Etiket arşivi: taşeron açıklaması

OHAL’de kamuda meydana gelen açık taşeron işçilerin kadroya alınması ile karşılanmalıdır

Kadro bekleyen taşeron işçiler, artık bu sorunun çözülmesini istiyor.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin seçim vaadi olan taşerona kadro, henüz verilmedi. Bu konuda çoğu taşeron işçinin umudu artık kalmamışken konunun çözüleceği inancını kaybetmeyen taşeron işçiler de var.

İhraç Edilenlerden Açılan Kadro Sayısında Taşeron İşçiler Kadroya Alınmaya Başlansın

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında ülke genelinde 100 binden fazla memur, terör bağlantısı nedeniyle görevinden ihraç edildi. Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile görevinden ihraç edilen memurlardan açılan kadrolara ise henüz yeterli sayıda memur alınmadı.

Kamudaki işlerin aksamaması için bu açığın bir an önce doldurulması gerekmektedir. Uzun süredir kadro bekleyen taşeron işçilerin de bu kapsamda değerlendirilmesi, devam eden süreci biraz daha hızlandırılması gerekmektedir.

Bakan Müezzinoğlu’ndan Son Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşeron çalışanların durumuyla ilgili yol haritasını önümüzdeki günlerde şekillendireceği yönünde geçtiğimiz gün açıklama yaptı. Başbakan Yardımcısı başkanlığında 4-5 bakan tarafından hazırlanan yol haritasını hükumete getireceklerini anlatan Müezzinoğlu, “Önümüzdeki günlerde şekillendirip yapacağız” dedi.

Saadet Partisinden Taşeron Açıklaması

Haftalık basın toplantısında parti binasında açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Tanıtma Başkanı Yasin Yentürk, “TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak, 3 milyon 872 bin kişiye ulaştı. Ülkemizde kapitalizmin adaletsizlik ve sömürü üreten çarkları arasında sıkışan işçi, memur, emekli ve çalışanlar bu 1 Mayıs’ta da adil bir düzen yerine matbu kutlama mesajlarıyla yetindiler. İktidarın her seçim döneminde kaldırmayı vaat ettiği taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin yanından bile geçilmedi. Taşeronluk seçim döneminin en büyük kozu haline geldi.”

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

Kadroya alınacak taşeron işçi sayısı azalıyor mu? 720 binden az taşeron işçi mi kadroya alınacak?

 

Taşerona kadro konusunda gelen son açıklamalar, taşeron işçileri endişelendirdi. İlk olarak geçtiğimiz ay Çalışma Bakan Yardımcısının yaptığı açıklama ve daha sonra Bakan Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamalar, endişe ile karşılandı. İşte o açıklamaların perde arkası.

Çalışma Bakan Yardımcısının Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, geçtiğimiz ay katıldığı bir programda yaptığı konuşmasında taşerona kadro çalışmalarında son durum ile ilgili gelen soruya, Bakanlık tarafından çalışmaların yürütüldüğünü ancak, şu anda bir açıklama yapmaktan kaçındıklarını söyledi. Yegin, “çalışmalarda şu noktaya geldik diyebileceğimiz bir noktaya gelmedik. Şu durumda bir açıklama yaparak kamuoyunda yanlış bir olgu yaratmak istemiyoruz.” sözlerini söylemişti.

Bu da taşerona kadro konusunda 1.5 yıldır önem verilmediğini gösteriyor.

Müezzinoğlu’nun Tepki Çeken Açıklaması

Geçtiğimiz gün Trt’ye konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşerona kadro konusunda soruları yanıtladı. Taşerona kadronun neden bu kadar geciktiğini dile getiren Müezzinoğlu, “2015’in başında bu sözü verirken ki Türkiye’nin durumu; 2016’nın başında Rusya ile başlayan uçak krizi, darbe girişimi ve art arda gelen terör olayları. Bütün bunlar bizim büyümemizi, ekonomimizi, özel sektörümüzü etkiledi. Bu nedenle 1 – 1.5 yıl önce sözümüzü verdiğimiz bu meselesinin yarın planlamasını yaparak o sözümüzü yerine getireceğiz.” açıklamalarını yapmıştı.

Tepki Çeken Açıklama

Ancak Bakan Müezzinoğlu, açıklamasının sonunda herkesin kamuya geçme amacı olduğunun, herkesin kamuya geçmek istediğini söyledi. Bakan Müezzinoğlu, artık hayatımızı devletin güvencesi ile değil kendi özgüvenimiz ile yolumuza devam etmeliyiz dedi.

Bakan Müezzinoğlu’nun bu açıklamaları, taşeron işçiler tarafından kadronun hayal olduğuna ya da kamuya alınacak taşeron işçilerin sayılarının azaltılacağına yorumlandı.

Kamuya Alınacak Taşeron İşçi Sayısı Azalacak mı?

1 Kasım seçimlerinden önce 720 binden fazla asıl işi yapan taşeron işçinin kadroya alınacağı belirtildi. Ancak Bakan Müezzinoğlu’nun son açıklamalarına bakıldığında taşerona kadronun biraz daha gecikeceği sonucu çıkarılırken, kadroya az sayıda taşeron işçinin de alınacağı endişesi doğuyor.

5haber.com  | Ankara

Son 1 haftada taşerona kadro konusunda hangi gelişmeler yaşandı? | Taşeron son dakika

Kadro bekleyen taşeron işçiler, son günlerde art arda gelen taşerona kadro açıklamaları ile yeniden umutlanmaya başladı. 1 Kasım seçimlerinden önce verilen kadro vaadinin yerine gelmesini bekleyen taşeron işçiler, bekleyişin sona ermesini istiyor. Peki son günlerde taşerona kadro ile ilgili hangi açıklamalar geldi? Yapılan son açıklamalarda taşerona kadro ile ilgili hangi bilgiler verildi? İşte son 1 hafta içinde yapılan taşerona kadro açıklamaları.

Müezzinoğlu Taşerona Kadronun Neden Geciktiğini Açıkladı

Katıldığı bir televizyon programında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı konuşmasında taşerona kadro meselesinin neden geciktiğini söyledi. Bakan Müezzinoğlu taşerona kadro meselesinin aksamasının nedenlerini olarak şunları söyledi: “2015’in başında bu sözü verirken ki Türkiye’nin durumu; 2016’nın başında Rusya ile başlayan uçak krizi, darbe girişimi ve art arda gelen terör olayları. Bütün bunlar bizim büyümemizi, ekonomimizi, özel sektörümüzü etkiledi. Bu nedenle 1 – 1.5 yıl önce sözümüzü verdiğimiz bu meselesinin yarın planlamasını yaparak o sözümüzü yerine getireceğiz.”

Recep Akdağ Taşeron İşçilere Sahip Çıktı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ 1 Mayıs günü yaptığı konuşmasında taşerona kadro ile ilgili, “Sizler elinizin emeğiyle, alnınız teriyle, çoluk çocuğunuzun ailenizin helal nafakasını kazanırken, bu ülkenin ne zaman ihtiyacı oldusa her zaman doğrunun yanında durdunuz. Her zaman dimdik bir şekilde hakkın adaletin yanında durdunuz. Burada sizlerin ortaya koyduğu bütün pankartları gördüm. Taşerona kadro diyorsunuz. Mesajlarınız alınmıştır. Erzurum’dan aldığım mesajı Bakanlar Kurulu’na, Başbakanımıza götüreceğim” sözlerini söyledi. Bakan Akdağ’ın bu açıklamaları taşeron işçiler tarafından büyük bir heyecan ve memnuniyetle karşılandı.

Hak İş ve Türk İş’in Talepleri

Taşeron işçilerin kadroya alınmasını isteyen Türk İş ve Hak İş Sendikaları, 1 Mayıs’ta kadro taleplerini, “Taşeron işçilerin kamu kurumlarına kadrolu işçi olarak alınmasını, kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, işsizlikle etkin olarak mücadele edilmesini, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını, insan onuruna yaraşır saygın, asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve yoksulluğun önlenmesini talep ediyoruz” şeklinde dile getirdi.

1 Mayıs Bakanlar Kurulundan Taşeron Açıklaması Gelmedi

Taşeron işçilerin büyük bir merakla beklediği 1 Mayıs Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kadro açıklaması gelmedi. Referandum sonrasında yapılması beklenen kamu çalışma reformu kapsamında kamuya alınması beklenen taşeron işçiler için kadro bekleyişi devam ediyor.

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Referandumdan EVET Çıkarsa Balkon Konuşmasında Taşerona Kadro Açıklaması Gelir mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kazandığı ilk seçimden bu yana bir gelenek haline getirdiği balkon konuşması, bu akşam sandıktan EVET çıkması durumunda yne yapılacak.

Ancak referandum sonrasında yapılması planlanan balkon konuşmasını bu sefer Başbakan Binali Yıldırım yapacak. Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleşmiş olan balkon konuşmasını bu sefer Başbakan Yıldırım yapacak. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’nin haberine göre, “O gece balkon konuşması Binali Bey’in hakkı. Genel Başkan olarak o yapacak. Ben daha sonra belki bir konuşma yaparım” karşılığını verdi. “Peki vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önüne toplanırsa…” diye üsteledik. Bu kez, “Ben belki daha sonra bir konuşma yaparım” dedi. Biz Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuşurken o sırada Davutoğlu Konyalılara sesleniyordu. Davutoğlu konuşmasını bitirirken Cumhurbaşkanı kürsüye doğru yürüdü. O sırada Bahçeli’nin üniter yapıyla ilgili konuşmasını hatırlattık. O iş halloldu gibi bir hareket yaptı. “Bir yanlış anlama söz konusu. Ben hemen canlı yayında cevap verdim. Arkadaşlarından, danışmanlarından geri dönüş olumlu”  ifadelerini kullandı.

Balkon Konuşmasında Taşerona Kadro Açıklaması Gelir mi?

Kadro bekleyen binlerce taşeron işçiler, evet çıkması durumunda Başbakan Binali Yıldırım’ın bu akşam yapması planlanan balkon konuşmasında bir açıklama bekliyor. Açıklama yapılır yapılmaz haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

Sizde bu konudaki görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara