Etiket arşivi: süleyman soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Yola Devam Mesajı verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Dün akşam saatlerinde Sosyal medya hesabından açıklama yaparak istifa ettiğini bildirmişti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan istifasını kabul etmemesiyle Süleyman Soylu tarafıncan cevap geldi.

“Sokağa çıkma yasağı ile ilgili ,sorumluluğumuzun gereği aldığım karar üzerine Milletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın tutumu , beni mahcup etmiştir. Devlet ve Milletin emanetinde atılan adımlarda eksikliğimizin bu iki irade tarafından insani bir durum olarak kabul edilip onarma hakkı verilmesi , sorumluluğumuzu arttırmıştır.

Allah mahcup etmesin. Milletimizin hizmetinde yola devam inşallah…” Diyerek İstifa etmediğini bildirdi.

Resim

İletişim Başkanlığı : Süleyman Soylu’nun İstifası Kabul Edilmedi

İçişleri  Bakanı Süleyman Soylu  İstifa açıklaması hakkında İletişim Başkanlığı tarafından açıklama  geldi.

“15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Sayın Süleyman Soylu, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletimizin takdirini kazanmıştır.

Terör örgütlerinin ülkemizdeki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Sayın Bakanımızın yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı vardır.

Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir.

Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir.

İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.

Sayın Bakanımız istifa talebini Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir.”

Süleyman Soylu Kimdir ? Kaç Yaşında ? Nereli ?

Süleyman Soylu 21 kasım 1969  İstanbul doğumlu. ( 50 Yaşında) . Plevne Lisesi’nde başlayan ve ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde sürdürdüğü eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlayan Soylu, siyasi hayatına 1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları’nda adım attı.1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı’na seçilen Süleyman Soylu, 1999 Yerel seçimlerinde Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı oldu.1999-2002 yılları arası İstanbul İl Başkanlığı görevinde bulunan Soylu, 6 Ocak 2008 tarihinde Demokrat Partinin Genel Başkanlığına seçildi. Soylu’nun 16 Mayıs 2009’da kendi talebiyle gerçekleşen kongrede Genel Başkanlık görevi sona erdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı İlk  İçişleri Bakanı 2015 – 2016 yılları arasında  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katılmadan önce 2008-2009 yılları arasında Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptı. İlk defa Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon milletvekili olarak meclise girdi. 31 Ağustos 2016 tarihinde Efkan Ala’nın istifa etmesinin ardından İçişleri Bakanlığı görevine atandı.

24 Haziran 2018’deki seçimde İstanbul Milletvekili seçilen Soylu, evli ve biri kız 2 çocuk babası.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sosyal medya hesabından İstifa ettiğini açıkladı . Soylu ” Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte , tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkla kararının uygulanmasının sorumluluğu , her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler , mükemmel yürütülen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrube sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda böyle görüntülere yol açmamalıydı.

İyi niyetle hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim aziz milletimiz hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım. sayın Cumhur başkanım beni bağışlasın..

Onurla büyüttüğüm içişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum. Tüm dostlara ,  mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık.. Allah Milletimizi korusun.”  diyerek istifa ettiğini açıkladı.

Resim

Bakan Soylu : Testi pozitif çıkan arkadaşlarımız var

İçişleri bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada ; “Şuana kadar emniyet teşkilatımızda 30 , jandarma teşkilatımızda 18 , ayrıca 4 kaymakamımız 1 valimiz ve yine diğer teşkilatlarımızda salgınla karşı karşıya kalan bir bölümü semptom gösteren bir bölümü de pozitif çıkan mesai arkadaşlarımız var.” Şeklinde konuştu. Bakan Soylu şuanda 21 İlimizde 50 belde köy ve mezrayı karantinaya aldık.

Süleyman Soylu , polis , imam , vali , jandarma , kızılay , öğretmen , devletin bütün birimleri 725 bin yaşlı insanımızın evine gittik. Diyerek açıklamada bulundu.

Bakan Soylu , şehirler arası yolcu taşımacılığı yüzde 98. 9’u düştü ifadelerini kullandı.

Depremzedelere Ne Kadar Yardım Yapılacak ?

