Etiket arşivi: taşeron haberleri

Torba Yasa ile Taşeron İşçileri Yakından İlgilendiren 6 Değişiklik

Son günlerde sürekli olarak gündeme gelen taşerona kadroda nihayet sona gelindi. Alınan son bilgilere göre Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme getirtilen taşerona kadro hakkında, torba yasa kapsamında çok önemli düzenlemeler yapılarak 2017 yılı bitmeden çözülecek. Peki torba yasada taşerona kadro ile ilgili neler var? İşte detaylar..

Yeni Düzenleme ile Taşeron İşçilerin Maaşı

Torba yasada, taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenlemeler bulunuyor. Bu düzenlemelerin başında taşeron işçilerin maaşları yer alıyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek ve ödemeleri bu kurum aracılığıyla yapılacak.

Torba Yasada Taşeron İşçileri Yakından İlgilendiren Maddeler

Torba yasa ile asgari ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için çalışanlara ilave geçim indirimi yapılacak. Son günlerde vergi dilimindeki artış nedeniyle 1404 liranın altına düşen asgari ücret, yeni düzenleme ile 1404 liranın altına düşmeyecek.

Öte yandan yeni torba yasa ile ay sonlarında ödenen işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenecek.

Terörle Mücadele Kanununa göre istihdam hakkı bulunan vatandaşlarda istenen yaş sınırı kalkıyor.

Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Bakan Sarıeroğlu’ndan Asgari Ücrette Vergi Dilimi Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, asgari ücretteki vergi dilimi artışı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücretli kardeşlerimizin vergi dilimine girmesi sebebiyle yaşadıkları kayıpları telafi edeceğimizi ve hazineden karşılayacağımızın beyanını Başbakanımız verdi. Şu an Meclisin Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen Maliye Bakanımızın  torba tasarısında bu konu zaten yer alıyor. Eylül, ekim, kasım, aralık aylarında vergi dilimi nedeniyle yaşanan kayıpları telafi edeceğimize ilişkin metni yasa tasarısına koyduk. 27 Eylül itibariyle Meclisimizde, şu anda da Plan Bütçe Komisyonunda görüşülüyor. En kısa zamanda Genel Kurula inecek. Yasalaştıktan sonra da eylülden itibaren asgari ücretlilerimizin yaşamış olduğu kayıp telafi edilecek. Hiç kimse endişe etmesin. Biz özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak işçinin, işverenin, çiftçinin, esnafın, tüm kesimimizin hakkı ve hukuku konusunda hassasiyetle çalışıyoruz. Hiç kimsenin bir hak kaybına, hiç kimsenin herhangi bir tereddüde düşürecek konu ile ilgili duyarsız kalmamız söz konusu olmaz. Bununla ilgili çalışmaları yaparız ve gereğini de yerine getiririz. Bu konu hassas bir konu, 5 milyon kişiyi ilgilendiren bir konu ve gereği şu anda yapılmıştır. Endişeye, tereddüde, sıkıntıya gerek yok diye ifade etmek istiyorum”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Taşeron İşçiler ile İşsizlerin Maaşındaki Flaş Düzenleme TBMM’de

Taşeron işçilerin maaşları ile ilgili TBMM gündeminde flaş bir düzenleme yer alıyor. Düzenlemede taşeron işçilerin maaşlarının Maliye bakanlığına aktarılacağı ve maaş düzenlemelerinin Maliye Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtildi.

Hürriyet Gazetesinden Noyan Doğan’ın kaleme aldığı yazısında işsizlik maaşı ile taşeron işçilerin maaşlarına yönelik düzenlemede şu ifadelere yer verildi:

“Meclis’te görüşülen torba yasa ile asgari ücretten taşeronların maaşına, işsizlik ödeneğinden 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlara memurluk hakkı tanınmasına kadar birçok düzenleme geliyor. Yeni düzenlemede işsizlik maaşı artık ay sonlarında alınmayacak.

İşsizlik ödeneği değişecek, taşeron işçinin maaşını Maliye Bakanlığı belirleyecek. Meclis’te görüşmeleri süren torba yasa ile sosyal güvenlik alanında da birçok değişiklik olacak. Bunların en başında da asgari ücretle çalışanları yakından ilgilendiren düzenleme geliyor. Malum, senin son üç ayında gelir vergisinden dolayı başta asgari ücretli olmak üzere tüm çalışanların maaşlarında bir düşüş oluyor.

FAZLA ÖDEME ENGELLENECEK

Asgari ücretli çalışan açısından bakacak olursak; bu düşüş nedeniyle aylık 1404 lira maaş alan çalışanların eline, ekim ayında 1374 lira, kasım-aralık aylarında da 1328 lira geçecekti. Torba yasa ile ekim-kasım-aralık aylarında ücretleri 1404 liranın altına düşecek olan tüm çalışanların net ücretleri, 1404 liraya tamamlanacak şekilde ilave geçim indirimi sağlanacak. Böylece, asgari ücretli çalışan, senenin son üç ayında da 1404 lira almaya devam edecek. Bu da şu anlama geliyor ki, devlet, sene sonuna kadar asgari ücretliye 76 lira destek sağlayacak.

Torba yasa ile getirilen bir başka önemli düzenleme de işsizlik maaşı ile ilgili. Mevcut durumda işsizlik ödeneği her ayın sonunda yapılıyor. Torba yasa ile bu durum değişecek ve işe giriş, emeklilik gibi durumların tespit edilerek, fazladan yapılan ödemelerin önüne geçmek için işsiz maaşları her ayın beşinde ödenecek. Halen işsizlik ödeneği alanlar da torba yasanın çıkması sonrası maaşlarını ayın 5’inde alacak.

TAŞERON İŞÇİNİN MAAŞI

Torba yasada, taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenleme bulunuyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Peki, bugüne kadar nasıl belirleniyordu? Her kamu kurumu kendi sözleşme yapıyor ve sözleşmede de çalışacak olan taşeron işçilerin ücretlerini kendi belirliyordu. Torba yasa Meclis’ten geçtikten sonra ise artık kamuda çalışacak tüm taşeron işçilerin sözleşmedeki ücretlerine ilişkin tavanı Maliye belirleyecek.

TORBA YASA İLE NELER DEĞİŞECEK?

– Asgari ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için çalışanlara ilave geçim indirimi sağlanacak.
– Taşeron işçilerin maaşlarını Maliye Bakanlığı belirleyecek.
– Ay sonları ödenen işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenecek.
– Terörle Mücadele Kanunu’na göre istihdam hakkı bulunanlarda yaş sınırı kalkıyor.
– Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışması’nın bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek.
– Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

KEFALET SANDIĞININ 480 MİLYON TL’Sİ NE OLACAK?

Kefalet Sandığı’nda biriken 480 milyon lira, Maliye’nin bütçesine aktarılacak. Kefalet Sandığı, kamu kurumlarında veznedar, tahsildar, ambar memuru, konsolos gibi görevlerde bulunan, para ve menkul kıymetleri elinde tutan, alıp-veren memurların zimmetine para geçirme ya da herhangi bir nedenden dolayı devlete verecekleri zararı karşılamak üzere 1934 yılında kuruldu. Bir anlamda devlet hazinesini sigorta altına alan kuruluş olarak çalışıyor. Bu görevlerde bulunanların kefalet aidatı altında ödedikleri paralar Sandığın gelirlerini oluşturuyor. Kişinin memurluğu bittiğinde ya da kefaleti gerektiren görevi son bulduğunda, zimmet suçu yoksa o tarihe kadar ödemiş olduğu kefalet aidatı memura iade ediliyor. Bugüne kadar da görevden ayrılan memurların Sandıktan alacakları paralar nemaları ile birlikte ödendi. Halen çalışmakta olan memurlar için de 73 milyon TL karşılık ayrıldıktan sonra Kefalet Sandığı’nın kasasında 480 milyon TL para bulunuyor ve bu para atıl olarak varsayılıyor. İşte, torba yasanın Meclis’ten geçmesi halinde Kefalet Sandığı’nın bu parası Maliye Bakanlığı’nın bütçesine geçecek.”

5haber.com  | Ankara
Kaynak: Hurriyet

Canlı Yayında Mehmet Şimşek’ten Taşeron İşçilere Kadro Açıklaması (Taşeronda Son Durum)

Canlı yayına konuk olan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek, Ntv’de katıldığı programda, son günlerin gündem konusu olan MTV zammı, kamuda tasarruf ve taşerona kadro meselesine değindi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı taşeron işçiler ile ilgili kendisine yöneltilen “Taşeron işçiler için nasıl bir model öngörülüyor? Taşeron işçilerin kamuyla bağı nasıl bir modelle kurulacak?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Kamu ile zaten dolaylı bir bağ söz konusu. Bu yöndeki çalışmalar net olarak bu sene tamamlanacak. Bu konu çok net Başbakanımızın talimatı çok net. Detaylarına girmek istemiyorum. Kamuya hizmet veren kardeşlerimiz rahat olsun.”

Açıklamasının devamında, fahiş şekilde yapılması planlanan ve tepkiler sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimet vererek eri çekilmesini istediği MTV zammına değinen Mehmet Şimşek şu açıklamayı yaptı:

“Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığı’na aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var ya daha çok borçlanacağız biz bir tercih yaptık kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik. MTV’den gelecek gelir 2 milyar civarı. Bize hesap sorulacak ve biz de hesabını vereceğiz. Bizim petrol gelirimiz yok milletten topladığımızı millete hizmet olarak yatırım olarak sunuyoruz. İlave silah sistemleri gündemde.”

Kamuda tasarruf ile ilgili de konuşan Şimşek, şu açıklamaları yaptı:

“Kamuda tasarruf dönemi çok güçlü tasarruf dönemi. Yatırımda da önceliklendirme gerekirse kaynakları bir yerden bir yere aktarma konusu. Kamuda tasarruf önceliklendirme gelirlerin kalitesini artırma noktasında çok güçlü çaba var.”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Yeni Yasama Yılı Ne Zaman Başlıyor? Taşerona Kadro Yasası Meclise Ne Zaman Gelecek?

Son günlerde art arda gelen taşerona kadro açıklamaları, taşeron işçileri sevindirdi.

İlk olarak geçtiğimiz gün canlı yayında gündeme ilişkin önemli konuları değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 milyona yakın işçinin beklediği kadro meselesine değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, taşerona kadro meselesi ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Bu konu tamamen hükümetimizin gündeminde, kısa bir süre içerisinde sayın başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum”

Bu açıklama ile sevinen taşeron işçilere bir sevindirici haber de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi. Bakan Sarıeroğlu, taşerona kadro için yeni yasama yılını işaret etti ve 2017 yılı bitmeden bu konunun çözüme kavuşturulacağını söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yeni yıla girmeden bu konuyu çözeceklerinin müjdesini daha önce vermişti. Bakan Sarıeroğlu bu sözlerinin ardından yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İnşallah bu beklentiyle ilgili biz Maliye Bakanlığı ile birlikte göreve geldiğimiz ilk günden itibaren son bir aydır da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye’nin gündeminden, taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu kaldırmayı arzu ediyoruz. Kamuda istihdam imkanlarının geliştirilmesiyle alakalı geçmişe baktığımız zaman taşeron konusu, ben taşeron örgütlenmesi yapmış, taşerondaki işçilerin örgütlenmesi yapmış bir sendikanın genel başkanlığından milletvekilliğine geçtim. Bu bağlamda taşerondaki kardeşlerimizin sorunlarını çok iyi biliyorum. Beklentilerini de biliyoruz, ama yapılan düzenlemeleri de çok iyi biliyoruz. Geçmişte gerçekten çok kuralsız bir alandı ama bugün baktığımızda gerçekten sendikal örgütlenmenin yapıldığı, toplu sözleşmelerin bağıtlandığı, kıdem tazminatının güvence altına alındığı, izin haklarının, ücretlerin devlet güvencesi altında olduğu daha kurallı bir sistem söz konusu. Burada beklentinin sınırlarını da biliyoruz. İnşallah bir çözüm konusunda irademizi ortaya koyacağız. Önümüzdeki dönemde hem Türkiye’nin hem de taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu çıkarmayı arzu ediyoruz.”

Türk-İş Başkanı Atalay’dan Açıklama

Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından yapılan son açıklamada taşerona kadro ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Hükümetin taşeron işçilerle ilgili açıklamalarını olumlu karşılıyoruz. Bizim için umut verici. Bu iş, yıl sonuna kadar çözüme kavuşturulmalı çünkü taşeron işçi sayısı 900 bine, bıçak da kemiğe dayandı. İnsanların artık beklemeye tahammülü kalmadı. Herkes beklentileri karşılayacak bir çözüm bekliyor. 900 bin taşeron işçisi ve bunların aileleri dikkate alındığında toplam 4-5 milyon insanın gözü kulağı bu konuda.”

Değerlendirme: Taşerona kadro ile ilgili gelen son açıklamalar gayet umut vericidir. Bu şekilde devam edilmesi ve bu açıklamaların arkasında durularak sorunun çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ekim ayının ilk günü başlayacak yeni yasama yılında kadro meselesinin en kısa sürede meclise gelmesi gerekmektedir. Zira yasanın Meclise gelmesi Ekim ayından sonra olursa süreç 2018’e uzayabilir.

Taşeron haberleri için 5haber’i takipte kalın.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

AK Parti, MHP ve CHP’den Son Dakika Taşerona Kadro Açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ve Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara tarafından art arda taşeron işçi açıklaması geldi.

Sosyal medya hesapları üzerinden taşeron işçi açıklaması yapan Milletvekilleri, bu sorunların takipçisi olduklarını dile getirdi.

Bekir Bozdağ’dan Taşerona Kadro Açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü katıldığı canlı yayında taşerona kadro konusu ile ilgili  “Taşeron konusu hükümetin gündeminde, toplantılar yapıldı, Başbakanımızın Başkanlığında, toplantılar yapıldı, bazı talimatlar verildi, ilgili bakanlıklar birlikte çalışıyorlar, bu çalışmalar belli bir noktaya geldi, önümüzdeki yasama yılı içerisinde bu konuda atılması gereken adımlar atılacak” açıklamasını yaptı.

Arzu Erdem’den Açılama

Vatandaşların sorunlarını Türkiye ve Meclis gündemine getirmesi ile tanınan MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada başta EYT ve taşerona kadro sorunu olmak üzere çok sayıda sorunun takipçileri olduğunu dile getirdi.

CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara’dan Açıklama: “Taşeron Düzeni Köleliktir”

CHP’li Nefi Kara ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada hükümete taşeron tepkisini dile getirdi. Kara yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İşçiler için sağlanması gereken güvenlik koşulları, sosyal güvenlik açısından verilmesi gereken haklardan mahrum, çalıştırmaya mahkum ettiğiniz bu insanların ölümlerini ‘fıtrat’ diyebilecek kadar küçümsediniz, olağanlaştırdınız. Taşeron sistemi yolsuzluk düzeninin temel taşıdır. Taşeron düzeni açlıktır, taşeron sistemi güvencesizliktir, taşeron sistemi günü kurtarma düzenidir, taşeron düzeni köleliktir, zulümdür, ölümdür. Bu kara düzen değişmelidir.”

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Görüşülecekti

Kamu Sen ve Memur Sen yaptıkları açıklamalarda taşeron konusunu toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında masaya yatıracaklarını dile getirmişti. Toplu sözleşme görüşmeleri sona erdi ama henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı. Açıklanan toplu sözleşme kararlarında ise taşeron işçilerle ilgili bir ibareye yer verilmedi.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Atalay’dan Son Dakika Taşerona Kadro Açıklaması: “Gelecek Haziran Ayına Kadar..”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’dan bir son dakika açıklaması geldi. Atalay yaptığı açıklamada kıdem tazminatı ve taşeron işçi sorununa değindi.

İzmir Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve beraberindekiler, burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Atalay yaptığı açıklamada taşeron işçi meselesine ve kıdem tazminatı sorununa değindi. Taşeron ve geçici işçi sorununun Türkiye’de devam ettiğini belirten Atalay, hükümetin gelecek haziran ayına kadar verdiği sözleri tutması gerektiğini kaydetti. Atalay, taşeron işçilikle ilgili 10 yıldır çalışma yürüttüklerine de dikkat çekerek, “Yol İş Sendikamız sadece mahkemelerle ilgili 20 milyon lira harcadı. Her ilde toplantı yapıyoruz. Miting yaptık. Devlet, ‘taşeron işçileri kadroya geçireceğim’ diye söz verdi. Bir an önce verdikleri sözü yerine getirmeliler. Gelecek Hazirana kadar hükümet taşeron ve geçici işçilerle ilgili verdiği sözü tutmalı. Bunu neticelendirene kadar gündeme getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Kıdem tazminatıyla ilgili değişikliğin her yıl iki üç kez gündeme getirildiğini de dile getiren Atalay, şu açıklamalarda konuşmasını sonlandırdı:

“Kıdem tazminatıyla ilgili TÜRK – İŞ bir duruş sergiledi. ‘Geriye nokta kadar gidiş olursa bütün sendikaların burada oturmasının anlamı yok’ dedik. Kıdem tazminatı denildiği zaman 15 milyonu ilgilendiriyor. Bunları bir daha gündeme getireceklerini düşünmüyorum. Çocuk işçiler ve kadınlarla ilgili çalışıyoruz. Uyuşturucu ilkokula kadar girdi. Onunla ilgili ‘ne yapabiliriz, nasıl önleriz?’ diye çalışıyoruz. OHAL’de grev ertelemeleri de bize zarar veriyor. Bunu yaparken sendikaları ve sivil toplumu sıkıntıyı sokmamak gerekiyor. Ayrıca tarımda, Karayolları, Çaykur, orman alanlarında geçici işçi sorunumuz var. 23 yıllık geçici işçiler var. Dünyanın hiçbir yerinde 23 yıllık geçici işçi olmaz.”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Toplu Sözleşmede Taşerona Kadro Konusunda Bir Sonuca Varılır mı? Son Açıklamaların Değerlendirmesi

720 binden fazla kadro bekleyen taşeron işçinin gözü kulağı toplu sözleşme görüşmelerinde.

1 Ağustos günü sendika temsilcileri ile hükümet arasında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde milyonlarca memur ve memur emeklisinin 2018 ve 2019 yıllarında maaşlarına yapılacak zam miktarları belirlenecek. Sendikaların taleplerinin hükümet yetkilileri ile görüşüleceği toplu sözleşme toplantısının bir diğer gündem konusu taşerona kadro.

Kadro bekleyen taşeron işçilerin gözü kulağı toplu sözleşme görüşmelerinde. Son olarak toplu sözleşme görüşmelerinde taşerona kadro konusu ile ilgili Türkiye Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk’tan bir açıklama geldi. Koncuk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de 2002’de 30 bin civarında taşeron vardı. Aradan geçen yıllar içerisinde sadece şu anda kamuda 740 bin civarında taşeron var. Belediyeleri de dahil ettiğimiz zaman 1 milyon 200 bin, özel sektörü dahil ettiğimiz zaman 2 milyonu aşan taşeron çalışan var ülkemizde. Taşeron sistemi bu ülke insanının hak ettiği bir sistem değildir. Üniversitedeki evlatlarımız bir takım patronların sömürüsüne terk edilsin diye okumuyorlar. Adeta milletimizin iliğini sömüren bu sistemin mutlaka kaldırılması lazım. Seçimden önce iktidarın bir sözü vardı. Sayın Davutoğlu’nun Başbakanlığı zamanında ve referandum sürecinde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu’nun açıklamaları vardı. Dönemin Bakanı Mehmet Müezzinoğlu “taşeronların problemi bizim problemimizdir” şeklinde açıklama yapmıştı.

Toplu sözleşmenin ilk gününde bu açıklamayı hatırlattım. O zaman da Müezzinoğlu’na sorun sizin ama çözümünüz yok demiştim. Bu toplu sözleşmelerin, sendikal çekişmelerin ötesinde kamu çalışanlarına, 4/B’liye, 4/C’liye, taşeron çalışana, üniversiteli işçilerin yaşadığı sorunlara göre çözümlerin üretildiği bir masa olması lazımdır. Toplu sözleşme masasını rakiplerin birbiriyle çatıştığı bir masa olarak düşünmüyorum. Toplu sözleşme masası 20 milyon vatandaşımızı yakından ilgilendiren kararların alındığı çok önemli bir masadır. Bu masanın mutlaka beklentilere uygun kararların alınmasına vesile olmasını diliyorum.”

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Taşerona Kadro Konusu Bir İlerleme Kaydedilir mi?

Toplu sözleşme görüşmelerinde taşerona kadro konusu masaya yatırılacak. Taşeron işçiler ise, kadro konusunda herhangi bir gelişme kaydedilip edilmeyeceğini merak ediyor.

Değerlendirme: Toplu sözleşme görüşmelerinde taşerona kadro konusu masaya geldi ve görüşüldü. Ancak bu konuda şimdiye kadar dişe dokunur bir gelişme kaydedilmedi. Taşeron konusunda bir gelişme yaşanmış olsaydı hükümet yetkilileri bu konuda bilgi verirdi.

Öte yandan toplu sözleşme görüşmelerinde taşerona kadronun gündeme gelmesi ve masaya yatırılması bu konunun gündemde kalmasını sağlayacaktır.

Bu konuda nihai bilgi önümüzdeki günlerde hükümet yetkililerinden gelecek açıklamaya bağlı.

Taşerona kadro konusunda haberlerden haberdar olmak için haber’i takipte kalın.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Binali Yıldırım’ın ve Mehmet Şimşek’in Taşerona Kadro Açıklamasının Değerlendirmesi

Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı son açıklamalara tepkilere neden oldu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı taşeron işçi açıklamasına şu ifadeleri kullandı:  “Aile yardımından tutun tatil konusuna kadar kadrolu işçilerin sahip olduğu hemen hemen bütün haklarını kanunla garanti altına aldık. Dolayısıyla hizmet alımı yoluyla kamuda çalışan işçi kardeşlerimizin kadrolu işçilerden çok fazla bir farkı yok. Geriye bir tek kadro talebi var ama fiiliyatta biz zaten gerekenleri yaptık.”

Mehmet Şimşek’in Açıklamasının Değerlendirmesi: Taşeron işçilere birçok hak tanındığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kadro meselesini adeta ikinci plana attı. Madem taşeron işçilerle kamuda çalışan kadrolu işçilerin pek bir farkı kalmadı; o zaman aradaki son farkı da ortadan kaldırıp taşeron işçileri kadrolu yapalım. Taşeron işçilerin kadroya alınması, devletin de omzundan büyük bir yükün kaldırılmasına vesile olur. Taşeron şirketlere ödenen masrafların hemen hemen tamamı devletin cebine kalır.

Binali Yıldırım’ın Açıklamasının Değerlendirmesi

Başbakan Binali Yıldırım, ekonomiyi ilgilendiren meselelerin meclisin bayram tatilinden sonraya kaldığını söyledi. Bununla birlikte taşeron işçilerin de kadro meselesinin de meclis tatilinden sonra görüşüleceği bekleniyor. Ancak bu açıklama daha önceden de yapılmış ve konu yine gündeme gelmemişti. 16 Nisan öncesinde Naci Ağbal 21 Mart’ta kadar taşerona kadro meclise gelecek demişti. Ancak konu yine gündeme gelmemişti.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Bakan Ağbal’tan Taşerona Kadro Soru Önergesine Cevap Geldi

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Ağbal, katıldığı bir programda taşeron işçilerin kamuya alınması meselesi hakkında bilgi verdi.

Bakan Ağbal yaptığı açıklamada, taşeron işçilerin kamuya alınması için devam eden yasal çalışmaların sürdüğü belirtildi.  VHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın, hükumet yetkililerinin yanıtlaması üzerine verdiği soru önergesine Maliye Bakanı Naci Ağbal cevap verdi. Bakan Ağbal, taşeron işçilerin durumuna ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Yükleniciler tarafından çalıştırılan personelin kamuda istihdam edilmesine yönelik yasal düzenleme çalışmaları devam etmektedir”

Murat Balkan’ın Soru Önergesi

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, soru önergesinde taşeron işçilerin kadro konusunu sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı, Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan personelin kamuda istihdam edilmesine yönelik yasal düzenleme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

CHP Uşak Milletvekili’nden Taşeron Açıklaması

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TBMM’de yaptığı açıklamada taşerona kadro konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Başbakan, 2015 yılında seçimlerden önce birçok ilde, ilçelerde boy boy bilboardlarla kamuda çalışan taşeronlara kadro vereceğini yayınladı, ekranlarda söz verdi. Ben de diyorum ki, ‘Ey AKP hükumeti, Sayın Başbakan, vermiş olduğunuz sözü yerine getirin’ kamuda çalışan binlerce taşerona kadrosunu verin. Kamuda çalışan taşeronlara verdiğiniz bu sözü bir an önce yerine getirin.”

Başbakan Yardımcısından Açıklama

Ekonomiden sorumlu başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Aile yardımından tutun tatil konusuna kadar kadrolu işçilerin sahip olduğu hemen hemen bütün haklarını kanunla garanti altına aldık. Dolayısıyla hizmet alımı yoluyla kamuda çalışan işçi kardeşlerimizin kadrolu işçilerden çok fazla bir farkı yok. Geriye bir tek kadro talebi var ama fiiliyatta biz zaten gerekenleri yaptık.” açıklamasını yaptı.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara