 2008’de 4,1, 1 Aralık 2012 5,7 km derinde M=5,1 büyüklüğünde depremler olmuştu. En son da yine Samsat’ta 2008, 4 Eylül M=5,1 depremi vardır. Sarsıntı 7 saniye sürmüştür. Deprem yerde 4 ile 5 kilometrelik bir yarılma oluşturmuş olabilir. Depremin yıkım gücü I= IV Mercalli Cancani ölçeğindedir. Artçı depremler gelen 15 günde sürecektir. Ancak artçı depremlerin büyüklüklerinin, ana depremi geçmesi beklenmemektedir. Deprem dış odağı, Kızıloz’da Atatürk Büvetinin(baraj) gölü içinde, büvetin gövdesinden geçen Bozova Kırığının, 10 km kuzey-doğusunda yer almaktadır. Bu bölge deprem bakımından çok etkin değildir. Ancak, Doğu Anadolu Kırığı üzerindeki Kahramanmaraş büklümü Adıyaman’a çok yakındır. Bugün ki deprem büvet gölünün tetiklediği, özellikle, Van kaysağını kuzeye doğru sıkıştıran Arap Kalkanı ya da Bitlis Kütlesinin gerginliğinden kaynaklanmış olabilir” dedi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Adıyaman, Arap Kalkanı kuzey sınırı üzerinde, Doğu Torosların güney yanı başında yeralır. Güney Doğu Anadolu Bölgemizi içine alan ‘Arap Kalkanının’ kuzey doğru giderek, Doğu Toroslar boyunca Van Bölümünü sıkıştırması sonucunda Adıyaman’ı etkileyen yakın depremler oluşur. Adıyaman; Doğu Anadolu ( K 63° D ) ile ( K 32° D ) ile Elbistan-Süngü( Doğu-Batı ) ile Bozova ( K 70° B) Kırıklarından etkilenir” dedi.

5haber.com  |  Adıyaman
DHA

Adıyaman’da Art Arda Deprem | AFAD Bölgeye Arama Kurtarma Ekibi Gönderdi

Son dakika haberi Adıyaman’dan geldi.

Adıyaman’da saatler 14.07′ yi gösterirken deprem oldu. AFAD saat 14.07’de Samsat (Adıyaman) meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.5 olarak açıkladı.

Adıyaman başta olmak üzere bölgedeki bir çok iyl Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğündeki depremle sallandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi’nin, merkez üssünü Adıyaman’ın Samsan İlçesi olarak saptadığı deprem saat 14.07’de meydana geldi. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adıyaman’ın yanı sıra Gaziantep, Kilis, Batman, Şanlıurfa’da da şiddetli hissedildi.

AFAD’ın, büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 5.5 olarak açıkladığı depremin can kaybına ve hasara neden olup olmadığı araştırılıyor.

İkinci Deprem

AFAD: Saat 14.20 ‘ de Merkezüssü Adıyaman Samsat olan 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Bölgede düşük şiddetli artçı sarsıntılar da meydana geliyor. Bölge halkı panik içinde.

Üçüncü Deprem

Kandilli Rasathanesi,  Merkezüssü Adıyaman Samsat’ ta 5.8 lik depremin ardından saat 14.24 te 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildiğini bildirdi

Kahta’da Deprem

Saat 14.20’de Kahta’nın Sarısu Köyünde 3.2 şiddetinde deprem oldu. Artçı sarsıntılar bölgede korkuya neden oluyor.

AFAD Bölgeye Ekip Gönderdi

:Adıyaman Samsat’ taki depremden sonra Diyarbakır AFAD’ tan 35 kişilik ekip 4 kurtarma aracıyla bölgeye sevkedildi

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, yerel haberlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Adıyaman