Etiket arşivi: son dakika deprem

Erzurum’un Aziziye İlçesinde 4.9’lik korkutan deprem-Bölgeden ilk görüntüler geldi

Son dakika depem haberi Erzurum’dan geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgisine göre, merkez üssü Erzurum’un Aziziye İlçesi’nde, Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkez üssünü merkez Aziziye İlçesi Halilkaya Mahallesi olarak saptadığı deprem, saat 20.58’de meydana geldi. Yerin 2.7 kilometre derinliğinde olan deprem, kent merkezinin yanı sıra bazı ilçelerde de hissedildi. Kısa süreli paniğe neden olan deprem nedeniyle bazı vatandaşlar sokaklara çıktı. İlk belirlemelere göre depremde can ve mal kaybının olmadığı belirtildi.

İşte bölgeden gelen ilk görüntüler

Beklenen Açıklama Geldi: Hasar Yok

Bu arada AFAD, depremin büyüklüğünü 4.7 ve merkez üssünü Aşkale olarak açıkladı. Depremin ardından bölgede büyüklükleri 3.1 ile 2.1 arasında değişen 6 deprem daha meydana geldi. Depremin yoğun hissedildiği Aşkale ilçesi ile bağlı köylerinde herhangi bir yıkım meydana gelmedi. Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran’ın FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanması üzerine kayyum atanan Başkan Şenol Polat, “Büyük bir sarsıntı oldu ama herhangi bir göçük meydana gelmemesi sevindirici. Sadece daha önceden heyelan yaşanan Gölören köyümüzde iki evin duvarında hafif hasar meydana geldi. Heyelan ve ardından yaşanan depremle endişelenen Gölören köylüleri evlerine girmekten korttukları için çadır istediler. Köyümüze çadır göndereceğiz. Onun dışında herhangi korkulacak bir şey yok. Depremden hemen sonra belediye ekipleri AFAD ve Kızılay, köylerde inceleme yaptı, bir olumsuzluğa rastlanmadı” dedi.

Son dakika haberlerinden, son depremlerden, kamu haberlerinden, yerel haberlerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Son Dakika: Konya’nın Tuzlukçu İlçesinde Korkutan Deprem

Türkiye son günlerde dört bir yandan gelen deprem haberleri ile sarsılıyor. Bir deprem haberi de Konya’dan geldi.

Konya’nın Tuzlukçu İlçesi’nde, bugün saat 12.05’te Richter Ölçeği’ne göre 3.9 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son dakika açıklamasında depreme ilişkin verilen kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada yer alan verilere göre, merkez üssü Konya’nın Tuzlukçu İlçesi Kundullu Mahallesi olan 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 12.05’te meydana gelirken, yapılan açıklamalarda depremin yerin 5 kilometre derinliğinde kaydedildiği belirtildi.

Bölgeden alınan son dakika bilgilerine göre deprem, can veya mal kaybına neden olmadı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, kamu haberlerinden, politika haberlerinden, son depremlerden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Konya

Elazığ’da 4 Büyüklüğünde Deprem Oldu | Son Depremler

Son depremler!! Elazığ’da deprem oldu.

Elazığ’da bugün saat 17.39’da Richter Ölçeği’ne göre 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, bugün saat 17.39’da merkez üssü Elazığ olan 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldiği açıklanan depremde, can veya mal kaybı yaşanmadı.

Çanakkele’de Gündüz Saatlerinde Deprem

AFAD tarafından yapılan son dakika açıklamasında, saat 10.00 da merkez üssü Çanakkale’ in Ayvacık ilçesi olmak üzere 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini bildirdi.

Son dakika haberlerinden, son depremlerden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, sıcak gelişmelerden, politika haberlerinden, yerel haberlerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Elazığ

Son Dakika ! Bir Deprem Haberi de Şanlıurfa’dan Geldi: Depremin Şiddeti 4.6

Adıyaman’ın Samsat İlçesinde meydana gelen depremin ardından bir deprem haberi de Şanlıurfa’dan geldi.

Naoğziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son dakika açıklamasında saat 14.18 de Merkezüssü  Şanlıurfa’ nın Kasımkuyu olan 4.6 büyüklüğünde  bir deprem kaydedildiğini bildirdi.

Ayrıntılar Gelecek…!!

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, deprem haberlerinden, sıcak gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Şanlıurfa

Son Dakika | Adana’nın Kozan İlçesinde Deprem Oldu | Son Depremler

Son dakika haberi Adana’dan geldi.

Adana’nın Kozan ilçesinde, bugün saat 19:15 sularında, 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden, deprem haberlerinden, yerel haberlerden, kamu haberlerinden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Adana

Son Depremler | Çanakkale ve Ege’de Art Arda 81 Tane Deprem Oldu: 2 Yaralı

Geçtiğimiz haftalarda art arda depremlerle sarsılan Çanakkale ve Ege Denizinden deprem haberleri bugün de gelmeye devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son dakika açıklamalarına göre Çanakkale ve Ege Denizinde bugün sabah saatlerinden itibaren büyüklüğü 2 ile 5.3 arasında toplamda 81 adet deprem meydana geldi. Depremlerin en büyüğü 5.3 ve 4.2 şiddetinde oldu ve bölgede hissedildi.

5.3 Büyüklüğünde İlk Deprem

Ege Denizi’nde merkez üssü Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi açıkları olan Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Akdeniz ve Ege Bölgesi kıyı şeridi ve Marmara Bölgesi’ndeki birçok il ve ilçede de hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Bilgilendirme Servisi verilerine göre, bugün saat 06.51’de yerin 5.5 kilometre derinliğinde merkez üssü Ege Denizi olan Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Muğla, Aydın ve İzmir’de de hissedilen depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadı. Deprem, Bursa merkez ve çevre ilçelerden de hissedildi.

4.2 Büyüklüğünde 2. Deprem

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre Richter ölçeğine göre 4.2 şiddetinde ikinci bir deprem daha meydana geldi. 07.17’de meydana gelen depremin yerin 4.2 kilometre derinliğinde meydana geldiği bildirildi.

Bölgede birçok artçı sarsıntı da kaydedilirken büyük bir depremin meydana gelmesinden korkuluyor.

Ev Çöktü: 2 Yaralı

Deprem nedeniyle kıyı kesimlerde bulunan bir ev çöktü. Olayda 2 kişi yaralandı.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Seydikemer Açıklarında 4.7 Büyüklüğünde Deprem Oldu | Son Depremler

Son dakika deprem haberi Akdeniz’den geldi. Akdeniz’de merkez üssü Muğla’nın Seydikemer İlçesi açıkları olan ve Richter ölçeğine göre 4.7 büyüklüğünde ölçülen deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, bugün saat 23.51’de, Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nin 59.92 kilometre açıkları olan deprem, 9.8 kilometre derinlikte oldu.

Depremlerin Şiddetleri ve Etkileri

1 ile 4 arası: Sallantılar zor hissedilir, binalar ve eşyalar zarar görmez.

Şiddet 5 ise pencere camları ve mutfak eşyaları zarar görür.

Deprem Şiddeti 6 ise: Bu şiddet aralığında meydana gelen depremler, herkes tarafından hissedilir. Sıvalarda çatlaklar meydana gelir ve ağır eşyalar yerinden oynar.

7-8 arası şiddette: Bu şiddette bir depremde ayakta durmak oldukça zorlaşır ve eşyaların büyük bir kısmı hasar görür. Taş ve Kerpiç gibi zayıf maddeler ile yapılmış yapılarda hasar meydana geldi.

89 arası şiddette: Şiddeti sekiz ve üstü olan depremlerde ayakta duran kimse olmaz, araba kullanmak zorlaşır  ve binaların çoğunda büyük hasarlar meydana gelir.

5haber.com  | Muğla

Erzincan’da Gece Saatlerinden Bu Yana 1’i Orta Şiddette Olmak Üzere 11 Deprem Oldu

Erzincan’da korkutan deprem!!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre gece saatlerinde Erzincan’da 7, gündüz saatlerinde ise 4 deprem meydana geldi.

Depremlerden ilki ve şiddeti en büyük olanı gece saat 00.21 sularında meydana geldi. Merkez Üssü Erzincan Mertekli olan deprem Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğünde meydana geldi. Deprem yerin 1.9 km altında gerçekleşirken civarda hissedildi. Gece saatleri olması vesilesi ile az sayıda kişinin hissettiği depremde bölgeye herhangi bir can ve mal kaybı olmadığı açıklandı.

İkinci Deprem

Bölge halkı, ilk depremden sonra gelebilecek olan artçı sarsıntılar konusunda tedirgin bir şekilde beklerken, yine merkez üssü Mertekli olan 2.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlk sarsıntıdan 10 dakika sonra meydana gelen deprem, yerin 5 km altında gerçekleşirken bölgede hissedilmedi.

Diğer Sarsıntılar

Saat 00.37 sularında ise Merkez üssü Uluköy olan 2 büyüklüğünde ve yerin 2 km derinliğinde deprem oldu. Bu deprem civarda hissedilmedi. Bu depremin ardından henüz 9 dakika geçmiş olmasına rağmen yine Merketli merkez üslü 2.6 büyüklüğünde deprem oldu. Bu deprem ise yerin 5 km altında gerçekleşirken bölgede hissedilmedi.

Uluköy merkezli ve ilki 0.50’de ikincisi 1.05’de meydana gelen iki sarsıntı 2.0 ile 2.1 büyüklüğünde gerçekleşti ve bölgede hissedilmedi.

Gece aat 1.56’da gerçekleşen 7. sarsıntı ise 2.4 büyüklüğünde meydana geldi ve yerin 10.2 km derinliğinde oldu.

Gündüz Sarsıntıları

Erzincan’da gündüz saatlerinde meydana gelen sarsıntıların ise ilki saat 08.18’de meydana geldi. Küçükkadağan merkez üslü sarsıntının şiddeti 2.9 olarak açıklandı. Bu sarsıntının ardından sırasıyla Uluköy, Girvelik ve Mahmutlu’da küçük çaplı sarsıntılar meydana geldi.

5haber.com  | Erzincan

Son Depremler: Balıkesir’de 1, Marmara’da 1, Erzurum’da 2 Deprem Oldu

Balıkesir’de Deprem

Sabah saat 5.26’da Balıkesir Sındırgı’da meydana gelen deprem, bölgede az da olsa hissedilirken olayın sabaha karşı olması nedeniyle bölge halkı tarafından hissedilmedi. Yeniköy Gölmarmara bölgesinde meydana gelen depremin şiddeti 3.1 olarak ölçülürken depremin, yerin 5 kilometre altında olduğu belirtildi.

Gemlik Körfezinde Deprem

Marmara Denizinde bugün sabaha karşı saat 6.55’te bir deprem meydana geldi. Merkez Üssü Gemlik Körfezi olan depremin büyüklüğü ise 3 olarak açıklandı. Deprem yerin 9.7 kilometre altında meydana gelirken bölge yakınlarında bulunan yerleşim merkezlerinde hissedilmedi.

Erzurum’da önceki gece art arda iki deprem meydana geldi.

İlki gece saat 2.13’te meydana gelen depremin şiddeti 2.8 olarak ölçülürken, şiddetin düşük olmasına rağmen şehir merkezinden hissedildiği belirtildi. Gece yarısı depremi hisseden bazı vatandaşlar, soğuk havada sokaklara çıktı ve olası artçı depremler olabilir ihtimali ile bir süre dışarıda kaldı.

Dereboğaz-Palandöken bölgesi yakınlarında meydana gelen ve yerin 5 kilometre altında olduğu açıklanan depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmazken bölgede kısa süreli tedirginlik yaşandı.

İlk depremin üzerinden henüz 1 saatlik süre geçmemişken saat 3.09’da küçük çağlı bir deprem daha meydana geldi. Merkezi Sorkunlu Aziziye olarak açıklanan deprem, yerin 8.8 kilometre altında meydana geldi.

Türkiye genelinde bu ve bunlar gibi küçük çapta depremler, paniğe ve endişeye sebep oluyor.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara