Etiket arşivi: soma maden kazası

Tam 6 Yıl Önce Bugün, Türkiye’nin En Karanlık Günüydü

Soma maden faciasının üzerinden tam 6 yıl geçti. 6 yıl önce bugün yaşanan Soma Maden Kazası’nın acısı hala devam ediyor.

13 Mayıs 2014 gününde Soma Kömür İşletmeleri’ne bağlı bir ocakta meydana gelen yangın ve su basması sonucu 301 işçi hayatını kaybetmişti. Maden kazasına sebep olan ihmallerden hiçbiri gün yüzüne çıkmadı. Büyük tartışmalarla davası devam eden Soma maden kazasında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçundan açılan davalar neticesinde bugüne kadar denetimli serbestlikle ve tahliye olanlarla beraber ceza evinde sadece 4 tutuklu kaldı.

Maden işletmelerinin sahibi Alp Gürkan’ın yargılanmadığı davada, maden işletmecisi olarak görev yapan Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan 2018’in temmuz ayında infazını tamamlayarak ceza evinden çıktı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük, dünyanın ise son 50 yılının en büyük ikinci maden kazası olan Soma Maden kazasında şu an hapiste Genel Müdür Ramazan Doğru, Teknik Müdür İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy bulunuyor. Doğru ve Adalı’nın iki buçuk yıl daha yatması beklenirken Çelik ve Ersoy’un infazlarının tamamlanmasına 5 ay 15 gün var.

Soma’da Ölüm Sayısı Neden Fazla Olmuştu?

Soma Maden kazasında meydana gelen yangın ve göçük tam işçilerin vardiya değişim saatlerinde meydana gelmişti. Bu durumda iki vardiyadan da pek çok işçi o esnada yerin altındaydı. Ayrıca yangın sensörlerinin uzun bir zamandır uyarı verdiği ve yangının meydana geldiği zamandan birkaç gün önce kapatılarak hiçbir tedbir alınmadığı ortaya çıkmıştı. Madende güvenli madenciliğin gerçekleşmesi için kaç işçinin çalışması gerektiği konusunda uzun tartışmalar yapılsa da kurtarılan işçilerle beraber en az 787 işçinin o sırada madende olduğu biliniyor. facianın yaşlandığı madenin bir çok girişi betonla kapatıldı ancak bir girişinde hala çalışmalar devam ediyor. Maden çalışanları çalışmanın kontrollü kapatmanın bir parçası olduğunu iddia ediyor.

 

Soma faciası 3 yaşında (3 yıl önce Soma’da 301 aile babasız kaldı)

Soma faciası 3 yaşında (3 yıl önce Soma’da 301 aile babasız kaldı)

Bundan 3 yıl önce Manisa’nın Soma İlçesinde Türkiye tarihinin en büyük maden faciası gerçekleşti.

13 Mayıs 2014 yılında Manisa’ya bağlı olan ve madenleri ile bilinen Soma İlçesinde kömür madeninde çıkan yangın sonucu 301 madencimiz, yangın ve göçük sonucu hayatını kaybetmişti. Türkiye tarihinin en büyük maden faciası olan bu kaza, Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A. Ş. tarafından işletilen maden ocağında meydana gelmişti.

Burada meydana gelen olayda, patlamanın elektrikli ekipmanlardan kaynaklı olduğundan şüphe edilmişti. Patlama sonucu çıkan yangın, vardiya değişimi sırasında meydana gelmesi sonucu faciayı daha da korkunç boyutlara getirmiştir. Vardiya değişimi sırasında meydana gelen patlamada 787 işçinin patlama esnasında yer altında kaldığı biliniyor.

17 Mayıs 2014 tarihinde, toplamda 301 kişinin hayatını kaybettiği ve içeride kimse kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarının sona erdiği yönünde resmi kaynaklardan bir açıklama yapılmıştı.

Türkiye’de madenciler için bu kaza bardağı taşıran değil, bardağı adeta kırıp parçalayan olay olarak tarihe geçti. 2013 yılı sonunda ülkedeki madenlerde tehlikeli çalışma koşullarının olduğu protesto başlatan işçiler, bu konunun artık çözülmesini istedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ilgili madenin güvenliğinin araştırılması teklifini Soma’da meydana gelen facianın gerçekleşmesinden yalnızca yirmi gün önce reddetti.

Facianın gerçekleşmesinden sonra Türkiye genelinde üç günlük milli ulusal yas ilan edildi. Türkiye’nin dört bir yanında protestolar düzenlendi ve düzenlenen protestolarda bu duruma tepkiler dile getirildi. Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iki gün ve Pakistan’da bir gün ulusal yas ilan edildi.

Bizde Soma faciasının 3. yılında, kazada hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

5haber.com  | Ankara