Deprem olduğu andan itibaren Depremzedelerin yanında olan içişleri Bakanı Süleyman Soylu Yaptığı açıklamada depremzedelere devlet olarak ellerinden geleni yapmaya başladıklarını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ,Evi tamamen yıkılanlara eşya yardımı için 30000 kira bedeli için 11 bin verilecek orta hasarlı evlere 5 bin ve 27 bin faizsiz güçlendirme kredisi verilecek , köydeki yıkılan evlere 11 bin kira 5 bin eşya yardımı verilecek. Depremzedelerin Hesaplarına hemen yatırılacak diye konuştu.

Gıdadan çocuk bezine ısıtmadan giysiye kadar yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya çalışıyoruz gücümüz yettiği ölçüde yardım ediyoruz.

İstanbul’da 7,5 Şiddetinde Deprem Olabilir

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Özel Bir kanalda çıktığı bir programda İstanbul’da 7,5 şiddetinde bir deprem olabileceğini ve  7,5. şiddetinde ki depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz.dedi

İç işleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ’da yaşanan 6,6 şiddetinde ki depremin hemen ardından bölgeye giderek çalışmalara yerinde müdahale etmişti.

Süleyman Soylu Devlet olarak Bölgeye ellerinden gelen yardımı yapacaklarını mağdurlar için yardım da bulunulacağını açıklandı.

 

Nuriye Gülmen ile Semih Özakça bildirisinde hangi ünlülerin imzası var? Bildirinin içeriği nedir?

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen akademisyenler Nuriye Akman ve Semih Özakça için 111 kişinin imzası ile bir bildiri yayımlandı. Şuan hapiste olan ve açlık grevlerine devam eden Akman ile Özakça için, aralarında çok sayıda ünlü isimlerin bulunduğu bildiriye ilk tepki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

Bakan Soylu bildiriye yönelik yaptığı sert açıklamasında,

“Örgütün mensupları için gerekçe saptırarak ilan verenler, başınıza gelen en ufak olayda istediğiniz polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine güvenmiyorsunuz, Savcılara ve hakimlere güvenmiyorsunuz.Ancak terör örgütüne güveniniz sonsuz! Hepimizin devletini terör karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek, suçlu göstermek için yola çıkanlar… Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız?”

Volta Eylemlerini Kimse Takmadı

Bakan Soylu volta eylemine yönelik, “İhraç edilen iki isim üzerinden siyaset yapan CHP; Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmasından sonra Türkiye genelinde ‘volta atma’ eylemleri başlatmak istese de sonuç alamadı.” açıklamasını yaptı.

Bildirinin İçeriği

111 kişinin imzası ile yayımlanan bildiride, “Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bildiriyi İmzalayanlar Kimler?

Bildiriye imza atan bazı isimler şu şekilde: Sıla Gençoğlu, Fatih Portakal, Meltem Cumbul, Müjde Ar, Müjdat Gezen, Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli, Gülriz Suriri, Hayko Çepkin, Akın Birdal, Ataol Behramoğlu, Atilla Dorsay, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit.

5haber.com  | Ankara
Kaynak:İnternethaber.com

Terör Örgütüne Büyük Darbe: 1000 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Katıldığı bir programda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye değinerek, “Terörün belini kırmak üzereyiz. Büyük bir mücadele veriyoruz. Bugün 40’ın üzerinde operasyon sürüyor. Türkiye’nin her noktasında, kırsalda, dağlarda operasyon yapıyoruz. 6 ayda bin terörist etkisiz hale getirildi. ‘Dağların hâkimiyiz’ diyenler bugün dağların fareleri olarak kaçıyor” ifadelerini kullandı.

Referandum Açıklaması

Özel uçakla Trabzon’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti otobüsü ile Akçaabar İlçesine geçerek esnaf ve halka seslendi. 16 Nisan günü gidilecek olan referanduma değinen Bakan Soylu, tarihi bir kararın arifesinde olduklarını belirterek şu açıklamaları yaptı:

“On yıllardan beri bizi terörizm, anarşizmle terbiye etmeye, büyük Türkiye yapmamak için ülkenin yarınlarına umut taşıyan milletin değerlerini ötekileştirmeye çalışanlara karşı tarihi bir kararın arifesindeyiz. Hep birlikte karar vereceğiz. Bu milleti kampanya süresinde de küçümsemeye, hep hakir görmeye çalışıyorlar. ‘Yıllardan beri iktidar olabilirsiniz ama muktedir olamazsınız’ diye bir anlayışı ortaya koymak için çaba harcıyorlar. Şunu sormak istiyorum; 15 yıldır Tayyip Erdoğan sizi yanlış bir yola sevk etti mi? 15 yıldır Tayyip Erdoğan bu milletimize yanlış bir şey önermedi. Tayyip Erdoğan’ın önerdiği, bu milletin kendi iradesi, ortaya koyduğu talepleri, iddiaları ve idealleriydi. AK Parti’nin de önerdiği de oydu. Başka bir şey değildi.”

İçişleri Bakanı Soylu konuşmasının açıklamasının devamında anayasa değişikliği ile gelecek olan Cumhurbaşkanlığı sistemine değinerek, “Seçim bitsin, hükümet işin başına gelsin istiyoruz. Ama biz bunu gerçekleştirirken sadece içerde uğraşmıyoruz. Almanya, Hollanda ve İsviçre ile uğraşıyoruz. Batıda ne kadar ülke varsa, dünyanın en pahalı arazisi olan bu araziyi elimizden almak, bizi yönetiyormuş gibi göstermek, kendi istedikleri gibi yönetmek ve idare etmek, bazen faizle, bazen de yargı ile tepemize binmek için çaba sarf ediyorlar.” sözlerini söyledi.

Elimizden Gelen Her Şeyi Yaptık

AB ile olan ikili temaslara da değinen Bakan Soylu, “Avrupa güya bize vize serbesti verecek. Biz elimizden gelen her şeyi yaptık. Bütün sorumluluklarımızı yerine getirdik. En son yaptıkları ne biliyor musunuz? ‘Terör yasasını değiştireceksiniz’ diyorlar. Onun Türkçesi ne biliyor musunuz? PKK’yı serbest bırakacaksınız. Batı’daki aklı evvellere sesleniyorum, Batı’da Türkiye’yi zayıflatmak için plan yapanlara söylüyorum; biz bu ülkenin her santimetrekaresinde kanla aldık. Özgürlüğümüz ve hürriyetimizle beraber aldık. Siz öyle dedikçe biz terör örgütüne diz çöktürüyoruz. Farkında değil misiniz? Buradan sesleniyoruz Almanya’ya, Hollanda’ya, İsviçre’ye. Ya Türk milletine tabi olacaksınız, saygı duyacaksınız, ya da o söylediklerinizin hiç biri burada geçerli olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na Eleştiri

Açıklamasının devamında ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Bakan Soylu, “Kılıçdaroğlu dün Trabzon’daymış. Neymiş, muhtarlıklar kaldırılacakmış, lokantalar kapatılacakmış. Ciddi adamın ağzına bu laf yakışıyor mu? Muhtarlıklar, lokantalar kapatılacak. Cumhurbaşkanı şöyle edecek, böyle edecek. 15 yıldır, sen ve senin partin, sen seçildikten sonra bu ülkede yalanla, dolanla uğraştın, iftirayla uğraştın. Tayyip Erdoğan da milletle Türkiye’yi büyütmekle ve zenginleştirmekle uğraştı” ifadelerini kullandı.

Etkisiz Hale Getirilen Teröristler

Terörle mücadelede ortaya koyulan kararlığa değinen Bakan Soylu, “Başımıza PKK’yı musallat edecekler. DAEŞ’i, FETÖ’yü musallat edecekler. Buradan sesleniyorum; ister FETÖ gelsin, ister PKK, ister DAEŞ gelsin. Hollanda gelsin, Almanya gelsin. Kim gelirse gelsin, topyekün gelsinler. Bize Akçaabat yeter, bize Türkiye yeter. Terörün belini kırmak üzereyiz. Büyük bir mücadele veriyoruz. Bugün 40’ın üzerinde operasyon sürüyor. Türkiye’nin her noktasında, kırsalda, dağlarda operasyon yapıyoruz. Son 6 ayda bin terörist etkisiz hale getirildi. ‘Dağların hâkimiyiz’ diyenler bugün dağların fareleri olarak kaçıyor” dedi ve 16 Nisan referandumunda, ‘Evet’ oyu isteyerek konuşmasına son verdi.

5haber.com  | Ankara
DHA