Etiket arşivi: son dakika

Türkiye’de can kaybı 75 hasta sayısı 3.629 e ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre koronavirüs kapsamında yeni vakalar ortaya çıktığını açıkladı.

Test sayımız dün 5.035’ti. BUGÜN 7.286 olarak gerçekleşti. 1.196 yeni tanı kondu. Hastalar ve temas çevreleri izole edildi. 16 hastamızı kaybettik. Bu sonuçlarla can kaybımız 75’e, hasta sayımız 3.629’a ulaştı. Sizi ısrarla tedbirleri uygulamaya davet ediyorum.

Flaş: Nakşibendi Şeyhi öldürüldü

Süleyman Soylu: Abdülkerim Çevik hayatını kaybetti.

Üzen olay bugün saat 11,00 ‘da Güroymak ilçesi’nde yaşandı.

Y.Ş. adlı bir kişi, Şeyh Muhammet Hafit Kur’an Kursu’na gitti. Kursa gelen bu kişi, kursta kanaat önderi ile görüştü.

Nakşibendi Şeyhi Abdulkerim Çevik ile görüştüğü sırada Y.Ş., yanında getirdiği silahı çekti ve ona ateş açmaya başladı.

Aldığı kurşunlar sonrası ağır şekilde yaralanan kanaat önderi Abdulkerim Çevik, orada bulunan Kuran kursu görevlileri tarafından çağrılan 112 sağlık ekiplerince ilk müdahalesinin ardından Güroymak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Çevik, doktorların yaptığı tüm müdahalelere yanıt vermedi ve Çevik hastanede hayatını kaybetti.

Olay sonrası soruşturma başlatan polisler, Abdülkerim Çevik’e silahla saldıran ve onu öldüren Y.Ş. adlı saldırganı yakaladı.

Üstünde 3 ruhsatsız silah çıkan bu kişi, gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ise olayı twitter adresi üzerinden duyurdu. Bir paylaşım yapan Bakan, “Çok hüzünlüyüm. Bir alimin ölümü, bir alemin ölümüdür. Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Başmüderrisi Seyda Abdülkerim Çevik Allah’a yürüdü. Allah rahmet eylesin” dedi.

Seçim anketinde bomba sonuçlar: 3 partiye şok

Son günlerde erken seçim tartışmaları sürerken bir seçim anketinin sonucu daha geldi.

Kayseri’de bulunan Kadir Has Üniversitesi’nde 10 yıldır Öğretim Üyesi görevini yapan Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından çalışma yapıldı. Aydın’ın koordinatörlüğünde sürdürülen araştırma, 26 şehirde yapıldı. Kent merkezlerinde yapılan ve 18 yaşının üstündeki 1000 kişi ile yapılan araştırmada seçim meselesi ele alındı ve katılanlara oy verecekleri partiler soruldu.

26 şehirde yapılan o araştırmanın sonuçları Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Osman Z. Zaim ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan araştırma ekibi ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz tarafından değerlendirildi ve bugün kamuoyuyla paylaştı.

Meclisteki 3 parti baraj altı

Türkiye Eğilimleri Araştırmasınca yapılan “Türkiye’de bugün bir seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusuna cevaplar şu şekilde verildi:

GENEL

AK Parti: Yüzde 36

CHP: Yüzde 29,6

HDP: Yüzde 8,2

MHP: Yüzde 7,4

İYİ Parti: Yüzde 7,3

Diğer: Yüzde 1,1

Kararsızların oyları dağıtılınca ise partilerin oy oranları şu:

AK Parti: Yüzde 40,2

CHP: Yüzde 33,0

HDP: Yüzde 9,2

MHP: Yüzde 8,3

İYİ Parti: Yüzde 8,1

Diğer: Yüzde 1,2TİS’te sonuç çıkmadı: MESS işçileri greve gidiyor

Metal Sendikası çalışanları greve gidiyor.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak bir son dakika açıklaması yaptı. Kavlak yaptığı açıklamada, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasına (MESS) bağlı iş yerlerinde tüm personellerin grev kararı aldığını , bugünden itibaren grevin başladığını bildirdi.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinde bulunan hesabından bir açıklama yapan Peyrul, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında işveren tarafı MESS ile masada anlaşamadıklarını belirtti ve anlaşmanın sağlanamaması nedeniyle grev kararı alındığını söyledi.

İşte Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ‘ın açıklaması:

“Metal işçisine dayatılan yoksulluk ücretini kabul etmeyen sendikamız, bugün itibarıyla grev kararı almıştır. Sendikamız üyelerimizin hak ve özgürlükleri için mücadelesini kararlılıkla sürdürecek, temsil ettiği üyelerinden aldığı güçle yolundan dönmeyecektir. Kararımızın sendikamıza, üyelerimize ve işçi sınıfımıza hayırlı, uğurlu olsun.”

130 Bin Çalışanı Var

MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi, metal iş kolunda faaliyet gösteren 200 iş yerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiriyor.

Son Dakika : Hatay’da Helikopterimiz Düşürüldü !

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu sabah itibariyle 1141 terörist etkisiz hale getirildi. Az önce bir helikopterimiz de düşürüldü. Tabi ki bütün bunlar olacak. Bir savaşın içindeyiz. Kaybımız da verdirdiğimiz kayıplar da olacak. Belki bizim bir helikopterimiz gidecek ama onlar bunun bedelini katbekat ödeyecekler” dedi. TSK’nın duyurusunda “Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düşen helikopterin enkazına ulaşılmaya çalışıldığı” bildirildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

“BİR HELİKOPTERİMİZ DÜŞÜRÜLDÜ”

Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendiren Erdoğan “Bu sabah itibariyle 1141 terörist etkisiz hale getirildi. Az önce bir helikopterimiz de düşürüldü. Tabi ki bütün bunlar olacak. Bir savaşın içindeyiz. Kaybımız da verdirdiğimiz kayıplar da olacak. Belki bizim bir helikopterimiz gidecek ama onlar bunun bedelini katbekat ödeyecekler.” dedi.

TSK’nın internet sitesinde geçtiği duyuruda “Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düşen helikopterin enkazına ulaşılmaya çalışıldığı” bildirildi.

 

Başbakan Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada 2 askerin şehit olduğunu belirterek “Atak helikopterimiz düştü, 2 askerimiz şehit düştü. Dış bir müdahaleyle düşürüldüğüne dair henüz net bir şey yok. Araştırılacak” dedi.

Son Dakika : Afganistan’ın Başkenti Kabil’de Büyük Patlama

Los Angeles Times Gazetesinden Muhabir Sultan Faizy’nin Twitterdan duyururduğu habere göre Afganistan’ın başkenti Kabil’de eski içişleri binası yakınlarında patlama meydana geldi.Saldırganın bomba yüklü aracı içişleri binası yakınlarında patlattığı ve bir hastaneye 50 yaralının intikal ettiği aktarıldı. Ölü sayısına ilişkin henüz resmi bir açıklamanın yapılmadığı bildirildi.

 

Başkent Kabil’de eski içişleri bakanlığı binası yakınlarında meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Wahidullah Majroh, 95 kişinin hayatını kaybettiğini 158 kişinin yaralandığını açıkladı. Ölü sayısının daha da artacağından endişe ediliyor. Patlamanın yaşandığı noktada Avrupa Birliği (AB) ve Yüksek Barış Konseyi binası da bulunuyor.

Bakan’dan Canlı Yayında Taşeron ve 2018 Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı son dakika açıklamasında taşeron ve asgari ücret hakkında önemli ifadeler kullandı.

Devam eden asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerine değinen Bakan Sarıeroğlu, “Asgari Ücret tespit komisyonu , 3’lü yapıda bir komisyon. İnşallah bir denge ücreti sosyal bir ücret. Anlamını biliyoruz. İşçi ve işveren tarafının olduğu bir süreçten geçiyoruz. İlk toplantı Bakanlığımızda, Türk-İş’de bir rakam açıkladılar 1893 TL bir rakam açıklandı. Kamuoyunda başka rakamlar telavuz edildi. Son cuma günü TİSK’de bir toplantı yaptık.  İşverenler rekabet güçleriyle ilgili sıkıntı yaşamayacakları bir rakam arzu ettiler. Biz üçlü yapıdaki toplantılarda uzlaşı ortamını oluşturmak için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Herkesin beklentisini karşılayacak bir asgari ücret belirleme arzusundayız. Asgari ücret bir taban ücrettir. Arzu ettiğimiz emekçilerimizin bunun üzerinde bir rakamla yaşamlarını sürdürmeleri. Biz Çalışma Bakanlığı olarak yeni bir istihdam teşvik programı açıkladık. Arzumuz asgari ücretin üzerinde işverenlerin maaş verebilmeleri. İnşallah o hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Taşeron

Bakan Sarıeroğlu taşeron konusuna da değinerek, “Bu aslında bir anlamıyla taşeron sistemine son veriyor. Bu bir şeye dönüşür mü, kendi tecrübeleriniz var bu alandan geliyorsunuz, bir bataklık gibi döngüye girer mi, tekrar ihtiyaç olursa ne olacak, yan yol kapatılıyor, bu kapatma ilerleyen süreçte kesin olarak durdurulabilir bir şey mi?”  sorusuna  yanıt veren Bakan Sarıeroğlu “Bunla ilgili başvurular yapılacak. Hastaneler açılıyor, Kamu kurum ve kuruluşlar farklı birimler açıyor. Az önce dediğim gibi İŞKUR üzerinden ya da İçişleri Bakanlığı üzerinden alımlarımız olacak” ifadelerine yer verdi.

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Taşerona kadroda son haberler için TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

Son Dakika: İki Farklı Bölgeden Acı Haberler: 3 Şehit , 3 Yaralı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak’ın Batin bölgesinde el bombasının kazaen patlaması sonucu 1 askerin şehit olduğunu, 2 askerin ise yaralandığını açıkladı.

TSK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“24 Aralık 2017 tarihinde Irak kuzeyi Batin Tepe üs bölgesinde, el bombasının kazaen patlaması sonucu bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, iki kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Hayati tehlikesi bulunmayan yaralı silah arkadaşlarımız derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz”

Şemdinli’de 2 Şehit

Irak’ın kuzeyinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 2 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı

Alınan bilgilere göre, PKK terör örgütünün kış üslenmesine karşı operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin sınırında, Irak’ın kuzeyindeki Kaniraş bölgesinde bir grup teröristle sıcak temasa girdi. Çatışmada ilk bilgilere göre 2 askerin şehit olduğu, 1 askerin yaralandığı belirtildi.

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Taşerona kadroda son haberler için TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

Flaş: OHAL Komisyonu İtiraz Başvuruları İçin Son Tarih Açıklandı

Son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada OHAL komisyonuna başvuruların ne zaman sona ereceği belirtildi.

Edinilen son dakika bilgilerine göre Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvurular, 21 Şubat 2018’e kadar sürecek. Bu tarihten sonra başvurular alınmayacak.

Geçtiğimiz Gün İlk Kararlar Açıklanmıştı

Geçtiğğimiz gün ilk kararlarını açıklayan OHAL komisyonu, bazı memurları iade ederken bazı memurların da itirazını reddetmişti. Habertürk’ten Ömer Topsakal’ın aktardığı bilgilere göre, komisyonda incelenen 100’e yakın dosyanın karara bağlandığı, çoğunlukla ihraç talebinin reddine yönelik kararlar olduğu belirtildi. Mesleğe iade yönünde kararların da az da olsa olduğu belirtiliyor. Mesleğe iade edilen isimler henüz belli değil.

AİHM 25 Bin Başvuruyu Reddetmişti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunu bir iç hukuk yolu olarak kabul etmiş ve 25 bine yakın başvuruyu reddetmişti. Bunun ardından Türkiye aleyhine açılan dava sayısında da düşüş yaşanmıştı. AİHM, 25 bin başvuruyu, komisyonu adres göstererek reddetmişti.

OHAL komisyonu kararlarından anında haberdar olmak için;

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara